Zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Witam serdecznie,
prowadzę Firmę w branży rozrywkowej (wynajem atrakcji dla dzieci i dorosłych). Mamy kilku pracowników, pozycje na rynku. Kilka dni temu wyszło na jaw, że brat jednego z naszych pracowników, założył nam dosłownie pod nosem i w tajemnicy konkurencyjną firmę. Dodam, że ten brat niejednokrotnie nam pomagał. Po cichu kupił ten sam sprzęt od dostawcy, od którego mu bierzemy sprzęt. Stworzył nazwę firmy łudząco podobną do naszej, stworzył logo łudząco podobne do naszego, reklamuje się i pisze posty w Social Mediach ewidentnie łudząco podobne do naszych, na portalach ogłoszeniowych robi dokładnie to samo co my etc. Ewidentnie wszystko jest zaczerpnięte od nas.

Zastanawiam się czy istnieje jakąkolwiek podstawa prawna aby coś z tym zrobić?
anonim cytuj
14-08-2023
Ogólnie i teoretycznie - roszczenia na gruncie prawa własności intelektualnej i/lub na gruncie przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Żeby ocenić konkretnie tę sytuację należałoby się zapoznać z logo i jego "kopią", nazwą firmy, zakresem działania obu firm, konkretnymi postami reklamowymi, itd.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy jest jakiś cień szansy, żeby coś z tym zrobić?
Zakres działania obu firm jest dosłownie identyczny. Co gorsze ten gość uderza teraz do naszych klientów i stara się przejąć kontakty.
Czy możesz poradzić, podpowiedzieć co powinienem teraz zrobić?

Myślę, że tu już sam raczej niewiele zdziałasz. Oczywiście możesz próbować dogadać się z nim polubownie, ale nie sądzę żeby to coś dało. Jeśli chcesz z nim walczyć na drodze prawnej to sugeruje udanie się do dobrego prawnika, który specjalizuje się tematach nieuczciwej konkurencji. Na ten moment zabezpiecz wszystkie dowody jakie mogłyby Ci pomoc w ewentualnym procesie (screeny strony firmowej, postów w social media, ogłoszeń, dane świadków)
 
anonim cytuj
14-08-2023
prowadzę Firmę w branży rozrywkowej (wynajem atrakcji dla dzieci i dorosłych). [...] Stworzył nazwę firmy łudząco podobną do naszej, stworzył logo łudząco podobne do naszego, reklamuje się i pisze posty w Social Mediach ewidentnie łudząco podobne do naszych, na portalach ogłoszeniowych robi dokładnie to samo co my etc.


W opisanym przez Pana przypadku wydaje się, że możemy mieć do czynienia z naruszeniem przepisów dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji. Konkretnie chodzi o przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), które określają, co rozumie się pod pojęciem nieuczciwej konkurencji:

Art. 18^3 § 1 K.c. stanowi, że działalność stanowiąca nieuczciwą konkurencję jest niedozwolona.
Art. 18^4 § 3 pkt 3 K.c. mówi, że nieuczciwą konkurencją jest stosowanie w oznaczeniach firmowych, oznaczeniach produktów lub usług oraz w reklamach nazw, oznaczeń, znaków oraz innych wskazań mogących wprowadzić w błąd co do osoby prowadzącej przedsiębiorstwo, pochodzenia towaru, jego ilości, jakości, właściwości, sposobu wykonania, celu, przeznaczenia, naprawy, ważności, sposób i daty produkcji, użyteczności, naprawy, konserwacji, źródła nabycia, ceny, warunków zakupu oraz sprzedaży.
Mając na uwadze Pańską relację, działania konkurencyjnej firmy mogą wprowadzać w błąd konsumentów, co do osoby prowadzącej przedsiębiorstwo oraz pochodzenia towaru czy usługi.

