Jak złożyć wniosek do sądu o niewypłacone pieniądze przez pracodawcę?

Potrzebuję złożyć wniosek do sądu o niewypłacone pieniądze przez pracodawcę.
Podobno trzeba to zrobić poprzez stronę ministerstwa sprawiedliwości. Kompletnie się na tym nie znam i nie mogę znaleźć żadnego formularza, może ktoś miał z tym styczność i zechciałby mi pomóc?
Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, pierwsza sprawa to sprawa pieniędzy które mi wisi (prawie 11 tys), przez nie płacenie czynszu lokal został zamknięty w połowie lipca i teraz się zastanawiam jakie będę miał szansę odzyskać te pieniądze.
Dodam że mam świadków że tam pracowałem oraz dowody w postaci nagrań z rozmów gdy rozmawiałem z nim o pieniądzach.
Druga sprawa jest taka że po wpisywał mi jakieś urlopy bez mojej wiedzy o których nawet nie wiedziałem.
Trzecia sprawa to od marca podpisałem umowę na cały etat, co się jednak okazało że w ZUSie byłem zarejestrowany na 1/4 etatu.
Nie tylko ja jestem w tej sprawie poszkodowanych, na wyższe kwoty są poszkodowani 3 innych pracowników.
Dowiedziałem się jeszcze że pracodawca przepisał samochód na swojego syna, prawdopodobnie po to żeby pozbyć się majątku.
Jest mi ktoś w stanie doradzić/pomóc?
Byłem u darmowego radcy prawnego, jedynie to mi doradziła żeby do sądu z tym iść.
Z góry dzięki!
anonim cytuj
18-08-2023
Pozew wnosisz do Sądu Rejonowego, do Wydziału Pracy. Musi to być sąd w rejonie, gdzie jest zarejestrowana siedziba tej firmy albo w rejonie, gdzie pracowałeś.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Pozew wnosisz do Sądu Rejonowego, do Wydziału Pracy. Musi to być sąd w rejonie, gdzie jest zarejestrowana siedziba tej firmy albo w rejonie, gdzie pracowałeś.

Dzwoniłem do sądu i dowiedziałem się że muszę wypełnić formularz przez internet na stronie tego ministerstwa, albo przyjść osobiście.
Najbliższy sąd pracy jest 30 km od tej firmy którą albo zawiesił, albo zamknął.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W Twojej sytuacji, jeśli chcesz domagać się niewypłaconych wynagrodzeń oraz innych świadczeń z tytułu zatrudnienia, należy podjąć następujące działania:

Wniesienie pozwu: Masz prawo wniesienia pozwu przeciwko pracodawcy do właściwego sądu rejonowego, Wydział Pracy, w rejonie, gdzie firma ma swoją siedzibę lub tam, gdzie wykonywałeś pracę. Jeśli chodzi o formularz, do którego odniesiono się w dyskusji, możesz go znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce e-sąd, gdzie istnieje możliwość złożenia pozwu drogą elektroniczną.

Dowody: Skoro masz świadków i nagrania rozmów, powinieneś je przedstawić jako dowód w postępowaniu sądowym. Ponadto, dokumenty związane z Twoim zatrudnieniem, takie jak umowy o pracę, potwierdzenia wypłat czy ewentualne świadectwo pracy, również będą przydatne.

Nieprawidłowości w ZUS: Jeśli podpisano z Tobą umowę na pełen etat, a pracodawca zarejestrował Cię tylko na 1/4 etatu, może to stanowić naruszenie przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Można to zgłosić do odpowiednich organów, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisanie majątku: Jeżeli podejrzewasz, że pracodawca próbował ukryć majątek poprzez przepisanie go na kogoś innego, możesz zgłosić to sądowi jako próbę uniknięcia odpowiedzialności majątkowej.

Podsumowując, skoro radca prawny zalecił Ci skierowanie sprawy do sądu, najlepszym krokiem byłoby sformalizowanie roszczeń i przygotowanie odpowiednich dokumentów, aby jak najszybciej złożyć pozew. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz działania, tym większe szanse na skuteczne odzyskanie niewypłaconych środków.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Witam. Mój brat dostał dofinansowanie unijne 60 tys. na otwarcie firmy i pierwsza transzę dostał 42 tys. kupił wszystko co miał w biznesplanie ale warunkiem przyznania tej dotacji jest to że musi mieć wkład własny 18 tys. za który kupi resztę sprzętów które miał w planie i oni mu to zwrócą. Problem w tym że praca mu nie wypaliła za którą miał sporo zarobić i przeznaczyć na ten wkład ale nie ma teraz skąd wziąć tych pieniędzy i co mu grozi? Wiem ż...
Cofnięcie darowizny.
Mam pytanie, jakie zachowanie ( wiem, rażąca niewdzięczność) może być podstawą do cofnięcia darowizny domu?...
Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka do alimentów?
Dzień dobry co wpisać i jak rozpisać wydatki na 4 dzieci do alimentów? Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać....
Poczta Polska.
Mam nietypową sytuację i według jednego prawnika nie ma sensu się w to bawić, bo tylko wydam pieniądze na adwokata. Otóż pani listonosz przez pomyłkę wydała list polecony z naszego starostwa powiatowego zaadresowany do mojej żony, zupełnie innej pani zamieszkałej pod innym adresem. Pani która ten list odebrała, stwierdziła że skoro nie jest do niej, to go wyrzuciła. Jak pani listonosz zauważyła pomyłkę chciała odzyskać ten list, ale został wyrzu...

Wyszukiwarka