Zatrudniłam się pierwszy raz na umowie zlecenie. Powiedzcie co oznacza dodatkowe ubezpieczenie chorobowe? Ile odciągają jeśli mam w umowie 22zl netto za godzinę? Czy w razie wolnego na opiekę nad córką "jestem bezpieczna"? Czy taka umowa ma jakieś plusy?
Okres wyczekiwania to 3 miesiące, dopiero po 3 miesiącach będziesz miała płatne zwolnienie l4, czyli 3 miesiące płacenia składki. I płatne 80 procent, umowa zlecenie to śmieciówka.
anonim cytuj
14-01-2024
Masz może pod ręką jakiś przepis o tym, albo artykuł, bo chciałam koleżance pokazać, że nie będzie miała płatnego zwolnienia od momentu zgłoszenia się do tego ubezpieczenia, ale ona mi nie wierzy. Sama byłam na takiej umowie kilka lat temu i pamiętam, że był ten okres karencji 90 dni bodajże, ale może się pozmieniało, nie mogę znaleźć konkretnego info w necie.
anonim cytuj
14-01-2024
To zależy czy pracujesz przez agencję czy przez zakład, zależy od pracodawcy, możesz mieć zwolnienie od lekarza, no ale nic nie dostaniesz przez te 3 miesiące, możesz prosić o wolne.
Na umowę zlecenie nie ma urlopów płatnych, sama opłacasz z pensji chorobowe, przepisy kodeksu pracy też nie dotyczą, i zależy na jaki okres masz podpisałam umowę zlecenie , z miesiąca na miesiąc, vzy np na rok.
Pamiętaj, że umowa zlecenie nie wlicza ci się ten okres do lat emerytury.
Dlatego, warto szukać umowy o pracę.
Nigdy nie wiesz ile tej pensji, bo stawka godzinowa.
Tak jak napisałam zwykła smieciowka.
Jedyny plus, że z dnia na dzień możesz rzucić robotę.
W moim wypadku zakład może mnie przejąć po pół roku od agencji.
Jeżeli zakład sam zatrudnia na umowę zlecenie, to lepiej zwijać żagle, lub nie iść w to.
Szukają taniej siły roboczej.
anonim cytuj
14-01-2024
Żeby iść na płatne zwolnienie chorobowe (na siebie, albo na dziecko) to trzeba płacić właśnie tę dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Bez tego pójdziesz na zwolnienie, ale nie dostaniesz za to kasy. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe to nie są duże pieniądze, to jest 2,45% podstawy wymiaru. Wg mnie się bardzo opłaca to płacić.
Proszę o poradę. Jest małżeństwo, umiera mąż. Nie mają wspólnych dzieci, mają tylko syna żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż nie miał wspólnych dzieci z żoną. Z rodziną dawno temu się pokłócił i nie utrzymywał kontaktów. Ktoś kiedyś był jakieś rodzeństwo męża, ale nie wiadomo gdzie i kto. Mąż z żoną mieli mieszkanie, ale mąż nie zostawił testamentu. Całe życie w małżeństwie wychowywał pasierba jak syna i pasierb do śmierci się nim opiekował bo o...
Ja tylko o poradę/podpowiedź dla znajomej.
Małżeństwo dwa lata po ślubie bez wspólnych dzieci (dzieci tylko posiada żona z poprzedniego małżeństwa)
Małżonek zmarł jakiś miesiąc temu nie pozostawiając testamentu i tu właśnie pytanie znajomej.
Czy do przyjęcia spadku po zmarłym wystarczy tylko notariusz i przyjęcie spadku u niego za dość spora opłatą czy mimo notariusza musi być też postępowanie w sądzie?...
Pracodawca nie wypłaca na czas wynagrodzenia. Zwłoka jest prawie miesięczna, nie zapowiada się, aby kolejne wypłaty były na czas. Sytuacja nie jest jednorazowa.
Posiadam umowę zlecenie (z uwagi na koszty, ponieważ mam poniżej 26 lat), z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.
1.Czy w obecnej sytuacji mam prawo do zerwania umowy z dnia na dzień?
2. Czy mogę żądać odsetek (art. 481 k.c..)? W którym momencie należałoby złożyć wniosek o takie odse...