Darowizna działek rolnych

Mężczyzna dostał w darowiźnie działki rolne o powierzchni 2,5 ha. Chce przekazać je swoim dwóm synom w darowiźnie po 1,25 ha każdemu. Synowie nie są rolnikami, nie mają kwalifikacji rolniczych, pracują na UoP, mieszkają w innym mieście. Czy otrzymanie takich działek wiąże się dla nich z jakimiś konsekwencjami? Czy wtedy nabywają wtedy jakieś obowiązki? Czy będą jakieś problemy związane z ubezpieczeniem? Czy w przypadku straty pracy będą podlegać krus?
anonim cytuj
09-03-2023
W przypadku przekazania działki rolnej w darowiźnie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z prawem rolno-środowiskowym oraz ubezpieczeniami społecznymi.

Po pierwsze, otrzymanie działek rolnej w darowiźnie wiąże się z pewnymi obowiązkami w zakresie przestrzegania przepisów prawa rolno-środowiskowego. Osoby, które otrzymują działki rolne w drodze darowizny, stają się ich właścicielami i są odpowiedzialne za przestrzeganie prawa rolno-środowiskowego. Przykładowo, muszą spełniać wymogi związane z prowadzeniem działalności rolniczej, takie jak zgłoszenie produkcji rolniczej do ARiMR lub uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzew.

Po drugie, jeśli synowie nie są rolnikami i nie posiadają kwalifikacji rolniczych, to nie muszą ubezpieczać się w KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla osób prowadzących działalność rolniczą i jest opłacane z własnych środków. Jeśli synowie nie prowadzą działalności rolniczej, to nie mają obowiązku płacenia składek do KRUS. Jednak, jeśli otrzymanie darowizny przyczyni się do rozpoczęcia przez nich działalności rolniczej, to będą musieli zarejestrować się w KRUS.

Po trzecie, w przypadku straty pracy, synowie będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pracowników na umowę o pracę (UoP). Otrzymanie darowizny w postaci działek rolnych nie wpływa na zasadnicze zasady ubezpieczeń społecznych.

Warto również pamiętać, że przekazanie darowizny w postaci działek rolnej może wiązać się z pewnymi kosztami związanymi z podatkiem od spadków i darowizn. Należy zwrócić uwagę na to, czy wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku oraz jakie obowiązki podatkowe wynikają z otrzymania takiej darowizny.

W przypadku wątpliwości lub konieczności uzyskania szczegółowej porady, warto skontaktować się z doradcą podatkowym lub prawnikiem specjalizującym się w sprawach związanych z prawem rolno-środowiskowym.
 
anonim cytuj
15-03-2023

Sugerowane Tematy

Jak mogę być współwłaścicielem samochodu, aby liczyły mi się już zniżki
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie dopisania mnie jako współwłaściciela samochodu. Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki. W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego? Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś z...
Umowa najmu okazjonalnego.
Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Zgłaszają się głównie osoby z dziećmi i zwierzętami lub Ukraińcy. Prywatnie nie mam nic przeciwko temu, boję się jednak, że prawo nie stanie po mojej stronie w dwóch sytuacjach: 1. Gdy najemca nie będzie chciał opuścić mieszkania 2. Gdy najemca będzie zalegał z opłatami. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć jak najlepiej się zabezpieczyć? Jak przebiegała procedura wyrzucenia takich...
skrócenenie okresu wypowiedzenia
Pracuję na umowę zlecenie z rocznym okresem. Na poczatku tego miesiąca poinformowałem zleceniodawcę o zamiaru odejścia z firmy (barber shop). Wysłał mi zdjęcie dokumentu potwierdzajacy miesiąc wypowiedzenia. Umowa jasno mówi że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Niestety zleceniodawca stwierdził że znalazł pracownika na moje miejsce i chce skrócić okres wypowiedzenia z miesiaca do zaledwie - prawie - dwóch tygodni, bez mojej zgody. Po u...
Odmowa naprawy gwarancyjnej.
Szanowni Państwo piszę bo mam problem z serwisem oraz chciał bym przy okazji ostrzec przed zakupem urządzeń firmy ***. 22 marca 2023 roku kupiłem stację parową. W dniu 8 września 23 r. oddałem parownice do serwisu bo leci z niej woda. W dniu 12 września serwis poinformował mnie że owszem naprawi parownice ale za kwotę 400 zł. Serwis stwierdził że doszło do zakamienia urządzenia za co producent nie ponosi odpowiedzialności. W instrukcji obsługi...

Wyszukiwarka