Nie mogę wyegzekwować sfinalizowania umowy o dzieło.

Mam problem z wyegzekwowaniem pieniędzy z umowy o dzieło. Miesiąc temu wykonałem dla pewnej niewielkiej firmy (w zasadzie kilkuosobowej) sklep internetowy. W późniejszej rozmowie dowiedziałem się, że fajnie fajnie, ale jeszcze trzeba będzie wprowadzić tam jakieś dane dotyczące firmy, które ta osoba miała mi dostarczyć mailowo. Do tego momentu ich nie otrzymałem, a produkt jest gotowy. Na maile nie dostaję żadnej odpowiedzi, zaś w momencie, gdy się z nią spotykam twierdzi, że jest zawalona robotą i dlatego nie odpisuje, ale już niebawem to zrobi. Nie jest to prawda, gdyż mojej żonie, która również dla niej pracuje odpisuje bez problemu. Co mogę zrobić by ją przycisnąć do sfinalizowania tej umowy? Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że nie chodzi tylko o to, że ta firma nie chce mi zapłacić, ale przeciąga sklep w stanie ciągłego niedokończenia.
anonim cytuj
15-08-2023
Wystosuj wezwanie listem poleconym ZPO z art. 640 Kc (+ zastosowanie znajdzie wtedy 639 kc) z wyznaczeniem terminu na dostarczenie tych danych.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Wystosuj wezwanie listem poleconym ZPO z art. 640 Kc (+ zastosowanie znajdzie wtedy 639 kc) z wyznaczeniem terminu na dostarczenie tych danych.

Dziękuję za odpowiedź, parę dni temu wysłałem "Wezwanie do podjęcia działania przez Zamawiającego", powołując się na artykuły KC 640 i 639. Awizo nie jest odbierane z poczty, zakładam, ze stan ten się nie zmieni. Jakie są kolejne kroki, żeby odzyskać pieniądze?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dziękuję za odpowiedź, parę dni temu wysłałem "Wezwanie do podjęcia działania przez Zamawiającego", powołując się na artykuły KC 640 i 639. Awizo nie jest odbierane z poczty, zakładam, ze stan ten się nie zmieni. Jakie są kolejne kroki, żeby odzyskać pieniądze?
To, o czym pisze w 639 kc. Z tym, że teraz zależy jedynie od umowy, ile zamawiający może odliczyć tego, co Ty "zaoszczędziłeś" na odstąpieniu od umowy z powodu zamawiającego.

Dzięki za odpowiedź. Zamawiająca odpisała dopiero dziś. Napisała, że dzieło nie spełnia jej wytycznych (wiele z nich było jawnie sprzecznych z naszymi wcześniejszymi ustaleniami, np. stwierdziła, że SAMOWOLNIE opublikowałem sklep bez jej akceptacji, kiedy sama o to prosiła, gdyż chodziło o to, żeby sklep posiwiał trochę online, by zyskał akceptację pośrednika płatności przelewy24), a dane do podpięcia jej konta pod przelewy24 (ten login miała mi wysłać razem z reszta dokumentacji) są ogólnie dostępne na stronie przelewów i nie wymagają logowania Pisała też o innych aspektach estetycznych o których nigdy wcześniej nie rozmawialiśmy. Współpraca nie wróży moim zdaniem dobrze i chciałbym odstąpić od umowy. Jak to zrobić najlepiej? Czy grozi mi taka sytuacja że zatrudni ona kogoś do dokończenia dzieła, kto weźmie więcej i będę musiał oddać jej różnicę?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jak to zrobić najlepiej?

Odpisz jej, że po terminie wskazanym w piśmie odstępujesz od umowy (kolejnym pismem z poręczeniem odbioru, żeby mieć dowód), jeśli nie umożliwi dokończenia dzieła. Potem pismo o zapłatę umówionej kwoty minus to, co zaoszczędziłeś. Wszelkie "sprzeczności z ustaleniami" ona musi potrafić udowodnić w razie sporu.
Czy grozi mi taka sytuacja że zatrudni ona kogoś do dokończenia dzieła, kto weźmie więcej i będę musiał oddać jej różnicę?

