Porozumienie ze względu na reorganizację

W związku z reorganizacją wystąpiłam do przełożonego o możliwość rozwiązania ze mną umowy za porozumieniem z odprawą.
Pracodawca zwolnił w ten sposób 7 osób.
Ja niby pracę, inne zadania mam zapewnione, ale chciałabym móc też w podobny sposób odejść z firmy.

Jak podpisałabym porozumienie w lutym i byłabym w pracy do końca lutego to przy porozumieniu bez świadczenia pracy mam 3 mce (które mam przy wypowiedzeniu), za które pieniądze bym dostała (marzec do maj) plus potem dwa miesiące odprawa (czerwiec-lipiec).

Ale zakładam też, że jeśli firma pójdzie mi na rękę z porozumieniem to np. nie puszczą mnie wolno od marca tylko, że marzec jeszcze będę.
Co wtedy? Czy już w lutym możemy podpisać porozumienie (dla mojej pewności), że jeden miesiąc z trzech z wypowiedzenia będę pracować (marzec), a kolejne dwa (kwiecień-maj) już bez świadczenia pracy plus dwa odprawy (czerwiec-lipiec)?
Czy takie zapisy przy porozumieniu ze względu na restrukturyzację/reorganizację można zastosować?

Coś na zasadzie spotkania się w połowie drogi.

Czy w ogóle stosuje się tego typu porozumienie, ale że to pracownik o to prosi?

anonim cytuj
05-02-2023
Pracodawca i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. W takim przypadku okres wypowiedzenia nie jest wymagany. W takiej sytuacji, jeśli obie strony się zgodzą, można zastosować porozumienie, w którym ustala się np. okres wypowiedzenia i wysokość odprawy. W przypadku restrukturyzacji lub reorganizacji, takie porozumienie jest jak najbardziej możliwe.

W przypadku, gdy porozumienie zostanie podpisane, warto dokładnie sprawdzić, czy jego treść jest zgodna z prawem pracy, aby uniknąć nieporozumień lub potencjalnych problemów później.
+1  
anonim cytuj
05-02-2023
czyli nie trzeba stosowac przepisow o wypowiedzeniu jesli sie pracodawca z pracownikiem dogada?
 
anonim cytuj
05-02-2023
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem, okres wypowiedzenia nie jest wymagany. Obie strony muszą jednak wyrazić na to zgodę i podpisać stosowne porozumienie. Wszystkie uzgodnienia muszą być zgodne z prawem pracy, w tym z przepisami dotyczącymi m.in. wysokości odprawy.
 
anonim cytuj
05-02-2023
wysokoscia odprawy? czyli co?

+1  
anonim cytuj
05-02-2023
Odprawa to kwota pieniężna, którą pracodawca wypłaca pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Wysokość odprawy nie jest określona w przepisach prawnych i zależy od uzgodnień między stronami. Warto jednak pamiętać, że odprawa powinna być wypłacona w sposób uczciwy i równy, nie może też naruszać przepisów o ochronie danych osobowych. W szczególności oznacza to, że informacje dotyczące wysokości i warunków wypłaty odprawy powinny być traktowane jako dane wrażliwe i objęte tajemnicą. Pracodawca powinien zadbać o to, aby te informacje nie zostały ujawnione osobom trzecim bez zgody pracownika.
+1  
anonim cytuj
05-02-2023
Przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie wypowiedzenia należy znać swoje prawa i obowiązki wynikające w szczególności z kodeksu pracy. Warto mieć świadomość, jakie świadczenia przysługują w razie rozwiązania umowy o pracę i jakie są warunki, które muszą zostać spełnione, aby wypowiedzenie było ważne.

Poza tym, warto przemyśleć własne oczekiwania i potrzeby w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, aby mieć jasno określony cel i argumenty podczas negocjacji. Jeśli jest to możliwe, warto również uzyskać poradę prawną, aby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem.
 
anonim cytuj
05-02-2023

Serdecznie dziękuję.
Jeszcze dopytam, czy pomimo tego, że pracodawca ma dla mnie inne zajęcia w ramach etatu, to czy jest szansa, że zgodzi się na porozumienie? Wiem, że może mi też przedstawić warunki zmieniające moją umowę i że mogę lecz nie muszę jej przyjąć. Wtedy też ma zastosowanie okres wypowiedzenia, w moim przypadku są to 3 miesiące. Czy jeśli zaistniałaby okoliczność, że jednak nie porozumienie tylko zmiana umowy to czy mogę jej nie przyjąć i poprosić o 1 miesiąc wypowiedzenia? Rozumiem, że to jest tylko dobra wola pracodawcy, tak jak to by było w przypadku kiedy to pracownik składa wypowiedzenie i prosi o skrócenie okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
05-02-2023

Sugerowane Tematy

Co grozi za niepowiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
Zatrzymano faceta, który sprzedawał narkotyki. Mieszkał u nas w drugim mieszkaniu. Mówiłam mu żeby nie przychodzili tam tacy ludzie, bo sobie nie życzę. Domyślałam się, ze sprzedaje. Czy jeśli policja zobaczy smsy odnośnie tego, że domyślałam się, ze handluje narkotykami będę miała z tego problemy? ...
czy należa mi sie alimenty od rodziców jeśli nie pracuję
Do końca września mam zasądzone alimenty na siebie (są z funduszu jeśli to ważne, bo matka nie ma jak płacić) i skończyłam szkołę średnią. Teraz mam pytanie, czy jeśli nie uda mi się do końca września znaleźć pracy, to mogę zasądzić oboje rodziców do płacenia alimentów, bo nie będę miała się za co utrzymać. Nie będę studiować dziennie....
Mieszkanie socjalne.
Składałem wniosek o mieszkanie socjalne, dostałem się, zaprezentowano mi jedno mieszkanie a doszły mnie słuchy, że powinienem dostać dwie propozycje. Drugiej nie dostałem a tego które mi zaprezentowano nie wziąłem. Okoliczni mieszkańcy byli nie zaciekawi a mieszkanie z moją choroba niepełnosprawności nie nadawało się do zamieszkania pod względem psychicznym, gdyż od razu zaczęło powodować u mnie różne dolegliwości. Nadmiar tego, po zamieszkaniu t...
Przepisanie domu
W tym tygodniu ojciec mojego partnera przypisuje mu dom z dożywotnią opieką. Mam dwa pytania. 1. W domu zameldowana jest siostra partnera, która wyprowadzila się z początkiem grudnia zostawiając chorego ojca. Nie wie o przepisaniu domu, dotąd była przekonana że dom jej się ostanie. Jeśli dowie się o próbie wymeldowania wróci mieszkać spowrotem. Jak ugryzc tą sprawę? 2. Ja wykladam pieniądze na notariusza i pozniejszy remont, nie mamy ślubu i ...

Wyszukiwarka