Jak złożyć wniosek do sądu o niewypłacone pieniądze przez pracodawcę?

Potrzebuję złożyć wniosek do sądu o niewypłacone pieniądze przez pracodawcę.
Podobno trzeba to zrobić poprzez stronę ministerstwa sprawiedliwości. Kompletnie się na tym nie znam i nie mogę znaleźć żadnego formularza, może ktoś miał z tym styczność i zechciałby mi pomóc?
Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, pierwsza sprawa to sprawa pieniędzy które mi wisi (prawie 11 tys), przez nie płacenie czynszu lokal został zamknięty w połowie lipca i teraz się zastanawiam jakie będę miał szansę odzyskać te pieniądze.
Dodam że mam świadków że tam pracowałem oraz dowody w postaci nagrań z rozmów gdy rozmawiałem z nim o pieniądzach.
Druga sprawa jest taka że po wpisywał mi jakieś urlopy bez mojej wiedzy o których nawet nie wiedziałem.
Trzecia sprawa to od marca podpisałem umowę na cały etat, co się jednak okazało że w ZUSie byłem zarejestrowany na 1/4 etatu.
Nie tylko ja jestem w tej sprawie poszkodowanych, na wyższe kwoty są poszkodowani 3 innych pracowników.
Dowiedziałem się jeszcze że pracodawca przepisał samochód na swojego syna, prawdopodobnie po to żeby pozbyć się majątku.
Jest mi ktoś w stanie doradzić/pomóc?
Byłem u darmowego radcy prawnego, jedynie to mi doradziła żeby do sądu z tym iść.
Z góry dzięki!
anonim cytuj
18-08-2023
Pozew wnosisz do Sądu Rejonowego, do Wydziału Pracy. Musi to być sąd w rejonie, gdzie jest zarejestrowana siedziba tej firmy albo w rejonie, gdzie pracowałeś.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Pozew wnosisz do Sądu Rejonowego, do Wydziału Pracy. Musi to być sąd w rejonie, gdzie jest zarejestrowana siedziba tej firmy albo w rejonie, gdzie pracowałeś.

Dzwoniłem do sądu i dowiedziałem się że muszę wypełnić formularz przez internet na stronie tego ministerstwa, albo przyjść osobiście.
Najbliższy sąd pracy jest 30 km od tej firmy którą albo zawiesił, albo zamknął.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W Twojej sytuacji, jeśli chcesz domagać się niewypłaconych wynagrodzeń oraz innych świadczeń z tytułu zatrudnienia, należy podjąć następujące działania:

Wniesienie pozwu: Masz prawo wniesienia pozwu przeciwko pracodawcy do właściwego sądu rejonowego, Wydział Pracy, w rejonie, gdzie firma ma swoją siedzibę lub tam, gdzie wykonywałeś pracę. Jeśli chodzi o formularz, do którego odniesiono się w dyskusji, możesz go znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce e-sąd, gdzie istnieje możliwość złożenia pozwu drogą elektroniczną.

Dowody: Skoro masz świadków i nagrania rozmów, powinieneś je przedstawić jako dowód w postępowaniu sądowym. Ponadto, dokumenty związane z Twoim zatrudnieniem, takie jak umowy o pracę, potwierdzenia wypłat czy ewentualne świadectwo pracy, również będą przydatne.

Nieprawidłowości w ZUS: Jeśli podpisano z Tobą umowę na pełen etat, a pracodawca zarejestrował Cię tylko na 1/4 etatu, może to stanowić naruszenie przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Można to zgłosić do odpowiednich organów, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisanie majątku: Jeżeli podejrzewasz, że pracodawca próbował ukryć majątek poprzez przepisanie go na kogoś innego, możesz zgłosić to sądowi jako próbę uniknięcia odpowiedzialności majątkowej.

Podsumowując, skoro radca prawny zalecił Ci skierowanie sprawy do sądu, najlepszym krokiem byłoby sformalizowanie roszczeń i przygotowanie odpowiednich dokumentów, aby jak najszybciej złożyć pozew. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz działania, tym większe szanse na skuteczne odzyskanie niewypłaconych środków.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie długów po śmierci syna.
Zmarły posiada dwójkę rodzeństwa oraz żyjącego ojca (matka nie żyje, brak dzieci). Ze znalezionej korespondencji wynika, że posiada spore długi. Nie posiada jednak żadnego majątku (nieruchomość, samochód etc). Pytanie 1: kto dziedziczy te długi, ojciec czy również rodzeństwo? Pytanie 2: co w sytuacji gdy ojciec umrze i nie zdąży odrzucić spadku po synu? Czy zobowiązania przechodzą na rodzeństwo, czy może zostaną ściągnięte ze spadku, który ojc...
Oszustwo internetowe.
Proszę o pomoc a raczej wyjaśnienie. 29.12.2023 bank nałożył mi blokadę na konto na ponad 700 zł. Było to w godzinach wieczornych. Od razu sprawdziłam maila, gdzie dostałam wiadomość, że 2 osoby dokonały zamówienia na niemieckim Amazonie z wykorzystaniem danych mojej karty. Od razu zadzwoniłam na infolinię, zgłosiłam sprawę, kartę zastrzegłam i zablokowałam dostęp do konta oraz aplikacji banku. Złożono reklamację, nie udało się wstrzymać pieniędz...
Dziedziczenie mieszkania po zmarłej mamie i ojczymie
Zmarła mama i ojczym po których zostało mieszkanie. Ojczym nie miał dzieci ani rodzeństwa tylko dalekie kuzynostwo.Jak to wygląda z dziedziczeniem mieszkania? Dodam że kuzynostwo nie utrzymywało wogole żadnego kontaktu z ojczymem i nie wiem nawet czy żyją a jeśli tak to gdzie mieszkają....
Przelew pieniędzy na konto wspólne.
Mam takie pytanie, odnośnie przekazania pieniędzy (dział spadku ze zniesieniem współwłasności) pytania są takie: 1. Jeśli znam tylko konto współmałżonka strony to czy można dokonać przelewu na takie konto? 2. Jeśli tak, to czy rodzi to jakieś skutki np. podatkowe? 3. Czy współmałżonek może odesłać nadawcy pieniądze przeznaczone dla drugiego współmałżonka? Co wtedy zrobić jak odeśle zwrotnie taki przelew?...

Wyszukiwarka