Umowa o pracę a wyrok pozbawienia wolności.

Witam,
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca. Domyślam się, że jest to nieusprawiedliwiona nieobecność i zostaje zwolniony. Czy wzięcie bezpłatnego urlopu zanim nastąpi osadzenie spowoduje, że po wyjściu z puszki będzie mógł kontynuować prace? Czy bezpłatny urlop można w każdej chwili wycofać gdyby na przykład okazało się ze pracownik dostał zgodę na SDE i będzie jednak mogł kontynuować pracę?
anonim cytuj
27-08-2023
Zastosowanie znajdzie tu poniższy przepis z Kodeksu Pracy:
Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]
§ 1
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Można spróbować dogadać się z pracodawcą odnośnie urlopu bezpłatnego. Znam przypadki, że pracownicy wracali do pracy, ale to tylko dobra wola pracodawcy.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?
Tak, jeżeli pracownik nie wystąpi do pracodawcy o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
27-08-2023
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca.


Jeśli pracownik zostanie osadzony w zakładzie karnym, jest to równoznaczne z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Jak zauważył autor drugiego posta:

Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]


Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, zgodnie z art. 53 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy.

Jeśli chodzi o bezpłatny urlop - jest to uzależnione od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca ma prawo wyrazić zgodę na udzielenie takiego urlopu, ale również ma prawo taki urlop cofnąć, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Niemniej jednak udzielenie bezpłatnego urlopu nie gwarantuje automatycznego zachowania miejsca pracy dla pracownika po wyjściu z zakładu karnego.

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?


Nie. W świadectwie pracy pracodawca powinien zawrzeć jedynie informacje dotyczące rodzaju i charakteru wykonywanej pracy, daty rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia oraz przyczyny rozwiązania umowy. W świetle art. 97 Kodeksu Pracy, świadectwo pracy nie może zawierać negatywnych opinii ani innych informacji, które mogłyby wpłynąć na ocenę pracownika przez przyszłego pracodawcę. Informacja o odbywaniu kary pozbawienia wolności nie jest informacją obowiązkową do zawarcia w świadectwie pracy i nie powinna się tam znaleźć.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy w trakcie trwania umowy na czas określony można podpisać umowę na czas nieokreślony?
Dzień dobry, czy w trakcie trwania umowy na czas określony można podpisać umowę na czas nieokreślony?...
Czy będąc w ciąży mogę podjąć prace w innym zakładzie pracy?
Witam serdecznie chciałam się poradzić ponieważ jestem w niezręcznej sytuacji otóż wygląda to tak: Aktualnie jestem w 7 tygodniu ciąży pracowałam w warunkach gdzie musiałam dźwigać dlatego mój ginekolog wystawił mi zwolnienie problem jest w tym ze nie przepracowałam miesiąca i L4 mam niepłatne a umowa kończy mi się 31.12 która na pewno nie zostanie mi również przedłużona. Czy jeżeli lekarz niema żadnych zastrzeżeń do innej pracy oczywiście takie...
Środki z OFE.
Proszę o pomoc w sprawie, która postaram się krótko opisać bo nie wiem co zrobić. Po śmierci mojej matki jej mąż ( nie mój ojciec ani ojczym) poszedł ze mną do Otwartego Funduszu Emerytalnego po wypłatę środków po zmarłej żonie (był uposażony). W funduszu zdeklarował mój nr konta bankowego do wypłaty świadczenia z moim imieniem i nazwiskiem. Rozmawiał ze mną i powiedział, że to pieniądze są dla mnie. Po jakimś czasie powiedział, że się rozmyśl...
Sprawa przeciwko prokuraturze w sprawie niedopełnienia obowiązków.
Czy mogę wnieść sprawę przeciwko prokuraturze albo sądowi? W 2018 został mąż oszukany i mimo zapłaty nie otrzymaliśmy pustaków i stali na budowę domu. Ok 25 tys. Sprawa toczy się kilka lat bez żadnych efektów. Winni mataczyli, sprzedawali majątek a nas straszyli. Prokuratura przekazała sprawę do sądu a Ci nawet nie wiedzą dlaczego. Moje pytanie brzmi czy można sprawdzić jakoś czy prokuratura albo sąd dokonali wszystkich niezbędnych kroków alby uz...

Wyszukiwarka