Na wstępie warto podkreślić, że emerytura honorowa przyznawana jest osobom, które ukończyły 100 lat i jest ona dodatkiem do dotychczas pobieranych świadczeń emerytalnych lub rentowych.
Sprawa dotyczy mojej ponad 100 letniej Babci. Po ukończeniu 100 roku życia nabyła prawo do tzw. emerytury honorowej.
Tak, osoby, które ukończyły 100 lat, mają prawo do emerytury honorowej na podstawie art. 82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zainteresowałem się sprawą i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że emerytura honorowa jest dodatkiem, a dotychczasowe świadczenia pozostają wypłacane w dotychczasowej formie.
Masz absolutnie rację. Emerytura honorowa jest dodatkiem do emerytury lub renty, a nie zastępuje dotychczasowego świadczenia. Dlatego osoba uprawniona powinna otrzymywać zarówno swoją emeryturę (w tym przypadku z KRUS) jak i dodatkowo emeryturę honorową.
Dlaczego odebrano jej emeryturę z KRUS?
Nie ma podstaw prawnych do pozbawienia osoby uprawnionej emerytury z KRUS w związku z przyznaniem emerytury honorowej. Jeżeli emerytura z KRUS została zawieszona lub anulowana, to najprawdopodobniej nastąpiło to z innego powodu, który nie ma związku z przyznaniem emerytury honorowej.
Wobec powyższego, zalecam zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących zawieszenia czy anulowania emerytury z KRUS oraz ewentualnego przywrócenia tej emerytury.