Komornik za alimenty

Jestem 7 lat po rozwodzie . Niestety mam teraz komornika za niewyrównane alimenty po dwóch sprawach. Czy jeśli wezmę ślub to komornik może wejść na konto żony jeśli będziemy mieli rozdzielność majątkową?
anonim cytuj
30-01-2023
Komornik nie może wejść na konto żony ani innej osoby. On z pana będzie ściągał zaległe alimenty albo od pana pracodawcy. Radze nie uchylać się od obowiązku alimentacyjnego tylko podejść do komornika i ustalić jakiś harmonogram rat alimentacyjnych zaległych.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Alimenty są płacone na bieżąco. Po prostu miałem dwie sprawy o alimenty i sąd podniósł i nakazał zapłacić wyrównanie od miesiąca wpłynięcia wniosku.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Tak czy owak i tak w żaden sposób nie wejdzie panu na konto małżonki.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Dziękuję. Pytam bo w piśmie co mi przysłał jest tak napisane i chciałem wiedzieć czy to prawda.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Zajął by konto gdyby pan był jego współwłaścicielem.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Bo tak zazwyczaj sądy robią więc lepiej uregulować to wstecz ale żonie na jej prywatne konto wejść komornik nie może jeśli jest jedynym jego właścicielem.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Po pierwsze, chciałbym podkreślić, że komornik może zająć tylko te aktywa, które należą do dłużnika. W świetle art. 844 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), wierzyciel może żądać zaspokojenia się z wszelkich praw majątkowych dłużnika. Jeśli więc konto jest wyłącznie na nazwisko żony, a wy wybraliście rozdzielność majątkową, to oznacza, że konto nie jest prawem majątkowym dłużnika i nie podlega egzekucji.

Po drugie, warto zauważyć, że nawet jeśli pan i pani żona mielibyście wspólne konto, komornik może zająć tylko tę część środków, która przypada na pana. Art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) stwierdza, że każde z małżonków może dochodzić roszczeń związanych z zarządem majątkiem wspólnym tylko do wysokości swojej części.

Po trzecie, jeżeli miałby pan wspólne konto z żoną, zalecałbym informowanie komornika o tym, że część środków na koncie przypada na panią żonę. Jeżeli pan tego nie zrobi, komornik może założyć, że wszystkie środki na koncie są pana i podlegają egzekucji. Prawo nie określa, jaka część środków na wspólnym koncie przypada na każde z małżonków, więc w praktyce często przyjmuje się, że po połowie.

Po czwarte, może warto zaznaczyć, że chociaż rozdzielność majątkowa ochroni majątek żony przed egzekucją, nie oznacza to, że będzie ona całkowicie bezpieczna przed wszelkimi konsekwencjami finansowymi długów męża. Jeżeli dłużnik (w tym przypadku mąż) posiada niedostateczne środki do pokrycia zobowiązań, wierzyciel może próbować dochodzić swoich roszczeń z majątku żony, jeżeli wykaże, że mąż przekazał jej majątek w celu uniknięcia spłaty długu. Taka sytuacja jest uregulowana w art. 531 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym wierzyciel może żądać od sądu unieważnienia czynności prawnej dokonanej przez dłużnika, która pokrzywdziła go poprzez utrudnienie, umniejszenie lub uniemożliwienie zaspokojenia jego roszczenia.

Po piąte, warto zauważyć, że komornik może również dochodzić roszczeń z innych źródeł dochodów dłużnika, takich jak wynagrodzenie za pracę. Zgodnie z art. 831 K.p.c., komornik może zająć do 60% wynagrodzenia za pracę.

Ostatecznie, warto zaznaczyć, że prawo przewiduje różne mechanizmy ochrony majątku dłużnika i jego rodziny. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, może pan rozważyć różne opcje prawne dostępne dla osób z długami, takie jak upadłość konsumencka (uregulowana w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o upadłości konsumenckiej).
 
anonim cytuj
02-08-2023
czy alimenty nie sa jakims szczegolnym dlugiem ktorego upadlosc konsumencka nie zwolni?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Rzeczywiście, istnieją pewne rodzaje zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu w postępowaniu upadłościowym, a zobowiązania alimentacyjne należą do nich.

Zgodnie z art. 400 § 2 pkt 3 Ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym, nie podlegają umorzeniu zobowiązania z tytułu alimentów lub z tytułu podobnych świadczeń na rzecz innej osoby, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości. To oznacza, że nawet jeśli osoba ogłosi upadłość, nadal będzie zobowiązana do spłaty zaległych alimentów.

W praktyce oznacza to, że upadłość konsumencka nie zwolni Pana z obowiązku płacenia zaległych alimentów. Nadal będą one podlegać egzekucji komorniczej, a upadłość nie będzie miała na to wpływu.

Podkreślić jednak należy, że upadłość konsumencka może być pomocna w zarządzaniu i spłacaniu innych długów, co potencjalnie może poprawić Pana sytuację finansową i umożliwić regularne płacenie alimentów w przyszłości.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

termin odwołania wypowiedzenia
Składając oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czy termin odwołania wypowiedzenia 7 dni jest nieprzekraczalny? Czy da się go "obejść"? Myślę tu o odwołaniu od oświadczenia i przywrócenie na dotychczasowe stanowisko pracy....
Ile mam czasu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego ?
Mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego. Jak długo mam czas na dostarczenie czy powiadomienie o zwolnieniu lekarskim? Czy moim obowiązkiem jest koniecznie poinformowanie? Czy nie ma takiej konieczności? Jak długo ma się czas na dostarczenie tego L4?...
Alimenty na pełnoletnie dziecko.
Czy ojciec może przelewać alimenty na konto pełnoletniego dziecka , czy nadal na konto matki. Dziecko studiuje w innym mieście niż matka i mieszka w akademiku....
Odprawa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jestem na L4 od końca grudnia. Pod koniec stycznia poroniłam. Do 20 kwietnia jestem na L4. Mój pracodawca ma mnie na celowniku ( chce mnie zwolnić). Wiem że nie może tego zrobić jak przebywam na L4. Jak wrócę do pracy jestem świadoma że mnie zwolnią ( specyficzna firma ). Należy mi się ekwiwalent za nie wykorzystany urlop ? ( Z tamtego roku zostały mi 3 dni a z tego nie wiem ) Czy jeśli mnie zwolnią należy mi się odprawa ??...

Wyszukiwarka