Rękojmia a gwarancja.

Witam, mam takie nietypowe pytanie. Otóż jak wygląda sprawa z bad pixelami w przypadku rękojmi? Przy gwarancji (która nie jest żadnym wymogiem prawnym z tego co wiem) producent określa jaka ilość i jaki rodzaj takich defektów obowiązuje przy wymianie.

Natomiast czy sprzedawca może się trzymać tych samych zasad określonych przez producenta, gdy klient użyje rękojmi? Czy już jeden martwy piksel nie powinien skutkować pozytywny rozpatrzeniem rękojmi?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli nie zgadzasz się z opinią sprzedawcy i ten nie uznaje reklamacji z tytułu rękojmi pozostaje Ci napisać odwołanie a gdy to nie pomoże polubowny Sąd konsumencki, lub / i Sąd cywilny. To tak w skrócie, niezależnie czy reklamujesz pralkę, lokówkę czy laptopa.
Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi? Może być tak, że jak pójdę do sądu to sąd stwierdzi, że kupując telewizor firmy XYZ zgodziłem się na przyjęcie takiego a nie innego rozliczania martwych pikseli?

Nie. Można się spierać czy jedna taka nieprawidłowość w wyświetlaniu obrazu jest wadą istotną czy nie. Jednak kwestia istotności wady ma wpływ jedynie na ewentualne prawo konsumenta do odstąpienia od umowy ale nie na pozostałe uprawnienia z rękojmi. Rękojmia dotyczy tak wad istotnych jak i nieistotnych. Nieistotność (nieznaczność) wady nie jest podstawą do odmowy uwzględnienia reklamacji. Jeżeli (nawet drobna) wada istniała w towarze w chwili jego wydania to przysługuje oparte na rękojmi prawo konsumenta do naprawy lub wymiany na przedmiot wolny od wady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące rękojmi w kontekście "martwych pikseli" w produktach takich jak telewizory czy monitory, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii prawnych:

Rękojmia stanowi formę ochrony konsumenta w przypadku zakupu wadliwego towaru. W przypadku stwierdzenia wady towaru w okresie 2 lat od daty zakupu, konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

Wartość kryteriów ustalonych przez producenta w zakresie dopuszczalnej liczby "martwych pikseli" ma charakter wewnętrzny dla producenta i dotyczy zwykle gwarancji, która jest dodatkowym świadczeniem oferowanym przez producenta, a nie wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa.

Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi?


W kontekście rękojmi, kluczowe znaczenie ma to, czy towar jest wadliwy w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego. Jeżeli "martwe piksele" stanowią wadę towaru (na przykład są widoczne i wpływają na komfort użytkowania), konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

To, czy wada jest istotna czy nie, decyduje o możliwościach działania konsumenta. W przypadku wady istotnej, konsument ma prawo odstąpić od umowy. W przypadku wady nieistotnej ma prawo do naprawy lub wymiany towaru na wolny od wad. Istotność wady oceniana jest indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.

Podsumowując, niezależnie od ustaleń producenta dotyczących liczby "martwych pikseli", konsument ma prawo korzystać z uprawnień wynikających z rękojmi, jeżeli produkt jest wadliwy. Jeśli sprzedawca odmawia uznania reklamacji z tytułu rękojmi, konsument ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

W jaki sposób wydziedziczyć dziecko?
W jaki sposób mogę wydziedziczyć moich dwóch synów, a ustanowić spadkobierczynią moją małoletnią wnuczkę....
Zakończenie alimentacji.
Uprawniony do płacenia alimentów tata ma 22letnią córkę, która zakończyła edukację 3 lata temu, pracowała przez kolejne 2 lata, po czym urodziła dziecko i jest na urlopie macierzyńskim. Nie jest w związku małżeńskim. Żyje z partnerem. Czy tata ma szansę w sądzie na zakończenie alimentacji na córkę? Czy jednak może się okazać, że córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać siebie i teraz swojego dziecka i dlatego potrzebne są jej alimenty od tat...
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka?
Dzień dobry Przychodzę z takim zapytwniem; Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci? Może ktoś z was się orientuje lub podesłałby link do wiarygodnych źródeł?...
Niedopełnienie obowiązku przez sędziego.
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?...

Wyszukiwarka