Jeśli chodzi o możliwe działania:

Zgromadzenie i zabezpieczenie wszelkich dowodów naruszeń jest kluczowe. Screeny stron, postów, ogłoszeń, porównanie logo, nazwy oraz treści reklam mogą być użyteczne w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Pana prawa wynikające z naruszenia przepisów o nieuczciwej konkurencji mogą obejmować roszczenie o zaniechanie praktyk naruszających oraz naprawienie wyrządzonej szkody.
Dodatkowo, jeśli Pan posiada prawa do logo czy nazwy firmy w postaci praw autorskich lub znaku towarowego, można także rozważyć roszczenia wynikające z tych praw.
Rekomenduję skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie prawa konkurencji oraz praw własności intelektualnej w celu dokładnej analizy i planu działania.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Dziękuję za wskazanie konkretnych przepisów i obszerną odpowiedź. Rozważam skierowanie sprawy na drogę sądową. Czy istnieją jakieś określone terminy, w których powinienem podjąć działania w tej sprawie? Czy są jakieś terminy przedawnienia dla takich roszczeń związanych z nieuczciwą konkurencją? Mam też obawy, że w trakcie procesu konkurencja będzie kontynuować swoje praktyki - czy istnieje możliwość zastosowania środków tymczasowych, które wstrzymałyby ich działania do czasu rozstrzygnięcia sprawy?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Roszczenia związane z naruszeniem przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o naruszeniu i o osobie zobowiązanej do zadośćuczynienia, nie jednak po upływie 10 lat od dnia naruszenia. Terminy te są określone w art. 18^8 Kodeksu cywilnego.

Jeśli chodzi o środki tymczasowe:

Jeżeli zachodzi obawa, że wykonanie roszczenia może stać się niemożliwe lub znacznie utrudnione, wierzyciel może żądać od sądu zastosowania odpowiednich środków tymczasowych, takich jak: zakaz prowadzenia pewnych działań, zabezpieczenie majątku czy złożenie pewnych świadczeń. Środki te mają na celu zapewnienie skuteczności ewentualnego orzeczenia sądu. Wnioskodawca powinien udowodnić prawdopodobieństwo istnienia roszczenia oraz istnienie wskazanego obawy. O możliwości zastosowania środków tymczasowych decyduje sąd. Środki tymczasowe regulowane są przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, głównie w art. 730-751.

Zalecam zgromadzenie i zabezpieczenie wszelkich dowodów potwierdzających naruszenia przez konkurencyjną firmę. Dowody te mogą być kluczowe zarówno podczas składania wniosku o zastosowanie środków tymczasowych, jak i w późniejszym postępowaniu sądowym.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Badania okresowe w czasie pracy.
Jak, pod kątem prawnym, można zachować się w następującej sytuacji: pracownicy wykonują badania okresowe w czasie godzin swojej pracy, zazwyczaj większość pracowników wychodzi na 2-3h i to im wystarcza. Ale jest kilka takich osób, które zawsze potrzebują "zerwać się" na 4-5h i to przez 2 lub 3 dni. Łatwo wyliczyć, że w ten sposób przepada im 1-1,5 dnia pracy. Nie mam możliwości zweryfikować czy rzeczywiście potrzebują tyle czasu: może ...
Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.
Dzień dobry, Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa...
Dziki lokator.
Witam. Zwracam się do Państwa z prośbą o radę może ktoś miał podobny problem. Otóż w 2017 roku uzyskałam wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. Od 6 lat czekam na rzeczony lokal. Prawa takiego nie nabył mój były partner który obecnie zamieszkuje z nami. Na wyroku jest napisane że tylko ja i syn mamy prawo do lokalu. W tym roku zapadła decyzją o rozbiórce budynku w którym mieszkam. Co może znacznie przyspieszył procedurę otrzymania lokalu...
Wywiad środowiskowy po zabraniu praw rodzicielskich.
Czy zawsze przy zabraniu praw rodzicielskich przez wnioskodawczynię jest wykonywany wywiad środowiskowy przez dzielnicowego u wnioskodawczyni i na czym on polega?...

Wyszukiwarka