Przesyłka sądowa do osoby zmarłej

W skrzynce pocztowej znalazłem dwa awiza (różne numery przesyłek) zawiadamiające o przesyłkach sądowych adresowanych do mojego nieżyjącego od 21 lat ojca. Udało mi się ustalić adres sądu i sygnatury akt tych dwóch przesyłek. Czy jeżeli podjadę do tego sądu i podam sygnaturę akt to mam szansę uzyskać dostęp do tych akt? Mam równocześnie obawę o to, czy moja znajomość sygnatury akt nieodebranych przesyłek jest dozwolona, co może mnie i pocztę "wsadzić na minę"?
Proszę o informacje co mogę zrobić aby ustalić czego dotyczą te akta sądowe.

dziękuję
Marek
anonim cytuj
25-04-2023
W sytuacji, gdy otrzymałeś awiza dotyczące przesyłek sądowych skierowanych do Twojego nieżyjącego ojca, masz prawo do wglądu w te akta, jeżeli jesteś stroną postępowania albo jesteś zainteresowany w sprawie jako spadkobierca Twojego ojca.

Jeśli chodzi o sprawdzenie treści akt sądowych, zgodnie z art. 144 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), stronom przysługuje prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich odpisów, wyciągów i notatek. W przypadku spadkobierców, prawo to wynika z art. 1025 Kodeksu cywilnego (KC), który stanowi, że spadkobierca wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spadkodawcy.

Jeśli masz obawy co do swojej znajomości sygnatury akt, nie musisz się martwić. Nie ma w tym nic nielegalnego ani nieetycznego, ponieważ przesyłki sądowe były zaadresowane na Twój adres pocztowy. Poza tym, sądy mają obowiązek udzielać informacji na temat postępów w sprawach, jeżeli jest to uzasadnione (art. 13 Kodeksu postępowania administracyjnego).

W praktyce, aby sprawdzić zawartość akt, powinieneś udać się do sądu wskazanego na awizo, przedstawić się jako spadkobierca ojca, a następnie podać sygnaturę akt. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowego potwierdzenia swojego statusu spadkobiercy, sąd może poprosić Cię o przedstawienie stosownych dokumentów, takich jak akt zgonu ojca, akt notarialny dotyczący spadku lub innych dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość i status spadkobiercy.
 
anonim cytuj
26-04-2023
W skrzynce pocztowej znalazłem dwa awiza (różne numery przesyłek) zawiadamiające o przesyłkach sądowych adresowanych do mojego nieżyjącego od 21 lat ojca.


W odpowiedzi na Twój post, mogę potwierdzić, że jeżeli jesteś spadkobiercą Twojego ojca, masz prawo do wglądu w akta sądowe, które zostały zaadresowane do niego. Kwestia ta jest uregulowana w następujących przepisach:

Art. 144 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) stanowi, że stronie przysługuje prawo wglądu w akta sprawy oraz prawo do sporządzania z nich odpisów, wyciągów czy notatek.
Z kolei art. 1025 Kodeksu cywilnego (KC) mówi o tym, że spadkobierca wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spadkodawcy.
Zatem, jeśli jesteś spadkobiercą swojego ojca, to w świetle powyższych przepisów, masz prawo do wglądu w te akta.

Mam równocześnie obawę o to, czy moja znajomość sygnatury akt nieodebranych przesyłek jest dozwolona, co może mnie i pocztę "wsadzić na minę"?


Nie ma przesłanek prawnych ani podstaw do obaw w tym zakresie. Przesyłki sądowe były zaadresowane na Twój adres, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś znał ich sygnatury. Jeśli chodzi o Twoje prawa do uzyskania informacji o sprawie, art. 13 Kodeksu postępowania administracyjnego mówi, że organy administracji publicznej mają obowiązek udzielania informacji na temat postępów w sprawach.

Jeśli zdecydujesz się sprawdzić zawartość akt w sądzie, warto przygotować odpowiednie dokumenty, które potwierdzą Twoją tożsamość oraz status spadkobiercy, takie jak akt zgonu ojca lub dokumenty potwierdzające spadek. Ułatwi to cały proces uzyskania dostępu do akt sądowych.
 
anonim cytuj
07-08-2023
W praktyce, aby sprawdzić zawartość akt, powinieneś udać się do sądu wskazanego na awizo, przedstawić się jako spadkobierca ojca, a następnie podać sygnaturę akt. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowego potwierdzenia swojego statusu spadkobiercy, sąd może poprosić Cię o przedstawienie stosownych dokumentów, takich jak akt zgonu ojca, akt notarialny dotyczący spadku lub innych dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość i status spadkobiercy.


