Darowizna dla syna.

Mam taką sprawę.
Moja teściowa razem z teściem chcą przepisać darowizną dom wraz z działką mojemu mężowi. Mąż ma dwóch braci. Moje pytanie jest takie czy po ich śmierci ( oczywiście nikomu śmierć nie życzę), czy ci dwaj bracia będą mogli ubiegać się o zachowek? Co zrobić by tego uniknąć. Czy jest w ogóle szansa.
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
anonim cytuj
27-08-2023
Nie ma czegoś takiego jak darowizna za dożywocie. Darowizna, to darowizna i od niej zachowek się należy. Można podpisać umowę dożywocia (nie darowiznę) i wtedy nie pojawi się roszczenie o zachowek.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Dzień dobry tylko i wyłącznie za dożywocie nic nie będzie trzeba spłacać i nikt nie będzie miał praw do majątku , ale trzeba dochować mamie i tacie ten obowiązek państwo będą mieć to będzie zawarte w akcie notarialnym pozdrawiam serdecznie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Nie ma czegoś takiego jak darowizna za dożywocie. Darowizna, to darowizna i od niej zachowek się należy. Można podpisać umowę dożywocia (nie darowiznę) i wtedy nie pojawi się roszczenie o zachowek.


To prawda. W polskim prawie, darowizna oraz umowa dożywocia to dwie różne formy umów i mają odmienne konsekwencje prawne.

Jeżeli chodzi o darowiznę:

Po dokonaniu darowizny, uprawnieni do zachowku (w tym przypadku dwaj bracia męża) mogą rościć sobie prawa do zachowku, jeśli zostaną pominięci w spadku. Wartości darowizny dokonanej w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią darczyńcy są wliczane do wartości majątku spadkowego dla celów wyliczenia wysokości zachowku (art. 994 i nast. Kodeksu cywilnego).
Natomiast jeśli chodzi o umowę dożywocia:

Jest to forma umowy, w której strony zobowiązują się do wzajemnych świadczeń - jedna strona przekazuje prawo własności np. nieruchomości, a druga zobowiązuje się do świadczenia określonych usług (np. opieki) do końca życia osoby przekazującej majątek. W przypadku umowy dożywocia, nie pojawiają się roszczenia o zachowek. Jednakże taka umowa niesie ze sobą pewne obowiązki dla obdarowanego, takie jak opieka nad osobą przekazującą nieruchomość.
Zatem, jeżeli chcą Państwo uniknąć potencjalnych roszczeń o zachowek, warto rozważyć umowę dożywocia zamiast darowizny. W obu przypadkach zaleca się skonsultowanie wszystkich szczegółów z notariuszem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na rodzica.
Ojciec podał mnie o alimenty. On nie pracuje, wcześniej prawie całe życie na czarno. Alkoholik. Ja wynajmuje stancje sama z dziećmi. Pracuję, jednak też mam swoje zobowiązania np. kredyt i długi po byłym mężu, które płacę regularnie. Jaka jest szansa, że będę musiała mu płacić? Dodam, że nie mam z nim kontaktu....
Prawa klienta do reklamacji.
Witam, prowadzę serwis komputerowy, klient przyniósł na wymianę baterii swój laptop ponieważ szybko się rozładowywała. Bateria została szybko wymieniona, przetestowana, ładowała się i działo wszystko. Po dwóch dniach klient do mnie pisze że laptop umarł w czasie pracy, odebrałem od sprzęt i rzeczywiście nie uruchamiał się, uszkodził się chip na płycie głównej, z powodu braku sprzętu do takiej naprawy oddałem sprzęt do serwisu który takie wymiany ...
Wezwanie w charakterze świadka
Witam, mąż dostał dzisiaj wezwanie do sądu w charakterze świadka. Jest podane imię i nazwisko kogo dotyczy sprawa jednak nie mamy zielonego pojęcia kto to i czego ta sprawa dotyczy. Dzwoniąc na biuro interesanta bardzo nie miły Pan powiedział mi że dowiem się na rozprawie , po to jest to wezwanie żeby przyjść i się dowiedzieć o co chodzi. Czy rzeczywiście mąż nie ma prawa wcześniej wiedzieć czego dokładnie tyczy się sprawa, w jakie sprawie ma zez...
Kable energetyczne na działce.
Zakupiłem dom w zabudowie szeregowej od dewelopera. Zauważyłem, że przez całą moją działkę przebiega pod ziemią kabel energetyczny, który również w jej obrysie rozgałęzia się w dwóch miejscach i zasila kolejne 4 domy. Projekt spowodował, iż w szerokości 3m biegną równolegle 2 nitki kabli. Czy w przypadku takiego rozwiązania, gdzie wszystkie rozgałęzienia leżą w obrębie mojej działki przysługuje mi jakiekolwiek odszkodowanie? Czy przy zakupie od d...

Wyszukiwarka