Nie dostałam jeszcze UoP

Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem. Podjęłam pracę z dn. 03.01.2024, na rozmowie o pracę było mówione wyraźnie, że zatrudnienie na UoP. Z tym, że przyszłam tego dnia, rozpoczęłam szkolenia (jakieś prezentacje itd), a umowy nadal nie mam podpisanej, żadnych badań ani nic. To może być tak przedłużane? Do pracy bezpośredniej jeszcze nie jestem dopuszczana, bo to etap szkoleń ale w innych miejscach pracy miałam umowę od pierwszego dnia kiedy się pojawiłam. Dodam, że kiedy pytam, pracodawca mówi, że kadry przygotowują nadal. Dzisiaj ta sama odpowiedź.
anonim cytuj
08-01-2024
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. W sytuacji, gdy umowa nie została jeszcze sporządzona ani podpisana, istotne jest, aby pracownik otrzymał pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia, które powinno zawierać kluczowe elementy, takie jak rodzaj umowy, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy oraz miejsce wykonywania pracy.

W przypadku braku pisemnej umowy o pracę, a także braku pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia, istnieje ryzyko uznania, że zatrudnienie odbywa się na warunkach ustalonych ustnie. Pracodawca, nie przekazując umowy na piśmie, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować sankcjami. Dodatkowo, brak formalnej umowy nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, w tym wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Pracownik ma również prawo żądać pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę. W razie dalszych opóźnień czy niejasności, zalecane jest skonsultowanie sytuacji z Państwową Inspekcją Pracy lub zatrudnienie radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże w dochodzeniu praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Skoro umowy jeszcze nie mam, a pracuję (na tych szkoleniach), to czy to oznacza, że jestem zatrudniona na jakichś innych warunkach? Bo trochę się martwię, że jak nie mam papieru, to mogą mnie łatwo zwolnić albo nie zapłacić za ten czas. Jak to jest, jeśli pracuję bez umowy? Co w takiej sytuacji mówi prawo?
 
anonim cytuj
10-01-2024
nawet w przypadku pracy bez formalnej pisemnej umowy, pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy, a wszelkie obowiązki i prawa powinny być respektowane przez pracodawcę


Praca bez podpisanej umowy o pracę, ale z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, może być traktowana jako zatrudnienie na warunkach ustalonych ustnie. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę może być zawarta również w formie ustnej. Jednakże, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli chodzi o ryzyko zwolnienia lub braku wypłaty wynagrodzenia, warto wiedzieć, że nawet w przypadku braku pisemnej umowy o pracę, pracownikowi przysługują prawa wynikające z Kodeksu pracy. Obejmuje to m.in. prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia za wykonaną pracę, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować odpowiedzialnością prawną.

W sytuacji niejasności co do warunków zatrudnienia, pracownik może również zwrócić się o interwencję do Państwowej Inspekcji Pracy, która może podjąć działania w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnego egzekwowania praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

Spadek po śmierci małżonka.
Ja tylko o poradę/podpowiedź dla znajomej. Małżeństwo dwa lata po ślubie bez wspólnych dzieci (dzieci tylko posiada żona z poprzedniego małżeństwa) Małżonek zmarł jakiś miesiąc temu nie pozostawiając testamentu i tu właśnie pytanie znajomej. Czy do przyjęcia spadku po zmarłym wystarczy tylko notariusz i przyjęcie spadku u niego za dość spora opłatą czy mimo notariusza musi być też postępowanie w sądzie?...
Ustanie L4 a podpisanie nowej umowy
Dzień dobry, 31.10. 2023 r. W ostatnim dniu pracy zostało mi wystawione L4 do dnia 29.11.2023r. Nowa pracę zaczynam od grudnia. Czy na czas od 29.11 do dnia podpisania umowy przysługuje mi jakieś ubezpieczenie? Dziękuję za odpowiedź ...
błędnie obliczany ZUS
Mój znajomy ma firmę i księgowa. Księgowa co miesiąc obliczała ZUS i to, ile ma zapłacić. W pewnym momencie przez kilka miesięcy robiła błędy i źle obliczala kwotę, przez co narobiła koledze ogromny ‚dług' w zusie. Zmienił już księgowa. W jaki sposób pociągnąć była księgowa do odpowiedzialności i zapłaty?...
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ?
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ? Przypadek jest taki: Właściciel mieszkania mieszka na wsi w swoim domu i tam też jest zameldowany, ale ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które znajduje się w mieście. Jest przedstawicielem handlowym - mieszkanie nie jest wykorzystywane do fizycznej działalności tzn. nie ma tam sklepu, magazynu czy biura obsługi itd....

Wyszukiwarka