Mieszkam w kamienicy od ponad 30 lat, mieszkanie jest wynajmowane. Czy ktoś odpowie mi na parę pytań?

Mieszkam w kamienicy od ponad 30 lat. Mieszkanie jest wynajmowane. Pierwsza umowa to umowa z miastem później przejął to właściciel. Mam kilka pytań:
1. Główny najemca ok 15 lat temu zmarł umowę o najem przejęła siostra Umowa była pisemna i od około 5 lat właściciel wysyła aneksy do umowy pocztą: np w kwietniu dostaliśmy aneks o podwyżce czynszu. Żaden z aneksów nie był podpisywany. Dziś czytam że taki aneks jest nie ważny bo siostra to nie podpisała. Czy to prawda?
2. sprawa to zwierzęta właściciel straszy nas że będziemy za każdego psa (a mamy dwa) będziemy płacić 500zł w żadnej z umów nie ma nic o zwierzętach że nie można. A zwierzęta są od lat. Czy będzie mógł tak zrobić?
3. Do kogo należy remont pieca ? Właściciel twierdzi że do nas bo mieszkamy prawie 40 lat
4. Czy zgodne z prawem jest to że mam śmietniki pod oknem A mieszkam na 1 piętrze?
anonim cytuj
08-08-2022
1. Jeżeli aneks nie jest podpisany to nie zostało zawarte porozumienie w tej kwestii.
2. Jeżeli w umowie nie ma wzmianki o zakazie trzymania zwierzat, a wynajmujący przez lata nie podnosił sprzeciwu w tym temacie to również nie ma możliwości zadać dopłat - oczywiście za szkody wyrządzone przez zwierzęta państwo odpowiadają.
3. Czy umowa mówi cokolwiek na temat napraw i usterek? Jeżeli nie to zgodnie z art 6b ustawy o ochronie praw lokatorów NAJEMCE (czyli państwa) obciąża naprawa i konserwacja pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
4. Zgodnie z par 23 ust 1 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn 12.04.02, odległość koszy powinna wynosić co najmniej 10m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.
 
anonim cytuj
09-08-2022
Jeśli aneks do umowy nie został podpisany przez wszystkie strony umowy, to jego postanowienia nie wchodzą w życie. Zawarcie aneksu do umowy najmu wymaga formy pisemnej i akceptacji wszystkich stron umowy, aby był ważny. Dlatego, jeśli siostra nie podpisała żadnego z aneksów, ich postanowienia nie obowiązują.

Jeśli w umowie nie ma postanowień dotyczących zakazu trzymania zwierząt, właściciel nie może nagle wprowadzać takiego zakazu ani naliczać dodatkowych opłat za posiadanie zwierząt. Jeżeli przez lata właściciel nie zgłaszał sprzeciwu wobec obecności zwierząt, jego postępowanie teraz jest nieuzasadnione.

Co do remontu pieca - obowiązek jego naprawy wynika z art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Dlatego w sytuacji, gdy nie ma innych postanowień w umowie najmu, obowiązek naprawy pieca węglowego i akumulacyjnego spoczywa na najemcy. To obejmuje także wymianę zużytych elementów.

Jeśli chodzi o umieszczenie śmietników - zgodnie z § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość między śmietnikami a oknami czy drzwiami pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 10 metrów. Jeżeli w Twojej sytuacji jest inaczej, to postanowienia tego przepisu nie są przestrzegane.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż domu po rozwodzie.
Dzień dobry. Po rozwodzie mamy z byłą żoną dom do sprzedania - podział majątku. Sąd wysłał rzeczoznawcę sądowego który wycenił naszą nieruchomość na 575tyś złotych . Przez biuro nieruchomości chcieliśmy sprzedać dom za 590tyś zł. Umowę z biurem nieruchomości podpisaliśmy z byłą żoną na sprzedaż domu za w/w kwotę . Problem się zaczął jak przez biuro nieruchomości znależliśmy klientkę na zakup domu . Kiedy żona ( która obecnie mieszka w tym do...
Czy ktoś jest w stanie pomóc zmniejszyć karę z UFG lub umorzyć?
Czy ktoś jest w stanie pomóc zmniejszyć karę z UFG lub umorzyć? Dodam ze to pierwszy raz i tylko i wyłącznie przez sytuacje jaką mamy od początku korona wirusa i samochód firmowy odkupiony z tąd nie zostało przedłużone OC...
Egzekucja z nieruchomości.
Czy Naczelnik Urzędu Skarbowego może prowadzić egzekucję ze wspólnej nieruchomości (działka w trakcie zabudowy) na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej kiedy jeden z małżonków nie wiedział o długach drugiego? Doprecyzowując są to zaległe podatki po zamkniętej działalności gospodarczej do której drugi z małżonków w ogóle się nie wtrącał ani nie miał z tą działalnością nic wspólnego....
Jak nabyć działkę od rodziców?
Dzień dobry. Rodzice mojej żony mają działkę budowlaną , którą chcieliby nam przekazać . Jednak żona ma również siostrę , która jest bardzo konfliktowa. W jaki sposób możemy nabyć działkę od rodziców mojej żony, aby jej siostra nie mogła wnosić żadnych roszczeń nawet po śmierci ich rodziców ?...

Wyszukiwarka