Zyski z adsense a podatki

Mam małą stronkę internetową, na której co prawda nic nie robię, ale są tam reklamy od google (adsense), i co miesiąc mam z tego tytułu ok. 500zł. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do rozliczania sie z dochodu, placic podatki, albo zalozyc dzialalnosc gospodarcza?
anonim cytuj
03-08-2023
Witaj,

Po pierwsze, chciałbym Cię poinformować, że przychody uzyskiwane z reklam na stronie internetowej są uznawane za dochód i z tego powodu są podległe opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), każda osoba, która osiąga dochody, jest zobowiązana do ich opodatkowania.

Po drugie, w odniesieniu do konieczności zakładania działalności gospodarczej, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli Twój dochód jest regularny i przekracza pewien próg, może być konieczne zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jednakże, w praktyce wiele osób, które osiągają niewielkie dochody z reklam w Internecie, nie rejestruje działalności gospodarczej.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej, nadal musisz rozliczyć swój dochód. Powinieneś wtedy skorzystać z rozliczenia rocznego PIT. Wypełniając formularz PIT, powinieneś uwzględnić dochód uzyskany z reklam w Internecie.
 
anonim cytuj
03-08-2023
google nie potraca z zysku kwoty podatku?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Google, jako firma amerykańska, nie ma obowiązku pobierania podatku u źródła dla podatników z innych krajów, w tym z Polski. Co więcej, w przypadku programu Google AdSense, Google nie potrąca podatku od płatności przekazanych wydawcom.

Po drugie, zgodnie z umową, jaką podpisujesz z Google jako użytkownik AdSense, jesteś samodzielnie odpowiedzialny za wszelkie podatki, które mogą wynikać z twoich przychodów z AdSense. W praktyce oznacza to, że powinieneś samodzielnie obliczyć podatek należny od swojego dochodu i samodzielnie go odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Po trzecie, powinieneś uwzględnić dochód z Google AdSense w swoim zeznaniu podatkowym. W Polsce, takie dochody należy zazwyczaj zgłaszać na formularzu PIT-36, w części dotyczącej "przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej".
 
anonim cytuj
03-08-2023
co jesli generuje ten zysk juz od kilku lat, i nie rozliczalem sie z niego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
warto zauważyć, że zasady dotyczące opodatkowania dochodów z Google AdSense, jakie opisałem wcześniej, obowiązują niezależnie od czasu, w którym dochody te są generowane. Innymi słowy, jeśli nie rozliczyłeś się z tych dochodów w przeszłości, wciąż jesteś zobowiązany do tego.

Po drugie, jeśli nie rozliczyłeś się z tych dochodów, możesz być zobowiązany do zapłacenia zaległego podatku, a także ewentualnych odsetek i kar za zaniedbanie. Konkretna wysokość tych kwot zależy od wielu czynników, w tym od wysokości niezapłaconego podatku i czasu, przez który był on zaległy.

Po trzecie, ważne jest, aby podjąć kroki w celu rozwiązania tej sytuacji jak najszybciej. W Polsce istnieje coś, co nazywa się samonaprawą, co oznacza, że jeśli sam zgłosisz się do urzędu skarbowego i zgłosisz niezapłacony podatek, kary mogą być znacznie niższe.
 
anonim cytuj
03-08-2023
nawet w przypadku takich malych kwot mam obowiazek rozliczania tego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Tak, nawet niewielkie kwoty generowane z Google AdSense powinny być uwzględnione w twoim rocznym rozliczeniu podatkowym. Przepisy podatkowe w Polsce nie wyznaczają minimalnej kwoty, poniżej której dochody byłyby zwolnione z obowiązku deklaracji. Każdy dochód, niezależnie od wysokości, powinien być uwzględniony w zeznaniu podatkowym.

Choć wydaje się to być uciążliwe, szczególnie dla niewielkich kwot, to jest to część ogólnego wymogu, aby każdy obywatel dokładnie i uczciwie rozliczał swoje dochody. To pomaga utrzymać sprawiedliwość systemu podatkowego, zapewniając, że wszyscy płacą swój sprawiedliwy udział.
 
anonim cytuj
03-08-2023
czyli 19% z pieniedzy ktore dostalem od google nalezy przelac do urzedu skarbowego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Tak, dokładnie. Jeśli generujesz dochody z Google AdSense jako osoba fizyczna, to powinnaś stosować 19% stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwotę podatku należy naliczyć od dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym, a następnie wpłacić do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Warto jednak zauważyć, że będziesz musiał odliczyć koszty uzyskania przychodu, co może zmniejszyć ostateczną kwotę podatku do zapłaty. W przypadku działalności związanej z Google AdSense, mogą to być na przykład koszty utrzymania strony internetowej, koszty reklamy, itp. Aby te koszty mogły zostać odliczone, muszą być odpowiednio udokumentowane.

