Emerytura honorowa.

Witam
Sprawa dotyczy mojej ponad 100 letniej Babci. Po ukończeniu 100 roku życia nabyła prawo do tzw. emerytury honorowej. Problem (lub nie) polega na tym, że odebrano jej pobieraną wcześniej emeryturę z KRUSu i co miesiąc wypłacana jest tylko emerytura honorowa. Zainteresowałem się sprawą i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że emerytura honorowa jest dodatkiem, a dotychczasowe świadczenia pozostają wypłacane w dotychczasowej formie. Czy Babcia powinna dostawać emeryturę z KRUSu + emeryturę honorową?
anonim cytuj
27-08-2023
Dlaczego odebrano jej emeryturę z KRUS?
Nie wiadomo. Nigdzie nie znalazłem, być może istnieją, stąd moje pytanie na forum, możliwości pozbawienia emerytury kosztem emerytury honorowej. W przepisach świadczenie po ukończeniu setnego roku życia zawsze widnieje jako dodatek do emerytury lub renty. Będę wdzięczny za jakieś sugestie w tej sprawie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
W tym przypadku nie ma żadnej podstawy prawnej do odebrania emerytury. Emerytura honorowa "wskakuje" z automatu jako dodatek, a nie zamiennik.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Pismo z zusu (które na pewno zostało emerytce dostarczone) wyjaśniło by wszystkie twoje wątpliwości. A tak można sobie gdybać co było przyczyną. Zakładam że to może nawet nie mieć związku z tą emeryturą honorową. Idź z babcią do zusu i się dowiesz wszystkiego u źródła.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Na wstępie warto podkreślić, że emerytura honorowa przyznawana jest osobom, które ukończyły 100 lat i jest ona dodatkiem do dotychczas pobieranych świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Sprawa dotyczy mojej ponad 100 letniej Babci. Po ukończeniu 100 roku życia nabyła prawo do tzw. emerytury honorowej.


Tak, osoby, które ukończyły 100 lat, mają prawo do emerytury honorowej na podstawie art. 82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zainteresowałem się sprawą i wszędzie gdzie czytam jest napisane, że emerytura honorowa jest dodatkiem, a dotychczasowe świadczenia pozostają wypłacane w dotychczasowej formie.


Masz absolutnie rację. Emerytura honorowa jest dodatkiem do emerytury lub renty, a nie zastępuje dotychczasowego świadczenia. Dlatego osoba uprawniona powinna otrzymywać zarówno swoją emeryturę (w tym przypadku z KRUS) jak i dodatkowo emeryturę honorową.

Dlaczego odebrano jej emeryturę z KRUS?


Nie ma podstaw prawnych do pozbawienia osoby uprawnionej emerytury z KRUS w związku z przyznaniem emerytury honorowej. Jeżeli emerytura z KRUS została zawieszona lub anulowana, to najprawdopodobniej nastąpiło to z innego powodu, który nie ma związku z przyznaniem emerytury honorowej.

Wobec powyższego, zalecam zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących zawieszenia czy anulowania emerytury z KRUS oraz ewentualnego przywrócenia tej emerytury.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Przerejestrowanie auta bez umowy.
W skrócie - kupiłem auto, spisałem umowę, dostałem dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, ale auto nie było przerejestrowane na ówczesnego właściciela. Powiedział mi, że poprzednią umowę przyśle bo musi poszukać, a że to gruz i mi się nie spieszyło, zgodziłem się, strzelając sobie w kolano. Po kilku miesiącach gruz mi nie potrzebny i chcę sprzedać, a sprzedać nie mogę bo do przerejestrowania potrzebne są poprzednie umowy aż do właściciela w dowodz...
Odrzucenie spadku z Belgii
Dzień dobry mam pytanie jaki jest tryb postępowania w związku z odrzuceniem spadku po zmarłym wujku w Belgii który zostawił nieruchomość za którą nie jest uregulowany podatek od nieruchomości.Chodzi mi dokładnie o to jakie dokumenty oświadczenia itp trzeba zlożyć i do kogo?...
Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?
Witam, mam takie nietypowe pytanie. Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości? Mój brat jest do mnie bardzo podobny (tylko nieco grubszy.) I sytuacja wygląda tak, że już od jakiegoś dłuższego czasu wiem, że zadłuża siebie jak tylko może. Wiem na pewno, że ma kredyt na 50 tysięcy, ale podejrzewam, że jest tego dużo więcej. Ostatnio na wspólnej rodzinnej poczcie zauważyłem tak samo, ze przychodzą same emaile od jakiś pożyczkodawców gdzie padają k...
Sprawca uciek z miejsca kolizji, co moge zrobić?
Dzień dobry. 30 września miałem kolizję z prawdopodobnie pijanym kierowcą. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Podałem policji Numer rejestracyjny, markę, kolor pojazdu oraz rysopis sprawcy. Po czym dostaje pismo po nowym roku z Komendy powiatowej policji że sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy. Czy podałem zbyt mało informacji? Co mogę zrobić aby wyegzekwować rzetelne podejście do sprawy? Dziękuję i Pozdrawiam....

Wyszukiwarka