Gdzie mogę się ubezpieczyć jeśli nie pracuje?

Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza. A ja co powinnam zrobić? Pracy póki co nie planuje zaczynać. Mąż nas niby dopisał do swojego ubezpieczenia ale od poł roku nie mamy potwierdzenia że ten proces się powiódł. Poza tym i tak się nie będę leczyć za granica skoro mieszkam w Polsce. Póki co chodzę prywatnie gdy coś trzeba, ale w razie hospitalizacji czy przewlekłego leczenia czy przy zapisie do szkoły chyba już trzeba mieć polskie ubezpieczenie. Nie wiem jak to ugryźć. Pół życia spędziłam za granicą.
anonim cytuj
11-08-2023
Można wystąpić do NFZ i ubezpieczyć się dobrowolnie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Można wystąpić do NFZ i ubezpieczyć się dobrowolnie.

To koszt blisko 3000zł miesięcznie. Nie stać mnie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Nie, nawet w przypadku wieloletniego "zalegania ze składkami" , braku ciągłości, można wykupić ubezpieczenie, koszt 650 zł. Dokładnie taki przypadek mam obecnie w bliskim otoczeniu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli mąż dopisał Was skutecznie do ubezpieczenia powinniście otrzymać czeskie karty VZP, z tej karty możesz korzystać w Polsce w nagłym przypadku. Nie wiem w jakim wieku masz dzieci, przy starszych dzieciach za swoje ubezpieczenie będziesz musiała w Czechach płacić sama, lepiej to „zalatwić” w Polsce, skoro i tak tutaj mieszkasz( gdyby mąż w Czechach pracował musiałby od pracodawcy pobrać odpowiedni formularz do przedstawienia polskiemu NFZ, nie wiem, jak jest w przypadku właściciela firmy) . Jeśli dzieci są obywatelami polskimi, przebywają w Polsce, są poniżej 18 roku to przysługuje im bezpłatna opieka zdrowotna- zgłoś się do NFZ.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza.


Jeśli mieszkasz w Polsce na stałe, masz kilka opcji ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia:

Ubezpieczenie dobrowolne - jeśli nie jesteś objęta żadnym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz zawrzeć z NFZ umowę na świadczenie opieki zdrowotnej. Procedura jest dość prosta - wystarczy zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ i wypełnić odpowiedni wniosek. Jednak koszt takiego ubezpieczenia jest rzeczywiście znaczący i wynosi obecnie około 400 zł miesięcznie.

Jeśli jesteś osobą wspólnie gospodarującą z osobą ubezpieczoną (np. mąż pracujący w Polsce), możesz zostać objęta ubezpieczeniem zdrowotnym jako osoba pozostająca na utrzymaniu ubezpieczonego. W takiej sytuacji nie ponosisz opłat za ubezpieczenie.

Jeśli mąż dopisał Was skutecznie do ubezpieczenia powinniście otrzymać czeskie karty VZP, z tej karty możesz korzystać w Polsce w nagłym przypadku.


Tak, jeśli mąż dopisał Was do czeskiego ubezpieczenia, to karta VZP pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej w innych krajach UE, w tym w Polsce, ale tylko w nagłych przypadkach. Oznacza to, że w sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku, możesz skorzystać z opieki zdrowotnej w Polsce, ale do codziennego leczenia i korzystania z usług NFZ musisz być ubezpieczona w Polsce.

Jeśli dzieci są obywatelami polskimi, przebywają w Polsce, są poniżej 18 roku to przysługuje im bezpłatna opieka zdrowotna- zgłoś się do NFZ.


Dzieci do ukończenia 18. roku życia są ubezpieczone w Polsce bezpłatnie. Wystarczy, że zgłosisz je do NFZ, prezentując odpowiednie dokumenty (akt urodzenia, dokument potwierdzający miejsce zamieszkania). Jeśli natomiast dzieci są pełnoletnie i nie pracują, muszą albo zostać ubezpieczone jako osoby pozostające na Twoim utrzymaniu, albo muszą samodzielnie opłacać składki zdrowotne.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Co zrobić, gdy chcę spłacić zadłużenie?
Mam dług za telefon sprzed paru lat. Komornik nic na adres zameldowania nie wysyła, sprawdziłam w BIK i w BIG i też nic nie ma. Co zrobić, gdy chcę spłacić zadłużenie?...
Zasiedzenie gospodarstwa rolnego.
Aby przeprowadzić sprawę o zasiedzenie gospodarstwa rolnego czy muszą być wszyscy współwłaściciele na sprawie ?...
Dłużnik wykorzystał adres najmu.
Witajcie, dawny najemca mojego mieszkania okazał się dłużnikiem, na którego przychodzą listy od firm windykacyjnych itd. Podanie informacji u źródła w tych firmach nie działa. Chcę pozwać z KK dawnego najemcę, podpowiecie jakie paragrafy mogę wykorzystać? Doprowadzenie do naruszenia miru domowego, który postrzegam także jak czystość skrzynki pocztowej?...
potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej
Dzień dobry, potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej. Adwokat wysłała list adwokacki, ale niestety osoba nie odpowiedziała na ten list. Co mogę zrobić aby odzyskać dług? Pozdrawiam....

Wyszukiwarka