darowizna samochodu grupa II na terenie niemiec czy Polski?


Witam was serdecznie :) Pisze do was z tego względu ponieważ moja żona ma dostać samochód w darowiźnie od siostry jej matki (cioci) która mieszka w Niemczech i samochód również jest na rejestracjach niemieckich . Nie do końca wiem jak to wyglada a ciocia poprosiła abym się tym pozajmował , byłem w urzędzie i pani cichym tonem mówiła że lepiej będzie jak umowa będzie podpisana na terenie Niemiec .. I teraz pytanie do was : Dlaczego lepiej będzie na Niemcach ? Na czym to polega? Jak ma to wszystko wyglądać ? Gdzie pójść ,co załatwić ? I tak dalej napiszcie co wiecie na ten temat sądzę że każda informacja się przyda :) Dziękuje za odpowiedzi z góry i życzę owocnego miesiąca ;) Dla uwzględnienia więcej informacji dodam ze darowizną jest Samochód marki opel corsa rocznik 2011 disel 1.7 wartość samochodu około 23tysiace
anonim cytuj
17-05-2023

Cześć,

Procedura przekazania samochodu w formie darowizny między osobami prywatnymi może się różnić w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. W kontekście darowizny samochodu z Niemiec, poniżej znajdują się najważniejsze kroki, które powinieneś podjąć:

Umowa darowizny: Najpierw powinno dojść do sporządzenia umowy darowizny, najlepiej w obecności notariusza, zwłaszcza jeżeli ma to miejsce w Niemczech. Sugerowanie, że umowa powinna być podpisana na terenie Niemiec, prawdopodobnie wynika z faktu, że pojazd jest zarejestrowany w tym kraju i tam są przechowywane wszelkie dokumenty dotyczące tego pojazdu.

Podatek od darowizny: W Niemczech obowiązuje podatek od darowizny. Wydaje się, że w przypadku darowizny samochodu, wartość pojazdu nie przekracza progu, po przekroczeniu którego obowiązuje podatek od darowizny, jednak zalecam dokładne sprawdzenie tego na miejscu. W Polsce również obowiązuje podatek od darowizny, jednak są pewne wyjątki, np. jeżeli darowizna pochodzi od najbliższych członków rodziny.

Zarejestrowanie pojazdu w Polsce: Po przekazaniu samochodu, będzie trzeba zarejestrować go na nowego właściciela w Polsce. Procedura ta obejmuje zgłoszenie do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu, pokazanie umowy darowizny, oryginalnych dokumentów pojazdu, dowodu opłacenia podatku od darowizny (jeżeli obowiązuje), a także przeprowadzenie badania technicznego samochodu.

Ubezpieczenie: Przed rejestracją samochodu w Polsce, będziesz musiał wykupić polisę OC dla nowego właściciela.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Podatek akcyzowy: Jeżeli samochód jest importowany z innego kraju do Polski i jest to pierwszy import tego pojazdu, możesz być zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.

Tłumaczenia dokumentów: Możliwe, że będziesz musiał przetłumaczyć umowę darowizny na język polski. W przypadku takiego tłumaczenia, zwykle wymaga się, aby było ono wykonane przez tłumacza przysięgłego.

Homologacja: Jeżeli samochód nie spełnia polskich norm technicznych, może być konieczne przeprowadzenie procesu homologacji, który potwierdza, że pojazd spełnia polskie standardy techniczne.

Podatek od nabywania pojazdów mechanicznych (PCC-3): Jeżeli darowizna pochodzi od osoby, która nie jest najbliższym członkiem rodziny, może być konieczne złożenie deklaracji podatkowej PCC-3 w polskim urzędzie skarbowym.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Nękający właściciel mieszkania
Witam mam pytanie czy właściciel mieszkania które wynajmujemy może co miesiąc przychodzić i sprawdzać czystość i czy nic nie zniszczyliśmy? Przecież tak się nie da żyć za każdym razem jak ta kobieta ma przyjść dostaje bólu brzucha proszę o poradę. Zaznaczę ze wszystkie rachunki płacimy na czas więc nie ma żadnych powodów by nas kontrolować ...
Różnica w spółce zoo miedzy kapitalem zapasowym a kapitalem zakładowym
jaka jest roznica w spolce zoo miedzy kapitalem zapasowym a kapitalem zakladowym? mam objac udzialy w spolce, i czesc pieniedzy ma byc przeznaczona na kapital zakladowy, a czesc na kapital zakladowy...
zakończenie obowiązku alimentacyjnego- dziecko za granicą
witam. w myśl obowiązującego prawa należy złożyć wniosek do sądu uwzględniającego miejsce zamieszkania dziecka. ale dziecko jest w Anglii. Ktoś rozwiązał ten problem?...
Wspólnoty mieszkaniowe.
Witam, WM powstają w określonych ustawą okolicznościach i z mocy prawa. Muszą wtedy dokonać pewnych czynności (NIP, konto, zarząd, etc). Czy, wzgl. kto może/ma prawo kontrolować czy te czynności zostały dokonane ?...

Wyszukiwarka