Zleceniodawca chce rozwiązać umowę o dzieło.

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o dzieło. Jest to umowa z przekazaniem praw autorskich. Produkt miał być przeznaczony do produkcji seryjnej.

Umowa zawierała wykonanie pewnej ilości prototypów i wdrożenie produkcji. Prototypy wykonałem. W momencie kiedy zlecający był zadowolony z wyniku, otrzymał wyprodukowany przeze mnie gotowy prototyp wraz z dokumentacją. Zlecający udał się do firmy, która miała zająć się produkcją. Otrzymałem od niego telefonicznie informację, że producent nie jest w stanie wykonać produktu (nie wiem czy chodzi o problemy techniczne czy kosztowe). Wcześniej sugerowałem, że powinniśmy zacząć współpracę z docelowym producentem na wcześniejszych etapach prototypowania, ale zlecający nie chciał tego zrobić. Należność za moją pracę została uregulowana. Po około 6 miesiącach otrzymałem informację, że zdaniem zleceniodawcy nie dotrzymałem warunków umowy i zleceniodawca chce umowę rozwiązać.
Zleceniodawca upiera się przy następującym rozwiązaniu: rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie podlega zwrotowi I że żadna ze stron nie będzie w przyszłości dochodzić żadnych roszczeń.
Ja natomiast zaproponowałem przekazanie dzieła, na co zleceniodawca się nie zgadza bo jego zdaniem nie wykonałem dzieła. Moim zdaniem jest inaczej, ale nie chcę się ze zleceniodawca szarpać, chce temat możliwie szybko zamknąć.
Zaproponowałem więc: odstąpienie od umowy na podstawie art. 644 kc. Zleceniodawca nie zgadza się, twierdząc że odstąpienie od umowy działa wstecz i w ten sposób nie będzie mógł zaliczyć mojego wynagrodzenia do kosztów. (Zleceniodawca to spółka z o.o.)
Chciałbym zabezpieczyć się na przyszłość. Żeby za kolejne pół roku nie okazało się że wynagrodzenie mam zwrócić, lub zapłacić jakieś odszkodowanie.
W jaki sposób rozwiązać umowę o dzieło, żebym był zabezpieczony?

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka