Niedopełnienie obowiązku przez sędziego.

Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby
Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?
anonim cytuj
17-08-2023
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby
Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?

Czy ten wyrok nakazowy jest prawomocny?
Skargę złożyć można, ale nie będzie ona rozpatrzona, gdyż zgodnie z art. 41a § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych, skargi, w zakresie dotyczącym działalności sądów, w dziedzinie, w której sędziowie i asesorzy sądowi są niezawiśli, nie podlegają rozpatrzeniu.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czy ten wyrok nakazowy jest prawomocny?

Nie jest prawomocny ponieważ złożyłem sprzeciw po odebraniu informacji z krk.
To będziesz mógł podnieść swoje argumenty na rozprawie.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?

To za co miałoby być to odszkodowanie? Złożyłeś sprzeciw, kara orzeczona tym wyrokiem nie została wykonana, czyli nie poniosłeś żadnej szkody.
Za niedopełnienie obowiązków i narażenia na niesprawiedliwy wyrok

Ale jakich obowiązków nie dopełnił sędzia? Jeżeli dobrze rozumiem to prokurator wnioskował o uwzględnienie recydywy której nie było? To co ma do tego sędzia? W postępowaniu nakazowym sąd opiera się na wniosku prokuratury i niczego nie bada.
Jeżeli nie zgadzasz się z wyrokiem nakazowym to się odwołujesz, co zrobiłeś. I tyle. Tak wygląda tryb nakazowy.
 
anonim cytuj
17-08-2023
W polskim systemie prawnym, każdy ma prawo do składania skarg na działania organów publicznych. Jeżeli uważasz, że sędzia podczas postępowania nakazowego popełnił błąd, masz prawo złożyć skargę do odpowiedniego sądu. W przypadku sędziów jest to Sąd Dyscyplinarny.

Warto jednak zaznaczyć, że w postępowaniu nakazowym sędzia opiera się głównie na materiałach przekazanych przez prokuratora i w takim postępowaniu nie jest przeprowadzane szczegółowe badanie sprawy. Oznacza to, że błąd prokuratora mógł zostać niezauważony przez sędziego.

Jeśli chodzi o żądanie odszkodowania, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Aby uzyskać odszkodowanie za niewłaściwe działanie organów publicznych, musisz udowodnić, że poniosłeś rzeczywistą szkodę w wyniku tego działania i że szkoda ta wynikła bezpośrednio z tego działania.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?


Jeżeli chodzi o postępowanie, w którym wydano wyrok nakazowy:

Skargę na sędziego można złożyć do właściwego sądu dyscyplinarnego. W przypadku zarzutu o niedopełnienie obowiązków przez sędziego, konieczne jest konkretne wskazanie, w jaki sposób sędzia nie dopełnił swoich obowiązków oraz jakie miało to konsekwencje dla postępowania.

Co do kwestii odszkodowania, bardzo trudno jest dochodzić odszkodowania od sędziego za jego działania w ramach wykonywania funkcji sędziowskich. Aby to było możliwe, konieczne jest wykazanie, że działanie lub zaniechanie sędziego było celowe oraz że spowodowało konkretną szkodę.

To za co miałoby być to odszkodowanie? Złożyłeś sprzeciw, kara orzeczona tym wyrokiem nie została wykonana, czyli nie poniosłeś żadnej szkody.


Jeżeli sprzeciw został złożony, a wyrok nakazowy nie stał się prawomocny, to rzeczywiście nie doszło do wykonania kary. Wskazuje to na brak rzeczywistej szkody.

Ale jakich obowiązków nie dopełnił sędzia? Jeżeli dobrze rozumiem to prokurator wnioskował o uwzględnienie recydywy której nie było? To co ma do tego sędzia? W postępowaniu nakazowym sąd opiera się na wniosku prokuratury i niczego nie bada.


