Areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny.

Witam, sąd zarządził areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny. Osadzony przebywa już w areszcie, jest możliwość zapłacenia grzywny i wypuszczenie go?
anonim cytuj
17-08-2023
Nie areszt tymczasowy tylko zastępczą karę pozbawienia wolności. Po zapłaceniu pozostałej do zapłaty części grzywny skazany zostanie bezzwłocznie zwolniony. Jeśli jest taka możliwość, to zapłać w dziale ewidencji aresztu/zakładu w którym skazany przebywa.
 
anonim cytuj
17-08-2023
jeśli osoba została skazana na zastępczą karę pozbawienia wolności za niezapłacenie grzywny, istnieje możliwość jej zwolnienia z aresztu po zapłaceniu niespłaconego jeszcze długu. Reguluje to art. 34 § 1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że jeżeli skazany, będąc w zakładzie karnym w celu odbycia kary zastępczej pozbawienia wolności, wpłaci w całości należną grzywnę lub jej część, za którą odbywa karę, zwalnia się go od dalszego jej odbywania, a jeżeli wpłacił ją w całości, zwalnia się go również od odbycia kary za pozostałą jej część.

Jeśli więc istnieje taka możliwość, warto jak najszybciej udać się do zakładu, w którym osoba skazana przebywa, by dokonać opłaty. Po zapłaceniu grzywny, osoba skazana powinna zostać niezwłocznie zwolniona. W praktyce, płatność najlepiej dokonać w dziale ewidencji zakładu karnego, w którym osadzony przebywa, aby przyspieszyć cały proces.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, jeśli uda mi się szybko zapłacić całą kwotę, to osoba skazana zostanie zwolniona praktycznie od razu? A co jeśli wpłacę tylko część tej kwoty? Czy czas spędzony w areszcie będzie odliczany proporcjonalnie do wpłaconej kwoty? Jak to dokładnie wygląda w praktyce? Czy są jakieś dodatkowe opłaty czy koszty związane z tym procesem?
 
anonim cytuj
17-08-2023
Tak, jeśli zapłacisz całą kwotę grzywny, osoba skazana zostanie zwolniona natychmiast. W przypadku wpłaty jedynie części grzywny:

Osoba skazana zostaje zwolniona z odbycia części kary proporcjonalnej do wpłaconej kwoty. Czyli jeśli zapłacisz połowę niespłaconej grzywny, skazany zostanie zwolniony z odbycia połowy czasu pozostałego do odbycia kary zastępczej.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że czas spędzony w areszcie przed wpłatą zostanie odliczony od całkowitej kary.
Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty czy koszty, zazwyczaj nie są one pobierane w związku z samą wpłatą grzywny w zakładzie karnym. Jednak warto upewnić się bezpośrednio w zakładzie, czy nie ma żadnych dodatkowych opłat administracyjnych lub innych kosztów. W każdym przypadku jest to kwestia indywidualna i zależy od konkretnej instytucji.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Koszty postępowania klauzulowego.
Witam, proszę o poradę co do następujących okoliczności. Powódka złożyła w maju 2022 pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do nakazu został wniesiony skutecznie sprzeciw. Postępowanie przed Sądem Rejonowym trwało rok czasu, i zakończyło się wyrokiem 30 maja 2023r, umarzając postępowanie co do należności głównej w wysokości 3 tyś złotych, jednocześnie zasądzając od pozwanego na rzecz powódki kwotę 15 zł, słownie piętnaście złotych,...
Umowa dożywocia
Proszę o poradę gdyż sprawa jest skomplikowana. Moja żona wpadła na pomysł żeby mój wujek przepisał na nią pół jego domu w którym mieszkaliśmy w formie dożywocia. On nie chciał tego zrobić. Żona wkręcała mi żebym go przekonał bo to dla dzieci i że będziemy mieć dużo kasy jak sprzedamy to później. Wujek był nie ugięty przez dwa lata. Dopiero gdy zmarła jego siostra i poczuł że został sam zgodził się przepisać w formie dożywocia na moją żonę. Powie...
brak wpisu w ksiegach wieczystych
witajcie . odziedziczylam po mamie czesc gospodarstwa rolnego jednak nie byla wpisana w ksiegi wieczyste . zlozylam do sadu wniosek o wpisanie wspolwlascicieli do ks jednak zostal oddalony wlasnie ze wzgledu na to ze nie byla tam wpisana mama jedynie ojciec . mieli wspolnote majatkowa - dziadkowie oddali im gospodarstwo w zamian za emeryture z krus tzw przekazanie gospodarstwa rolnego wiec pomimo ze w ksiegach widnial tylko ojciec pol nalezalo d...
Dziedziczenie po matce.
Mieszkanie kupione przed ślubem, a więc stanowi wyłącznie moją własność i nie wchodzi do wspólnoty małżeńskiej ale co w przypadku mojej śmierci? Kto dziedziczy mieszkanie? Mam męża oraz 2 dzieci pełnoletnich i dwójkę małoletnich, pytam oczywiście czysto teoretycznie bo nie mogę znaleźć info na ten temat....

Wyszukiwarka