Córka nie płaci za użyczone mieszkanie.

Dzień dobry. Mój partner od sześciu lat przebywa u mnie. Posiada duże mieszkanie w bloku. Do dwóch lat wstecz opłacał regularnie czynsz. Kiedy przeszedł na emeryturę, poprosił żeby koszty mieszkania wzięli na siebie córka z partnerem, którzy tam cały czas mieszkają. Niedawno okazało się, że nie płacili i mieszkanie jest zadłużone na sporą kwotę, są też już koszty sądowe razem ponad 20 tys. Oboje są dorośli. mają stałe i dobre prace. Partner o niczym nie wiedział, córka pomimo, że ma do niego kontakt nie informowała go o korespondencji że spółdzielni i sądu oraz całej tej sytuacji. Wziął teraz kredyt i spłacił zaległości. Chce, żeby córka się wyprowadziła, spieniężyć mieszkanie i kupić sobie domek na wsi. Partner wykupił lokal kilka lat temu na własność. Niestety nie przeprowadził podziału majątku po rozwodzie, który odbył się ok 2000 r. Była żona opuściła go 25 lat temu i jeszcze w czasie trwania małżeństwa zakupiła sobie mieszkanie w domku jednorodzinnym. Pytanie, jak rozwiązać tą sprawę? Co jeśli córka nie będzie się chciała wyprowadzić? Jak wygląda sprawa sprzedaży takiej nieruchomości gdzie w papierach spółdzielni była żona figuruje a mieszkanie było wykupione już po rozwodzie?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli mieszkanie było wykupione po rozwodzie to trzeba iść do spółdzielni , przedstawić dokumenty i naprostować papierologię. Co do córki to należy jej wypowiedzieć na piśmie umowę użyczenia a po miesiącu jak się nie wyprowadzi oddać sprawę do sądu oraz zacząć naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli chodzi o kwestię spłaty zaległości i prawa do mieszkania, decydujące są okoliczności zakupu nieruchomości po rozwodzie oraz brak przeprowadzenia podziału majątku.

Prawo własności mieszkania: Jeśli mieszkanie zostało zakupione przez Pana partnera po rozwodzie, a jest on jedynym właścicielem na podstawie dokumentów zakupu, to mieszkanie to należy wyłącznie do niego. Konieczne jest jednak uzupełnienie formalności w spółdzielni, by wykreślić byłą żonę z dokumentów. W tym celu należy zgłosić się do spółdzielni z odpowiednimi dokumentami, które potwierdzają, że zakup mieszkania odbył się po rozwodzie.

Wypowiedzenie umowy użyczenia córce: Córce można wypowiedzieć umowę użyczenia pisemnie, z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jeśli po upływie tego okresu córka nie opuści mieszkania, można wnieść do sądu pozew o jej eksmisję. Dodatkowo, można naliczać jej opłaty za korzystanie z mieszkania bez umowy.

Sprzedaż nieruchomości: Jeśli partner zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości, musi pamiętać o uregulowaniu wszelkich formalności związanych z własnością mieszkania. Jeśli była żona figuruje w papierach spółdzielni, ale mieszkanie zostało zakupione po rozwodzie, ważne jest, aby przed sprzedażą uregulować tę kwestię w spółdzielni. Jeśli była żona nie zgadza się na wykreślenie jej z papierów spółdzielni, może być konieczne wytoczenie sprawy sądowej w celu uregulowania kwestii własności mieszkania.

W skrócie, głównym priorytetem jest uporządkowanie dokumentacji dotyczącej własności mieszkania. Następnie, jeśli córka nie zdecyduje się dobrowolnie opuścić mieszkania, konieczne może być podjęcie działań prawnych w celu jej eksmisji.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa najmu.
Witam, czy w umowie najmu na czas nieokreślony, może być dopisek, że najemca jest zobowiązany nie wypowiadać jej przez jakiś czas? Czy jest to zgodne z prawem?...
Agresywny pies sąsiadki, jak sobie z tym poradzić?
Dzień dobry Moi sąsiedzi mają bardzo agresywnego psa(owczarka niemieckiego, notorycznie warczy szczeka i wyrywa się w stronę ludzi), który w piątek rzucił się na moją 2 letnią córeczkę przewracając ją na ziemię, czekała na klatce schodowej, aż mama dokończy ubierać buty do wyjścia. Chwała Bogu, że pies miał założony kaganiec. Ale wyrwał się ponieważ jego właściciele przez bardzo zły sposób prowadzenia się NIE MAJĄ SIŁY GO UTRZYMAĆ! Sprawę je...
Banery wyborcze.
Mam pytanie, Czy jeśli na ogrodzeniu mojej posesji pojawił się plakat/ baner wyborczy, bez mojej wiedzy i zgody, to czy mogę go legalnie usunąć?...
Zadłużenie alimentacyjne.
Otóż jestem dłużnikiem alimentacyjnym mój dług obecnie wynosi około 22.000 tys, obecnie zaczynam spłatę tego długu tj. spłaciłem łącznie 5700zl ale zostałem wezwany na jutro na policje w celu postawienia zarzutów. -W tej sytuacji chciałbym zapytać czy od jutrzejszego przesłuchania grozi mi więzienie? -czy po postawieniu zarzutów będę musiał stawić się na rozprawę? -czy to ze alimenty zacząłem płacić jest jakimś plusem i mogę nie dostać wyrok...

Wyszukiwarka