Pamiętaj, aby dokonać samodzielnego obliczenia podatku w swoim zeznaniu podatkowym (formularz PIT-36 lub PIT-37) i przelać odpowiednią kwotę do urzędu skarbowego do końca kwietnia następnego roku podatkowego.
 
anonim cytuj
03-08-2023
a co z kwotą wolną od podatku? nie mam innych przychodow poza tym 500zl/miesiac
 
anonim cytuj
03-08-2023
Jeżeli generujesz 500 zł miesięcznie z Google AdSense, oznacza to roczny przychód w wysokości 6000 zł. Biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, nie przekraczasz limitu i nie musisz płacić podatku dochodowego od tego przychodu.

Jednakże, nawet jeżeli nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, nadal masz obowiązek złożenia zeznania podatkowego do końca kwietnia następnego roku podatkowego, informując urząd skarbowy o uzyskanym dochodzie. W zeznaniu podatkowym powinieneś wykazać zarówno przychód, jak i ewentualne koszty uzyskania przychodu, nawet jeżeli ostatecznie nie będziesz musiał zapłacić podatku.

Zawsze należy pamiętać, że prowadzenie jakiejkolwiek działalności generującej dochód ma zazwyczaj skutki podatkowe. Nawet jeśli jest to "hobby" lub "projekt boczny", urząd skarbowy może uznać go za dochód podlegający opodatkowaniu.

Przychód z reklam Google AdSense jest traktowany jako przychód z praw autorskich. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, dochód z praw autorskich i praw pokrewnych jest opodatkowany według skali progresywnej, a nie 19% liniowej stawki podatku.

Koszty uzyskania przychodów są bardzo ważnym aspektem rozliczenia podatkowego. Jeśli ponosisz koszty związane z utrzymaniem swojej strony internetowej (np. opłaty hostingowe, koszty domeny), te koszty mogą być odliczane od przychodu, co zmniejsza podatek.

Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy istnieje niezależnie od miejsca, w którym jest generowany dochód. Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, musisz płacić podatek od wszystkich swoich dochodów, niezależnie od tego, czy są generowane w Polsce, czy za granicą.

 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Egzekucja komornicza.
Dostałam sądowy nakaz zapłaty (sprawa dotyczyła niezwróconej pożyczki od osoby prywatnej. Udało mi się w ratach spłacić 1500 zł, zostało drugie tyle do spłacenia. W tym miesiącu nie miałam środków na czas i wierzyciel nie zgodził się na przesunięcie wpłaty. Dostałam informację, że w dniu jutrzejszym składa wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Nie mam skąd na dziś wziąć tych pieniędzy, stąd moje pytania: 1. Mieszkam w wynajm...
Co może firma windykacyjna?
Dzień dobry, mam parę pytań: 1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych? 2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał? 3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać? 4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażąd...
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny bez jego zgody?
Dzień dobry. Proszę o poradę. Pracodawca podczas przerwy świątecznej (3 dni robocze) zamyka zakład. Czy może w tym czasie nakazać pracownikowi wzięcie bezpłatnego urlopu ponieważ nie ma on już normalnego urlopu?...
Ojciec dziecka nie płaci alimentów.
Mam problem z byłym mężem, który ciągle się miga od płacenia alimentów. Komornik jest, złożyłam wniosek o egzekucje z ruchomości. (I nic nie dało). Byłam na policji zgłosić sprawę, ale nie było pełnych 3 miesięcy w nie płaceniu. Bo cwaniak płaci tak co ileś czasu. Ostatnio była wpłata ok. 200 zł a zasadzone alimenty to 600. Zadłużenie ok. 10 tys. Ręce mi opadają, bo nie mam pojęcia co zrobić. Założył swoja działalność i ukrywa dochody....

Wyszukiwarka