Z tego co piszecie, rozumiem, że będę musiał udać się osobiście do sądu, aby sprawdzić zawartość akt. Jednak czy jest też możliwość, aby dowiedzieć się czego dotyczą te akta bez konieczności fizycznego pojawienia się w sądzie? Czy istnieje opcja, aby sąd przesłał mi kopie tych akt lub aby ktoś w moim imieniu mógł je odebrać? Wiem, że pewnie są pewne procedury w tym zakresie, ale może jest jakaś droga "na skróty" w takich sytuacjach? Chciałbym uniknąć kolejnych formalności, jeśli to tylko możliwe.

dziękuję
 
anonim cytuj
07-08-2023
Z tego co piszecie, rozumiem, że będę musiał udać się osobiście do sądu, aby sprawdzić zawartość akt. Jednak czy jest też możliwość, aby dowiedzieć się czego dotyczą te akta bez konieczności fizycznego pojawienia się w sądzie?


Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, stronom przysługuje prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich odpisów, wyciągów i notatek (art. 144 § 1 KPC). Zasadniczo, to prawo można realizować osobiście w siedzibie sądu. Niemniej jednak, jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem odpisów akt, możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o przesłanie takich odpisów pocztą lub elektronicznie, jeśli akt sądowy jest w wersji elektronicznej. Warto w tym celu skontaktować się z sądem i dowiedzieć się o możliwość takiego postępowania.

Czy istnieje opcja, aby sąd przesłał mi kopie tych akt lub aby ktoś w moim imieniu mógł je odebrać?


Tak, jeśli nie jesteś w stanie osobiście zgłosić się do sądu, masz prawo udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej do wglądu w akta i odebrania ich kopii w Twoim imieniu. Aby to zrobić, należy sporządzić odpowiednie pełnomocnictwo, które uprawnia wybraną przez Ciebie osobę do działania w Twoim imieniu. Warto pamiętać, że niektóre sądy mogą wymagać, aby takie pełnomocnictwo było notarialnie poświadczone.

Chciałbym uniknąć kolejnych formalności, jeśli to tylko możliwe.


Niestety, kwestia ta jest uregulowana przepisami prawa, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i poufności danych. Dlatego też w wielu przypadkach konieczne jest podjęcie pewnych formalności, aby uzyskać dostęp do akt sądowych. Niemniej jednak, skontaktowanie się z sądem i zapytanie o możliwości uzyskania odpisów bez konieczności fizycznego pojawienia się w sądzie, może okazać się pomocne w uniknięciu niektórych formalności.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest możliwość sprawdzenia wiarygodności ukończenia studiów?
Witam, chcę zatrudnić pewną osobę na wyższe stanowisko ale po dostarczeniu od niej papierów, dyplom ukończenia politechniki wygląda trochę podejrzanie. Czy mam możliwość sprawdzenia wiarygodności ukończenia studiów jako pracodawca?...
Czy właściciel działki zobowiązany jest do zadbania o nią?
Witam serdecznie. Czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że właściciel działki zobowiązany jest do zadbania o nią? Mieszkam w domu jednorodzinnym w górach. Pod moim domem jest zaniedbana działka której właściciel mieszka jakieś 100 km od tego miejsca. Gdyby nie to, że dba się o swoje, już dawno miała bym w swoim ogrodzie ciernie i inne chwasty... Nie mówiąc już o żmijach i innych żyjątkach. Czy faktycznie tak jest ze " wolnoć Tomku w swo...
Eksmisja niezameldowanego lokatora.
Chciałam zapytać jaka jest procedura eksmisji niezameldowanej lokatorki w mieszkaniu komunalnym? Mój kuzyn jest najemcą mieszkania a wraz z nim wprowadziła się jego "koleżanka" jednak w żaden sposób prośba nie można jej zmusić do opuszczenia mieszkania. Sprawą może zając się policja?...
Hotel zmienił pokój za dopłatą, co robić?
Dzisiaj zadzwonili do nas z hotelu (tydzień przed wyjazdem) w którym zrobiliśmy rezerwację i wpłaciliśmy zaliczkę, że nie mają dla nas pokoju 4os który zarezerwowaliśmy, a w zamian mogą nam dać dwa pokoje dwu osobowe, do których musielibyśmy dużo dopłacić, jesteśmy 4os rodziną i chcieliśmy pokój na cztery osoby. Co mamy zrobić w tej sytuacji?...

Wyszukiwarka