Zleceniodawca chce rozwiązać umowę o dzieło.

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o dzieło. Jest to umowa z przekazaniem praw autorskich. Produkt miał być przeznaczony do produkcji seryjnej.

Umowa zawierała wykonanie pewnej ilości prototypów i wdrożenie produkcji. Prototypy wykonałem. W momencie kiedy zlecający był zadowolony z wyniku, otrzymał wyprodukowany przeze mnie gotowy prototyp wraz z dokumentacją. Zlecający udał się do firmy, która miała zająć się produkcją. Otrzymałem od niego telefonicznie informację, że producent nie jest w stanie wykonać produktu (nie wiem czy chodzi o problemy techniczne czy kosztowe). Wcześniej sugerowałem, że powinniśmy zacząć współpracę z docelowym producentem na wcześniejszych etapach prototypowania, ale zlecający nie chciał tego zrobić. Należność za moją pracę została uregulowana. Po około 6 miesiącach otrzymałem informację, że zdaniem zleceniodawcy nie dotrzymałem warunków umowy i zleceniodawca chce umowę rozwiązać.
Zleceniodawca upiera się przy następującym rozwiązaniu: rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi I że żadna ze stron nie będzie w przyszłości dochodzić żadnych roszczeń.
Ja natomiast zaproponowałem przekazanie dzieła, na co zleceniodawca się nie zgadza bo jego zdaniem nie wykonałem dzieła. Moim zdaniem jest inaczej, ale nie chcę się ze zleceniodawca szarpać, chce temat możliwie szybko zamknąć.
Zaproponowałem więc: odstąpienie od umowy na podstawie art. 644 kc. Zleceniodawca nie zgadza się, twierdząc że odstąpienie od umowy działa wstecz i w ten sposób nie będzie mógł zaliczyć mojego wynagrodzenia do kosztów. (Zleceniodawca to spółka z o.o.)
Chciałbym zabezpieczyć się na przyszłość. Żeby za kolejne pół roku nie okazało się że wynagrodzenie mam zwrócić, lub zapłacić jakieś odszkodowanie.
W jaki sposób rozwiązać umowę o dzieło, żebym był zabezpieczony?
anonim cytuj
15-08-2023
Ale po co rozwiązywać umowę, skoro dzieło wykonałeś i wydałeś?
Umowa była skonstruowana w taki sposób, że po oddaniu ostatecznego prototypu miałem przeprowadzić wdrożenie do produkcji. Prawdopodobnie zlecającemu chodzi o tą część umowy, gdy twierdzi ze z umowy się nie wywiązałem. Ze zlecającym jest ciężki kontakt. Zlecający rezygnuje z kontynuowania projektu i wdrożenie do produkcji nie dojdzie do skutku.
Jestem zdolny podpisać rozwiązanie umowy, ale chciałbym zrobić to w takiej formie by być zabezpieczony na przyszłość.
Na tą chwilę propozycja zlecającego brzmi: rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi i strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń w przyszłości.
Pytanie, czy taka forma rozwiązania jest wiążąca w całej jej treści?

Moim zdaniem najlepsza w tym wypadku.
Czy "rozwiązanie umowy" jest regulowane jakimiś konkretnymi artykułami? Część KC poświęcona umowie o dzieło nie mówi nic na temat "rozwiązania umowy za porozumieniem stron".

art. 77 kc.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odniesieniu do sytuacji przedstawionej w pierwszym poście, kwestie związane z rozwiązaniem umowy o dzieło reguluje Kodeks cywilny (kc). Umowa o dzieło, jeśli nie wykonano w niej zastrzeżeń odnośnie do możliwości jej rozwiązania, może zostać rozwiązana tylko w przypadkach wskazanych w kodeksie.

Podstawą prawną, na którą się powołałeś, czyli art. 644 kc, jest przepis dotyczący odstąpienia od umowy o dzieło z powodu istotnego naruszenia. Odstąpienie od umowy działa wstecz i powoduje, że świadczenia stron stają się wzajemnie zobowiązane do zwrotu, co nie jest dla Ciebie korzystne.

Jeśli chodzi o propozycję zleceniodawcy dotyczącą rozwiązania umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi i strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń w przyszłości, jest to formuła możliwa do przyjęcia. Warto jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Umowa powinna zawierać klauzulę ostateczności, która precyzyjnie określa, że strony rozwiązują umowę w sposób ostateczny, rezygnując z wszelkich roszczeń z tytułu wcześniejszego wykonania umowy.

Możesz również zawrzeć klauzulę o poufności w odniesieniu do treści umowy oraz okoliczności jej zawarcia.

Odpowiedź na Post 2:

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, choć nie jest wprost opisane w Kodeksie cywilnym w kontekście umowy o dzieło, jest jednak możliwe w świetle ogólnych zasad prawa cywilnego. Odnosi się to do art. 77 kc, który mówi o możliwości rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Taka umowa powinna być sformułowana w sposób precyzyjny i jasny.

Jeżeli obawiasz się o przyszłość i ewentualne roszczenia ze strony zleceniodawcy, warto również zwrócić uwagę na to, aby umowa zawierała klauzulę, która wyłącza możliwość dochodzenia roszczeń w przyszłości z tytułu tej umowy.

Podsumowując, najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby zawarcie umowy rozwiązującej, w której wyraźnie stwierdzicie, że strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń z tytułu wcześniejszego wykonania umowy o dzieło. W umowie tej warto również zawrzeć klauzulę ostateczności oraz klauzulę o poufności.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Wady ukryte po kupnie domu.
W styczniu 2022 roku kupiliśmy dom przy pomocy kredytu hipotecznego. Był to dom do końca użytkowany przez właścicielkę, w ciągu paru miesięcy od zakupu zauważalne były wady ukryte w postaci pleśni na ścianach, wody stojącej w podpiwniczeniu, zagrzybiałej podłogi pod panelami, a teraz jeszcze się okazało, że prawdopodobnie okna od jednej strony domu są niezgodne z prawem bo budynek znajduje się zbyt blisko sąsiadującej działki (2,5m do płotu). W c...
Nieodpłatne szkolenie do pracy
Czy szkolenia do rozpoczęcia pracy nieodplatnie są legalne? Czy pracodawca moze szkolić pracownika Za 00,00 zł? I czy można podpisać umowę na taką kwotę? Proszę o odp ...
Zaświadczenie zameldowania
Mam pytanie bo nie jestem w stanie sama ustalić na nie jednoznacznej odpowiedzi a mnie to nurtuje. Wielokrotnie z mężem braliśmy zaświadczenie o zameldowaniu w Urzędzie Miasta. Za każdym razem pojawia się ten sam problem. Nie jestem w stanie na jednym zaświadczeniu uzyskać informację że razem ze mną jest zameldowany mój maż wraz z dziećmi. Owszem otrzymuje zaświadczenie osobno że ja jestem zameldowana z dziećmi i osobno zaświadczenie że maż jest ...
Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków.
Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda by alimenty ściągać od dziadków? Niestety ojciec dziecka nie płaci komornik nie ma z czego ściągać mimo że ojciec dziecka pracuje....

Wyszukiwarka