Może ktoś się orientuje jak napisać oświadczenie odnośnie odrzucenia praw do mieszkania po ojcu. ?

Dzień dobry. Potrzebuje porady. Może ktoś się orientuje jak napisać oświadczenie odnośnie odrzucenia praw do mieszkania po ojcu. Dokładnie sytuacja wygląda tak, że mój mąż ma dzieci z pierwszego małżeństwa, posiadamy mieszkanie zakupione przez nas i chciałabym je zabezpieczyć w razie czego żeby nie mieć problemów później.
anonim cytuj
02-12-2022
Ale pyta Pani o co konkretnie? O to żeby dzieci odrzuciły spadek po śmierci ojca ? Czy żeby zrzekły się dziedziczenia po nim za jego życia?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Chciałabyś je zabezpieczyć czy im odebrać to mieszkanie?
 
anonim cytuj
02-12-2022
To jest mieszkanie kupione przeze mnie, one dostały już od męża mieszkania
 
anonim cytuj
02-12-2022
Skoro jest Twoje to po Tobie dzieci męża nie dziedziczą.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Napisałam że jest kupione przeze mnie a stoi na nas dwoje więc się okazuje że dziedziczą. A złośliwe komentarze że się komuś coś zabiera to proszę sobie darować, bo nie o to pytam w poście.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie wiem, gdzie doszukuje się Pani złośliwości skoro w poście podane są sprzeczne informacje. Z jednej strony pisze Pani, że chce zabezpieczyć dzieci (mając na myśli zabezpieczenie siebie) i że mieszkanie kupiła pani chociaż w rzeczywistości jest własnością wspólna
 
anonim cytuj
02-12-2022
Co można było nie zrozumieć pod pojęciem chęci zabezpieczenia mieszkania przed ewentualnymi rozczeniami nie moich dzieci. Zresztą nie istotne, nie ma Pani nic istotnego do powiedzenia w mojej sprawie to mnie opinia nie interesuje jakąś bezsensowna
 
anonim cytuj
02-12-2022
Rozumiem że chcecie dać to dzieciom męża do podpisania teraz? Prawo jasno mówi że spadek po zmarłym należy się... I tam pojawiają się w pierwszej kolejności małżonek oraz wszystkie dzieci ( zstępny) zmarłego.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak dokładnie, zostały zabezpieczone przez męża z jego majątku z poprzedniego małżeństwa
 
anonim cytuj
02-12-2022
Są instytucje wydziedziczenia czy testamentu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Mąż i tak odziedziczy majątek po żonie, a po nim jego dzieci. Musiałby mąż sporządzić testament i majątek przepisać na kogoś innego. Ewentualnie na emeryturze można sprzedać mieszkanie a pieniądze po prostu wydać.
 
anonim cytuj
02-12-2022
No tak i mieszkać pod mostem. Chodzi mi o konkretne zabezpieczenie mieszkania kupionego przez nas już po rozwodzie męża.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie da się pominąć prawa spadkowego. Musiałby mąż skutecznie wydziedziczyć dzieci. Rozwód nic nie ma do rzeczy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Ok ale można zrzec się praw do spadku nieruchomości, chodzi mi o formule żeby to przedłożyć potwierdzić notarialnie itd
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jeśli dzieci się zgodzą na to, to mogą notarialnie zrzec się dziedziczenia po ojcu
 
anonim cytuj
02-12-2022
To trzeba zgłosić się do notariusza. Tylko kto byłby stroną,? Ty i mąż oraz druga umowa ojciec i jego dzieci. Inaczej trudno o zabezpieczenie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Darowizna z dożywociem to jest chyba jedyny sposób żeby po śmierci męża mieszkanie zostało tylko dla Pani
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za konkretną podpowiedź
 
anonim cytuj
02-12-2022
Darowizna wchodzi w substrat zachowku więc dzieci będą miały prawo do zachowku od Pani
 
anonim cytuj
02-12-2022
Sama już nie wiem jak to teraz ogarnąć
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zwykła darowizna tak, ale darowizna z umową dożywocie nie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Umowa darowizny a umowa dożywocia to dwie odrębne umowy niosące za sobą zupełnie inne skutki prawne
 
anonim cytuj
02-12-2022
Znalazłam już najlepsze rozwiązanie w interesującej mnie sprawie. Dziękuję za rady
 
anonim cytuj
02-12-2022
Czym innym jest umowa dożywocia od której zachowek nie jest należny, a czym innym darowizna z dożywotnią służebnością mieszkania z której zachowek przysługuje
 
