Sprawy spadkowe.

Właściciel gospodarstwa umarł dzisiaj, miał zapisany dom i ziemię po rodzicach (ojciec zmarł 16 lat temu, matka 3 lata temu), na koncie osoby zmarłej są duże pieniądze za sprzedaż ziemi, nikt do konta nie był upoważniony, zmarły ma 6 sióstr, czy siostry mogą się jakoś ubiegać o pieniądze na koncie? Siostry nie domagały się nigdy od brata żadnej spłaty. Chciały, aby to on wszystko dostał od rodziców, ponieważ z nimi mieszkał. Co dalej z domem?
anonim cytuj
01-03-2023
Jeśli nie było testamentu, to następuje dziedziczenie ustawowe. Właściciel miał żonę i dzieci? Jeśli nie to dziedziczy rodzeństwo. Należy przeprowadzić postępowanie spadkowe (lub u notariusza sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia) i razem iść do banku wypłacić pieniądze wg udziału. A co z domem to zależy, czego chcą spadkobiercy.
 
anonim cytuj
01-03-2023
Nie miał żony i dzieci.
 
anonim cytuj
01-03-2023
Więc dziedziczą siostry. Są zgodne?
 
anonim cytuj
01-03-2023
Tak zgodne.
 
anonim cytuj
01-03-2023
Czy każda siostra osobno musi iść do notariusza, czy można to zrobić jakoś zbiorowo?
 
anonim cytuj
01-03-2023
Akt poświadczenia dziedziczenia, notariusz sporządza przy udziale wszystkich spadkobierców.
 
anonim cytuj
01-03-2023
W jakim czasie od śmierci należy udać się do notariusza? Czy bank może po jakimś czasie te pieniądze zablokować? Jak to wygląda?
 
anonim cytuj
01-03-2023
Należy zgłosić w banku śmierć posiadacza rachunku i bank te środki przekaże na konto techniczne. Po uregulowaniu sprawy spadkowej spadkobiercy z dokumentem potwierdzającym dziedziczenie muszą się udać wspólnie (banki tego wymagają jeśli nie ma działu spadku) i bank wypłaci środki wg udziałów. Nabycie spadku można zrobić w każdej chwili.
 
anonim cytuj
01-03-2023

Witam mam trochę inne pytanie teściowa mieszkała ponad 40 lat z mężem i rodzicami w domu rodzinnym tam uprawiała ziemię remontowała dom przez wszystkie te lata w międzyczasie ok 3 lata temu chciała nabyć tę posiadłość przez zasiedlenie ale dwie siostry nie zgodziły się teraz gdy zmarła to czy posiadłość ta jako spadek należą się w 1/3 siostrą i dzieciom zmarłej czy tylko dzieciom po mamie która mieszkała tam całe życie
 
anonim cytuj
20-07-2023
Dzień dobry. Chciałabym poprosić o opinie bądź odp. Zmarła mama. Jest nas 4 rodzeństwa. Najstarsza siostra zrzekła sie spadku juz kilka lat temu i to ona jeździła z mama do notariusz by mama spożadzila testament. Teatamen jest sprzedaży na najmłodsza siostrę a ja z bratem zostaliśmy wydziedziczeni. Mama zmarła 2 miesiące temu ja o wydziedziczeniu wiem od paru lat mimo tego sprzyjalam z mama chociaż czułam ze wbiła mi nóż w plecy. Popelnilam błąd bo powinnam z nią o tym porozmawiać ale siostra prosiła bym jej o tym nie mówiła bo ja wydam. Dziś siostra tzn od jakiegoś czasu odwróciła sie ode mnie plecami. I majac testament kopie jego nie chce mi udostępnić wyglądu do niego ,chociaż P notarusz inf mnie ze powinna mi udostępnić Siostra twierdzi ze nie ma takiego prawa by musiała mi pokazac co jest w testamencie bo ja mam tylko wiedzieć ze jestem wydziedziczona i ze o wszystkim dowiem sie dopiero u notariusz albo w sadzie. W jaki sposób mogę starać sie o odpis testamentu przed jego otwarciem by sie z nim zapoznać? Bo pytałam notariusz a P notariusz odp mi ze musi sprawdzić w archiwum kto ma prawo do odpisu. czy cos takiego. Więc juz nic nie rozumiem skoro ja i brat jesteśmy wydziedziczeni i nie mamy żadnych praw ani do wyglądu w testamen to po co mamy wstawiać sie na otwarcie do P notariusz lub sadu. A co sie stanie gdy nie wstawimy sie do sadu na odczytanie lub gdy nie zgodziły sie z tym co zostało tam napisane. Dziękuje
 
anonim cytuj
27-09-2023
Witam mam pytanie które nie daje mi spokoju a chciałabym coś z tą sprawą zrobić.
Mój tata zmarł w 2006 roku mieszkał w domu wraz z swoimi rodzicami.Moja mama nie miała z nim ślubu ale ja noszę jego nazwisko bo byl moim biologicznym ojcem.Po jego śmierci zmarł dziadek potem babcia.Po jego śmierci nie zostałam poinformowana że tata zmarł,kiedy pogrzeb itp. Poniewaz tata nie utrzymywal z nami kontaktu.Gdyby nie kolega taty który znał moja mame i przypadkiem ja spotkał i zapytał dlaczego nie byliśmy na pogrzebie.Na tamte czasy nie zdawałam sobie z tego sprawy bo obwinialam go ze mnie porzucił i niechcial mnie znać.Po latach odnalazłam rodzinę z jego strony.Siostra taty a moja chrzesna wiedziała gdzie mieszkamybo była u nas kilka razy bez wiedzy taty.Czy jako córka taty mam prawo ubiegać się o coś po tylu latach? Czy miałam prawo coś po nim dziedziczyć? I wogole nie tylko po nich ale po dziadkach? Ponieważ w domu po dziadkach mieszka Mój kuzyn syn chrzesnej i oraz jego bracia którzy dostali pieniądze aby kuzyn mógł mieszkać w domu po dziadkach i ojcu bo tam mieszkał?
 
anonim cytuj
09-02-2024

Sugerowane Tematy

Chwilówka
Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?...
Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...
Problem dot. aktu notarialnego.
Dzień dobry, Jakiś czas temu został zawarty akt notarialny o pożyczkę od osoby prywatnej. Teraz pożyczkodawca twierdzi, że akt ten jest unieważniony, sam pojechał do notariusza bez udziału pożyczkobiorcy i unieważnił akt. Problem w tym, że nie ukazał żadnego dowodu unieważnienia aktu, żadnego dokumentu. Moje pytanie brzmi, czy można w jakiś sposób, u prawnika lub notariusza, dowiedzieć się jaki jest aktualny stan tego aktu, czy jest on unieważni...
Pozew o uchylenie kary porządkowej.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Czy zasadne jest złożenie pozwu ? Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary. Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...

Wyszukiwarka