Rezygnacja z pracy przed zawarciem umowy.

Dzień dobry,
na okres wakacji postanowiłam zatrudnić się w tzw. call center. Wczoraj przeszłam szkolenie, na moim komputerze zostało zainstalowane mi odpowiednie oprogramowanie i dzisiaj był mój pierwszy dzień pracy. Czuję, że to nie dla mnie i będzie mi ciężko wytrzymać, ale nie wiem jak podejść do rezygnacji.
Umowę teoretycznie zawieram od dzisiaj, jednak dopiero dzisiaj dostałam maila z nią i jak się okazało muszę ją wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą podpisaną w dwóch egzemplarzach (pracuję zdalnie z domu) po czym, jak podejrzewam, firma odeśle mi podpisany jeden z egzemplarzy, a jeden zostawi sobie. Taka procedura zajmie na pewno tydzień, a ja chciałabym zrezygnować już jutro.
Co jednak jeżeli w tym momencie zrezygnuję, a nie mam fizycznie podpisanej umowy? Czy mam prawo oczekiwać zapłaty i istnieje szansa, że ją otrzymam, czy bez umowy ani rusz?
Dodatkowo wcześniej została mi przesłana przykładowa umowa, ale dopiero dzisiaj, kiedy otrzymałam już właściwą dla siebie został mi przedstawiony załącznik do niej według którego mogę ponieść duże koszty w związku z źle przeprowadzaną ankietyzacją. Czy mam prawo w związku z tym jakoś się odwołać i nie podpisać umowy wcale, a otrzymać należną mi zapłatę za czas szkolenia i przepracowany czas?
anonim cytuj
15-08-2023
Dzień dobry,
na okres wakacji postanowiłam zatrudnić się w tzw. call center. Wczoraj przeszłam szkolenie, na moim komputerze zostało zainstalowane mi odpowiednie oprogramowanie i dzisiaj był mój pierwszy dzień pracy. Czuję, że to nie dla mnie i będzie mi ciężko wytrzymać, ale nie wiem jak podejść do rezygnacji.
Umowę teoretycznie zawieram od dzisiaj, jednak dopiero dzisiaj dostałam maila z nią i jak się okazało muszę ją wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą podpisaną w dwóch egzemplarzach (pracuję zdalnie z domu) po czym, jak podejrzewam, firma odeśle mi podpisany jeden z egzemplarzy, a jeden zostawi sobie. Taka procedura zajmie na pewno tydzień, a ja chciałabym zrezygnować już jutro.
Co jednak jeżeli w tym momencie zrezygnuję, a nie mam fizycznie podpisanej umowy? Czy mam prawo oczekiwać zapłaty i istnieje szansa, że ją otrzymam, czy bez umowy ani rusz?
Dodatkowo wcześniej została mi przesłana przykładowa umowa, ale dopiero dzisiaj, kiedy otrzymałam już właściwą dla siebie został mi przedstawiony załącznik do niej według którego mogę ponieść duże koszty w związku z źle przeprowadzaną ankietyzacją. Czy mam prawo w związku z tym jakoś się odwołać i nie podpisać umowy wcale, a otrzymać należną mi zapłatę za czas szkolenia i przepracowany czas?

Umowa zlecenie ?
Tak.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dzień dobry,
na okres wakacji postanowiłam zatrudnić się w tzw. call center. Wczoraj przeszłam szkolenie, na moim komputerze zostało zainstalowane mi odpowiednie oprogramowanie i dzisiaj był mój pierwszy dzień pracy. Czuję, że to nie dla mnie i będzie mi ciężko wytrzymać, ale nie wiem jak podejść do rezygnacji.
Umowę teoretycznie zawieram od dzisiaj, jednak dopiero dzisiaj dostałam maila z nią i jak się okazało muszę ją wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą podpisaną w dwóch egzemplarzach (pracuję zdalnie z domu) po czym, jak podejrzewam, firma odeśle mi podpisany jeden z egzemplarzy, a jeden zostawi sobie. Taka procedura zajmie na pewno tydzień, a ja chciałabym zrezygnować już jutro.
Co jednak jeżeli w tym momencie zrezygnuję, a nie mam fizycznie podpisanej umowy? Czy mam prawo oczekiwać zapłaty i istnieje szansa, że ją otrzymam, czy bez umowy ani rusz?
Dodatkowo wcześniej została mi przesłana przykładowa umowa, ale dopiero dzisiaj, kiedy otrzymałam już właściwą dla siebie został mi przedstawiony załącznik do niej według którego mogę ponieść duże koszty w związku z źle przeprowadzaną ankietyzacją. Czy mam prawo w związku z tym jakoś się odwołać i nie podpisać umowy wcale, a otrzymać należną mi zapłatę za czas szkolenia i przepracowany czas?

Z jednej strony brak podpisanej umowy, to z drugiej jednak do zlecenia przystąpiłaś, zatem umowa zawarta została.
Najlepszym wyjściem jest dojście do porozumienia ze zleceniodawcą, inaczej ciężko odpowiedzieć jak się sytuacja potoczy. Nie znamy stanowiska zleceniodawcy.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Czy jest jakieś prawo regulujące to odgórnie wg którego będę musiała ponosić jakieś koszta?

