Rękojmia a gwarancja.

Witam, mam takie nietypowe pytanie. Otóż jak wygląda sprawa z bad pixelami w przypadku rękojmi? Przy gwarancji (która nie jest żadnym wymogiem prawnym z tego co wiem) producent określa jaka ilość i jaki rodzaj takich defektów obowiązuje przy wymianie.

Natomiast czy sprzedawca może się trzymać tych samych zasad określonych przez producenta, gdy klient użyje rękojmi? Czy już jeden martwy piksel nie powinien skutkować pozytywny rozpatrzeniem rękojmi?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli nie zgadzasz się z opinią sprzedawcy i ten nie uznaje reklamacji z tytułu rękojmi pozostaje Ci napisać odwołanie a gdy to nie pomoże polubowny Sąd konsumencki, lub / i Sąd cywilny. To tak w skrócie, niezależnie czy reklamujesz pralkę, lokówkę czy laptopa.
Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi? Może być tak, że jak pójdę do sądu to sąd stwierdzi, że kupując telewizor firmy XYZ zgodziłem się na przyjęcie takiego a nie innego rozliczania martwych pikseli?

Nie. Można się spierać czy jedna taka nieprawidłowość w wyświetlaniu obrazu jest wadą istotną czy nie. Jednak kwestia istotności wady ma wpływ jedynie na ewentualne prawo konsumenta do odstąpienia od umowy ale nie na pozostałe uprawnienia z rękojmi. Rękojmia dotyczy tak wad istotnych jak i nieistotnych. Nieistotność (nieznaczność) wady nie jest podstawą do odmowy uwzględnienia reklamacji. Jeżeli (nawet drobna) wada istniała w towarze w chwili jego wydania to przysługuje oparte na rękojmi prawo konsumenta do naprawy lub wymiany na przedmiot wolny od wady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące rękojmi w kontekście "martwych pikseli" w produktach takich jak telewizory czy monitory, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii prawnych:

Rękojmia stanowi formę ochrony konsumenta w przypadku zakupu wadliwego towaru. W przypadku stwierdzenia wady towaru w okresie 2 lat od daty zakupu, konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

Wartość kryteriów ustalonych przez producenta w zakresie dopuszczalnej liczby "martwych pikseli" ma charakter wewnętrzny dla producenta i dotyczy zwykle gwarancji, która jest dodatkowym świadczeniem oferowanym przez producenta, a nie wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa.

Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi?


W kontekście rękojmi, kluczowe znaczenie ma to, czy towar jest wadliwy w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego. Jeżeli "martwe piksele" stanowią wadę towaru (na przykład są widoczne i wpływają na komfort użytkowania), konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

To, czy wada jest istotna czy nie, decyduje o możliwościach działania konsumenta. W przypadku wady istotnej, konsument ma prawo odstąpić od umowy. W przypadku wady nieistotnej ma prawo do naprawy lub wymiany towaru na wolny od wad. Istotność wady oceniana jest indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.

Podsumowując, niezależnie od ustaleń producenta dotyczących liczby "martwych pikseli", konsument ma prawo korzystać z uprawnień wynikających z rękojmi, jeżeli produkt jest wadliwy. Jeśli sprzedawca odmawia uznania reklamacji z tytułu rękojmi, konsument ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak sprawdzić czy to darowizna?
Będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: czy po około 42-44 latach można sprawdzić czy działkę w której posiadaniu jest mój wujek on sam nabył czy dostał od swojego ojca? Wujek oczywiście twierdzi że ją kupił, ale dziadek jeszcze dwóm swoim synom w akcie darowizny dał działki tylko ten jeden twierdzi że ją odkupił od ojca. Dziadek zmarł miesiąc temu, nie zostawił testamentu a z tego co czytałam to jest to różnica przy us...
Ojciec nie wyraża zgody na wyjazd dzieci za granicę.
Czy jest szansa bez zabierania praw sądownie ustalić - o decyzjach związanych ze zdrowiem - żebym to ja decydowała o miejscu gdzie dzieci będą mieszkać Chodzi mi o wyjazd na stałe za granicę ale ojciec nie wyraża zgody chociaż widuje ich raz na ruski rok i nie dzwoni. Jest alkoholikiem i jego ojciec, z którym mieszka też, jedyną trzeźwą osobą w domu jest jego matka ale ja nie będę tam puszczać dzieci o czym on wie. Nie potrzebuje zabierać m...
Okres ochronny, mieszkanie komunalne.
Witam, mój wujek żył 25 lat z moją babcią, babcia zmarła a wujek w mieszkaniu był niemeldowany i nie miał żadnych praw do mieszkania, lecz po śmierci babci złożył wniosek o przyznanie mieszkania po czym dostał odmowę, ma się wyprowadzić do końca grudnia tego roku. Chłop jest załamany, co można zrobić w takiej sytuacji? Napisać odwołanie? Czy obejmuje go okres ochronny lokatorów który trwa od 1 listopada do 31 marca w okresie zimowym? Co można zro...
monitoring przy domu
Mam dom przy ulicy, część domu jest od strony ulicy, plus brama, pod oknem własnym, na trawniku nasze auto. Chcę zamontować z rodziną kamerę z okna brata (1 piętro, jego okno wychodzi na ulicę), skierowane na auto i na bramę, gdyż kretynow na świecie nie brakuje. Chcę się zabezpieczyć jakby ktoś drażnił psy, lub mieć dowody jak komuś wpadnie do głowy truc psy, niszczyć auto itp. Nie interesuje mnie kto przechodzi ulica itp, tylko te dwie kwestie ...

Wyszukiwarka