Zakup garażu.

Co sprawdzić przed zakupem garażu od osoby prowadzącej działalność?
Jak sprawdzić czy na nieruchomości jest obciążenie albo zajęcie?
Czy sprawdzenie stanu prawnego jest obowiązkiem notariusza?
Nie chciałabym wpakować się w jakieś problemy, gdyż pieniądze na garaż będą pożyczone od rodziców.
anonim cytuj
18-08-2023
Gdy notariusz dostanie już komplet dokumentów do aktu notarialnego to oczywiście poinformuje Państwa, czy w księdze wieczystej wpisane są jakieś obciążenia (służebności), zajęcia komornicze lub hipoteki. Notariusz to jednak nie Bruce Wszechmogący - wiedzę na temat nieruchomości posiada wyłącznie z przedstawionych przez strony dokumentów, a nie z kosmosu.
Jeśli garaż podlega pod jakąś Spółdzielnię Mieszkaniową/Wspólnotę Mieszkaniową to może Pani poprosić Sprzedającego o zaświadczenie stamtąd o niezaleganiu z wszelakimi składkami. Jeśli od garażu opłacany jest podatek od nieruchomości - może Pani poprosić Sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Miasta/Gminy o niezaleganiu z tą daniną.
Wszelkie wątpliwości i pytania proszę jak najbardziej kierować do notariusza - od tego on jest.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Przed zakupem garażu warto podjąć następujące działania, by uniknąć potencjalnych problemów:

Księga Wieczysta: Sprawdzić Księgę Wieczystą dla tej nieruchomości. Znajdują się tam informacje na temat właściciela, ewentualnych obciążeń, hipotek, czy praw rzeczowych obciążających nieruchomość. Wszystko to jest dostępne online przez portal BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) lub w sądzie rejonowym.

Zapytanie o obciążenia: W Urzędzie Miasta lub Gminy można złożyć zapytanie czy na daną nieruchomość (garaż) nie ma zaległości podatkowych.

Umowa z notariuszem: Przed podpisaniem umowy zakupu warto umówić się na wizytę u notariusza, który przeprowadzi transakcję. Notariusz jest zobowiązany do sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości i poinformowania obu stron o ewentualnych obciążeniach, jednak warto pamiętać, że notariusz działa na podstawie dokumentów, które mu przedstawiono.

Odpowiedź na Post 2:
Dokładnie, notariusz nie ma magicznych zdolności do zdobywania informacji o nieruchomości. Jednak ma obowiązek prawny, aby poinformować strony o ewentualnych obciążeniach nieruchomości na podstawie dostarczonych mu dokumentów.

Jeśli chodzi o składki w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, warto pamiętać, że zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami jest dokumentem potwierdzającym, że w chwili jego wydania nie było żadnych zaległości. Warto zwrócić uwagę, czy data na zaświadczeniu nie jest zbyt odległa od daty zakupu garażu.

Podsumowując, kluczowym elementem jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów dotyczących nieruchomości oraz korzystanie z pomocy notariusza, który jest specjalistą w zakresie przeprowadzania takich transakcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna, a skarga pauliańska.
Dzisiaj przepisuje nieruchomość (darowizna) na syna, najwcześniej z pół roku mogę przegrać sprawę na około 60tys. Czy nieruchomość jest bezpieczna?...
Darowizna samochodu.
Mój ojciec chce mi (swojej córce) przekazać samochód o wartości 35 tys jako darowizna. 1. Czy jest możliwość aby był on zarejestrowany na mojego narzeczonego? 2. Czy jest możliwość aby był zarejestrowany na mnie, a polisa OC na narzeczonego? Dodam, że nie mam prawa jazdy i nigdy nie miałam zarejestrowanego na siebie samochodu....
Ubieganie się o zachowek
Matka i jej mąż darowizną przepisują córce spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 2009 r (11 lat temu). Czy syn męża mamy (rencista z uznaną grupą inwalidzką, podobno inwalidzi maja inne prawa) moze w przyszłości ubiegać się o zachowek? Mieszkanie dostała matka jako główny najemca ale później dopisała męża, własnościowe prawo zostało wykupione za czasów małżeństwa. Nie wiem czy to ważne w tym wypadku, w akcie darczyńcy mają zapisane dożywo...
Oszustwo w ogłoszeniu.
Witam, zakupiłem mieszkanie, ogłoszenie było wystawione przez biuro nieruchomości. Po zakupie mieszkania i podpisania aktu notarialnego blok, w którym kupiłem mieszkanie okazał się o 30 lat starszy pośrednik nakłamał w ogłoszeniu, ponieważ podał rok wybudowania nieruchomości zupełnie inny czynsz również okazał się dużo wyższy we wtorek mam mu zapłacić wynagrodzenie za pośrednictwo uważam, że w tej sytuacji umowa z pośrednikiem powinna zostać zer...

Wyszukiwarka