Czy darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku?

Dzień dobry.
Chciałbym kupić działkę budowlaną. Koszt to 150k.
Problem jest taki, że mam tylko 50k
Chciałbym wziąć kredyt na 50k i od rodziców dostałbym kolejne 50k.
Jak to wygląda od strony prawnej ? Czy 50k, które dostałbym od rodziców od tak sobie, mogę dostać ? Czy trzeba płacić jakieś wzbogacenie ? A może trzeba oficjalnie gdzieś takie coś zgłaszać czy coś ? Czy po prostu mogą mi dać bez problemu od tak sobie ? Nie chce by skarbówka i inne instytucje później mnie ścigały skąd mam pieniądze na zakup działki itd. Proszę o pomoc. Dziękuję.
anonim cytuj
11-08-2023
Te pieniądze to ma być darowizna, tak?
Zatem rodzice powinni przekazać pieniądze przelewem (lub przekazem pocztowym - nie opłaca się), a ty w ciągu pół roku powinieneś zgłosić darowizna do Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 - wtedy będziesz zwolniony od podatku.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli pieniądze, które otrzymasz od rodziców mają stanowić darowiznę, sytuacja prawna wygląda następująco:

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny dokonane pomiędzy bliskimi krewnymi (w tym pomiędzy rodzicami a dziećmi) są zwolnione od podatku do określonej kwoty. W przypadku darowizny od rodziców na rzecz dziecka, kwota ta wynosi 1 094 228 zł w ciągu pięciu lat.

Oznacza to, że jeżeli w ciągu ostatnich pięciu lat nie otrzymałeś od swoich rodziców darowizn przekraczających wspomnianą kwotę, 50 000 zł przekazane przez nich będzie zwolnione z podatku.

Te pieniądze to ma być darowizna, tak? Zatem rodzice powinni przekazać pieniądze przelewem (lub przekazem pocztowym - nie opłaca się), a ty w ciągu pół roku powinieneś zgłosić darowizna do Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 - wtedy będziesz zwolniony od podatku.


Dokładnie. Istotne jest, abyś dokonał zgłoszenia darowizny do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od daty otrzymania darowizny, na wskazanym druku SD-Z2. Chociaż jesteś zwolniony z podatku, obowiązek zgłoszenia darowizny wciąż obowiązuje. Nieuiszczenie zgłoszenia w terminie może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

problem z sasiadem i groźby
Witam, mam pytanie u lekki problem, mam sasiada któremu przeszkadza wszystko muzyka nie głosna, dzieci itp itd, chodź on tak samo jak żona jego mieszkają na piętrze chodzą głośno pies szczeka itp itd oczywiście to mu już nie przeszkadza. Dziś otrzymałem telefon od niego że przyjedzie do domu z trasy i mnie rozwali. Ma mnie nie być w domu bp mnie pobije... itp itd, co w tej sytuacji można zrobić złości policji czy co ? Podpowiecie...
Zajęcie wynagrodzenia.
Od kilku lat płacę alimenty na dzieci w kwocie 2 tys. Otrzymałem dzisiaj pismo od komornika dot. zajęcia wynagrodzenia w związku z niespłaconym kredytem bankowym. Zarabiam 5 tys. na rękę, 2 tys. oddaję dzieciom. Czy w takiej sytuacji komornik zabierze mi całą kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, tj. zostawi tylko 2.709,48 zł ? Jeżeli z tego oddam 2 tys. zł na dzieci, to na życie zostanie mi tylko 709,48zł. Co powinienem zrobić, żeby komornik ...
Zwrot długu.
Witam, Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł , zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego , gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki....
Ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Dzień dobry, proszę podpowiedzieć, czy ojciec który ma ustalone kontaktu, może do dzieci przychodzić dodatkowo, kiedy mu się podoba? Bez mojej zgody?...

Wyszukiwarka