Samowola budowlana przy granicy działki.

Jak wygląda sytuacja prawna jeśli altanka/szopa stoi 40 cm od granicy płotu sąsiada. Czy taką szopę należy rozebrać? Czytałam, że budynek musi być co najmniej 150 cm od granicy działki, ale czy to dotyczy również szopy, która nie ma fundamentów/stoi na płytkiej wylewce z betonu? Szopa ma około 3-4 m wysokości. Sąsiad mi zarzuca, że nie może stać tak blisko płotu i należy rozebrać.
anonim cytuj
18-04-2023
Bez okien 3 m od granicy a z oknami 4 m.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Dziękuje za odpowiedź. I nie ma to różnicy, że jest to budynek, którego nie trzeba było zgłaszać?
 
anonim cytuj
18-04-2023
Jak ostatnio z tatą stawiałem garaż, to było, że 1.5 m od płotu.
+1  
anonim cytuj
18-04-2023
Ale kiedy powstał budynek?
 
anonim cytuj
18-04-2023
Jakoś kilka lat temu ok. 5 lat.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Jest chyba taki myk że jeśli nie ma drzwi/bramy takiej na stałe to może stać przy samym płocie.
 
anonim cytuj
18-04-2023
No właśnie nie znalazłam odpowiedniego artykułu prawnego. Dlatego się pytam. Zaś w urzędzie nie wiedzieli, wiec nic się nie dowiedziałam.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Teraz trzeba stawiać dalej od płotu. Nie pamiętam, jak było 5 lat temu. Ale jeżeli to powstało 5 lat temu i z przepisami nie kolidowało, to znaczy, że może stać. Zawsze możesz trochę nagiąć nazewnictwo tego drewnianego budynku. Altanka, szopa, drewutnia, garaż tak, żeby Tobie bardziej pasowało.
 
anonim cytuj
18-04-2023
A co da naciągniecie nazewnictwa? Szopa może stać bliżej a altanka już nie?
 
anonim cytuj
18-04-2023
Jeżeli nie przekracza 35m2 to przypadkiem nie może stać nawet w granicy?
 
anonim cytuj
18-04-2023
Przekracza, bo to duża działka.
 
anonim cytuj
18-04-2023
odległość budynku od granicy działki zależy od jego rodzaju i funkcji. W przypadku altanki lub szopy, sytuacja jest nieco mniej rygorystyczna niż w przypadku budynków mieszkalnych.

Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, budynki gospodarcze, takie jak szopy czy altanki, mogą być usytuowane bezpośrednio przy granicy działki, o ile nie mają okien lub innych otworów w ścianach przylegających do granicy. W przypadku okien, minimalna odległość od granicy wynosi 3 metry, a jeśli otwory te są w ścianach bocznych – odległość powinna wynosić 4 metry.

Jeśli chodzi o budynki o powierzchni do 35 m², mogą być one usytuowane bliżej granicy działki, o ile spełniają powyższe wymagania dotyczące okien. Jednak, skoro szopa na Twojej działce przekracza 35 m², musisz przestrzegać wymienionych wyżej przepisów dotyczących odległości.

Z tego, co napisałeś, altanka/szopa stoi 40 cm od granicy płotu sąsiada, co wydaje się być zgodne z przepisami prawa, o ile nie ma w niej okien w ścianach przylegających do granicy. Jeśli jednak są tam okna, konieczne może być dostosowanie się do wymaganej odległości od granicy działki.
 
anonim cytuj
19-04-2023
Czy te przepisy dotyczą tylko nowo budowanych obiektów, czy też mają zastosowanie do tych, które powstały kilka lat temu? Bo jak wspominałam, szopa stoi już kilka lat. I czy mogą być jakieś konsekwencje jeśli faktycznie nie przestrzegam tych odległości? Jakieś kary czy nakaz rozbiórki? Bo naprawdę nie chciałabym rozbierać tej szopy, to był duży wysiłek i koszt.
 
anonim cytuj
20-08-2023
Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, budynki gospodarcze, w tym altanki lub szopy, mogą być usytuowane bezpośrednio przy granicy działki, pod warunkiem, że nie mają one okien ani innych otworów w ścianach przylegających do granicy. W przypadku posiadania okien, wymagana odległość od granicy wynosi 3 metry. Jeśli otwory te znajdują się w ścianach bocznych, odległość powinna wynosić 4 metry.

Jeżeli nie przekracza 35m2 to przypadkiem nie może stać nawet w granicy?

Tak, dla budynków o powierzchni do 35 m², istnieją pewne wyjątki, które pozwalają na ich usytuowanie bliżej granicy działki, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących okien i innych otworów. Jeżeli jednak budynek przekracza 35 m², obowiązują powyższe przepisy dotyczące odległości.

Co do nazewnictwa budynków, nazwa nie wpłynie na interpretację przepisów prawa budowlanego. To, czy obiekt jest nazywany "altanką", "szopą" czy "garażem" nie ma wpływu na wymagane odległości od granicy działki.

