Mieszkam w kamienicy od ponad 30 lat, mieszkanie jest wynajmowane. Czy ktoś odpowie mi na parę pytań?

Mieszkam w kamienicy od ponad 30 lat. Mieszkanie jest wynajmowane. Pierwsza umowa to umowa z miastem później przejął to właściciel. Mam kilka pytań:
1. Główny najemca ok 15 lat temu zmarł umowę o najem przejęła siostra Umowa była pisemna i od około 5 lat właściciel wysyła aneksy do umowy pocztą: np w kwietniu dostaliśmy aneks o podwyżce czynszu. Żaden z aneksów nie był podpisywany. Dziś czytam że taki aneks jest nie ważny bo siostra to nie podpisała. Czy to prawda?
2. sprawa to zwierzęta właściciel straszy nas że będziemy za każdego psa (a mamy dwa) będziemy płacić 500zł w żadnej z umów nie ma nic o zwierzętach że nie można. A zwierzęta są od lat. Czy będzie mógł tak zrobić?
3. Do kogo należy remont pieca ? Właściciel twierdzi że do nas bo mieszkamy prawie 40 lat
4. Czy zgodne z prawem jest to że mam śmietniki pod oknem A mieszkam na 1 piętrze?
anonim cytuj
08-08-2022
1. Jeżeli aneks nie jest podpisany to nie zostało zawarte porozumienie w tej kwestii.
2. Jeżeli w umowie nie ma wzmianki o zakazie trzymania zwierzat, a wynajmujący przez lata nie podnosił sprzeciwu w tym temacie to również nie ma możliwości zadać dopłat - oczywiście za szkody wyrządzone przez zwierzęta państwo odpowiadają.
3. Czy umowa mówi cokolwiek na temat napraw i usterek? Jeżeli nie to zgodnie z art 6b ustawy o ochronie praw lokatorów NAJEMCE (czyli państwa) obciąża naprawa i konserwacja pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
4. Zgodnie z par 23 ust 1 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn 12.04.02, odległość koszy powinna wynosić co najmniej 10m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Jeśli aneks do umowy nie został podpisany przez wszystkie strony umowy, to jego postanowienia nie wchodzą w życie. Zawarcie aneksu do umowy najmu wymaga formy pisemnej i akceptacji wszystkich stron umowy, aby był ważny. Dlatego, jeśli siostra nie podpisała żadnego z aneksów, ich postanowienia nie obowiązują.

Jeśli w umowie nie ma postanowień dotyczących zakazu trzymania zwierząt, właściciel nie może nagle wprowadzać takiego zakazu ani naliczać dodatkowych opłat za posiadanie zwierząt. Jeżeli przez lata właściciel nie zgłaszał sprzeciwu wobec obecności zwierząt, jego postępowanie teraz jest nieuzasadnione.

Co do remontu pieca - obowiązek jego naprawy wynika z art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Dlatego w sytuacji, gdy nie ma innych postanowień w umowie najmu, obowiązek naprawy pieca węglowego i akumulacyjnego spoczywa na najemcy. To obejmuje także wymianę zużytych elementów.

Jeśli chodzi o umieszczenie śmietników - zgodnie z § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość między śmietnikami a oknami czy drzwiami pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 10 metrów. Jeżeli w Twojej sytuacji jest inaczej, to postanowienia tego przepisu nie są przestrzegane.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

List gończy za oszustwo.
Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym mojej sytuacji prawnej, związanej z przestępstwem popełnionym wiele lat temu. W roku 2006, niestety, sięgnąłem po 2 telefony na abonament, używając fałszywych zaświadczeń o zarobkach. Od tamtego czasu wyjechałem z Polski i przebywam w Wielkiej Brytanii od 17 lat. Niedawno dowiedziałem się, że w mojej sprawie wydano listy gończe w Polsce związane z oskarżeniem o oszustwo. Teraz nurtuje mnie pytanie, czy po...
Spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej.
Witam proszę wytłumaczyć mi co dokładnie oznacza sformułowanie "mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej"? Czy warto kupić takie mieszkanie? Jakie ewentualne niebezpieczeństwa na mnie czyhają?...
Gdzie mogę się ubezpieczyć jeśli nie pracuje?
Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza. A ja co powinnam zrobić? Pracy póki co nie planuje zaczynać. Mąż nas niby dopisał do swojego ubezpieczenia ale od poł roku nie mamy potwierdzenia że ten proces się powiódł. Poza tym i tak się nie będę leczyć za granica skoro mieszkam w Polsce. Póki co chodzę prywatnie gdy coś trzeba...
Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?
no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie? Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie ...

Wyszukiwarka