Umowa o pracę a wyrok pozbawienia wolności.

Witam,
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca. Domyślam się, że jest to nieusprawiedliwiona nieobecność i zostaje zwolniony. Czy wzięcie bezpłatnego urlopu zanim nastąpi osadzenie spowoduje, że po wyjściu z puszki będzie mógł kontynuować prace? Czy bezpłatny urlop można w każdej chwili wycofać gdyby na przykład okazało się ze pracownik dostał zgodę na SDE i będzie jednak mogł kontynuować pracę?
anonim cytuj
27-08-2023
Zastosowanie znajdzie tu poniższy przepis z Kodeksu Pracy:
Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]
§ 1
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Można spróbować dogadać się z pracodawcą odnośnie urlopu bezpłatnego. Znam przypadki, że pracownicy wracali do pracy, ale to tylko dobra wola pracodawcy.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?
Tak, jeżeli pracownik nie wystąpi do pracodawcy o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
27-08-2023
co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca.


Jeśli pracownik zostanie osadzony w zakładzie karnym, jest to równoznaczne z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Jak zauważył autor drugiego posta:

Art. 53. [Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika]


Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, zgodnie z art. 53 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy.

Jeśli chodzi o bezpłatny urlop - jest to uzależnione od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca ma prawo wyrazić zgodę na udzielenie takiego urlopu, ale również ma prawo taki urlop cofnąć, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Niemniej jednak udzielenie bezpłatnego urlopu nie gwarantuje automatycznego zachowania miejsca pracy dla pracownika po wyjściu z zakładu karnego.

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony ponieważ odbywa kare pozbawienia wolności to czy ta informacja znajdzie się w świadectwie pracy?


Nie. W świadectwie pracy pracodawca powinien zawrzeć jedynie informacje dotyczące rodzaju i charakteru wykonywanej pracy, daty rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia oraz przyczyny rozwiązania umowy. W świetle art. 97 Kodeksu Pracy, świadectwo pracy nie może zawierać negatywnych opinii ani innych informacji, które mogłyby wpłynąć na ocenę pracownika przez przyszłego pracodawcę. Informacja o odbywaniu kary pozbawienia wolności nie jest informacją obowiązkową do zawarcia w świadectwie pracy i nie powinna się tam znaleźć.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek
Moja babcia z dziadkiem w 87 roku cały spadek przepisali na mamę. Moja mama dwa lata temu nagle zmarla i zostawiła testament napisany odręcznie. Wszystko załatwiliśmy przez sąd i spisaliśmy się wszystkiego na brata. Moja babcia czyli mama mojej mamy zmarla pare miesięcy temu ( ojciec mamy tez już nie żyje) nagle dostaliśmy pismo z sądu ze syn mojej babci domaga się 1/2 spadku. Moje pytanie, jakie szanse ma ze dostanie to czego chce?...
Zwolnienie lekarskie
Witam. Mam pytanie odnośnie długoterminowych zwolnień lekarskich. A mianowicie, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, pracodawca ma obowiązek wystawić skierowanie na badania kontrolne (przed dopuszczeniem pracownika ponownie do pracy). Problem polega na tym, że ostatnia wizyta u lekarza specjalisty odbędzie się 27 grudnia, a w okresie od 21 grudnia do 1 stycznia firma będzie zamknięta (przerwa świąteczna, wszyscy ma...
Dopisanie współkredytobiorcy do aktu notarialnego.
Dzień dobry. Ponad 7 lat temu wzięliśmy wspólnie kredyt hipoteczny z MDM, tzw. "Singiel na swoim", ale jako, iż nie jesteśmy małżeństwem i skorzystać przy MDM, mogłem tylko z opcji singiel, ja jestem tylko beneficjentem, a więc mimo, że kredyt był wzięty wspólnie, tylko ja i bank jesteśmy w akcie notarlamymy. Z racji, że minęło już ponad 5 lat od wzięcia kredytu, chciałbym dopisać swojego współkredytobiorcę do aktu notarialnego (nie jes...
Co gdy sprawa ciągnie się zbyt długo?
Sprawa o niealimentacje od ponad 2 lat nie ruszona. Nie byliśmy nawet wezwani na przesłuchanie. Prawnik za każdym telefonem twierdzi, że lada moment sprawa ruszy. Skarga na opieszałość sądu złożona w lutym, także cisza. Czy jak pojadę do Prokuratury to z miejsca się dowiem na jakim etapie jest sprawa czy muszę złożyć jakiś wniosek? Jak mam to w końcu ruszyć? Już zaczynam myśleć, że prawnik mi ściemnia. A eks od 2lata wpłaca po 300-500zl i śmieje...

Wyszukiwarka