Umowa o pracę a wyrok pozbawienia wolności.

Witam,
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca. Domyślam się, że jest to nieusprawiedliwiona nieobecność i zostaje zwolniony. Czy wzięcie bezpłatnego urlopu zanim nastąpi osadzenie spowoduje, że po wyjściu z puszki będzie mógł kontynuować prace? Czy bezpłatny urlop można w każdej chwili wycofać gdyby na przykład okazało się ze pracownik dostał zgodę na SDE i będzie jednak mogł kontynuować pracę?
anonim cytuj
27-08-2023
Zastosowanie znajdzie tu poniższy przepis z Kodeksu Pracy:
Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]
§ 1
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Można spróbować dogadać się z pracodawcą odnośnie urlopu bezpłatnego. Znam przypadki, że pracownicy wracali do pracy, ale to tylko dobra wola pracodawcy.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?
Tak, jeżeli pracownik nie wystąpi do pracodawcy o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
27-08-2023
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca.


Jeśli pracownik zostanie osadzony w zakładzie karnym, jest to równoznaczne z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Jak zauważył autor drugiego posta:

Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]


Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, zgodnie z art. 53 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy.

Jeśli chodzi o bezpłatny urlop - jest to uzależnione od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca ma prawo wyrazić zgodę na udzielenie takiego urlopu, ale również ma prawo taki urlop cofnąć, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Niemniej jednak udzielenie bezpłatnego urlopu nie gwarantuje automatycznego zachowania miejsca pracy dla pracownika po wyjściu z zakładu karnego.

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?


Nie. W świadectwie pracy pracodawca powinien zawrzeć jedynie informacje dotyczące rodzaju i charakteru wykonywanej pracy, daty rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia oraz przyczyny rozwiązania umowy. W świetle art. 97 Kodeksu Pracy, świadectwo pracy nie może zawierać negatywnych opinii ani innych informacji, które mogłyby wpłynąć na ocenę pracownika przez przyszłego pracodawcę. Informacja o odbywaniu kary pozbawienia wolności nie jest informacją obowiązkową do zawarcia w świadectwie pracy i nie powinna się tam znaleźć.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Windykator narusza prywatność.
Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony. Czy ma sens dochodzić odszkodowania od Windykatora za tego typu zachowanie? Do kogo najlepiej si...
Jak odebrać rzeczy od współmałżonka?
Witam, mąż ma niebieska kartę. Obecnie zakręca mi wode, wyłącza prac, zamyka pomieszczenia. Mieszkanie jest jego, mieszkamy z dziećmi. Nie łoży na ich utrzymanie. Chce przywłaszczyć sobie moje rzeczy, pozamykał je na klucz. Co mogę zrobić, żeby odebrać swoje rzeczy i móc się wyprowadzić? Co zrobić jak mi zamyka drzwi do pokojów? W policji ma znajoma, która mu przekazuje wszystko....
Chcę być publiką na rozprawie? jak zachowywać się w czasie rozprawy?
Chcę być publiką na rozprawie. Proszę o info, czy po wejściu na salę mogę usiąść, czy stoję, tak jak stoją strony, do momentu aż sąd zwróci się do nich by się przedstawili? Czy bywa tak, ze Sąd zapyta, kim jest publika? ...
Psy sąsiadów biegające luzem (brak płotu). Sąsiadka nie widzi w tym nic złego, ja czuję zagrożenie. Co mówi na ten temat prawo?
Witam. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych. Mam 4 małe psy, które wyprowadzam na smyczy. Obok w sąsiednim domu mieszka rodzina, która adoptowała ze schroniska 6 psów. Teren ma nieogrodzony. Psy są trzymane w kojcu. Wiem, że psy muszą się wybiegać, ale sytuacja z dzisiejszego poranka mnie przeraziła. Wracając ze spaceru ze swoimi psami widzę, że psy sąsiadów z kojca zostały wypuszczone. Stałam jak wryta z moimi 200 metrów dalej modląc się, ...

Wyszukiwarka