Umowa B2B - rozwiązanie umowy.

Witam,
Byłem zatrudniony na umowie B2B w ramach której świadczyłem usługi doradcze dla innej firmy.
Umowa skończyła się z dniem 31.06.2023, jednak po jej trwaniu wspólnie ustaliliśmy że będziemy ją przedłużać (słownie, posiadam screenshot rozmowy na Skype oraz nagrania z kamery samochodowej jak codziennie dojeżdżam do biura)
Świadczyłem usługi do 14.07 wtedy też z mojej strony pojawiła się inna opcja zatrudnienia bardziej dochodowego.
Wystawiłem FV za okres od 01.07 do 14.07 jednak owa firma nie chce zapłacić. Kompletny brak kontaktu od tamtego czasu.

Jakie są możliwości w tym przypadku ?
Ah, mam wciąż laptopa służbowego. Czy istnieje możliwość rozliczenia w postaci zostawienia sobie tego laptopa?
anonim cytuj
15-08-2023
Wezwanie do zapłaty ze wskazaniem ostatecznego terminu płatności (wysyłasz pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
W przypadku braku reakcji pozostaje sąd.
 
anonim cytuj
15-08-2023
mam wciąż laptopa służbowego

Nie służbowy, a użyczony. Z uwagi na zakończenie umowy odeślij go.
PS.
Ze służbowym mielibyśmy do czynienia przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Czy kwestia nierozliczonej FV za moje usługi bez umowy, ma jakieś znaczenie w przetrzymaniu laptopa użyczonego. Na który bądź co bądź nie podpisałem żadnego dokumentu przekazania.

Chcesz przywłaszczyć cudzą własność?
PS.
Prawo zatrzymania rzeczy nie będzie miało tutaj zastosowania.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Wszystko jasne, laptop odsyłam.
Dziękuję za rady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Byłem zatrudniony na umowie B2B... Wystawiłem FV za okres od 01.07 do 14.07 jednak owa firma nie chce zapłacić.


Jeśli umowa B2B zakończyła się z dniem 31.06.2023, a później nie została pisemnie przedłużona, ale świadczyłeś usługi na jej podstawie, to oznacza, że umowa była w dalszym ciągu obowiązująca. Screenshot z rozmowy na Skype oraz nagrania z kamery samochodowej mogą posłużyć jako dowody, że faktycznie istniała ustna zgoda na przedłużenie umowy.

W świetle art. 71 § 1 Kodeksu cywilnego, umowy mogą być zawierane przez osoby fizyczne bez żadnej szczególnej formy, chyba że przepisy stanowią inaczej. Czyli umowy ustne są ważne i skuteczne, choć trudniejsze do udowodnienia.

Co do faktury za okres świadczenia usług od 01.07 do 14.07 - jeżeli świadczyłeś usługi zgodnie z warunkami ustalonymi wcześniej, masz prawo domagać się zapłaty za te usługi.

mam wciąż laptopa służbowego. Czy istnieje możliwość rozliczenia w postaci zostawienia sobie tego laptopa?


Laptop, który został Ci użyczony w związku z wykonywaniem umowy B2B, nadal jest własnością firmy, która go udostępniła. W świetle art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego, użyczenie rzeczy polega na tym, że jedna osoba (użyczający) przekazuje drugiej (użytkownikowi) rzecz do używania na pewien czas, a po upływie tego czasu użytkownik jest zobowiązany zwrócić rzecz w niezmienionym stanie.

Co do kwestii przywłaszczenia cudzej własności - w świetle art. 284 § 1 Kodeksu karnego, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Jeśli chodzi o prawo zatrzymania rzeczy - to instrument prawny, który pozwala wierzycielowi zatrzymać rzecz dłużnika do momentu uregulowania długu. Jednakże w opisanym przypadku nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując:

Jeśli świadczyłeś usługi po zakończeniu umowy B2B, ale istniała ustna zgoda na jej przedłużenie, masz prawo do zapłaty za te usługi.
Laptop, który posiadasz, nadal jest własnością firmy i powinieneś go zwrócić.
Przywłaszczenie cudzej własności jest czynem zabronionym i podlega karze.
Prawo zatrzymania rzeczy w opisanym przypadku nie ma zastosowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

jak dzieli się renta rodzinna po zmarłym rodzicu
Jak jest z rentą rodzinną jak jeden z rodziców umiera i jest 3 dzieci uczących się? Jak jest wypłacana? W równych kwotach, procentowo dzielona?...
Ile należy mi się urlopu?
Umowa na czas nieokreślony zawarta w dn 02.11.2016r. Od 26.04.2017 do 28.11.2017r urlop macierzyński, od 29.11.2017r do 24.07.2018r urlop rodzicielski, od 25.07.2018r do 13.08.2018r urlop wypoczynkowy, od 14.08.2018r do 17.07.2021r. Urlop wychowawczy ile urlopu obecnie się należy po takim stażu i jak ekwiwalent?...
praca u drugiego pracodawcy
Witam, czy istnieje możliwość pracy u drugiego pracodawcy (na umowę o pracę bądź zlecenie) gdy u pierwszego będę na urlopie bezpłatnym? Bez pisania porozumienia miedzy pra...
Zniesienie alimentacji.
Mąż ma córkę, która w tym roku skończyła szkołę średnią, zdała maturę i zablokowała ojca wszędzie gdzie się dało, żeby nie wiedział gdzie mieszka, co robi czy pracuje czy studiuje. Mąż złożył w lipcu wniosek o zniesienie alimentów lub obniżeniem ze względu na naszą sytuację rodzinną. Obecnie płaci co miesiąc bez żadnych opóźnień. Jak była potrzeba to dostawała więcej na swoje konto. Sąd próbuje dostarczyć jej wniosek lecz za każdym razem wraca zw...

Wyszukiwarka