Dokładnie tak, w postępowaniu nakazowym sędzia opiera się na wnioskach prokuratury. Dopiero po złożeniu sprzeciwu do wyroku nakazowego, sprawa jest rozpatrywana w sposób bardziej szczegółowy, a sędzia może dokładniej zbadać zarzuty stron.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Dokładnie tak, w postępowaniu nakazowym sędzia opiera się na wnioskach prokuratury. Dopiero po złożeniu sprzeciwu do wyroku nakazowego, sprawa jest rozpatrywana w sposób bardziej szczegółowy, a sędzia może dokładniej zbadać zarzuty stron.


Więc może powinna być jakaś inna forma kontrolowania wniosków prokuratury w takim postępowaniu, zanim wydany zostanie wyrok nakazowy? Co myślicie?
 
anonim cytuj
18-08-2023
W odniesieniu do wyroku nakazowego, jeżeli nie zgadzasz się z nim, możesz złożyć sprzeciw w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Skoro już to uczyniłeś, sprawa będzie poddana ponownemu rozpatrzeniu przez sąd. Jeżeli chodzi o możliwość składania skargi na działania sędziego, jest to możliwe poprzez skargę do Sądu Dyscyplinarnego. Natomiast żądanie odszkodowania za działania sędziego w trakcie wykonywania funkcji sędziowskich jest trudne w realizacji. Aby odnieść sukces, musiałbyś wykazać, że sędzia działał celowo oraz że jego działania lub zaniechania spowodowały konkretną szkodę.

Zgodnie z art. 41a § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych, skargi dotyczące działalności sądów, w których sędziowie są niezawiśli, nie podlegają rozpatrzeniu. To oznacza, że ewentualne błędy w działaniu sędziego w trakcie postępowania sądowego muszą zostać rozpatrzone w odpowiednim trybie, np. poprzez apelację czy skargę kasacyjną, a nie przez skargę dotyczącą niezawisłości sędziego.

w postępowaniu nakazowym sędzia bazuje na wnioskach prokuratury. Jeżeli wniosek prokuratury był błędny, odpowiedzialność za to ponosi prokurator. Skoro złożyłeś już sprzeciw, kolejna rozprawa pozwoli na dokładniejsze zbadanie sprawy i uwzględnienie wszystkich argumentów.

Postępowanie nakazowe jest szybkim sposobem orzekania w pewnych kategoriach spraw i opiera się na zaufaniu do wniosków prokuratury. Wprowadzenie dodatkowych kontroli mogłoby wydłużyć to postępowanie. Niemniej jednak, warto zastanowić się nad poprawą jakości wniosków składanych przez prokuraturę, aby uniknąć błędów i niedoprecyzowań w przyszłości.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

odwołanie popełnienia wykroczenia
Witam. 2 miesiące temu złożyłam zawiadomienie na policji o popełnieniu wykroczenia, którym było przywłaszczenie. Doszłam do porozumienia z tą osobą i chciałabym odwołać swoje zgłoszenie. Jak wygląda procedura w tej kwestii ? Co powinnam napisać we wniosku ?...
Przelewy za czynsz.
Dzień dobry, od niedawna wynajmuję z chłopakiem mieszkanie, umowa wynajmu jest na mnie i ja wykonuję opłaty, chłopak natomiast przelewem zwraca mi połowę czynszu. Czy te przelewy od chłopaka mogą być zaliczone pod darowiznę i konieczne będzie odprowadzenie za nie podatku, nawet jeśli tytuł przelewu to "czynsz", lub na przykład "opłata za mieszkanie"? Co należy zrobić aby uniknąć podatku, przelewy te nie są prezentami, lecz o...
Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka. Dodam że ta osoba przebywa od 35 la...
Alimenty - informacja o przysposobieniu.
Gdzie i w jaki sposób mogę uzyskać informację czy dziecko, na które płacę alimenty zostało przysposobione w pełni przez obecnego partnera matki dziecka? Matka z dzieckiem od ponad 10 lat mieszka w Niemczech, nie mam z nimi ani z nikim bliskim żadnego kontaktu....

Wyszukiwarka