Rękojmia a gwarancja.

Witam, mam takie nietypowe pytanie. Otóż jak wygląda sprawa z bad pixelami w przypadku rękojmi? Przy gwarancji (która nie jest żadnym wymogiem prawnym z tego co wiem) producent określa jaka ilość i jaki rodzaj takich defektów obowiązuje przy wymianie.

Natomiast czy sprzedawca może się trzymać tych samych zasad określonych przez producenta, gdy klient użyje rękojmi? Czy już jeden martwy piksel nie powinien skutkować pozytywny rozpatrzeniem rękojmi?
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli nie zgadzasz się z opinią sprzedawcy i ten nie uznaje reklamacji z tytułu rękojmi pozostaje Ci napisać odwołanie a gdy to nie pomoże polubowny Sąd konsumencki, lub / i Sąd cywilny. To tak w skrócie, niezależnie czy reklamujesz pralkę, lokówkę czy laptopa.
Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi? Może być tak, że jak pójdę do sądu to sąd stwierdzi, że kupując telewizor firmy XYZ zgodziłem się na przyjęcie takiego a nie innego rozliczania martwych pikseli?

Nie. Można się spierać czy jedna taka nieprawidłowość w wyświetlaniu obrazu jest wadą istotną czy nie. Jednak kwestia istotności wady ma wpływ jedynie na ewentualne prawo konsumenta do odstąpienia od umowy ale nie na pozostałe uprawnienia z rękojmi. Rękojmia dotyczy tak wad istotnych jak i nieistotnych. Nieistotność (nieznaczność) wady nie jest podstawą do odmowy uwzględnienia reklamacji. Jeżeli (nawet drobna) wada istniała w towarze w chwili jego wydania to przysługuje oparte na rękojmi prawo konsumenta do naprawy lub wymiany na przedmiot wolny od wady.
 
anonim cytuj
15-08-2023
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące rękojmi w kontekście "martwych pikseli" w produktach takich jak telewizory czy monitory, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii prawnych:

Rękojmia stanowi formę ochrony konsumenta w przypadku zakupu wadliwego towaru. W przypadku stwierdzenia wady towaru w okresie 2 lat od daty zakupu, konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

Wartość kryteriów ustalonych przez producenta w zakresie dopuszczalnej liczby "martwych pikseli" ma charakter wewnętrzny dla producenta i dotyczy zwykle gwarancji, która jest dodatkowym świadczeniem oferowanym przez producenta, a nie wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa.

Chodzi mi generalnie o to czy to co producent sobie wyznaczył jeżeli chodzi o tolerowaną ilość martwych pikseli ma jakąkolwiek wartość przy rękojmi?


W kontekście rękojmi, kluczowe znaczenie ma to, czy towar jest wadliwy w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego. Jeżeli "martwe piksele" stanowią wadę towaru (na przykład są widoczne i wpływają na komfort użytkowania), konsument może skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi.

To, czy wada jest istotna czy nie, decyduje o możliwościach działania konsumenta. W przypadku wady istotnej, konsument ma prawo odstąpić od umowy. W przypadku wady nieistotnej ma prawo do naprawy lub wymiany towaru na wolny od wad. Istotność wady oceniana jest indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.

Podsumowując, niezależnie od ustaleń producenta dotyczących liczby "martwych pikseli", konsument ma prawo korzystać z uprawnień wynikających z rękojmi, jeżeli produkt jest wadliwy. Jeśli sprzedawca odmawia uznania reklamacji z tytułu rękojmi, konsument ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?
Zamierzam się rozwieść. Przed ślubem uległem wypadkowi, za pieniądze z odszkodowania kupiłem dom. Później go sprzedałem, a w zamian kupiłem 2 mieszkania już po ślubie. Zone uczyniłem współwłaścicielka obu z nich. W akcie notarialnym nie ma wzmianki o tym skąd pochodziły pieniądze na ich zakup. Zona dołożyła do remontu, ale nie ma na to żadnych dowodów w postaci umów, faktur.. Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?...
Jest dwóch właścicieli mieszkania.
Jest dwóch właścicieli mieszkania. Obydwoje po połowie. Czy jeśli do jednego z właścicieli przychodzi w odwiedziny osoba, która nie jest zameldowana w tym mieszkaniu, to drugi z właścicieli może wymagać opuszczenia lokalu przez tę osobę, jeśli tam w danej chwili przebywa? Czy pokrewieństwo pierwszego współwłaściciela z odwiedzającym ma jakieś znaczenie?...
Sprzedaż pojazdu.
W trackie trwania małżeństwa i posiadania wspólności majątkowej mogę sprzedać swój pojazd żonie? Jak wygląda to od strony prawnej?...
Umorzenie zadłużenia.
Proszę o informację, czy jest szansa na umorzenie zadłużenia wobec Funduszu Alimentacyjnego? Od kilku lat sprawa jest na etapie egzekucji komorniczej. Do kogo udać się, w celu sprawdzenia kwoty zadłużenia? Osoba ta nie pracuje, nie ma dochodów, a także nie posiada majątku. Dzieci są już pełnoletnie i mają ukończone 25 i 30 lat. Zwracam się z prośbą udzielenia wskazówek, jak można pomóc takiej osobie?...

Wyszukiwarka