Córka nie płaci za użyczone mieszkanie.
Dzień dobry. Mój partner od sześciu lat przebywa u mnie. Posiada duże mieszkanie w bloku. Do dwóch lat wstecz opłacał regularnie czynsz. Kiedy przeszedł na emeryturę, poprosił żeby koszty mieszkania wzięli na siebie córka z partnerem, którzy tam cały czas mieszkają. Niedawno okazało się, że nie płacili i mieszkanie jest zadłużone na sporą kwotę, są też już koszty sądowe razem ponad 20 tys. Oboje są dorośli. mają stałe i dobre prace. Partner o niczym nie wiedział, córka pomimo, że ma do niego kontakt nie informowała go o korespondencji że spółdzielni i sądu oraz całej tej sytuacji. Wziął teraz kredyt i spłacił zaległości. Chce, żeby córka się wyprowadziła, spieniężyć mieszkanie i kupić sobie domek na wsi. Partner wykupił lokal kilka lat temu na własność. Niestety nie przeprowadził podziału majątku po rozwodzie, który odbył się ok 2000 r. Była żona opuściła go 25 lat temu i jeszcze w czasie trwania małżeństwa zakupiła sobie mieszkanie w domku jednorodzinnym. Pytanie, jak rozwiązać tą sprawę? Co jeśli córka nie będzie się chciała wyprowadzić? Jak wygląda sprawa sprzedaży takiej nieruchomości gdzie w papierach spółdzielni była żona figuruje a mieszkanie było wykupione już po rozwodzie?
Jeśli mieszkanie było wykupione po rozwodzie to trzeba iść do spółdzielni , przedstawić dokumenty i naprostować papierologię. Co do córki to należy jej wypowiedzieć na piśmie umowę użyczenia a po miesiącu jak się nie wyprowadzi oddać sprawę do sądu oraz zacząć naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu.
Jeśli chodzi o kwestię spłaty zaległości i prawa do mieszkania, decydujące są okoliczności zakupu nieruchomości po rozwodzie oraz brak przeprowadzenia podziału majątku.
Prawo własności mieszkania: Jeśli mieszkanie zostało zakupione przez Pana partnera po rozwodzie, a jest on jedynym właścicielem na podstawie dokumentów zakupu, to mieszkanie to należy wyłącznie do niego. Konieczne jest jednak uzupełnienie formalności w spółdzielni, by wykreślić byłą żonę z dokumentów. W tym celu należy zgłosić się do spółdzielni z odpowiednimi dokumentami, które potwierdzają, że zakup mieszkania odbył się po rozwodzie.
Wypowiedzenie umowy użyczenia córce: Córce można wypowiedzieć umowę użyczenia pisemnie, z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jeśli po upływie tego okresu córka nie opuści mieszkania, można wnieść do sądu pozew o jej eksmisję. Dodatkowo, można naliczać jej opłaty za korzystanie z mieszkania bez umowy.
Sprzedaż nieruchomości: Jeśli partner zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości, musi pamiętać o uregulowaniu wszelkich formalności związanych z własnością mieszkania. Jeśli była żona figuruje w papierach spółdzielni, ale mieszkanie zostało zakupione po rozwodzie, ważne jest, aby przed sprzedażą uregulować tę kwestię w spółdzielni. Jeśli była żona nie zgadza się na wykreślenie jej z papierów spółdzielni, może być konieczne wytoczenie sprawy sądowej w celu uregulowania kwestii własności mieszkania.
W skrócie, głównym priorytetem jest uporządkowanie dokumentacji dotyczącej własności mieszkania. Następnie, jeśli córka nie zdecyduje się dobrowolnie opuścić mieszkania, konieczne może być podjęcie działań prawnych w celu jej eksmisji.