anonim cytuj
02-12-2022
A jakie, bo mam taki sam problem ?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zrzekniecie się dziedziczenia w drodze umowy notarialnej zawartej między dziećmi mojego męża a nim
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dożywocie dla męża.
Ale gdy pani pierwsza ten tego to mąż dziedziczy po pani, a jego dzieci po nim.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Skoro nie odpowiedziała Pani na moje pytanie… postaram się bez tego przybliżyć temat
Po 1 żeby dzieci zrzekły sie dziedziczenia za życia ojca - to muszą wyrazić na to zgodę
Po 2 jeśli mąż przekaże Pani swoją część w drodze darowixny to wchodzi ona w substrat zachowku po jego śmierci. Podobnie ma się sprawa z testamentem
Jeśli mąż chciałby dzieci wydziedziczyć w testamencie ( czyt pozbawić prawa do zachowku) to musi mieć ku temu solidne powody określone w przepisach i jeśli by je wydziedziczył to prawo do zachowku przejdzie na ich dzieci i jeśli są one małoletnie ( szczególnie do 13 roku życia) to ich wydziedziczenie jest praktycznie niemożliwe
Ale tutaj może nie być w ogóle prawa do zachowku ze strony dzieci męża które otrzymały od męża inne darowizny. Sąd weźmie je pod uwagę szacując kwotę zachowku. Ewentualnie mogłyby mieć jedynie roszczenie o uzupełnienie zachowku
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przepraszam, chyba odpowiedziałam na Pani pytanie komu innemu. Dzieci są dorosłe, zostały zabezpieczone przez męża innymi darowiznami. Wyrażają zgodę na zrzeknięcie się praw do mieszkania.
 
anonim cytuj
02-12-2022
To myślę że skoro otrzymały swoje mieszkania w darowiźnie to najlepszy będzie testament i zachowek w tej sytuacji nie będzie przysługiwał
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak dokładnie. Dziękuję za podpowiedź
 
anonim cytuj
02-12-2022

Dzień dobry. Skoro dzieci męża są dorosłe i zostały zabezpieczone przez męża innymi darowiznami, to wyrażając zgodę na zrzeknięcie się praw do mieszkania, mają taką możliwość.

Po pierwsze, skoro dzieci zrzekają się praw do spadku, mogą to zrobić na dwa sposoby. Albo mogą zrzec się praw do spadku po ojcu za jego życia, co jest możliwe na podstawie art. 1020 Kodeksu Cywilnego, ale wymaga to formy aktu notarialnego. Albo mogą to zrobić w drodze odrzucenia spadku, jeżeli mąż już nie żyje. W przypadku odrzucenia spadku istotny jest termin - odrzucenie musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule spadkowym (art. 1014 Kodeksu Cywilnego).

Po drugie, jeżeli mąż przekaże Ci swoją część nieruchomości w drodze darowizny, to zgodnie z art. 1000 Kodeksu Cywilnego, darowizna wchodzi w skład tzw. "masa spadkowa" i podlega zachowkowi. Dzieci męża będą miały wtedy prawo do tzw. "zachowku", co wynika z art. 1000 i 922 Kodeksu Cywilnego. W praktyce oznacza to, że jeśli wartość darowizny byłaby zbyt wysoka, dzieci mogłyby żądać od Ciebie tzw. "dopełnienia zachowku".

Po trzecie, skoro dzieci męża są dorosłe i zostały zabezpieczone przez męża innymi darowiznami, to możecie zastosować również inne rozwiązania. Jednym z nich jest tzw. "darowizna z dożywotnim użytkowaniem". W takim przypadku mąż mógłby przekazać Ci swoją część nieruchomości, a jednocześnie zarezerwować sobie prawo do dożywotniego użytkowania tego mieszkania. W ten sposób, po jego śmierci, dzieci nie będą miały prawa do zachowku z tytułu tej darowizny.

Po czwarte, niezależnie od powyższego, warto pamiętać o możliwości sporządzenia testamentu. W teście mąż mógłby rozdysponować swoim majątkiem w dowolny sposób, jednak dzieci wciąż będą miały prawo do zachowku, chyba że zostały wydziedziczone (co jest możliwe tylko w bardzo ograniczonych sytuacjach, określonych w art. 1008 Kodeksu Cywilnego).

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wydaje się, że zrzeczenie się przez dzieci praw do spadku po ojcu, w formie aktu notarialnego, jest najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie musi być podjęte dobrowolnie przez dzieci, a decyzja o zrzeczeniu się praw do spadku jest nieodwołalna.

Prawo cywilne i spadkowe jest skomplikowane i pełne niuansów, dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Mimo że jestem adwokatem, te informacje służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują porady prawnej. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

dodatek aktywizacyjny
Witam. Od 1.09.2017 do 31.08.2019 zatrudniona bylam u pracodawcy. W czerwcu 2019 urodziłam dziecko i od 01.09.2019 przejął mnie ZUS i wypłacał zasiłek macierzyński przez nie cały rok. Po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego w lipcu 2020 zarejestrowałam w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Z dniem 01.09.2020 znalazłam samodzielnie pracę u tego samego pracodawcy jednak jest to trochę inne stanowisko inny wymiar godzin niż po...
Uchylenie alimentów na dorosłe dziecko.
Podpowie ktoś jak to jest z wycofaniem alimentów, gdy dziecko nie uczy się i jest pełnoletnie (18 lat). Gdzie i jak to się zgłasza, robi, jakie są procedury?...
Eksmisja niezameldowanego lokatora.
Chciałam zapytać jaka jest procedura eksmisji niezameldowanej lokatorki w mieszkaniu komunalnym? Mój kuzyn jest najemcą mieszkania a wraz z nim wprowadziła się jego "koleżanka" jednak w żaden sposób prośba nie można jej zmusić do opuszczenia mieszkania. Sprawą może zając się policja?...
Prawa autorskie.
Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak si...

Wyszukiwarka