Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem. Podjęłam pracę z dn. 03.01.2024, na rozmowie o pracę było mówione wyraźnie, że zatrudnienie na UoP. Z tym, że przyszłam tego dnia, rozpoczęłam szkolenia (jakieś prezentacje itd), a umowy nadal nie mam podpisanej, żadnych badań ani nic. To może być tak przedłużane? Do pracy bezpośredniej jeszcze nie jestem dopuszczana, bo to etap szkoleń ale w innych miejscach pracy miałam umowę od pierwszego dnia kiedy się pojawiłam. Dodam, że kiedy pytam, pracodawca mówi, że kadry przygotowują nadal. Dzisiaj ta sama odpowiedź.
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. W sytuacji, gdy umowa nie została jeszcze sporządzona ani podpisana, istotne jest, aby pracownik otrzymał pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia, które powinno zawierać kluczowe elementy, takie jak rodzaj umowy, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy oraz miejsce wykonywania pracy.
W przypadku braku pisemnej umowy o pracę, a także braku pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia, istnieje ryzyko uznania, że zatrudnienie odbywa się na warunkach ustalonych ustnie. Pracodawca, nie przekazując umowy na piśmie, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować sankcjami. Dodatkowo, brak formalnej umowy nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, w tym wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Pracownik ma również prawo żądać pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę. W razie dalszych opóźnień czy niejasności, zalecane jest skonsultowanie sytuacji z Państwową Inspekcją Pracy lub zatrudnienie radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże w dochodzeniu praw pracownika.
anonim cytuj
10-01-2024
Skoro umowy jeszcze nie mam, a pracuję (na tych szkoleniach), to czy to oznacza, że jestem zatrudniona na jakichś innych warunkach? Bo trochę się martwię, że jak nie mam papieru, to mogą mnie łatwo zwolnić albo nie zapłacić za ten czas. Jak to jest, jeśli pracuję bez umowy? Co w takiej sytuacji mówi prawo?
anonim cytuj
10-01-2024
nawet w przypadku pracy bez formalnej pisemnej umowy, pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy, a wszelkie obowiązki i prawa powinny być respektowane przez pracodawcę
Praca bez podpisanej umowy o pracę, ale z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, może być traktowana jako zatrudnienie na warunkach ustalonych ustnie. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę może być zawarta również w formie ustnej. Jednakże, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 1 Kodeksu pracy).
Jeśli chodzi o ryzyko zwolnienia lub braku wypłaty wynagrodzenia, warto wiedzieć, że nawet w przypadku braku pisemnej umowy o pracę, pracownikowi przysługują prawa wynikające z Kodeksu pracy. Obejmuje to m.in. prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia za wykonaną pracę, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować odpowiedzialnością prawną.
W sytuacji niejasności co do warunków zatrudnienia, pracownik może również zwrócić się o interwencję do Państwowej Inspekcji Pracy, która może podjąć działania w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnego egzekwowania praw pracownika.
Moja mama jest jedynym z ok. 35 spadkobierców (dokładnej ilości nie jestem pewien) 2 działek bo jej dziadkach, którzy zmarli ok 30 lat temu. Mamie prawnie przysługuje 1/5 części tego spadku. Jako, że nikt z rodziny nie chce doprowadzić do podziału tego spadku, a podatek przez tyle lat jest płacony bez sensu, mama postanowiła skorzystać z usług firm, która skupuje udziały w spadkach.
Moje pytanie jest takie, czy ktoś z obecnych tu na forum osób k...
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Witam serdecznie,
Nie dawno temu złożyłem zeznania jako świadok w procesie karnym. Wówczas byłem przekonany, że mówię prawdę, ale po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że mogłem się pomylić w niektórych szczegółach. Czy jest jakaś możliwość wycofania lub zmiany mojego zeznania? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z takim działaniem?
Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem jak postąpić w tej sytuacji.
Pozdrawiam...
Witam. Proszę o informację czy sprzedając przez internet jako osoba fizyczna mam prawo wycofać się ze sprzedaży i nie wysłać towaru gdy kupujący oświadczył, że zrobił przelew. Na grupie sprzedażowej wystawiłam przedmiot jak się okazało w rażąco niskiej cenie. Kilku grupowiczów po fakcie poinformowało mnie o realnej cenie. Towar wystawiłam za 5 % jego wartości. Proszę o informację i podstawę prawną czy muszę wysłać towar....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: