Rękojmia a gwarancja.

Witam, mam takie nietypowe pytanie. Otóż jak wygląda sprawa z bad pixelami w przypadku rękojmi? Przy gwarancji (która nie jest żadnym wymogiem prawnym z tego co wiem) producent określa jaka ilość i jaki rodzaj takich defektów obowiązuje przy wymianie.

Natomiast czy sprzedawca może się trzymać tych samych zasad określonych przez producenta, gdy klient użyje rękojmi? Czy już jeden martwy piksel nie powinien skutkować pozytywny rozpatrzeniem rękojmi?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli nie zgadzasz się z opinią sprzedawcy i ten nie uznaje reklamacji z tytułu rękojmi pozostaje Ci napisać odwołanie a gdy to nie pomoże polubowny Sąd konsumencki, lub / i Sąd cywilny. To tak w skrócie, niezależnie czy reklamujesz pralkę, lokówkę czy laptopa.
Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi? Może być tak, że jak pójdę do sądu to sąd stwierdzi, że kupując telewizor firmy XYZ zgodziłem się na przyjęcie takiego a nie innego rozliczania martwych pikseli?

Nie. Można się spierać czy jedna taka nieprawidłowość w wyświetlaniu obrazu jest wadą istotną czy nie. Jednak kwestia istotności wady ma wpływ jedynie na ewentualne prawo konsumenta do odstąpienia od umowy ale nie na pozostałe uprawnienia z rękojmi. Rękojmia dotyczy tak wad istotnych jak i nieistotnych. Nieistotność (nieznaczność) wady nie jest podstawą do odmowy uwzględnienia reklamacji. Jeżeli (nawet drobna) wada istniała w towarze w chwili jego wydania to przysługuje oparte na rękojmi prawo konsumenta do naprawy lub wymiany na przedmiot wolny od wady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące rękojmi w kontekście "martwych pikseli" w produktach takich jak telewizory czy monitory, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii prawnych:

Rękojmia stanowi formę ochrony konsumenta w przypadku zakupu wadliwego towaru. W przypadku stwierdzenia wady towaru w okresie 2 lat od daty zakupu, konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

Wartość kryteriów ustalonych przez producenta w zakresie dopuszczalnej liczby "martwych pikseli" ma charakter wewnętrzny dla producenta i dotyczy zwykle gwarancji, która jest dodatkowym świadczeniem oferowanym przez producenta, a nie wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa.

Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi?


W kontekście rękojmi, kluczowe znaczenie ma to, czy towar jest wadliwy w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego. Jeżeli "martwe piksele" stanowią wadę towaru (na przykład są widoczne i wpływają na komfort użytkowania), konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

To, czy wada jest istotna czy nie, decyduje o możliwościach działania konsumenta. W przypadku wady istotnej, konsument ma prawo odstąpić od umowy. W przypadku wady nieistotnej ma prawo do naprawy lub wymiany towaru na wolny od wad. Istotność wady oceniana jest indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.

Podsumowując, niezależnie od ustaleń producenta dotyczących liczby "martwych pikseli", konsument ma prawo korzystać z uprawnień wynikających z rękojmi, jeżeli produkt jest wadliwy. Jeśli sprzedawca odmawia uznania reklamacji z tytułu rękojmi, konsument ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Umorzenie grzywny.
Sąd na podstawie art. 25 pkt 1 kw zamienił mi grzywnę 500 zł na 40 godzin pracy społecznej w wymiarze 1 miesiąca. Czy mogę liczyć na umorzenie tej grzywny powołując się na fakt, że ten sam sąd 25 lat temu umieszczał mnie trzy razy na interwencji sądowo psychiatrycznej z powodu schizofrenii paranoidalnej?...
Kopiowanie ubrań innych projektantów
Witam. Czy kopiowanie ubrań od innych projektantów i promowanie jako swoich jest legalne? Czy można zgłosić tą działalność gdzieś? Jak dla mnie to nie uczciwe praktyki i cierpią na tym artyści którym są kradzione pomysły. Dzięki....
Cofnięcie umowy dożywocia.
Czy jest możliwy dobrowolny zwrot darowizny i z jakim konsekwencjami się to wiąże? Darowizna była dokonana w pierwszej linii, ojciec syn, syn nie może wywiązać się z obietnicy dożywocia więc stwierdził, że odda rodzicom mieszkanie. Chcieliby to załatwić polubownie. Czy jest taka możliwość?...
Czy zapis w umowie jest dla mnie bezpieczny ?
Dzień dobry. Nie wiem czy w dobrym dziale zakładam ten temat, ale zapis o który pytam spotkałam w umowie o pracę na okres próbny, którą muszę za 2 dni oddać podpisaną. Zakładam więc, że dotyczy to prawa pracy. O co chodzi w poniższym zapisie i czy jest on bezpieczny dla mnie? Czy w tym zapisie nie jest ukryte, że mogę nie otrzymać pensji, gdy pracodawca uzna, że to co robię jest dziełem a nie pracą? W ramach pracy będę pisała programy komputerow...

Wyszukiwarka