Nie dostałam jeszcze UoP

Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem. Podjęłam pracę z dn. 03.01.2024, na rozmowie o pracę było mówione wyraźnie, że zatrudnienie na UoP. Z tym, że przyszłam tego dnia, rozpoczęłam szkolenia (jakieś prezentacje itd), a umowy nadal nie mam podpisanej, żadnych badań ani nic. To może być tak przedłużane? Do pracy bezpośredniej jeszcze nie jestem dopuszczana, bo to etap szkoleń ale w innych miejscach pracy miałam umowę od pierwszego dnia kiedy się pojawiłam. Dodam, że kiedy pytam, pracodawca mówi, że kadry przygotowują nadal. Dzisiaj ta sama odpowiedź.
anonim cytuj
08-01-2024
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. W sytuacji, gdy umowa nie została jeszcze sporządzona ani podpisana, istotne jest, aby pracownik otrzymał pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia, które powinno zawierać kluczowe elementy, takie jak rodzaj umowy, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy oraz miejsce wykonywania pracy.

W przypadku braku pisemnej umowy o pracę, a także braku pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia, istnieje ryzyko uznania, że zatrudnienie odbywa się na warunkach ustalonych ustnie. Pracodawca, nie przekazując umowy na piśmie, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować sankcjami. Dodatkowo, brak formalnej umowy nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, w tym wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Pracownik ma również prawo żądać pisemnego potwierdzenia warunków umowy o pracę. W razie dalszych opóźnień czy niejasności, zalecane jest skonsultowanie sytuacji z Państwową Inspekcją Pracy lub zatrudnienie radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże w dochodzeniu praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Skoro umowy jeszcze nie mam, a pracuję (na tych szkoleniach), to czy to oznacza, że jestem zatrudniona na jakichś innych warunkach? Bo trochę się martwię, że jak nie mam papieru, to mogą mnie łatwo zwolnić albo nie zapłacić za ten czas. Jak to jest, jeśli pracuję bez umowy? Co w takiej sytuacji mówi prawo?
 
anonim cytuj
10-01-2024
nawet w przypadku pracy bez formalnej pisemnej umowy, pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy, a wszelkie obowiązki i prawa powinny być respektowane przez pracodawcę


Praca bez podpisanej umowy o pracę, ale z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, może być traktowana jako zatrudnienie na warunkach ustalonych ustnie. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę może być zawarta również w formie ustnej. Jednakże, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia warunków umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli chodzi o ryzyko zwolnienia lub braku wypłaty wynagrodzenia, warto wiedzieć, że nawet w przypadku braku pisemnej umowy o pracę, pracownikowi przysługują prawa wynikające z Kodeksu pracy. Obejmuje to m.in. prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia za wykonaną pracę, narusza przepisy Kodeksu pracy, co może skutkować odpowiedzialnością prawną.

W sytuacji niejasności co do warunków zatrudnienia, pracownik może również zwrócić się o interwencję do Państwowej Inspekcji Pracy, która może podjąć działania w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnego egzekwowania praw pracownika.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy najmu.
Witam. Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach? Umowa jest na 12 miesięcy po tym czasie przechodzi na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów....
Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...
Podwyższenie alimentów.
Płacę alimenty na syna 14 lat. Była partnerka, wniosła o podwyższenie alimentów na kwotę 1000zł i zabezpieczenie które na tą chwilę przyznał Sąd w kwocie 800zł, rozprawa koniec stycznia, czy jest taka możliwość aby Sąd na rozprawie zszedł poniżej zabezpieczenia? Czy kwestia tylko teraz tych 200zł? Z góry dziękuję za odpowiedź. ...
Właściciel mieszkania podnosi czynsz. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić?
Wynająłem pokój za X zł miesięcznie, w cenie są wszystkie rachunki za prąd, woda i internet. Mam zapisane w umowie, że to jedyna stała opłata. Parę dni temu właściciel oznajmił że w związku z wysokimi kosztami energii podnosi czynsz o Y zł, być może jak będą dalsze podwyżki to znów podniesie. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić? Jest ewentualność żeby wypowiedzieć umowę najmu ale obecnie nie znajdę nic w tej cenie a przy podpisywaniu umowy...

Wyszukiwarka