Darowizna dla rodziców.

Jak wygląda prawo w Pl?
Jeśli dzieci wspomagają rodziców przelewami.
Np. rodzic ma 3 dzieci i każde z nich przeleje mu na konto po 100tys. Bo wiem że mama martwi się o 4 dziecko ze jest mało zaradne.
Jak Dzieci przeleją rodzicom pieniądze to w sumie rodzic będzie miał 300tys. na koncie, wtedy mama zamieni te pieniądze na funty i prześlę córce, żeby pomóc jej w spłacie kredytu w UK.
Czy rodzic będzie musiał zapłacić podatek od darowizny od własnych dzieci ?
Bo chyba jak rodzeństwo wesprze darowizną, to od tego trzeba zapłacić podatek tak czy nie?
anonim cytuj
14-01-2023
Ani rodzice ani rodzeństwo nie zapłacą podatku od takiej kwoty, jeśli zgłoszą darowiznę do 6mc od jej dokonania w swoim US.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Przelewy bankowe od dzieci powinny być też opisane w tytule jako "darowizna".
 
anonim cytuj
14-01-2023
Tylko trzeba pamiętać o zgłoszeniu do US, inaczej będzie podatek.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Czy rodzic będzie musiał zapłacić podatek od darowizny od własnych dzieci? Bo chyba jak rodzeństwo wesprze darowizną, to od tego trzeba zapłacić podatek tak czy nie?


Pod względem polskiego prawa podatkowego, w przypadku darowizny istnieją pewne wyjątki od konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Oto jak to wygląda:

Po pierwsze, w przypadku darowizn między bliskimi krewnymi (w tym między rodzicami a dziećmi) obowiązują ulgi podatkowe. Darowizny od dzieci do rodziców do określonej kwoty są zwolnione z podatku. Obecnie limit zwolnienia dla darowizn w grupie podatkowej I, do której należą dzieci przekazujące darowiznę rodzicom, wynosi 1 094 228 PLN w ciągu pięciu lat. Oznacza to, że jeśli suma darowizn przekazana przez wszystkie dzieci rodzicom w ciągu pięciu lat nie przekroczy tej kwoty, podatek nie będzie się od niej należał.

Po drugie,
Ani rodzice ani rodzeństwo nie zapłacą podatku od takiej kwoty, jeśli zgłoszą darowiznę do 6mc od jej dokonania w swoim US.
- to prawda. Jeżeli kwota darowizny nie przekracza wspomnianego wcześniej limitu, ale darowizna nie zostanie zgłoszona w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego, może to skutkować koniecznością zapłaty podatku.

Po trzecie, zgodnie z
Przelewy bankowe od dzieci powinny być też opisane w tytule jako "darowizna".
- to ważne w celu uniknięcia nieporozumień. W przypadku kontroli skarbowej czy innych weryfikacji, taki opis może ułatwić udowodnienie charakteru transakcji.

Podsumowując, jeżeli suma darowizn od dzieci dla rodzica nie przekroczy 1 094 228 PLN w ciągu pięciu lat, a darowizna zostanie prawidłowo zgłoszona do urzędu skarbowego, nie będzie konieczności płacenia podatku od tej darowizny. Warto jednak pamiętać o odpowiednim oznaczeniu przelewów jako "darowizna" oraz o terminowym zgłaszaniu darowizny do urzędu skarbowego.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie przedegzekucyjne.
Dzisiaj ze skrzynki wyjąłem kopertę z pismem od ZTM Warszawa pt. "Wezwanie przedegzekucyjne". Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez Sąd Rejonowy z dnia 2010-08-18. Następnie widnieje kwota zadłużenia na dzień 2023-11-02 oraz standardowo dane do przelewu. Na drugiej stronie w "zestawieniu nieuregulowanych zobowiązań" w polu "data wezwania" wpisano dzień 2009-08-22, a dalej w kolumnie o nazwie "d...
Pobyt w areszcie, a egzekucja komornicza.
We wrześniu ojcu dzieci zostały zasądzone alimenty, we wrześniu mi zapłacił ale w październiku już nie, kilka dni później został zatrzymany i obecnie przebywa w areszcie śledczym, w październiku złożone zostały papiery do komornika. Czy w czasie jego pobytu w areszcie jest możliwa egzekucja czy otrzymam jakieś pieniądze?...
Jak wycofać zawiadomienie na policji.
Witam, złożyłam zawiadomienie na policji z art. 157kk na swojego męża. W tej chwili nie mieszkamy razem, ale bardzo się stara to naprawić, wiem, że zgłosił się na terapię. W jaki sposób mogę wycofać/zatrzymać postępowanie żeby nie ponosił konsekwencji swojego zachowania? Nie miałam również świadomości, że będzie z automatu założona niebieska karta, która tak naprawdę w żaden sposób nie ułatwia mi życia bo nawet nie są w stanie przyspieszyć konsu...
Zaległości alimentacyjne.
Zmarł mój ojciec który żył w konkubinacie z moją mamą, miał zasądzone alimenty nade mną, przez długi czas nie płacił i narosło mu około 20 tysięcy polskich złotych zaległości, część komornik zajął z tej kwoty około 300zł + bieżące alimenty. Wiem że spadkobiercy przejmują długi, lecz zobowiązania alimentacyjne już nie. Spadkobiercami są dwaj bracia którzy mają wysokie emerytury górnicze (5-7tyś zł) + dorabiają, więc żyją dość zamożnie. Dodatkow...

Wyszukiwarka