Odpowiedzialność za długi rodziców.

Jestem zameldowana u rodziców w ich mieszkaniu własnościowym, ale od kilku lat tam nie mieszkam. Ostatnio dowiedziałam się, że rodzice zrobili sobie spory dług nie płacąc czynszu. Wiem, że z czasem z tego powodu może zostać nałożony komornik, aby ściągnąć należność. Pytanie: czy ja również będę pociągnięta do odpowiedzialności za ten dług i będę go musiała spłacić?
anonim cytuj
14-01-2023
Za zadłużenie są odpowiedzialne wszystkie osoby zamieszkujące nieruchomość. Jeśli dalej masz tam meldunek to zapewne pisma o nakazie zapłaty będą przychodzić tam na adres, należy złożyć sprzeciw w terminie przedstawiając dowody, ze się tam w tym czasie nie mieszkało.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Jak mieszkanie jest własnościowe, na rodziców, to oni będą spłacali zadłużenie, jeśli nie uda się to, mieszkanie zostanie zlicytowane na poczet długów.
 
anonim cytuj
14-01-2023
art. 688(1) dotyczy najmu.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Dopiero zauważyłam ze to własnościowe.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Meldunek nie ma znaczenia. Dopóki rodzice żyją sami odpowiadają za swoje długi w tym za zadłużenie mieszkania.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Pytanie: czy ja również będę pociągnięta do odpowiedzialności za ten dług i będę go musiała spłacić?


W świetle polskiego prawa, długi są odpowiedzialnością tego, kto je zaciągnął. Jeśli dług został zaciągnięty przez Twoich rodziców, to w pierwszej kolejności to oni są odpowiedzialni za jego spłatę.

Po pierwsze, meldunek jako taki nie jest równoznaczny z odpowiedzialnością za długi. Meldunek określa miejsce zamieszkania osoby, ale nie jest wyznacznikiem odpowiedzialności majątkowej. Jednakże, jeżeli długi byłyby związane z konkretnym miejscem zamieszkania, to mogą się pojawiać pisma na Twój adres, ponieważ jesteś tam zameldowana. Ważne jest, aby reagować na takie pisma i wyjaśniać sytuację, by unikać nieporozumień.

Po drugie, odnosząc się do
art. 688(1) dotyczy najmu.
- wskazany przez Ciebie artykuł odnosi się do zobowiązań z tytułu najmu. Jednak, skoro mieszkanie jest własnościowe, zobowiązania Twoich rodziców dotyczą prawdopodobnie czynszu administracyjnego lub innego rodzaju opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Po trzecie, jak zauważono w
Jak mieszkanie jest własnościowe, na rodziców, to oni będą spłacali zadłużenie, jeśli nie uda się to, mieszkanie zostanie zlicytowane na poczet długów.
- w przypadku niespłacenia długu, komornik może podjąć próbę zaspokojenia wierzytela poprzez licytację nieruchomości. Ty, jako osoba trzecia, nie będziesz miała obowiązku spłaty długów rodziców, chyba że z jakichś innych przyczyn (np. poręczenie długu) zobowiązałaś się do ich spłaty.

Podsumowując, Twoja odpowiedzialność z tytułu mieszkania własnościowego rodziców oraz ewentualnych długów z nim związanych jest ograniczona. Jeżeli nie byłaś stroną umowy czy zobowiązania, które doprowadziło do powstania długu, to nie jesteś odpowiedzialna za jego spłatę. Jednakże, warto być czujnym i reagować na wszelkie pisma oraz próby ściągnięcia długu, by unikać nieporozumień i dodatkowych problemów.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek z zadłużeniem.
Otrzymałam spadek wraz zadłużeniem. W skład masy spadkowej wchodzą: mieszkanie i 80 tys dlugu wynikającego z pożyczek w bankach. Kto w pierwszej kolejności upomni się o ten dług? Urząd skarbowy czy bank? I co jeśli nie jestem w stanie w chwili obecnej spłacać tego zadłużenia? Czy od spadku muszę odprowadzić podatek?...
Uiszczenie opłaty sądowej
Sprawa z powództwa cywilnego. Sedzia poprosił o usuniecie braków formalnych i o uiszczenie opłaty sądowej Złożyłem pismo i oświadczenie majątkowe z prośbą o zniesienie kosztów. Czy w międzyczasie mogę jednak zapłacić te koszty czy muszę coś pisać do sądu, że zmieniam zdanie...?...
Sprawa z oskarżenia prywatnego.
Sprawa karna z prywatnego oskarżenia o pomówienia. Czy przeważnie za to jest grzywna. Do osoby powiedziałem bandyto bo wtargnęła mi do mieszkania w godzinach nocnych. Czy na pierwszej rozprawie mogę być sam bo nie stać mnie na adwokata....
Odsetki z alimentów a uszczerbek na zdrowiu.
Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc. Mąż spłaca odsetki z alimentów. W sierpniu przeszedł zawał i jest na L4. Jak wygląda teraz sprawa z ich płaceniem jeśli po 30-stu dniach przejmuje ZUS? Kto wtedy płaci, mąż na konto komornika? Nigdy nie był na tak długim L4 więc nie mamy już takiej wiedzy, a chciałby być na bieżąco z opłatami. Z góry dziękuję za odpowiedź....

Wyszukiwarka