W kwestii istniejących budynków, kluczowe jest, czy w chwili ich budowy obowiązywały takie same przepisy jak obecnie. Jeżeli w momencie powstania budynku obowiązywały inne przepisy i budynek został postawiony zgodnie z nimi, to nie będzie podlegał wymogom obecnie obowiązującego prawa budowlanego. Jeżeli jednak w chwili powstania budynku obowiązywały takie same przepisy jak obecnie i budynek nie spełnia ich wymogów, istnieje ryzyko, że może to prowadzić do konieczności dostosowania budynku do obowiązujących przepisów, co może wiązać się z koniecznością jego przebudowy czy nawet rozbiórki.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, konsekwencje mogą być różne, w zależności od konkretnej sytuacji, ale mogą obejmować nakaz dostosowania się do przepisów, kary pieniężne czy w skrajnych przypadkach nakaz rozbiórki.
 
anonim cytuj
20-08-2023
A co jeśli sąsiad będzie naciskał na rozbiórkę szopy? Czy muszę się zgodzić na takie postulaty czy mogę się powołać na to, że budynek stoi już kilka lat? Czytałam o jakimś okresie przedawnienia w kontekście naruszeń przepisów budowlanych. Czy ktoś mógłby mi więcej na ten temat powiedzieć? Chciałabym uniknąć kosztownych sporów z sąsiadem, a jednocześnie obronić swoje prawa jako właścicielka działki i budynku.
 
anonim cytuj
20-08-2023
W prawie budowlanym istnieje pojęcie przedawnienia dotyczące nielegalnych konstrukcji. Oznacza to, że jeżeli budynek został wzniesiony bez odpowiednich zezwoleń, ale minęło wystarczająco dużo czasu od jego postawienia, nie można już go zniszczyć na podstawie braku zezwoleń.

W świetle art. 159 Prawa budowlanego, jeżeli od dnia zakończenia budowy obiektu budowlanego minęło 5 lat, a nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie rozbiórki tego obiektu, organ nadzoru budowlanego nie może już wydać decyzji o jego rozbiórce z powodu niezgodności z pozwoleniem na budowę, zatwierdzonym projektem budowlanym albo przepisami techniczno-budowlanymi.

Jeśli więc Twoja szopa stoi już kilka lat i nie zostało w tym czasie wszczęte postępowanie w sprawie jej rozbiórki, możesz powołać się na przedawnienie.

W kontekście Twojego sąsiada, ważne jest, aby pamiętać, że przedawnienie chroni Cię przed interwencją organu nadzoru budowlanego, ale niekoniecznie przed roszczeniami cywilnymi sąsiada (np. jeśli szopa powoduje mu szkodę). Niemniej jednak, jeżeli Twój budynek stoi zgodnie z obowiązującymi przepisami lub korzysta z ochrony przedawnienia w świetle prawa budowlanego, roszczenia sąsiada mogą być trudne do dochodzenia w sądzie.

Podsumowując, jeśli szopa została wzniesiona zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, nie powinieneś mieć problemów. Jeśli jednak była ona wznoszona w naruszeniu przepisów, ale minęło już 5 lat od jej zakończenia i nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie jej rozbiórki, możesz powołać się na przedawnienie. W obu przypadkach warto jednak być przygotowanym na ewentualne roszczenia ze strony sąsiada i dobrze jest znać swoje prawa.
 
anonim cytuj
21-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprawa o ojcostwo.
Witam. Jestem po rozwodzie, w trakcie małżeństwa urodziło się dziecko, w akcie jestem ja wpisany jako ojciec (ojcem biologicznym dziecka jest kto inny), dziecko ma obecnie 2 lata. Płace alimenty, ale z każdym miesiącem jest mi ciężej płacić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy zostaje mi tylko płacić do usamodzielnienia się dziecka?...
Zapalenie się auta po odbiorze z warsztatu, odmowa wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak się odwołać do ubezpieczyciela?
Znajomy oddał auto do warsztatu samochodowego. Robione były m.in. wtryski... Odebrał auto, w drodze do domu auto mu się zapaliło. Jako że zdarzenie nastąpiło zaraz po odebraniu auta z warsztatu, domniemana wina warsztatu. Sprawa zgłoszona do ubezpieczyciela z oc warsztatu. Był rzeczoznawca, stwierdził że to wina warsztatu, że nie użyli klucza dynamometrycznego. Dzisiaj przyszło pismo o odmowie wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak...
Czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy?
Witam ja z takim pytanie czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy za wodę i gaz jak niedopilnowania tego . Było zapłacone za czynsz najmu i czynsz spółdzielczy a teraz nagle okazuje się że jeszcze jak była za granicą niedopilnowania liczników i jest dużo do dopłaty. Co w takiej sytuacji?...
Adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska, umowa adopcyjna na narzeczonego. Jakie kroki mogę podjąć żeby psy zostały ze mną?
Dzień dobry! Otóż 2 lata temu adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska. Umowa adopcyjna została spisana na narzeczonego. W związku z zakończeniem związku partner wyprowadza się ze wspólnego mieszkania, w którym mieszkaliśmy od początku razem, bierze psy ze sobą. Jakie kroki mogę podjąć żeby psy zostały ze mną lub inne, przychylne dla mnie rozwiązanie tej sprawy? Dziękuję....

Wyszukiwarka