Darowizna działek rolnych

Mężczyzna dostał w darowiźnie działki rolne o powierzchni 2,5 ha. Chce przekazać je swoim dwóm synom w darowiźnie po 1,25 ha każdemu. Synowie nie są rolnikami, nie mają kwalifikacji rolniczych, pracują na UoP, mieszkają w innym mieście. Czy otrzymanie takich działek wiąże się dla nich z jakimiś konsekwencjami? Czy wtedy nabywają wtedy jakieś obowiązki? Czy będą jakieś problemy związane z ubezpieczeniem? Czy w przypadku straty pracy będą podlegać krus?
anonim cytuj
09-03-2023
W przypadku przekazania działki rolnej w darowiźnie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z prawem rolno-środowiskowym oraz ubezpieczeniami społecznymi.

Po pierwsze, otrzymanie działek rolnej w darowiźnie wiąże się z pewnymi obowiązkami w zakresie przestrzegania przepisów prawa rolno-środowiskowego. Osoby, które otrzymują działki rolne w drodze darowizny, stają się ich właścicielami i są odpowiedzialne za przestrzeganie prawa rolno-środowiskowego. Przykładowo, muszą spełniać wymogi związane z prowadzeniem działalności rolniczej, takie jak zgłoszenie produkcji rolniczej do ARiMR lub uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzew.

Po drugie, jeśli synowie nie są rolnikami i nie posiadają kwalifikacji rolniczych, to nie muszą ubezpieczać się w KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla osób prowadzących działalność rolniczą i jest opłacane z własnych środków. Jeśli synowie nie prowadzą działalności rolniczej, to nie mają obowiązku płacenia składek do KRUS. Jednak, jeśli otrzymanie darowizny przyczyni się do rozpoczęcia przez nich działalności rolniczej, to będą musieli zarejestrować się w KRUS.

Po trzecie, w przypadku straty pracy, synowie będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pracowników na umowę o pracę (UoP). Otrzymanie darowizny w postaci działek rolnych nie wpływa na zasadnicze zasady ubezpieczeń społecznych.

Warto również pamiętać, że przekazanie darowizny w postaci działek rolnej może wiązać się z pewnymi kosztami związanymi z podatkiem od spadków i darowizn. Należy zwrócić uwagę na to, czy wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku oraz jakie obowiązki podatkowe wynikają z otrzymania takiej darowizny.

W przypadku wątpliwości lub konieczności uzyskania szczegółowej porady, warto skontaktować się z doradcą podatkowym lub prawnikiem specjalizującym się w sprawach związanych z prawem rolno-środowiskowym.
 
anonim cytuj
15-03-2023

Sugerowane Tematy

Przestępstwo internetowe
Witam! Sprawa wyglada tak, ze rok temu złożyłam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa internetowego. Zostałam oszukana na 500zl. Płaciłam pobraniowo przy kurierze problem w tym ze nie pozwolił mi otworzyć paczki i dlatego skończyło się to tak jak się skończyło. Tego samego dnia zgłosiłam oszustwo na komisariacie i pieniądze zostały zatrzymane na poczcie do czasu rozwiązania sprawy. Po roku dostałam informacje o zakończeniu śledztwa a raczej j...
Czy mogę podjąć naukę w szkole zaocznej (weekendowej) podczas urlopu macierzyńskiego ?
Dzień dobry, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim kończy się on w marcu 2024. Czy mogę podjąć naukę w szkole zaocznej (weekendowej) podczas urlopu macierzyńskiego ?...
Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?
Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?...
Zleceniodawca chce rozwiązać umowę o dzieło.
Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o dzieło. Jest to umowa z przekazaniem praw autorskich. Produkt miał być przeznaczony do produkcji seryjnej. Umowa zawierała wykonanie pewnej ilości prototypów i wdrożenie produkcji. Prototypy wykonałem. W momencie kiedy zlecający był zadowolony z wyniku, otrzymał wyprodukowany przeze mnie gotowy prototyp wraz z dokumentacją. Zlecający udał się do firmy, która miała zająć się produkcją. Otrzy...

Wyszukiwarka