Odpowiedzialność za długi rodziców.

Jestem zameldowana u rodziców w ich mieszkaniu własnościowym, ale od kilku lat tam nie mieszkam. Ostatnio dowiedziałam się, że rodzice zrobili sobie spory dług nie płacąc czynszu. Wiem, że z czasem z tego powodu może zostać nałożony komornik, aby ściągnąć należność. Pytanie: czy ja również będę pociągnięta do odpowiedzialności za ten dług i będę go musiała spłacić?
anonim cytuj
14-01-2023
Za zadłużenie są odpowiedzialne wszystkie osoby zamieszkujące nieruchomość. Jeśli dalej masz tam meldunek to zapewne pisma o nakazie zapłaty będą przychodzić tam na adres, należy złożyć sprzeciw w terminie przedstawiając dowody, ze się tam w tym czasie nie mieszkało.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Jak mieszkanie jest własnościowe, na rodziców, to oni będą spłacali zadłużenie, jeśli nie uda się to, mieszkanie zostanie zlicytowane na poczet długów.
 
anonim cytuj
14-01-2023
art. 688(1) dotyczy najmu.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Dopiero zauważyłam ze to własnościowe.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Meldunek nie ma znaczenia. Dopóki rodzice żyją sami odpowiadają za swoje długi w tym za zadłużenie mieszkania.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Pytanie: czy ja również będę pociągnięta do odpowiedzialności za ten dług i będę go musiała spłacić?


W świetle polskiego prawa, długi są odpowiedzialnością tego, kto je zaciągnął. Jeśli dług został zaciągnięty przez Twoich rodziców, to w pierwszej kolejności to oni są odpowiedzialni za jego spłatę.

Po pierwsze, meldunek jako taki nie jest równoznaczny z odpowiedzialnością za długi. Meldunek określa miejsce zamieszkania osoby, ale nie jest wyznacznikiem odpowiedzialności majątkowej. Jednakże, jeżeli długi byłyby związane z konkretnym miejscem zamieszkania, to mogą się pojawiać pisma na Twój adres, ponieważ jesteś tam zameldowana. Ważne jest, aby reagować na takie pisma i wyjaśniać sytuację, by unikać nieporozumień.

Po drugie, odnosząc się do
art. 688(1) dotyczy najmu.
- wskazany przez Ciebie artykuł odnosi się do zobowiązań z tytułu najmu. Jednak, skoro mieszkanie jest własnościowe, zobowiązania Twoich rodziców dotyczą prawdopodobnie czynszu administracyjnego lub innego rodzaju opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Po trzecie, jak zauważono w
Jak mieszkanie jest własnościowe, na rodziców, to oni będą spłacali zadłużenie, jeśli nie uda się to, mieszkanie zostanie zlicytowane na poczet długów.
- w przypadku niespłacenia długu, komornik może podjąć próbę zaspokojenia wierzytela poprzez licytację nieruchomości. Ty, jako osoba trzecia, nie będziesz miała obowiązku spłaty długów rodziców, chyba że z jakichś innych przyczyn (np. poręczenie długu) zobowiązałaś się do ich spłaty.

Podsumowując, Twoja odpowiedzialność z tytułu mieszkania własnościowego rodziców oraz ewentualnych długów z nim związanych jest ograniczona. Jeżeli nie byłaś stroną umowy czy zobowiązania, które doprowadziło do powstania długu, to nie jesteś odpowiedzialna za jego spłatę. Jednakże, warto być czujnym i reagować na wszelkie pisma oraz próby ściągnięcia długu, by unikać nieporozumień i dodatkowych problemów.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Skarga na sędziego.
Bliska mi osoba wniosła pozew rozwodowy przeciw swojemu mężowi + alimenty, bo dysproporcja w zarobkach jest kolosalna. Sprawa niedawno się skończyła z wyłączną winą pozwanego, ale alimentów sąd nie zasądził. Problem pojawił się podczas rozprawy-sędzina prowadząca rozprawę sprawiała wrażenie nienawidzącej kobiet, poniżała powódkę i przesłuchiwała jak na policji w sprawie zabójstwa... natomiast pozwanego praktycznie nie (mimo że powódka dostarczyła...
Całkowita spłata kredytu.
Złożyliśmy deklaracje całkowitej spłaty kredytu hipotecznego, w umowie zapis że ma nastąpić spłata bez dodatkowych kosztów tzn. bez prowizji banku. Bank jednak zabrał prowizję prawie 4tys. Co teraz zrobić?...
Zasiedzenie nieruchomości.
Kupiłem w 2008 r aktem notarialnym działkę rolną. Księga wieczysta czysta. Płacę podatek rolny. A tu niespodzianka, właśnie dostałem 2024r pismo sądowe o zakazie zbywania i obciążania tej nieruchomości ! I pozew o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie 30 lat. Czy to możliwe? Fakt jest taki, że w momencie zakupu działki w 2008r. oglądałem ją i nie było tam żadnych upraw - ziemia była porośnięta zachwaszczoną trawą. I więcej później tam nie byłe...
Komornik a wypłata.
Jeśli Komornik zabiera mi z wypłaty 500 zł , resztę zostawia. Konto w pracy podane jest na dziewczynę, to czy jeśli podejmę nowa pracę , w której obowiązuje pierwszy miesiąc umowa zlecenie, czyli mówiąc krótko następna wypłatę stary pracodawca wyśle komornikowi 500 zł , to czy zdąży zorientować się że pracuje w innej firmie? Z tego co wiem na umówię zlecenie może zabrać mi wszystkie pieniądze tak ? Może macie jakieś rady jak podejść do sprawy?...

Wyszukiwarka