Umowa B2B - rozwiązanie umowy.

Witam,
Byłem zatrudniony na umowie B2B w ramach której świadczyłem usługi doradcze dla innej firmy.
Umowa skończyła się z dniem 31.06.2023, jednak po jej trwaniu wspólnie ustaliliśmy że będziemy ją przedłużać (słownie, posiadam screenshot rozmowy na Skype oraz nagrania z kamery samochodowej jak codziennie dojeżdżam do biura)
Świadczyłem usługi do 14.07 wtedy też z mojej strony pojawiła się inna opcja zatrudnienia bardziej dochodowego.
Wystawiłem FV za okres od 01.07 do 14.07 jednak owa firma nie chce zapłacić. Kompletny brak kontaktu od tamtego czasu.

Jakie są możliwości w tym przypadku ?
Ah, mam wciąż laptopa służbowego. Czy istnieje możliwość rozliczenia w postaci zostawienia sobie tego laptopa?
anonim cytuj
15-08-2023
Wezwanie do zapłaty ze wskazaniem ostatecznego terminu płatności (wysyłasz pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
W przypadku braku reakcji pozostaje sąd.
 
anonim cytuj
15-08-2023
mam wciąż laptopa służbowego

Nie służbowy, a użyczony. Z uwagi na zakończenie umowy odeślij go.
PS.
Ze służbowym mielibyśmy do czynienia przy umowie o pracę.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Czy kwestia nierozliczonej FV za moje usługi bez umowy, ma jakieś znaczenie w przetrzymaniu laptopa użyczonego. Na który bądź co bądź nie podpisałem żadnego dokumentu przekazania.

Chcesz przywłaszczyć cudzą własność?
PS.
Prawo zatrzymania rzeczy nie będzie miało tutaj zastosowania.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Wszystko jasne, laptop odsyłam.
Dziękuję za rady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Byłem zatrudniony na umowie B2B... Wystawiłem FV za okres od 01.07 do 14.07 jednak owa firma nie chce zapłacić.


Jeśli umowa B2B zakończyła się z dniem 31.06.2023, a później nie została pisemnie przedłużona, ale świadczyłeś usługi na jej podstawie, to oznacza, że umowa była w dalszym ciągu obowiązująca. Screenshot z rozmowy na Skype oraz nagrania z kamery samochodowej mogą posłużyć jako dowody, że faktycznie istniała ustna zgoda na przedłużenie umowy.

W świetle art. 71 § 1 Kodeksu cywilnego, umowy mogą być zawierane przez osoby fizyczne bez żadnej szczególnej formy, chyba że przepisy stanowią inaczej. Czyli umowy ustne są ważne i skuteczne, choć trudniejsze do udowodnienia.

Co do faktury za okres świadczenia usług od 01.07 do 14.07 - jeżeli świadczyłeś usługi zgodnie z warunkami ustalonymi wcześniej, masz prawo domagać się zapłaty za te usługi.

mam wciąż laptopa służbowego. Czy istnieje możliwość rozliczenia w postaci zostawienia sobie tego laptopa?


Laptop, który został Ci użyczony w związku z wykonywaniem umowy B2B, nadal jest własnością firmy, która go udostępniła. W świetle art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego, użyczenie rzeczy polega na tym, że jedna osoba (użyczający) przekazuje drugiej (użytkownikowi) rzecz do używania na pewien czas, a po upływie tego czasu użytkownik jest zobowiązany zwrócić rzecz w niezmienionym stanie.

Co do kwestii przywłaszczenia cudzej własności - w świetle art. 284 § 1 Kodeksu karnego, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Jeśli chodzi o prawo zatrzymania rzeczy - to instrument prawny, który pozwala wierzycielowi zatrzymać rzecz dłużnika do momentu uregulowania długu. Jednakże w opisanym przypadku nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując:

Jeśli świadczyłeś usługi po zakończeniu umowy B2B, ale istniała ustna zgoda na jej przedłużenie, masz prawo do zapłaty za te usługi.
Laptop, który posiadasz, nadal jest własnością firmy i powinieneś go zwrócić.
Przywłaszczenie cudzej własności jest czynem zabronionym i podlega karze.
Prawo zatrzymania rzeczy w opisanym przypadku nie ma zastosowania.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Przekazanie mieszkania do wynajmu. Co powinno się spisać w protokole?
Dzień dobry, czy w momencie przekazania mieszkania do wynajmu w protokole zdawczo- odbiorczym muszą być spisane wszystkie usterki/zniszczenia? Czy jeżeli nie zostanie to zawarte w protokole sprzed wynajmu, wynajmujący może obarczyć najemcę i w rezultacie np. nie oddać kaucji? Czy można jakoś dowieść braku wyrządzenia szkód przez najemcę?...
Prawo jazdy.
Zostało mi odmówione wydanie polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy angielskiego które zdałem mieszkając w uk w roku 2017. W roku 2011 zostało mi zabrane prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem na okres 2 lat . W 2013 przeprowadziłem się do Anglii gdzie w roku 2017 zdałem prawo jazdy. W zeszłym roku przeprowadziłem się z powrotem do Polski i złożyłem wniosek o wymianę prawa jazdy. Zostałem poinformowany iż prawo jazdy muszę zdawać o...
Odsetki za opóźnienie w zapłacie.
Witam, Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę. Pytanie: W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?...
Pozbawienie praw rodzicielskich.
Witam, potrzebuję pomocy. Samotnie wychowuję dziecko, ojciec dziecka w ogóle się nim nie interesuje, jednak przed rozstaniem wiele razy mi mówił, że zabierze mi dziecko i ucieknie z nim do znajomych zagranicę. Niestety dziecko ma jego nazwisko, co może mu znacznie to ułatwić. Jak wygląda kwestia odebrania praw rodzicielskich? Czy wystarczy do sądu złożyć wniosek o zmianę nazwiska?...

Wyszukiwarka