Umowa darowizny mieszkania.

Babcia chce przepisać dom na mnie i mojego tatę. Tata ma syna z pierwszego małżeństwa, który z nami nie utrzymuje kontaktu. Czy w razie śmierci babci lub taty przyrodni brat ma prawo do zachowku? Jak to wygląda prawnie?
anonim cytuj
11-08-2023
Babci - nie
Po śmierci ojca jego syn z pierwszego małżeństwa będzie ustawowo po nim dziedziczył ( w tym tą część domu) więc nie musi wysuwać roszczeń o zachowek
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli babcia by przepisała całość na mnie, to brat przyrodni ma prawo do żądania czegokolwiek z tego domu?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli babcia by przepisała całość na mnie, to brat przyrodni ma prawo do żądania czegokolwiek z tego domu?

Darowizna to darowizna bez względu na to jakie zawiera zapisy wchodzi ona w substrat zachowku.
Jedynie umowa dożywocia wyłącza możliwość dochodzenia zachowku z nieruchomości będącej przedmiotem tego aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli będzie umowa dożywocia, to jeśli mam męża to część domu musi być przepisana na Niego? I w razie rozstania ma takie same prawa do niego jak i ja?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli będzie umowa dożywocia, to jeśli mam męża to część domu musi być przepisana na Niego? I w razie rozstania ma takie same prawa do niego jak i ja?

no oczywiście
Umowa dożywocia musi być na obojga małżonków i mąż w razie ewentualnego rozstania ma prawo do połowy nieruchomości
 
anonim cytuj
11-08-2023
Babcia chce przepisać dom na mnie i mojego tatę. Tata ma syna z pierwszego małżeństwa, który z nami nie utrzymuje kontaktu. Czy w razie śmierci babci lub taty przyrodni brat ma prawo do zachowku? Jak to wygląda prawnie?


Po pierwsze, jeśli chodzi o babcie, jeżeli przepisze ona nieruchomość na Ciebie i Twojego tatę, brat przyrodni nie będzie miał prawa do zachowku po niej, ponieważ zachowek przysługuje tylko w stosunku do najbliższych krewnych zmarłego.

Jeśli natomiast chodzi o Twojego ojca, brat przyrodni będzie miał prawo do zachowku, jeśli zostanie pominięty w spadku. Zachowek w odniesieniu do nieruchomości nabytej przez darowiznę będzie miał charakter roszczenia pieniężnego. To oznacza, że będzie mógł domagać się od Ciebie i Twojego ojca wypłaty sumy pieniężnej, odpowiadającej wartości nieruchomości, z której został wyłączony, ale nie może żądać zwrotu samej nieruchomości.

Jeśli babcia by przepisała całość na mnie, to brat przyrodni ma prawo do żądania czegokolwiek z tego domu?


Jeżeli babcia przepisała całość nieruchomości na Ciebie, to po jej śmierci brat przyrodni nie ma prawa do żądania zachowku z tego tytułu. Niemniej jednak, jak już wcześniej wspomniałem, w przypadku śmierci Twojego ojca, jeżeli zostanie pominięty w spadku, będzie miał prawo do zachowku.

Jedynie umowa dożywocia wyłącza możliwość dochodzenia zachowku z nieruchomości będącej przedmiotem tego aktu notarialnego.


To jest prawda. Umowa dożywocia, sporządzona w formie aktu notarialnego, wyłącza nieruchomość będącą jej przedmiotem z masy spadkowej. Dlatego potencjalny spadkobierca nie może domagać się zachowku z tej nieruchomości.

Jeśli będzie umowa dożywocia, to jeśli mam męża to część domu musi być przepisana na Niego? I w razie rozstania ma takie same prawa do niego jak i ja?