Choćby;
Kodeks cywilny
Cytat:
Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie.
Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił
w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany
jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego
dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego
powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże
gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu,
przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia
z ważnych powodów.
Zwróć uwagę na odpowiedzialności za szkodę, jak też uiszczenia wynagrodzenia odpowiadającego dotychczasowym czynnością o ile wypowiedzenie składa zleceniodawca. Przy wypowiedzeniu przez zleceniobiorcę nie ma takiego zapisu, zatem zgodnie z tym przepisem, wynagrodzenie się nie należy. Jednak jak dotychczas sporadycznie słyszałem o przypadkach aby zleceniodawca z tego zapisu korzystał. Przeważnie są zapisy o karach umownych i tu już zleceniodawcy bardziej korzystają z takich zapisów.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Wszystko jasne, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dzień dobry,

na okres wakacji postanowiłam zatrudnić się w tzw. call center. Wczoraj przeszłam szkolenie, na moim komputerze zostało zainstalowane mi odpowiednie oprogramowanie i dzisiaj był mój pierwszy dzień pracy. Czuję, że to nie dla mnie i będzie mi ciężko wytrzymać, ale nie wiem jak podejść do rezygnacji.

Umowę teoretycznie zawieram od dzisiaj, jednak dopiero dzisiaj dostałam maila z nią i jak się okazało muszę ją wydrukować, wypełnić i odesłać pocztą podpisaną w dwóch egzemplarzach (pracuję zdalnie z domu) po czym, jak podejrzewam, firma odeśle mi podpisany jeden z egzemplarzy, a jeden zostawi sobie. Taka procedura zajmie na pewno tydzień, a ja chciałabym zrezygnować już jutro.

Co jednak jeżeli w tym momencie zrezygnuję, a nie mam fizycznie podpisanej umowy? Czy mam prawo oczekiwać zapłaty i istnieje szansa, że ją otrzymam, czy bez umowy ani rusz?

Dodatkowo wcześniej została mi przesłana przykładowa umowa, ale dopiero dzisiaj, kiedy otrzymałam już właściwą dla siebie został mi przedstawiony załącznik do niej według którego mogę ponieść duże koszty w związku z źle przeprowadzaną ankietyzacją. Czy mam prawo w związku z tym jakoś się odwołać i nie podpisać umowy wcale, a otrzymać należną mi zapłatę za czas szkolenia i przepracowany czas?


Nawet jeżeli umowa nie została fizycznie podpisana, to fakt przystąpienia do wykonywania pracy (szkolenie, instalacja oprogramowania) wskazuje, że umowa została zawarta w sposób dorozumiany. Tym samym umowa zlecenie została zawarta, nawet jeżeli nie ma jej na piśmie.

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za wykonane czynności (tj. szkolenie oraz pracę), przysługuje ono Ci na podstawie art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego. Zleceniodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za wykonane czynności, a w przypadku wypowiedzenia zlecenia przez zleceniobiorcę (Ciebie) bez ważnego powodu, zleceniodawca może się domagać naprawienia szkody, której przyczyną było niewykonanie zlecenia.

Jeżeli chodzi o przedstawiony Ci dopiero teraz załącznik dotyczący kar za źle przeprowadzaną ankietyzację, ważne jest, aby zwrócić uwagę na moment, w którym został Ci przedstawiony. Jeśli zawiera on postanowienia dla Ciebie niekorzystne i nie były one wcześniej uzgodnione, możesz uznać je za niewiążące.

Proszę zwrócić uwagę, że to jest ogólna informacja na temat Twojej sytuacji, a każdy przypadek jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...
Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy. Gdzie zgłosić mobbing? Co zrobić?
Witam , pracuje w firmie gastronomicznej od 1,5 roku , Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy , między innymi wydarzyła się sytuacja że trafiłam do szpitala z przemęczenia , w zamian po powrocie ze szpitala szef daje mi tylko pracować 2 dni w tygodniu i o tą pracę jeszcze muszę prosić , prześmiewczo mówi że nie bo się ,,przemeczysz hehe " i chce dać mi umowę teraz na pół etatu. Czy muszę przyjąć umowę na pół etatu? Gdzie zgłosić mobbing? ...
kredyty byłego męża
Witm Moj byly maz ma kilka tys. kredytow ktore zaciagal bez mojej wiedzy na swoja osobe ale w dokumentach widnieje moj adres poniewaz byl u mnie zameldowany. Kredyty splaca poki co z przerwami od 2013 r. Rozwod byl w 2014. Przez te lata nawet kiedy nie placil nie dostalam zadnego ponaglenia, nie wiedzialam ze ma takie dlugi. Teraz dowiedzialam sie ze planuje wyjechac na daleki zachod, skad pochodzi. Od lat ma problem z alkoholem i obawia...
Sprzedaż działki rekreacyjnej.
Dzień dobry , postaram się w skrócie . Małżeństwo ma rozdzielność. Po rozdzielności żona kupiła za swoje pieniądze działkę rekreacyjną i z biegiem lat była wspólnie użytkowana z mężem. Mąż ją wyremontował za swoje pieniądze . Małżeństwo teraz się rozchodzi . Umówione było że działka będzie sprzedana i pieniądze na pół. Jednak jest problem . Żona chce natychmiast ją sprzedać bo potrzebuje pieniądze na wynajem ale mąż złośliwie nie podejmuje tematu...

Wyszukiwarka