Świadczenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Szanowni Państwo,
proszę o informację czy istnieją lub w jaki sposób mógłbym zebrać dane na temat dostępnych świadczeń dla opiekuna osoby niepełnosprawnej BEZ KRYTERIUM DOCHODOWEGO.
Krótki opis:
- opiekun opiekuje się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, bezterminowo z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osoba niepełnosprawna ma męża, lecz >75 lat, stąd nie jest w stanie się nią opiekować,
- opiekun nie podejmuje pracy ze względu na konieczność opieki 24h/dobę,
- kryterium dochodowe powoduje niemożność uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna (dochody na osobę za wysokie).
anonim cytuj
15-08-2023
Czy mąż ma znaczny stopień niepełnosprawności?
Nie, nie ma.

Dla syna świadczenie nie przysługuje.
Rozumiem, że nie istnieje żadna droga?
Małżonek musiałby mieć orzeczenie o niepełnosprawności - to jedyna opcja, która pozwalałaby na otrzymanie świadczeń dla syna?

O znacznym stopniu.
A czy może Pani wyjaśnić co oznacza to stwierdzenie? Mąż osoby niepełnosprawnej ma 80 lat. Nie ma orzeczenia, ale nie jest w stanie się zajmować osobą niepełnosprawną ze względu na wiek i brak energii fizycznej. Czy w takim razie można wystąpić o jakiś wniosek (do lekarza lub kogoś innego)?

O stopniach niepełnosprawności orzekają Zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności - zwykle działają przy MOPSach/MOPRach
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeżeli chodzi o świadczenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej bez kryterium dochodowego, trzeba podkreślić, że większość świadczeń jest przyznawana po uwzględnieniu kryterium dochodowego. Niemniej jednak warto przeanalizować dostępne świadczenia i ulgi podatkowe, które mogą być dostępne dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Stopień niepełnosprawności ma kluczowe znaczenie w kwestii świadczeń i wsparcia. Zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, działające przy Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej (MOPS) czy Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie (MOPR), są uprawnione do wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Warto więc zwrócić się do najbliższego MOPS/MOPR z wnioskiem o przeprowadzenie takiego orzeczenia dla męża osoby niepełnosprawnej.

Nawet jeżeli mąż osoby niepełnosprawnej nie posiada formalnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jego stan zdrowia i wiek mogą wpłynąć na możliwość uzyskania pewnych ulg czy wsparcia. Warto zastanowić się nad zwróceniem się do lekarza rodzinnego lub specjalisty w celu uzyskania dokumentacji medycznej potwierdzającej stan zdrowia męża. Taka dokumentacja może być pomocna w procesie orzekania o stopniu niepełnosprawności.

Podsumowując, w kontekście braku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności męża, kluczowym krokiem jest skierowanie się do Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Dalsze kroki zależą od wyniku orzekania oraz indywidualnych okoliczności.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozbieżność w powierzchni działki w KW oraz w Ewidencji.
Mam taki problem. W 2002 zakupiłem działkę o powierzchni 0.0301ha wraz z domem o powierzchni około 160m2. Taka powierzchnia działki widnieje KW, akcie notarialnym oraz w wypisie z rejestru gruntów z 2002 będącym załącznikiem do aktu notarialnego. W akcie notarialnym, KW oraz wypisie jest również informacja o tym, że jest to działka zabudowana itd. Powiedzmy, że ta moja działa ma numer ewidencyjny 100/2. Sąsiednią działką jest działka 100/1. Jes...
Ponaglenie w zabraniu rzeczy po wynajmie.
W kwietniu tego roku wypożyczyliśmy z mężem "słownie" garaż znajomemu na miesiąc czasu . Jest już wrzesień rzeczy nie zostały nadal zabrane po kilkukrotnym ponagleniu i nie ma z tą osobą kontaktu . Co można zrobić żeby rzeczy usnąć , jakie kroki podjąć ?...
Ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Witam jakie dokumenty powinnam dodać do wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem ? Co najlepiej ująć we wniosku o ograniczeniu praw? ( chce decydować o edukacji, miejscu pobytu i leczeniu dziecka- dziecko niepełnosprawne -z ojcem często brak kontaktu, wyniki , lekarze go też nie interesują). Czy mogę złożyć wniosek o pokrycie kosztów utrzymania pół na pół czy tylko o alimenty? Na adwokata mnie nie stać -syn potrzebuje kosztownego leczeni...
Koncesja
Proszę o wyjaśnienie spornej kwestii. Mam wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (kat. A, B, C oddzielenie) dnia 21 .12.2015r. W zezwoleniach tych napisane jest że obowiązują od 1 stycznia 2016 na konkretny czas. Teoretycznie gdyby odczekując czas na uprawomocnienie się decyzji, przedsiębiorca nie mógłby sprzedawać alkoholu od 1 stycznia, bo 14 termin na odwołanie prawie skończyłby sie poczatkiem stycznia. Jak wybrnąć z tej sytuacj...

Wyszukiwarka