Mam zasądzone alimenty na rzecz mojej córki. Córka jest już dorosła, nie uczy się nigdzie, pracuje na etacie. Chciałbym uwolnić się od płacenia córce tych alimentów. Jakie są inne możliwości oprócz pozwu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego aby załatwić tą sprawę. Z góry dziękuję za pomoc.
Wniosek do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, wykazać to co wyżej. Ze córka wykształciła się już i obecnie sama się utrzymuje oraz ze nie kontynuuje edukacji.
anonim cytuj
14-01-2023
Rzecz w tym że nie ma czegoś takiego jak wniosek tylko trzeba wnieść pozew.
anonim cytuj
14-01-2023
No to złoży pani pozew, odpowiadając na setki komentarzy dziennie, proszę wziąć pod uwagę zmęczenie, niedoczytywanie.
anonim cytuj
14-01-2023
Po pierwsze, zgodnie z art. 129 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka pełnoletniego wygasa, gdy dziecko to ukończyło 25 lat, chyba że kontynuuje naukę. Obowiązek alimentacyjny wygasa także, gdy dziecko pełnoletnie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, niezależnie od wieku.
Po drugie, warto zaznaczyć, że nie ma automatycznego mechanizmu, który zwolniłby Cię z obowiązku alimentacyjnego, gdy Twoja córka zacznie pracować. Musisz złożyć pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. W pozwie musisz przedstawić dowody na to, że Twoja córka jest już w stanie samodzielnie się utrzymać, takie jak dowody jej zatrudnienia, dochodów, czy innych środków do życia.
Po trzecie, choć możliwe jest skierowanie wniosku o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego, sąd musi dokonać oceny sytuacji Twojej córki, zanim wyda decyzję. W tym kontekście, wniosek nie różni się od pozwu - oba te dokumenty są skierowane do sądu i mają na celu osiągnięcie konkretnego celu prawnego. Kluczowym pytaniem jest, czy Twoja córka jest rzeczywiście w stanie samodzielnie się utrzymać.
Po czwarte, podczas oceny sytuacji Twojej córki, sąd weźmie pod uwagę nie tylko fakt, czy ma ona pracę, ale także inne okoliczności, takie jak jej zdrowie, wykształcenie, możliwości znalezienia pracy, koszty utrzymania, a także Twoje możliwości finansowe.
Po piąte, warto pamiętać, że skuteczność pozwu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zależy od konkretnej sytuacji. Jak wspomniałem, sąd ocenia nie tylko fakt, że dziecko pełnoletnie jest zatrudnione, ale również inne okoliczności, takie jak jego zdrowie, wykształcenie, możliwości na rynku pracy i koszty utrzymania.
anonim cytuj
02-08-2023
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, składając pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego muszę skupić się nie tylko na tym, że moja córka pracuje, ale również na jej sytuacji życiowej, jak zdrowie, wykształcenie i koszty utrzymania? A jeżeli mój pozew zostanie odrzucony, to mogę złożyć apelację? Jakie są szanse, że apelacja może przynieść inny wynik? I na koniec, czy są jakieś szacunkowe koszty, które musiałbym ponieść decydując się na tę drogę sądową? Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, rzeczywiście, składając pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, warto uwzględnić wszelkie istotne aspekty sytuacji życiowej Twojej córki. To obejmuje nie tylko fakt, że pracuje, ale także inne istotne okoliczności, takie jak jej zdrowie, wykształcenie, koszty utrzymania itp. To wszystko pomoże sądowi w pełni zrozumieć sytuację i podejść do niej kompleksowo.
Po drugie, jeżeli Twój pozew zostanie odrzucony, masz prawo do wniesienia apelacji. Wynik takiego postępowania apelacyjnego zależy od wielu czynników, w tym od argumentów, które przedstawisz, oraz od dowodów, które przedłożysz w celu podparcia swojego stanowiska. Pamiętaj, że sąd drugiej instancji dokonuje ponownej oceny dowodów oraz prawidłowości zastosowania prawa przez sąd pierwszej instancji, a nie faktycznych okoliczności sprawy.
Po trzecie, koszty takiego postępowania sądowego mogą być różne i zależą od wielu czynników, takich jak np. opłaty sądowe, koszty zastępstwa procesowego (jeżeli korzystasz z pomocy prawnika) czy koszty opinii biegłych, jeżeli taka będzie potrzebna. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, przegrana strona zobowiązana jest do pokrycia kosztów procesu strony przeciwnej.
Mam nadzieję, że odpowiedź jest dla Ciebie pomocna.
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli mogę zapytać dalej, czy są jakieś dokumenty, które powinienem przygotować przed wniesieniem pozwu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego? Jak powinienem udowodnić, że moja córka pracuje na etacie?
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, dla wniesienia pozwu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, powinieneś przygotować wszelkie dokumenty, które mogą pomóc w udowodnieniu twojego stanowiska. Może to obejmować kopie wcześniejszych decyzji sądowych dotyczących alimentów, dowody na to, że twoja córka nie kontynuuje edukacji oraz dowody na to, że twoja córka jest obecnie zatrudniona i sama się utrzymuje.
Po drugie, jeśli chodzi o udowodnienie, że twoja córka pracuje na etacie, może to być nieco trudniejsze, zwłaszcza jeśli nie masz bezpośredniego dostępu do tych informacji. Niektóre możliwości mogą obejmować poszukiwanie dowodów na mediach społecznościowych lub innych publicznie dostępnych źródłach, które mogą wskazywać na jej zatrudnienie. Możesz również zwrócić się do sądu z wnioskiem o uzyskanie informacji o zatrudnieniu od pracodawcy twojej córki, choć może to wymagać zgody sądu.
Witam
Zostałam przyłapana z towarem o wartości 100.97, dostałam mandat
Jednakże według monitoringu na przestrzeni 3 miesięcy okradlam sklep na 666 złotych
Dostałam wezwanie na przesłuchanie w sprawie tych kradzieży na 666 złotych
Czy sąd będzie sumował te kradzieże?
Jakiej kary się spodziewać?
Jestem osobą z czystą kartą ...
Witam, od jakiego czasu mam komornika w związku z opóźnieniem płatności za alimenty 2 miesiące, wszystko jest uregulowane już i opłacane są alimenty bieżące, co zrobić aby nie mieć komornika skoro na bieżąco place plus odsetki dla komornika za to że go w ogóle mam ?...