Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza.
Jeśli mieszkasz w Polsce na stałe, masz kilka opcji ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia:
Ubezpieczenie dobrowolne - jeśli nie jesteś objęta żadnym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz zawrzeć z NFZ umowę na świadczenie opieki zdrowotnej. Procedura jest dość prosta - wystarczy zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ i wypełnić odpowiedni wniosek. Jednak koszt takiego ubezpieczenia jest rzeczywiście znaczący i wynosi obecnie około 400 zł miesięcznie.
Jeśli jesteś osobą wspólnie gospodarującą z osobą ubezpieczoną (np. mąż pracujący w Polsce), możesz zostać objęta ubezpieczeniem zdrowotnym jako osoba pozostająca na utrzymaniu ubezpieczonego. W takiej sytuacji nie ponosisz opłat za ubezpieczenie.
Jeśli mąż dopisał Was skutecznie do ubezpieczenia powinniście otrzymać czeskie karty VZP, z tej karty możesz korzystać w Polsce w nagłym przypadku.
Tak, jeśli mąż dopisał Was do czeskiego ubezpieczenia, to karta VZP pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej w innych krajach UE, w tym w Polsce, ale tylko w nagłych przypadkach. Oznacza to, że w sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku, możesz skorzystać z opieki zdrowotnej w Polsce, ale do codziennego leczenia i korzystania z usług NFZ musisz być ubezpieczona w Polsce.
Jeśli dzieci są obywatelami polskimi, przebywają w Polsce, są poniżej 18 roku to przysługuje im bezpłatna opieka zdrowotna- zgłoś się do NFZ.
Dzieci do ukończenia 18. roku życia są ubezpieczone w Polsce bezpłatnie. Wystarczy, że zgłosisz je do NFZ, prezentując odpowiednie dokumenty (akt urodzenia, dokument potwierdzający miejsce zamieszkania). Jeśli natomiast dzieci są pełnoletnie i nie pracują, muszą albo zostać ubezpieczone jako osoby pozostające na Twoim utrzymaniu, albo muszą samodzielnie opłacać składki zdrowotne.