Podwyższenie alimentów.

Potrzebuje porady, otóż miałam sprawę w sądzie, w 2019 córka wtedy nie miała roku. Teraz ma w tym roku 5 lat czy mogę iść po podwyżkę. Mam zasadzone alimenty w wysokości 450 zł. Córka jeszcze w tym roku idzie do przedszkola. Kolejna sprawa mój były nie płaci na córkę od roku alimentów. Czy w ogóle jest sens iść do sądu jeśli nie płaci teraz alimentów?
anonim cytuj
06-03-2023
1 możesz iść po podwyżkę
2 nie płaci- tym bardziej idź
 
anonim cytuj
06-03-2023
Masz wyrok zasądzający alimenty, który posiada klauzule wykonalności? (czyli na końcu wyroku pieczątkę sadu, z tekstem o tytule wykonawczym/klauzuli wykonawczej uprawniającej do egzekucji itd.) ? Jeśli tak, to bierzesz ten wyrok z klauzulą do komornika, gdzie od ręki dostaniesz do wypełnienia odpowiedni formularz, komornik zarejestruje twoją sprawę i podejmie czynności — wezwie byłego do zapłaty, w ostateczności zostanie przez komornika wszczęta egzekucja komornicza ( zero opłat z twojej strony). Jeśli twój wyrok nie ma tytułu wykonawczego, to musisz napisać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności (dużo wzorów wniosku jest w internecie). Potem wziąć wyrok zasądzający alimenty + ten napisany przez siebie wniosek i złożyć w biurze podawczym sądu ( bez opłat z twojej strony, 3 dni Sąd na rozpatrzenie wniosku ma) - zanim złożysz oryginał wyroku w sądzie to zrób sobie jego kopie ksero. // Co do podwyższenia alimentów-to nie jest kwestia „czy mogę” - KONIECZNIE musisz iść po podwyżkę, bo to nie jest normalne w 2023 roku dostawać ( w twoim przypadku akurat nie dostawać) 450 złotych na dziecko. Kwestia tego czy iść po podwyżkę nie zależy tez od upływu czasu, jaki minął od momentu zasadzenia alimentów. To zależy od czynników takich jak np. wzrost kosztów utrzymania (inflacja), coraz większe potrzeby dziecka ( bo i coraz to starsze) itd. Definitywnie podwyższenie alimentów w twojej sytuacji jest zasadne; ojciec tez ma obowiązki wobec dziecka i musi płacić alimenty w odpowiedniej wysokości.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Po pierwsze, zgodnie z art. 139 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, istnieje możliwość zmiany wysokości zasądzonych alimentów, gdy nastąpiła istotna zmiana okoliczności. W tym przypadku, zmianą okoliczności może być zarówno wzrost kosztów utrzymania dziecka (w związku z rozpoczęciem przez nią edukacji przedszkolnej), jak i wzrost kosztów życia, co jest naturalne w przypadku inflacji. Dlatego, z prawnego punktu widzenia, masz prawo wystąpić do sądu o podwyżkę alimentów.

Po drugie, odnosząc się do problemu niewypłacania alimentów przez Twojego byłego partnera, to w tym przypadku powołałbym się na art. 209 Kodeksu Karnego. Ten przepis stanowi, że kto uchyla się od wykonania ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. Dlatego też, niezależnie od tego, czy sąd podwyższy alimenty czy nie, Twoje prawo do egzekwowania obecnie zasądzonych alimentów jest niewątpliwe.

Po trzecie, jeśli Twoje dziecko ma obecnie 5 lat, a ostatnia decyzja sądu dotycząca alimentów była wydana, gdy miało mniej niż rok, zdecydowanie zaszły okoliczności, które mogą uprawniać do rewizji tej decyzji.

Pamiętaj, że procedura sądowa może zająć pewien czas, a ostateczna decyzja zależy od szczegółowej oceny sytuacji przez sąd. Ważne jest jednak, aby pamiętać o swoich prawach i możliwościach, które daje prawo.

Dodatkowo, warto pamiętać o kilku aspektach:

Po pierwsze, decyzja o podwyżce alimentów zawsze musi być zgodna z aktualną sytuacją finansową osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Jeśli więc ojciec Twojego dziecka znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, sąd może nie zdecydować się na podwyżkę alimentów, nawet jeśli koszty utrzymania dziecka znacząco wzrosły.

Po drugie, w przypadku niewypłacania alimentów, bardzo istotne jest podjęcie kroków w celu egzekucji zasądzonych alimentów. Jeżeli zasądzone alimenty nie są wypłacane, warto zgłosić to odpowiednim organom, takim jak sąd lub komornik. Zgodnie z prawem polskim, nieuiszczanie alimentów jest przestępstwem i może być karane.

Po trzecie, w przypadku złożenia wniosku o podwyżkę alimentów, warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą prawnym, który pomoże Ci przygotować odpowiednie dokumenty i poprowadzi Cię przez proces sądowy.

Po czwarte, warto pamiętać, że dzieci mają prawo do odpowiedniego standardu życia i należy zawsze dążyć do jego zapewnienia. To obejmuje nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, odzież czy schronienie, ale także zapewnienie możliwości edukacji i rozwoju.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczenie PIT.
Witam serdecznie, proszę o poradę dotyczącą rozliczenia pit a mianowicie od półtora roku nie jestem razem z mężem, nie jesteśmy razem i on płaci mi alimenty na dwójkę dzieci, on w tym roku rozliczył się wspólnie ze mną, ja nie pracuję i przez przypadek się o tym dowiedziałam. Moje pytanie czy to rozliczenie jest zgodne z prawem, skoro nie mieszkamy i nie żyjemy razem?...
Wymeldowanie w drodze postępowania administracyjnego.
Partnerka zakończyła 2 letnią batalię o podział majątku z ex mężem. Sprawę wygrała ma wpis do księgi wieczystej że jej jest już mieszkanie , ma wyrok i poszła do gminy żeby wymeldować ex a pani jej powiedziała że on musi się sam wymeldować. I moje pytanie czy muszą go wymeldować jak ma wyrok i wpis do księgi że mieszkanie jest już tylko jej czy faktycznie on musi się wymeldować osobiście?...
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Zostało mi powiedziane, że albo się zamienię z innym pracownikiem zmianami albo dostanę nieobecność nieusprawiedliwioną, jeśli nie przyjdę (na moje zapytanie o urlop na żądanie). To już 2 raz z rzędu......
Wezwanie na policję bez oficjalnego pisma.
Dzień dobry! Dostałem dziś wezwanie na komisariat telefonicznie bez żadnego oficjalnego wezwania pojechałem i dowiedziałem się że moja koleżanka jest szantażowana na FB i Snapchat i że tak jakby jestem w gronie oskarżonych więc moje pytanie jest takie ile możne trwać taka sprawa i czy może iść do prawnika? Łatwo jest takie coś wyjaśnić?...

Wyszukiwarka