Darowizna dla syna.

Mam taką sprawę.
Moja teściowa razem z teściem chcą przepisać darowizną dom wraz z działką mojemu mężowi. Mąż ma dwóch braci. Moje pytanie jest takie czy po ich śmierci ( oczywiście nikomu śmierć nie życzę), czy ci dwaj bracia będą mogli ubiegać się o zachowek? Co zrobić by tego uniknąć. Czy jest w ogóle szansa.
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
anonim cytuj
27-08-2023
Nie ma czegoś takiego jak darowizna za dożywocie. Darowizna, to darowizna i od niej zachowek się należy. Można podpisać umowę dożywocia (nie darowiznę) i wtedy nie pojawi się roszczenie o zachowek.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Dzień dobry tylko i wyłącznie za dożywocie nic nie będzie trzeba spłacać i nikt nie będzie miał praw do majątku , ale trzeba dochować mamie i tacie ten obowiązek państwo będą mieć to będzie zawarte w akcie notarialnym pozdrawiam serdecznie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Nie ma czegoś takiego jak darowizna za dożywocie. Darowizna, to darowizna i od niej zachowek się należy. Można podpisać umowę dożywocia (nie darowiznę) i wtedy nie pojawi się roszczenie o zachowek.


To prawda. W polskim prawie, darowizna oraz umowa dożywocia to dwie różne formy umów i mają odmienne konsekwencje prawne.

Jeżeli chodzi o darowiznę:

Po dokonaniu darowizny, uprawnieni do zachowku (w tym przypadku dwaj bracia męża) mogą rościć sobie prawa do zachowku, jeśli zostaną pominięci w spadku. Wartości darowizny dokonanej w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią darczyńcy są wliczane do wartości majątku spadkowego dla celów wyliczenia wysokości zachowku (art. 994 i nast. Kodeksu cywilnego).
Natomiast jeśli chodzi o umowę dożywocia:

Jest to forma umowy, w której strony zobowiązują się do wzajemnych świadczeń - jedna strona przekazuje prawo własności np. nieruchomości, a druga zobowiązuje się do świadczenia określonych usług (np. opieki) do końca życia osoby przekazującej majątek. W przypadku umowy dożywocia, nie pojawiają się roszczenia o zachowek. Jednakże taka umowa niesie ze sobą pewne obowiązki dla obdarowanego, takie jak opieka nad osobą przekazującą nieruchomość.
Zatem, jeżeli chcą Państwo uniknąć potencjalnych roszczeń o zachowek, warto rozważyć umowę dożywocia zamiast darowizny. W obu przypadkach zaleca się skonsultowanie wszystkich szczegółów z notariuszem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...
Urlop (do kiedy wykorzystać?)
Dobry wieczór. Proszę o informację czy zaległy urlop wypoczynkowy (za ten i poprzedni rok) muszę wykorzystać w jakimś określonym terminie, jeżeli będę wracać teraz do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim? Jeżeli nie to ile mam czasu na skorzystanie z niego?...
Rozwiązanie umowy o pracę będąc na L4
Dzień dobry. Czy będąc na L4 jako pracownik mogę złożyć rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy zakończenie stosunku pracy może być w trakcie L4?...
Zaprzestanie pracy dzień po zakończeniu umowy.
Mam taki problem z moim pracodawcą. W przyszły poniedziałek potrzebuje koniecznie wolne. Problem w tym, że pracodawca nie chce się na to zgodzić. Moja umowa zakończyła się z dniem wczorajszym i zastanawiam się czy stanie się coś jeżeli np. jutro nie stawie się w pracy mimo to, że mam rozpisany grafik na cały miesiąc? Od razu mówię też, że o zakończeniu współpracy myślę od dłuższego czasu głównie przez brak wyrozumienia pracodawcy w co do studiów....

Wyszukiwarka