Zleceniodawca chce rozwiązać umowę o dzieło.

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o dzieło. Jest to umowa z przekazaniem praw autorskich. Produkt miał być przeznaczony do produkcji seryjnej.

Umowa zawierała wykonanie pewnej ilości prototypów i wdrożenie produkcji. Prototypy wykonałem. W momencie kiedy zlecający był zadowolony z wyniku, otrzymał wyprodukowany przeze mnie gotowy prototyp wraz z dokumentacją. Zlecający udał się do firmy, która miała zająć się produkcją. Otrzymałem od niego telefonicznie informację, że producent nie jest w stanie wykonać produktu (nie wiem czy chodzi o problemy techniczne czy kosztowe). Wcześniej sugerowałem, że powinniśmy zacząć współpracę z docelowym producentem na wcześniejszych etapach prototypowania, ale zlecający nie chciał tego zrobić. Należność za moją pracę została uregulowana. Po około 6 miesiącach otrzymałem informację, że zdaniem zleceniodawcy nie dotrzymałem warunków umowy i zleceniodawca chce umowę rozwiązać.
Zleceniodawca upiera się przy następującym rozwiązaniu: rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi I że żadna ze stron nie będzie w przyszłości dochodzić żadnych roszczeń.
Ja natomiast zaproponowałem przekazanie dzieła, na co zleceniodawca się nie zgadza bo jego zdaniem nie wykonałem dzieła. Moim zdaniem jest inaczej, ale nie chcę się ze zleceniodawca szarpać, chce temat możliwie szybko zamknąć.
Zaproponowałem więc: odstąpienie od umowy na podstawie art. 644 kc. Zleceniodawca nie zgadza się, twierdząc że odstąpienie od umowy działa wstecz i w ten sposób nie będzie mógł zaliczyć mojego wynagrodzenia do kosztów. (Zleceniodawca to spółka z o.o.)
Chciałbym zabezpieczyć się na przyszłość. Żeby za kolejne pół roku nie okazało się że wynagrodzenie mam zwrócić, lub zapłacić jakieś odszkodowanie.
W jaki sposób rozwiązać umowę o dzieło, żebym był zabezpieczony?
anonim cytuj
15-08-2023
Ale po co rozwiązywać umowę, skoro dzieło wykonałeś i wydałeś?
Umowa była skonstruowana w taki sposób, że po oddaniu ostatecznego prototypu miałem przeprowadzić wdrożenie do produkcji. Prawdopodobnie zlecającemu chodzi o tą część umowy, gdy twierdzi ze z umowy się nie wywiązałem. Ze zlecającym jest ciężki kontakt. Zlecający rezygnuje z kontynuowania projektu i wdrożenie do produkcji nie dojdzie do skutku.
Jestem zdolny podpisać rozwiązanie umowy, ale chciałbym zrobić to w takiej formie by być zabezpieczony na przyszłość.
Na tą chwilę propozycja zlecającego brzmi: rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi i strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń w przyszłości.
Pytanie, czy taka forma rozwiązania jest wiążąca w całej jej treści?

Moim zdaniem najlepsza w tym wypadku.
Czy "rozwiązanie umowy" jest regulowane jakimiś konkretnymi artykułami? Część KC poświęcona umowie o dzieło nie mówi nic na temat "rozwiązania umowy za porozumieniem stron".

art. 77 kc.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odniesieniu do sytuacji przedstawionej w pierwszym poście, kwestie związane z rozwiązaniem umowy o dzieło reguluje Kodeks cywilny (kc). Umowa o dzieło, jeśli nie wykonano w niej zastrzeżeń odnośnie do możliwości jej rozwiązania, może zostać rozwiązana tylko w przypadkach wskazanych w kodeksie.

Podstawą prawną, na którą się powołałeś, czyli art. 644 kc, jest przepis dotyczący odstąpienia od umowy o dzieło z powodu istotnego naruszenia. Odstąpienie od umowy działa wstecz i powoduje, że świadczenia stron stają się wzajemnie zobowiązane do zwrotu, co nie jest dla Ciebie korzystne.

Jeśli chodzi o propozycję zleceniodawcy dotyczącą rozwiązania umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi i strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń w przyszłości, jest to formuła możliwa do przyjęcia. Warto jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Umowa powinna zawierać klauzulę ostateczności, która precyzyjnie określa, że strony rozwiązują umowę w sposób ostateczny, rezygnując z wszelkich roszczeń z tytułu wcześniejszego wykonania umowy.

Możesz również zawrzeć klauzulę o poufności w odniesieniu do treści umowy oraz okoliczności jej zawarcia.

Odpowiedź na Post 2:

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, choć nie jest wprost opisane w Kodeksie cywilnym w kontekście umowy o dzieło, jest jednak możliwe w świetle ogólnych zasad prawa cywilnego. Odnosi się to do art. 77 kc, który mówi o możliwości rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Taka umowa powinna być sformułowana w sposób precyzyjny i jasny.

Jeżeli obawiasz się o przyszłość i ewentualne roszczenia ze strony zleceniodawcy, warto również zwrócić uwagę na to, aby umowa zawierała klauzulę, która wyłącza możliwość dochodzenia roszczeń w przyszłości z tytułu tej umowy.

Podsumowując, najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby zawarcie umowy rozwiązującej, w której wyraźnie stwierdzicie, że strony nie będą dochodziły żadnych roszczeń z tytułu wcześniejszego wykonania umowy o dzieło. W umowie tej warto również zawrzeć klauzulę ostateczności oraz klauzulę o poufności.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Pytanie odnośnie zachowku
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zachowku. Czy o zachowek występuje rodzeństwo wspólnie czy każde z osobna?...
Odsetki od firmy windykacyjnej.
Witajcie, czy firma windykacyjna w przypadku podpisania przez dłużnika ugody ma prawo naliczać odsetki? Zaciekawił mnie przypadek mojego klienta. Dzisiaj przyszedł zawiesić działalność i podczas rozmowy powiedział, że dostał od firmy windykacyjnej właśnie taką informację. Chodzi o jakaś starą fakturę za telefon, jakaś firma wykupiła dług i dostał taką propozycje, że rozłożą mu na raty kwotę, ale od pierwszej do ostatniej raty będą mu rosły ods...
Zmiana spółki a wypowiedzenie umowy.
Dzień dobry Pracuję w odzieżowym sklepie sieciowym. Dotychczas moim pracodawcą była spółka x, a z dniem 1.09.23 otrzymałam nową umowę na czas określony 1 rok z pracodawcą spółką y (spółka ma inny NIP). Pracuję nadal w tym samym sklepie w tym samym miejscu, zmieniła się tylko spółka zatrudniająca oraz okres i daty umowy. Poprzednią umowę miałam na rok. Czy w związku z tym jest to zupełnie nowa umowa i okres wypowiedzenia jaki mi przysługuje to 2 ...
wyrok za nieodrobienie godzin
Prawomocny wyrok 180 dni wiezienia, za nieodrobienie godzin. Osoba nie wiedziała, ze toczy sie postepowanie karne, zmieniała miejsce zamieszkanka 3 razy. Zatrzymanie na ulicy. Proszę mi powiedzieć, czy jest jakaś szansa na dozor elektroniczny? Czy jest szansa na zaskarżenie wyroku? Dodam jeszcze, ze jeden adwokat twierdzi, ze tak, drugi, ze nie ma sensu sie w to bawic. Co mozna zrobic?...

Wyszukiwarka