Zakup garażu.

Co sprawdzić przed zakupem garażu od osoby prowadzącej działalność?
Jak sprawdzić czy na nieruchomości jest obciążenie albo zajęcie?
Czy sprawdzenie stanu prawnego jest obowiązkiem notariusza?
Nie chciałabym wpakować się w jakieś problemy, gdyż pieniądze na garaż będą pożyczone od rodziców.
anonim cytuj
18-08-2023
Gdy notariusz dostanie już komplet dokumentów do aktu notarialnego to oczywiście poinformuje Państwa, czy w księdze wieczystej wpisane są jakieś obciążenia (służebności), zajęcia komornicze lub hipoteki. Notariusz to jednak nie Bruce Wszechmogący - wiedzę na temat nieruchomości posiada wyłącznie z przedstawionych przez strony dokumentów, a nie z kosmosu.
Jeśli garaż podlega pod jakąś Spółdzielnię Mieszkaniową/Wspólnotę Mieszkaniową to może Pani poprosić Sprzedającego o zaświadczenie stamtąd o niezaleganiu z wszelakimi składkami. Jeśli od garażu opłacany jest podatek od nieruchomości - może Pani poprosić Sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Miasta/Gminy o niezaleganiu z tą daniną.
Wszelkie wątpliwości i pytania proszę jak najbardziej kierować do notariusza - od tego on jest.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Przed zakupem garażu warto podjąć następujące działania, by uniknąć potencjalnych problemów:

Księga Wieczysta: Sprawdzić Księgę Wieczystą dla tej nieruchomości. Znajdują się tam informacje na temat właściciela, ewentualnych obciążeń, hipotek, czy praw rzeczowych obciążających nieruchomość. Wszystko to jest dostępne online przez portal BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) lub w sądzie rejonowym.

Zapytanie o obciążenia: W Urzędzie Miasta lub Gminy można złożyć zapytanie czy na daną nieruchomość (garaż) nie ma zaległości podatkowych.

Umowa z notariuszem: Przed podpisaniem umowy zakupu warto umówić się na wizytę u notariusza, który przeprowadzi transakcję. Notariusz jest zobowiązany do sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości i poinformowania obu stron o ewentualnych obciążeniach, jednak warto pamiętać, że notariusz działa na podstawie dokumentów, które mu przedstawiono.

Odpowiedź na Post 2:
Dokładnie, notariusz nie ma magicznych zdolności do zdobywania informacji o nieruchomości. Jednak ma obowiązek prawny, aby poinformować strony o ewentualnych obciążeniach nieruchomości na podstawie dostarczonych mu dokumentów.

Jeśli chodzi o składki w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, warto pamiętać, że zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami jest dokumentem potwierdzającym, że w chwili jego wydania nie było żadnych zaległości. Warto zwrócić uwagę, czy data na zaświadczeniu nie jest zbyt odległa od daty zakupu garażu.

Podsumowując, kluczowym elementem jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów dotyczących nieruchomości oraz korzystanie z pomocy notariusza, który jest specjalistą w zakresie przeprowadzania takich transakcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Szkolenie BHP, dzień wolny.
Chciałbym zasięgnąć małej porady odnośnie szkoleń i czasu wolnego. Mianowicie sytuacja wygląda tak - pracuję w systemie 4 brygadowym, po 3 zmianie nocnej (przedostatniej), którą kończę o 7 rano, przełożony skierował mnie na szkolenie BHP które odbędzie się od razu po zakończeniu owej zmiany. Następnie twierdzi, że muszę przyjść do pracy na ostatnią zmianę nocną. Idąc tym tokiem rozumowania po 8h zmianie, 4-6h szkolenia BHP zakończonego jakimś egz...
przewóz zwierząt domowych w autobusie
Witam, mam pytanie co zrobić w sytuacji jeżeli kierowca nie będzie chciał mnie wpuścić do autobusu mimo, że spełniam regulamin? Ostatnio właśnie kierowca mi zagroził, że nie wpuści mnie do autobusu, bo w regulaminie jest "małe zwierzę domowe". Napisane jest jak byk "zwierzę domowe" które jest zabezpieczone i jedzie na kolanach może być w autobusie. Oczywiście on uznał, że mój pies z którym jechałam nie jest zwierzęciem domowy...
Umowa próbna
Witam. Znalazłam prace. Ustalone zostało że od 1 grudnia popisze umowę na 1/4 etatu. Dzisiaj dowiaduje się że mam dostać umowę o pracę na okres próbny? Moje pytanie: Czy umowa próbna może być na 1/4 etatu? Jak wygląda przy umowie o prace na okres próbny wynagrodzenie? I ile trzeba godzin przepracować?...
Zwrot indywidualnego zamówienia.
Witam, kupiłem koszulkę na allegro. Po zakupie zadzwonił sprzedawca i poinformował ,że nie ma takiej jak zamówiłem ale może przysłać podobną i mi ją opisał. Zgodziłem się. Koszulka przyszła ale wbrew zapewnienia sprzedawcy ,że to zwykła polówka przyszła tzw siatka, więc poprosiłem adres do zwrotu i odesłałem ją. Problem zaczął się później gdyż sprzedający stwierdził, że koszulka była na indywidualne zamówienie i odmówił zwroty pieniędzy. Nie...

Wyszukiwarka