Nie ma prawnego obowiązku przepisywania części domu na męża w ramach umowy dożywocia. Jeśli jednak zdecydujesz się zawrzeć taką umowę z mężem, obydwoje staniecie się współwłaścicielami nieruchomości. W przypadku rozstania, każde z małżonków będzie miało prawo do połowy nieruchomości, chyba że wcześniej postanowicie inaczej.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeżeli decyduję się na umowę dożywocia z mężem i staniemy się współwłaścicielami nieruchomości, to jak to będzie wyglądać w praktyce? Czy na przykład w przypadku chęci sprzedaży tej nieruchomości obydwoje musimy się zgodzić? I co w sytuacji, gdy jeden z nas chce wynająć swoją część domu, a drugi nie? Jakie mam prawa i obowiązki jako współwłaściciel?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Sprzedaż nieruchomości: Aby sprzedać nieruchomość będącą w współwłasności, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeżeli jeden z współwłaścicieli nie wyrazi zgody, sprzedaż nieruchomości jest niemożliwa.

Wynajem nieruchomości: Każdy współwłaściciel ma prawo do korzystania z nieruchomości w taki sposób, by nie utrudniać korzystania z niej przez innych współwłaścicieli. W przypadku chęci wynajęcia części nieruchomości przez jednego z współwłaścicieli, powinien uzyskać na to zgodę pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli drugi współwłaściciel nie wyrazi zgody, wynajęcie tej części nieruchomości jest niemożliwe.

Prawa i obowiązki jako współwłaściciel: Jako współwłaściciel masz prawo do korzystania z całej nieruchomości, niezależnie od wielkości Twojego udziału w niej. Ponadto, wszelkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, takie jak podatki czy opłaty eksploatacyjne, powinny być dzielone proporcjonalnie do udziałów poszczególnych współwłaścicieli w nieruchomości. Jeżeli jeden z współwłaścicieli poniesie większe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, ma prawo domagać się zwrotu od pozostałych współwłaścicieli proporcjonalnie do ich udziałów.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wadliwe postanowienie sądu - spadek testament - brak przyrostu
Dzień dobry, Ponad 2 lata temu odbyła się sprawa spadkowa po jednym z członków rodziny, który zostawił testament. W testamencie wskazał trzech spadkobierców. Jeden z nich nie dożył śmierci spadkodawcy. Zgodnie z przyrostem jego część spadku powinna przejść na dwóch pozostałych spadkobierców testamentowych. Mimo to sąd wydał błędne postanownie wskazując, zgodnie z testamentem, że nie żyjąca już osoba nabywa część spadku. Uczestnicy postępowania ...
Czy należy sie wynagrodzenie za czas L4 i kwarantanny?
Osoba X została zatrudniona 1 września na 3/4 etatu. Po 1 tygodniu zachorowała i przeszła na L4 na 5 dni, po powrocie do pracy po 2 dniach okazało się, że osoba ta dostaje kwarantanne ponieważ w miejscu pracy jest covid. Czy osobie tej nie należy sie wynagrodzenie za czas L4 i kwarantanny? ...
upierdliwa babcia
Witam, mam z rodziną problem, chodzi matkę mojego ojca która mieszka z nami w domu i nigdy nie dokładała się do rachunków takich jak światło woda śmieci i nadal nie chce, ogólnie robi wszystkim nam pod górkę czyli po prostu na złość i nie chodzi tu tylko o rachunki. Co W takiej sytuacji zrobić?...
Zasiłek dla bezrobotnych
Osoba planuje się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dniem 28 grudnia 2022 r. Z dniem 27 grudnia 2021 roku wyrejestrowała się z up ze względu na podjęcie zatrudniania ( prawo do zasiłku dla bezrobotnych). W okresie od 27 grudnia 2021 do 26 marca 2022 była zatrudniona na pełen etat, następnie była 91 dni na zasiłku chorobowym z ZUS i kolejno do 22 grudnia na świadczeniu rehabilitacyjnym. Licząc od dnia 28 grudnia 2022 wstecz 18...

Wyszukiwarka