Córka nie płaci za użyczone mieszkanie.

Dzień dobry. Mój partner od sześciu lat przebywa u mnie. Posiada duże mieszkanie w bloku. Do dwóch lat wstecz opłacał regularnie czynsz. Kiedy przeszedł na emeryturę, poprosił żeby koszty mieszkania wzięli na siebie córka z partnerem, którzy tam cały czas mieszkają. Niedawno okazało się, że nie płacili i mieszkanie jest zadłużone na sporą kwotę, są też już koszty sądowe razem ponad 20 tys. Oboje są dorośli. mają stałe i dobre prace. Partner o niczym nie wiedział, córka pomimo, że ma do niego kontakt nie informowała go o korespondencji że spółdzielni i sądu oraz całej tej sytuacji. Wziął teraz kredyt i spłacił zaległości. Chce, żeby córka się wyprowadziła, spieniężyć mieszkanie i kupić sobie domek na wsi. Partner wykupił lokal kilka lat temu na własność. Niestety nie przeprowadził podziału majątku po rozwodzie, który odbył się ok 2000 r. Była żona opuściła go 25 lat temu i jeszcze w czasie trwania małżeństwa zakupiła sobie mieszkanie w domku jednorodzinnym. Pytanie, jak rozwiązać tą sprawę? Co jeśli córka nie będzie się chciała wyprowadzić? Jak wygląda sprawa sprzedaży takiej nieruchomości gdzie w papierach spółdzielni była żona figuruje a mieszkanie było wykupione już po rozwodzie?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli mieszkanie było wykupione po rozwodzie to trzeba iść do spółdzielni , przedstawić dokumenty i naprostować papierologię. Co do córki to należy jej wypowiedzieć na piśmie umowę użyczenia a po miesiącu jak się nie wyprowadzi oddać sprawę do sądu oraz zacząć naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli chodzi o kwestię spłaty zaległości i prawa do mieszkania, decydujące są okoliczności zakupu nieruchomości po rozwodzie oraz brak przeprowadzenia podziału majątku.

Prawo własności mieszkania: Jeśli mieszkanie zostało zakupione przez Pana partnera po rozwodzie, a jest on jedynym właścicielem na podstawie dokumentów zakupu, to mieszkanie to należy wyłącznie do niego. Konieczne jest jednak uzupełnienie formalności w spółdzielni, by wykreślić byłą żonę z dokumentów. W tym celu należy zgłosić się do spółdzielni z odpowiednimi dokumentami, które potwierdzają, że zakup mieszkania odbył się po rozwodzie.

Wypowiedzenie umowy użyczenia córce: Córce można wypowiedzieć umowę użyczenia pisemnie, z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jeśli po upływie tego okresu córka nie opuści mieszkania, można wnieść do sądu pozew o jej eksmisję. Dodatkowo, można naliczać jej opłaty za korzystanie z mieszkania bez umowy.

Sprzedaż nieruchomości: Jeśli partner zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości, musi pamiętać o uregulowaniu wszelkich formalności związanych z własnością mieszkania. Jeśli była żona figuruje w papierach spółdzielni, ale mieszkanie zostało zakupione po rozwodzie, ważne jest, aby przed sprzedażą uregulować tę kwestię w spółdzielni. Jeśli była żona nie zgadza się na wykreślenie jej z papierów spółdzielni, może być konieczne wytoczenie sprawy sądowej w celu uregulowania kwestii własności mieszkania.

W skrócie, głównym priorytetem jest uporządkowanie dokumentacji dotyczącej własności mieszkania. Następnie, jeśli córka nie zdecyduje się dobrowolnie opuścić mieszkania, konieczne może być podjęcie działań prawnych w celu jej eksmisji.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Zniszczony pokój po wynajmie. Wysłałam maila z wyliczeniem i żądaniem dopłaty. Proszę o pomoc w kwestii moich dalszych kroków odnośnie tej osoby.
Dzień dobry, wynajęłam pokój młodej dziewczynie, po jej wyprowadzce zastałam pokój zniszczony tzn. ściana podrapana przez zwierzątko w klatce (w umowie jest mowa o zakazie trzymania zwierząt, a ja nie wyraziłam na to zgody), zniszczona przez nie wykładzina, odrapane meble - to pokój. Poza tym osoba ta nie wywiązywała się z obowiązku sprzątania części wspólnych. Rozliczyłam jej kaucję za poniesione straty, sprzątanie pokoju, części wspólnych i zgo...
Regulamin pracodawcy dotyczący oddawania krwi
W regulaminie pracodawcy zaznaczone jest, że oddanie krwi powinno zostać zgłoszone z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?...
Zgoda na ustawienie słupa elektrycznego na mojej działce.
Dzień dobry. Czy muszę wyrazić zgodę na ustawienie słup elektrycznego na mojej działce, co jeśli się nie zgodzę by przez moją działkę ciągnęli prąd do sąsiedniej działki, przez moją, czy jeśli się zgodzę należy mi się jakaś rekompensata, odszkodowanie?...
Zasiedzenie nieruchomości.
Czy w opisanej sytuacji jest możliwość przejęcia domu wraz z działką przez zasiedzenie? Moja babcia jest zameldowana w budynku od ponad 30 lat, został jej przydzielony lokal w domu wielorodzinnym z urzędu dzielnicy. W innych lokalach budynku mieszkała dalsza rodzina, aktualnie w jednym z lokali mieszka mój brat od ok 5 lat i wciąż babcia. Jest to dom z dużą działką do niego przydzieloną. Domem właściciel się nie interesuje od xx lat właściwie na...

Wyszukiwarka