Były mąż w zemście za założenie niebieskiej karty i zawiadomienie o groźbach karalnych złożył na mnie zawiadomienie do prokuratury o nadużywanie alkoholu.

Dobry wieczór,
Były mąż w zemście za założenie niebieskiej karty i zawiadomienie o groźbach karalnych złożył na mnie zawiadomienie do prokuratury o nadużywanie alkoholu..(bezpodstawnie) proszę o informacje jak to teraz będzie wyglądało,bo sytuacja jest dla mnie absurdalna i nie wiem co robić
anonim cytuj
02-12-2022
Były mąż w zemście za założenie niebieskiej karty i zawiadomienie o groźbach karalnych złożył na mnie zawiadomienie do prokuratury o nadużywanie alkoholu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
A czemu złożył do prokuratury? czy macie dzieci? czy ma dowody?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Mamy dziecko, jakieś zdj moje z wyjścia ze znajomymi i ponoć w domu z piwem zdj
 
anonim cytuj
02-12-2022
W momencie, gdy ktoś składa zawiadomienie do prokuratury, to organy ścigania zaczynają prowadzić postępowanie wyjaśniające. Celem tego jest ustalenie, czy doszło do przestępstwa.

Po drugie, co do zarzutu nadużywania alkoholu, polskie prawo nie określa bezpośrednio, co to znaczy. Jeżeli Twoje spożywanie alkoholu nie prowadzi do zaniedbań wobec dziecka, nie wpływa negatywnie na Twoje funkcjonowanie w społeczeństwie lub nie stwarza zagrożenia dla innych, trudno mówić o przestępstwie. Podstawą do takiego zarzutu mogłoby być np. spożywanie alkoholu w obecności dziecka, co jest zabronione na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Po trzecie, co do dowodów. Zdjęcia z wyjścia ze znajomymi, czy nawet ze spożywaniem piwa w domu, nie są wystarczająco silnymi dowodami na nadużywanie alkoholu, o ile nie są one częścią szerszego wzorca zachowań, który mógłby wpływać negatywnie na dobro dziecka.

Po czwarte, jeżeli twoje byłe małżeństwo było problematyczne i miały miejsce groźby karalne, to te kwestie również mogą być istotne dla organów ścigania. Jeżeli wcześniej założyłaś niebieską kartę, to oznacza, że istnieje już zapis o przemocy domowej. Może to mieć wpływ na postępowanie prokuratury.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Na pewno warto także wspomnieć o kilku dodatkowych aspektach.

Po pierwsze, o tym, że kwestia opieki nad dzieckiem jest zawsze najważniejsza. Sąd rodzinny, decydując o opiece nad dzieckiem, zawsze bierze pod uwagę dobro dziecka jako najważniejszy czynnik. Jeżeli spożywanie alkoholu nie wpływa na Twoją zdolność do opieki nad dzieckiem, sąd powinien to wziąć pod uwagę. Jest to zgodne z art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po drugie, o prawie do obrony. Jeżeli zostaniesz formalnie oskarżona o nadużywanie alkoholu, masz prawo się bronić i przedstawiać dowody na swoje usprawiedliwienie. Zgodnie z art. 42 Konstytucji RP, każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu.

Po trzecie, warto zwrócić uwagę na to, że zawiadomienie do prokuratury może być próbą manipulacji lub zemsty ze strony byłego męża. Jeżeli jest to próba manipulacji, możesz to zgłosić organom ścigania. Fałszywe oskarżenie jest przestępstwem na podstawie art. 233 Kodeksu karnego.

Po czwarte, niezależnie od wyniku postępowania, warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Sytuacje konfliktowe i stresujące, jak ta, mogą mieć poważny wpływ na Twoje samopoczucie. Pomoc psychologa może okazać się nieoceniona.

Na koniec, jeżeli sytuacja się komplikuje, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Prawo jest złożone i każdy przypadek jest inny. Profesjonalna rada prawna może pomóc Ci zrozumieć Twoje prawa i opcje. Proszę pamiętać, że ta odpowiedź ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji z prawnikiem.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Na etapie zawiadomienia, prokuratura ma obowiązek przeprowadzić czynności sprawdzające w celu ustalenia, czy doszło do przestępstwa. Jest to oparte na art. 304 §1 Kodeksu postępowania karnego. Jeżeli Twoje byłe małżonek złożył zawiadomienie, prokuratura będzie musiała przeprowadzić takie czynności. Jednak to nie oznacza, że automatycznie zostaniesz oskarżona o nadużywanie alkoholu. Wszystko zależy od dowodów, które są w posiadaniu prokuratury.

Po drugie, jeśli chodzi o zdjęcia, które zostały przedstawione jako dowód, to ważne jest, aby zrozumieć, że sama konsumpcja alkoholu nie jest przestępstwem. Zgodnie z art. 15 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nadużywanie alkoholu to regularne spożywanie go w ilościach prowadzących do upojenia alkoholowego. Jeżeli zatem zdjęcia przedstawiają jednorazowe spożycie alkoholu, mogą nie być wystarczające, aby dowieść nadużywania alkoholu.

Po trzecie, należy pamiętać, że fałszywe oskarżenia są karane na podstawie polskiego prawa. Zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego, osoba, która fałszywie zawiadamia o popełnieniu przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Po czwarte, jeżeli macie wspólne dziecko, to sąd rodzinny przy rozstrzyganiu spraw związanych z jego opieką kieruje się zawsze dobrem dziecka. To oznacza, że jeśli Twoje rzekome nadużywanie alkoholu nie wpływa na Twoje zdolności opiekuńcze, sąd powinien to wziąć pod uwagę. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Plan kontaktu z dzieckiem.
Muszę przedstawić do adwokata plan kontaktów. Wiem mniej więcej, jak to ma wyglądać, ale czy ktoś mógłby mi pokazać przykładowy plan, na którym będę się wzorować?...
Umowa o pracę na pół etatu, a nadgodziny.
Witam, będę wdzięczna za pomoc, z góry dziękuję, problem jest następujący: pracuję w systemie 12-godzinnym (ochrona). Pierwotnie byłam zatrudniona na cały etat w jednej firmie X, ale w tym roku do obsługi klienta została włączona druga firma Y. Cała załoga otrzymała do podpisania aneksy od firmy X zmieniające wymiar czasu pracy na pół etatu z dodatkowym zapisem: " Strony zgodnie ustalają, że dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony ...
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?...
Nieodpłatne szkolenie do pracy
Czy szkolenia do rozpoczęcia pracy nieodplatnie są legalne? Czy pracodawca moze szkolić pracownika Za 00,00 zł? I czy można podpisać umowę na taką kwotę? Proszę o odp ...

Wyszukiwarka