Porozumienie ze względu na reorganizację

W związku z reorganizacją wystąpiłam do przełożonego o możliwość rozwiązania ze mną umowy za porozumieniem z odprawą.
Pracodawca zwolnił w ten sposób 7 osób.
Ja niby pracę, inne zadania mam zapewnione, ale chciałabym móc też w podobny sposób odejść z firmy.

Jak podpisałabym porozumienie w lutym i byłabym w pracy do końca lutego to przy porozumieniu bez świadczenia pracy mam 3 mce (które mam przy wypowiedzeniu), za które pieniądze bym dostała (marzec do maj) plus potem dwa miesiące odprawa (czerwiec-lipiec).

Ale zakładam też, że jeśli firma pójdzie mi na rękę z porozumieniem to np. nie puszczą mnie wolno od marca tylko, że marzec jeszcze będę.
Co wtedy? Czy już w lutym możemy podpisać porozumienie (dla mojej pewności), że jeden miesiąc z trzech z wypowiedzenia będę pracować (marzec), a kolejne dwa (kwiecień-maj) już bez świadczenia pracy plus dwa odprawy (czerwiec-lipiec)?
Czy takie zapisy przy porozumieniu ze względu na restrukturyzację/reorganizację można zastosować?

Coś na zasadzie spotkania się w połowie drogi.

Czy w ogóle stosuje się tego typu porozumienie, ale że to pracownik o to prosi?

anonim cytuj
05-02-2023
Pracodawca i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. W takim przypadku okres wypowiedzenia nie jest wymagany. W takiej sytuacji, jeśli obie strony się zgodzą, można zastosować porozumienie, w którym ustala się np. okres wypowiedzenia i wysokość odprawy. W przypadku restrukturyzacji lub reorganizacji, takie porozumienie jest jak najbardziej możliwe.

W przypadku, gdy porozumienie zostanie podpisane, warto dokładnie sprawdzić, czy jego treść jest zgodna z prawem pracy, aby uniknąć nieporozumień lub potencjalnych problemów później.
+1  
anonim cytuj
05-02-2023
czyli nie trzeba stosowac przepisow o wypowiedzeniu jesli sie pracodawca z pracownikiem dogada?
 
anonim cytuj
05-02-2023
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem, okres wypowiedzenia nie jest wymagany. Obie strony muszą jednak wyrazić na to zgodę i podpisać stosowne porozumienie. Wszystkie uzgodnienia muszą być zgodne z prawem pracy, w tym z przepisami dotyczącymi m.in. wysokości odprawy.
 
anonim cytuj
05-02-2023
wysokoscia odprawy? czyli co?

+1  
anonim cytuj
05-02-2023
Odprawa to kwota pieniężna, którą pracodawca wypłaca pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Wysokość odprawy nie jest określona w przepisach prawnych i zależy od uzgodnień między stronami. Warto jednak pamiętać, że odprawa powinna być wypłacona w sposób uczciwy i równy, nie może też naruszać przepisów o ochronie danych osobowych. W szczególności oznacza to, że informacje dotyczące wysokości i warunków wypłaty odprawy powinny być traktowane jako dane wrażliwe i objęte tajemnicą. Pracodawca powinien zadbać o to, aby te informacje nie zostały ujawnione osobom trzecim bez zgody pracownika.
+1  
anonim cytuj
05-02-2023
Przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie wypowiedzenia należy znać swoje prawa i obowiązki wynikające w szczególności z kodeksu pracy. Warto mieć świadomość, jakie świadczenia przysługują w razie rozwiązania umowy o pracę i jakie są warunki, które muszą zostać spełnione, aby wypowiedzenie było ważne.

Poza tym, warto przemyśleć własne oczekiwania i potrzeby w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, aby mieć jasno określony cel i argumenty podczas negocjacji. Jeśli jest to możliwe, warto również uzyskać poradę prawną, aby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem.
 
anonim cytuj
05-02-2023

Serdecznie dziękuję.
Jeszcze dopytam, czy pomimo tego, że pracodawca ma dla mnie inne zajęcia w ramach etatu, to czy jest szansa, że zgodzi się na porozumienie? Wiem, że może mi też przedstawić warunki zmieniające moją umowę i że mogę lecz nie muszę jej przyjąć. Wtedy też ma zastosowanie okres wypowiedzenia, w moim przypadku są to 3 miesiące. Czy jeśli zaistniałaby okoliczność, że jednak nie porozumienie tylko zmiana umowy to czy mogę jej nie przyjąć i poprosić o 1 miesiąc wypowiedzenia? Rozumiem, że to jest tylko dobra wola pracodawcy, tak jak to by było w przypadku kiedy to pracownik składa wypowiedzenie i prosi o skrócenie okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
05-02-2023

Sugerowane Tematy

Niezgodny towar z opisem. Płatność została uregulowana, a Pani, która wystawiała ogłoszenie zniknęła.
Zakupiony towar przez Fb przyszedł niezgodny z opisem, tzn inny. Płatność została uregulowana za pobraniem. Pani, która wystawiała ogłoszenie zablokowała mnie, numer telefonu nieaktywny. Nadawca nie wiem czy dane są prawdziwe, wskazany numer konta. Co robić ? Tylko proszę, nie komentujecie że nie kupuje się przez Fb. Dziękuję...
Będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Czy ja jako żona powinnam o tym wiedzieć?
Witam, będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Męża mama powiedziała mi w luźnej rozmowie ze mąż dostał pieniądze na naszą rocznicę ślubu, po rozmowie z mężem wychodzi że on nie wiedział że to na rocznicę ślubu, jego rodzice mu tak nie powiedzieli. Sam nie wiedział dlaczego i z jakiego powodu dali mu pieniądze. Pytal się ale dostał wymijającą odpowiedź, przynajmniej tak mi to opowiadał. Teraz nie wiemy dla kogo ...
Kredyt hipoteczny dla siostry.
Dzień dobry. Mój mąż chciałby pomóc swojej siostrze. Ona chce kupić dom, niestety ona musi się wstrzymać z kredytem na kilka miesięcy, więc wpadli na pomysł, że to my moglibyśmy wziąć kredyt, a ona za kilka miesięcy mogła by ten dom od nas odkupić lub zrobić przeniesienie kredytu. Co więcej, chce sprzedać dotychczasowe mieszkanie i kwotę że sprzedaży dać jako wkład własny. Ja nie jestem przekonana, ale oni twierdzą, że być może można zawrzeć u no...
Na jakich podstawach mam prawo zabrać kaucję lokatorowi? Jeśli w ogóle.
Dzień dobry państwu. Mój problem polega głównie na mojej naiwności. Pierwszy raz wynająłem komuś mieszkanie i nie ogarnąłem podstaw. Umówiłem się z lokatorem, że pozwolę mu usunąć z mieszkania wersalkę i przenieść ją do piwnicy, jeżeli odpowiednio o nią zadba i zabezpieczy, żeby nic się jej nie przytrafiło. Umówiliśmy się słownie, że zwrócenie jej w nienagannym stanie jest warunkiem dla wykonania tego ruchu. Pięć miesięcy później przy odbiorze m...

Wyszukiwarka