Licytacja nieruchomości a lokal zastępczy.

Witam.
Wierzyciel skierował pismo do komornika o wycenę i zlicytowanie nieruchomości, w której przebywam jako samotna matka z 2 dzieci. Czy ktoś jest zobowiązany dać mi jakiś lokal zastępczy czy mnie zlicytują i z 2 dzieci zostanę na bruku? Jak to wszystko wygląda wg przepisów?
anonim cytuj
17-08-2023
Witam.
Wierzyciel skierował pismo do komornika o wycenę i zlicytowanie nieruchomości, w której przebywam jako samotna matka z 2 dzieci. Czy ktoś jest zobowiązany dać mi jakiś lokal zastępczy czy mnie zlicytują i z 2 dzieci zostanę na bruku? Jak to wszystko wygląda wg przepisów?

Czyją własnością jest ten lokal? Na jakiej podstawie prawnej (umowa najmu, użyczenia) w nim zamieszkujesz - o ile nie jesteś właścicielem?
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czyją własnością jest ten lokal? Na jakiej podstawie prawnej (umowa najmu, użyczenia) w nim zamieszkujesz - o ile nie jesteś właścicielem?

Jest to moje mieszkanie w bloku, własnościowe. Jeden z wierzycieli, który jest wpisany w KW w dziale 4 wystąpił o wycenę i o licytacje. Czy w takim przypadku ktoś musi mi zapewnić lokal zastępczy? Czy mam z dwójka dzieci skończyć na ulicy?
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czy w takim przypadku ktoś musi mi zapewnić lokal zastępczy?

Nie. Z tym, że nawet komornik nikogo nie eksmituje na bruk. W Twoim przypadku prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności będzie tytułem do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się pomieszczeń w nieruchomości. Więc nikt na tym etapie nie będzie ustalał czy przysługuje eksmitowanym prawo do lokalu socjalnego. Powinnaś po skutecznej egzekucji (sprzedaży lub przejęciu na własność przez któregoś z wierzycieli) niezwłocznie wystąpić z pozwem cywilnym o ustalenie prawa do lokalu socjalnego dla osób eksmitowanych (ty i dzieci). Można także - o ile będzie konieczne - złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez wstrzymanie czynności egzekucyjnych mających na celu wprowadzenie właściciela w stan posiadania.
Masz tylko jedno podejście do sprawy, więc powinnaś skorzystać z zawodowego prawnika. Schrzanisz, to drugiego podejścia nie będzie.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Na podstawie art. 1038 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik ma obowiązek, przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego w sprawie eksmisji, poinformować gminę o miejscu ostatniego zamieszkania strony egzekwowanej, aby mogła ona podjąć stosowne działania związane z zapewnieniem tej osobie mieszkania. W związku z tym:

Jeżeli Twoja nieruchomość zostanie zlicytowana, istnieje obowiązek powiadomienia odpowiedniej gminy o planowanej eksmisji, co może zaowocować przydzieleniem Ci lokalu zastępczego. Istotne jest, by zgłosić się do odpowiednich służb gminy, informując o Twojej sytuacji.

Pomimo faktu, że komornik nie ma obowiązku zapewnienia Ci mieszkania socjalnego, wierzyciel nie może Cię pozbawić mieszkania, nie zapewniając jednocześnie miejsca zastępczego. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem i mogłoby naruszać Twoje prawa człowieka.

Czy w takim przypadku ktoś musi mi zapewnić lokal zastępczy?


Nie jest to tak, że automatycznie otrzymasz lokal zastępczy. Istnieje jednak obowiązek poinformowania gminy o nadchodzącej eksmisji, a gmina może podjąć działania na rzecz zapewnienia Ci takiego lokalu, zwłaszcza mając na uwadze Twoją sytuację jako samotnej matki z dwójką dzieci.

Jeżeli Twoje mieszkanie zostanie zlicytowane, powinnaś niezwłocznie wystąpić z pozwem cywilnym o ustalenie prawa do lokalu socjalnego. Taki pozew skierowany jest przeciwko gminie. Gmina ma obowiązek zapewnić lokal socjalny osobom, które straciły mieszkanie i nie mają możliwości znalezienia innego.

Niezwłoczne działania są kluczem w tej sytuacji. Skonsultowanie się z prawnikiem w tej kwestii jest kluczem do skutecznej ochrony Twojego prawa do mieszkania, a także do zapewnienia stabilnej przyszłości dla Twoich dzieci.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Egzekucja z nieruchomości.
Czy Naczelnik Urzędu Skarbowego może prowadzić egzekucję ze wspólnej nieruchomości (działka w trakcie zabudowy) na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej kiedy jeden z małżonków nie wiedział o długach drugiego? Doprecyzowując są to zaległe podatki po zamkniętej działalności gospodarczej do której drugi z małżonków w ogóle się nie wtrącał ani nie miał z tą działalnością nic wspólnego....
Zmiana imienia
Witam, jak wygląda sprawa zmiany imienia? Przeprowadziłam się do Holandii, gdzie planuje swoją przyszłość. Moim problemem jest to że nikt nie potrafi wypowiedzieć a co dopiero napisać Katarzyna Czy jest jakaś szansa że taki powód by wystarczył? W samej Holandii zmienić go nie mogę...
Odszkodowanie za uszkodzenie elewacji
Witam, może ktoś coś poradzi. Sąsiad zarzucił mojemu tacie, że niby podczas koszenia trawy,(traktorem) uszkodził mu elewacje domu, na elewacji jest rysa ok 3 cm z czego nie można było jej obejrzeć bo nie wpuścił na poseje. Dodam że sąsiad miał już wyrok za nękanie moich rodzicow.Co chwila wzywa na nich policję. Rodzice początkowo nie podali numeru polisy bo nie zgadzają się z zaistniałą sytuacją, bo nie mógł tego zrobić z odległości ok 100 metrów...
Czy można mieszkać na działce ROD?
Witajcie, mam pytanie, 3 lata temu partner wziął kredyt na kupno działki ROD. Mamy wspólne pieniądze więc jakby nie patrząc oboje wspólnie ją spłacamy. Ja nie jestem na umowie kupna, wszystko jest na niego. Dziś rozmawiałam z zarządem ROD i spytałam się czy partner może mnie dopisać do działki, dowiedziałam się, że nie może, ponieważ przepisy się zmieniły w 2013 roku. Czy na zwykłej kartce mogę z nim podpisać umowę, w której on dopisuje mnie bą...

Wyszukiwarka