Nie dostałam jeszcze UoP

Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem. Podjęłam pracę z dn. 03.01.2024, na rozmowie o pracę było mówione wyraźnie, że zatrudnienie na UoP. Z tym, że przyszłam tego dnia, rozpoczęłam szkolenia (jakieś prezentacje itd), a umowy nadal nie mam podpisanej, żadnych badań ani nic. To może być tak przedłużane? Do pracy bezpośredniej jeszcze nie jestem dopuszczana, bo to etap szkoleń ale w innych miejscach pracy miałam umowę od pierwszego dnia kiedy się pojawiłam. Dodam, że kiedy pytam, pracodawca mówi, że kadry przygotowują nadal. Dzisiaj ta sama odpowiedź.
anonim cytuj
08-01-2024
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. W sytuacji, gdy umowa nie została jeszcze sporządzona ani podpisana, istotne jest, aby pracownik otrzymał pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia, które powinno zawierać kluczowe elementy, takie jak rodzaj umowy, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy oraz miejsce wykonywania pracy.

W przypadku braku pisemnej umowy o pracę, a także braku pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia, istnieje ryzyko uznania, że zatrudnienie odbywa się na warunkach ustalonych ustnie. Pracodawca, nie przekazując umowy na piśmie, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować sankcjami. Dodatkowo, brak formalnej umowy nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, w tym wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Pracownik ma również prawo żądać pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę. W razie dalszych opóźnień czy niejasności, zalecane jest skonsultowanie sytuacji z Państwową Inspekcją Pracy lub zatrudnienie radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże w dochodzeniu praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Skoro umowy jeszcze nie mam, a pracuję (na tych szkoleniach), to czy to oznacza, że jestem zatrudniona na jakichś innych warunkach? Bo trochę się martwię, że jak nie mam papieru, to mogą mnie łatwo zwolnić albo nie zapłacić za ten czas. Jak to jest, jeśli pracuję bez umowy? Co w takiej sytuacji mówi prawo?
 
anonim cytuj
10-01-2024
nawet w przypadku pracy bez formalnej pisemnej umowy, pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy, a wszelkie obowiązki i prawa powinny być respektowane przez pracodawcę


Praca bez podpisanej umowy o pracę, ale z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, może być traktowana jako zatrudnienie na warunkach ustalonych ustnie. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę może być zawarta również w formie ustnej. Jednakże, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli chodzi o ryzyko zwolnienia lub braku wypłaty wynagrodzenia, warto wiedzieć, że nawet w przypadku braku pisemnej umowy o pracę, pracownikowi przysługują prawa wynikające z Kodeksu pracy. Obejmuje to m.in. prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia za wykonaną pracę, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować odpowiedzialnością prawną.

W sytuacji niejasności co do warunków zatrudnienia, pracownik może również zwrócić się o interwencję do Państwowej Inspekcji Pracy, która może podjąć działania w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnego egzekwowania praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

240ksh
Czy art. 240 ksh wskazuję na to, że uchwała podjęta przez wspólników nie musi być protokołowana? ...
Licytacja nieruchomości a lokal zastępczy.
Witam. Wierzyciel skierował pismo do komornika o wycenę i zlicytowanie nieruchomości, w której przebywam jako samotna matka z 2 dzieci. Czy ktoś jest zobowiązany dać mi jakiś lokal zastępczy czy mnie zlicytują i z 2 dzieci zostanę na bruku? Jak to wszystko wygląda wg przepisów?...
Odszkodowanie za kolizje z dzikim zwierzęciem
Jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem, jak jeleń wleciał w samochód a znak A-18b był 6 km przed zderzeniem? Czy da się uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie? ...
Odszkodowanie z OC.
Dzień dobry, byłem poszkodowanym w kolizji (nietrzeźwy kierowca wymusił pierwszeństwo i uciekł z miejsca zdarzenia), sprawa zgłoszona na policję, finalnie wracając z komisariatu znalazłem sprawcę i wezwałem policję i do wszystkiego się przyznał. Ubezpieczyciel chce aby dosłać notatkę policyjną (koszt opłaty skarbowej 17 zł) i chciałbym się dowiedzieć czy tego typu dodatkowe koszty, też można doliczyć do kwoty odszkodowania?...

Wyszukiwarka