Nie, jeśli to z jej winy dzieło nie może zostać dokończone.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odniesieniu do niesfinalizowania umowy z uwagi na brak danych do sklepu: Jeżeli w umowie były określone terminy dostarczenia tych danych, a zamawiający ich nie dostarczył, możesz się powołać na art. 641 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli wskutek okoliczności, za które odpowiada zamawiający, dzieło nie może być wykonane lub wykonane w sposób należyty, wykonawca może od umowy odstąpić.

Jeśli chodzi o opóźnienie w płatności: Jeżeli minął termin płatności określony w umowie, masz prawo żądać odsetek za opóźnienie w oparciu o art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego.

Odpowiedź na Post 3:

Jeśli awizo nie zostało odebrane z poczty, stanowi to dowód, że próbowałeś dostarczyć wezwanie w określony sposób. Możesz teraz podjąć kolejne kroki prawne w celu odzyskania należności. Jeśli ustaliliście w umowie, jakie kroki mają zostać podjęte w przypadku braku odpowiedzi, możesz postąpić zgodnie z tymi wytycznymi. W przeciwnym razie możesz rozważyć wystąpienie z powództwem cywilnym w celu dochodzenia swoich roszczeń na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Odpowiedź na Post 4:

Jeśli zamawiająca twierdzi, że nie spełniasz jej wytycznych, a ty masz dowody wskazujące na przeciwnie, te dowody mogą być istotne w razie sporu. Jeśli chcesz odstąpić od umowy, upewnij się, że robisz to zgodnie z postanowieniami umowy i prawem. W odniesieniu do obaw o zatrudnienie przez zamawiającą kogoś innego:

Jeśli to z jej powodu dzieło nie zostało dokończone, nie jesteś odpowiedzialny za koszty związane z zatrudnieniem kogoś innego do dokończenia dzieła, zgodnie z art. 641 § 1 Kodeksu cywilnego.
Odpowiedź na Post 5:

Masz rację w odniesieniu do konieczności odstąpienia od umowy w odpowiedni sposób i z odpowiednim powołaniem się na przepisy prawne. Jeśli chodzi o obawy związane z ewentualnymi dodatkowymi kosztami poniesionymi przez zamawiającego, jeśli to z jej powodu dzieło nie zostało dokończone, nie jesteś odpowiedzialny za te koszty, zgodnie z art. 641 § 1 Kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca w ciągu miesiąca może zmienić grafik bez zgody pracownika?
Czy pracodawca w ciągu miesiąca może zmienić grafik bez zgody pracownika? Dajmy taki przykład, że idę na zwolnienie lekarskie i przed zwolnieniem mam 7 dni pracy od pon. do ndz, dwa dni wolne w innym tygodniu. Po przyjściu ze zwolnienia grafik zmieniony tak, żeby pracodawca był jak najmniej stratny, czyli zamiast 7 dni pracy wstawia jak najwięcej wolnego podczas choroby. Czy można tak robić, czy nie?...
Osoba sprzedaje działkę, nie posiada konta, pieniądze kupujący przelewa na konto córki sprzedającego, zgłosić to do Us?
Witam, osoba sprzedaje działkę, nie posiada konta, pieniądze kupujący przelewa na konto córki sprzedającego , czy jeśli córka wyciągnie pieniądze na drugi dzień i odda ojcu to musi zgłosić to do Us?...
Pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy.
Dzień dobry, co mam zrobić w wypadku jeśli pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy? Mogę odmówić wykonywania pracy wtedy? Nie ma możliwości oddelegowania do innej pracy w cieple. Nie dostajemy nawet posiłku ciepłego....
Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?
Witam, mam pytanie. Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?...

Wyszukiwarka