Emerytura honorowa.

Witam
Sprawa dotyczy mojej ponad 100 letniej Babci. Po ukończeniu 100 roku życia nabyła prawo do tzw. emerytury honorowej. Problem (lub nie) polega na tym, że odebrano jej pobieraną wcześniej emeryturę z KRUSu i co miesiąc wypłacana jest tylko emerytura honorowa. Zainteresowałem się sprawą i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że emerytura honorowa jest dodatkiem, a dotychczasowe świadczenia pozostają wypłacane w dotychczasowej formie. Czy Babcia powinna dostawać emeryturę z KRUSu + emeryturę honorową?
anonim cytuj
27-08-2023
Dlaczego odebrano jej emeryturę z KRUS?
Nie wiadomo. Nigdzie nie znalazłem, być może istnieją, stąd moje pytanie na forum, możliwości pozbawienia emerytury kosztem emerytury honorowej. W przepisach świadczenie po ukończeniu setnego roku życia zawsze widnieje jako dodatek do emerytury lub renty. Będę wdzięczny za jakieś sugestie w tej sprawie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
W tym przypadku nie ma żadnej podstawy prawnej do odebrania emerytury. Emerytura honorowa "wskakuje" z automatu jako dodatek, a nie zamiennik.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Pismo z zusu (które na pewno zostało emerytce dostarczone) wyjaśniło by wszystkie twoje wątpliwości. A tak można sobie gdybać co było przyczyną. Zakładam że to może nawet nie mieć związku z tą emeryturą honorową. Idź z babcią do zusu i się dowiesz wszystkiego u źródła.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Na wstępie warto podkreślić, że emerytura honorowa przyznawana jest osobom, które ukończyły 100 lat i jest ona dodatkiem do dotychczas pobieranych świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Sprawa dotyczy mojej ponad 100 letniej Babci. Po ukończeniu 100 roku życia nabyła prawo do tzw. emerytury honorowej.


Tak, osoby, które ukończyły 100 lat, mają prawo do emerytury honorowej na podstawie art. 82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zainteresowałem się sprawą i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że emerytura honorowa jest dodatkiem, a dotychczasowe świadczenia pozostają wypłacane w dotychczasowej formie.


Masz absolutnie rację. Emerytura honorowa jest dodatkiem do emerytury lub renty, a nie zastępuje dotychczasowego świadczenia. Dlatego osoba uprawniona powinna otrzymywać zarówno swoją emeryturę (w tym przypadku z KRUS) jak i dodatkowo emeryturę honorową.

Dlaczego odebrano jej emeryturę z KRUS?


Nie ma podstaw prawnych do pozbawienia osoby uprawnionej emerytury z KRUS w związku z przyznaniem emerytury honorowej. Jeżeli emerytura z KRUS została zawieszona lub anulowana, to najprawdopodobniej nastąpiło to z innego powodu, który nie ma związku z przyznaniem emerytury honorowej.

Wobec powyższego, zalecam zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących zawieszenia czy anulowania emerytury z KRUS oraz ewentualnego przywrócenia tej emerytury.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę.
Pracowaliśmy w dwójkę na stanowisku które musiało być zabezpieczone od godz.6.00 do 18.00 ( jedna osoba pracuje 6-14, druga 10-18 ). Mamy takie same obowiązki, za to samo odpowiadamy. Poprosiłem szefa o możliwość przejścia na 1/2 etatu, zgodził się i od czerwca pracuję krócej. W międzyczasie ( w maju ) zatrudnili następną osobę na to samo stanowisko co my - pracuje z nami, a w połowie lipca czwartą osobę ( w ogłoszeniu były wyszczególnione obowią...
Odrzucenie spadku po terminie.
Mam brata niepełnosprawnego chorego na autyzm nasi rodzice nie są razem od wielu lat i ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej . Nigdy nie płacił alimentów wypłacał mamie fundusz. Ostatnio dowiedziałam się że moja „babcia” której nie znam od strony ojca zmarła 2 lata temu a ojciec zrzekł się spadku i mama dostała pismo że brat ma spłacić dług za mieszkanie komunalne w którym mieszkała właśnie ta „babcia” . Ja mogę się zrzec spadku bo dopiero...
196kk
artykul ten powinien brzmieć "obraza uczucia polskich katolików" - bo do tego głównie słuzy, Jest tez w szczególności nadużywany przez różnej maści nawiedzonych. Do wywalenia i zasypania wapnem....
Problem z kontaktem z dziećmi i alimentami po rozwodzie
Przechodzę obecnie przez bardzo trudny okres po rozwodzie z moją byłą żoną, z którą mam dwójkę dzieci. Moja była żona stara się w każdy możliwy sposób utrudniać mi życie, odmawiając mi regularnych kontaktów z dziećmi, na które mam prawo. Ciągle stawia różne bariery, mówiąc, że dzieci są chore, mają inne plany lub po prostu nie chcą mnie widzieć. Nie jestem pewien, czy to prawda, czy tylko próbuje mnie zranić. Dodatkowo, sprawa dotyczy alime...

Wyszukiwarka