Czy to zgodne z prawem, żeby obaj ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Dzień dobry,
Mam pytanie ws. alimentów na dziecko.
Ojciec biologiczny płaci alimenty na dziecko, zostały mu odebrane prawa rodzicielskie kilka lat temu. Matka dziecka wyszła za mąż za innego mężczyznę, ten adoptował dziecko i jest jego prawnym opiekunem (tata 2, jeśli tak można nazwać)
Para się rozstała, więc tata 2 również płaci alimenty na dziecko. Matka nie zgłosiła tego faktu, więc pobiera alimenty x 2
Pytanie 1.
Czy to zgodne z prawem, żeby "obaj" ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Pytanie 2.
Czy ojciec biologiczny może wystąpić o zatrzymanie jego zobowiązań alimentacyjnych (bank alimentacyjny płaci matce dziecka, bo ojca nie stać na ustanowioną kwotę i spłaca tylko tyle na ile go stać)
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Jeśli doszło do pełnego przysposobienia to ten obowiazek został uchylony już po przysposobienie. Jeśli niepełne to powinien wystapić o uchylenie obowiązku
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję za informację. Niestety nie jestem w stanie dowiedzieć się czy było pełne przysposobienie czy niepełne, bo brak kontaktu z tymi osobami. Dziecko nosi nazwisko ojca, który ją adoptował, ale nie wiem czy to może świadczyć o rodzaju przysposobienia. Wcześniej dziecko nosiło nazwisko ojca biologicznego.
Jeszcze dla upewnienia, Pani odpowiedź jest do ojca biologicznego, tak? Nie wiem czy dobrze rozumiem, że on może wystąpić o uchylenie? Wygląda na to, że od kilku lat rośnie mu dług (który spłaca w niewielkich ratach) a być może już dawno mógł wystąpić o uchylenie.
anonim cytuj
30-11-2022
nawet przy niepełnym przysposobieniu bo ojciec przysposabiający jest zobowiązany w pierwszej kolejności do pokrywania kosztów utrzymania. Tak powinien złożyć pozew o uchylenie.
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję jeszcze raz. Wspaniała grupa i super pomocni specjaliści
anonim cytuj
30-11-2022
Niech w pozwie zaznaczy aby uchylony został obowiązek z data wsteczna
anonim cytuj
30-11-2022
Przekażę, na pewno się ucieszy.
anonim cytuj
30-11-2022
Dzień dobry,
Po pierwsze, odpowiedzi, które otrzymałeś są poprawne, ale postaram się dodać nieco więcej kontekstu prawnego do wyjaśnienia sytuacji.
Artykuł 117 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że przysposobienie niesie za sobą takie same obowiązki alimentacyjne, jak obowiązki biologicznych rodziców. To oznacza, że ojciec przysposabiający ma obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Co więcej, artykuł 118 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że w momencie pełnego przysposobienia, więzy prawne z biologicznymi rodzicami zostają zerwane. Oznacza to, że biologiczny ojciec nie miałby już obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, jeśli doszło do pełnego przysposobienia.
Po drugie, wygląda na to, że nie jesteś pewien, czy doszło do pełnego przysposobienia. Możliwość zmiany nazwiska dziecka na nazwisko ojca przysposabiającego może wskazywać na pełne przysposobienie, ale nie jest to definitywny dowód. W tym przypadku, ojciec biologiczny powinien skonsultować się z sądem rodzinny, który był odpowiedzialny za proces adopcyjny, aby dowiedzieć się, czy doszło do pełnego przysposobienia.
Po trzecie, jeśli doszło do niepełnego przysposobienia, ojciec biologiczny wciąż może być zobowiązany do płacenia alimentów, chyba że złoży pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jak sugerowałeś. Sąd będzie oceniał takie wnioski na podstawie najlepszego interesu dziecka, zgodnie z art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Po czwarte, co do zasady sąd może uchylić obowiązek alimentacyjny z mocą wsteczną, ale to zależy od konkretnych okoliczności danego przypadku. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może zmienić lub uchylić decyzję w sprawie alimentów, jeśli zmienią się okoliczności, na podstawie których decyzja została wydana.
anonim cytuj
02-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie, które przychodzi mi na myśl - jeśli ojciec biologiczny zdecyduje się wystąpić do sądu z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, czy musi zaangażować prawnika, aby go reprezentować? Czy może to zrobić sam, reprezentując siebie? Dzięki za wszelką pomoc.
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, ojciec biologiczny ma prawo reprezentować się samodzielnie w sądzie, a zatem nie musi zatrudniać prawnika do prowadzenia sprawy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Po drugie, chociaż samo złożenie pozwu nie wymaga zazwyczaj specjalistycznej wiedzy prawniczej, proces sądowy może być skomplikowany i wymaga zrozumienia przepisów prawa rodzinnego oraz procedury sądowej. Ojciec biologiczny musi również pamiętać, że musi w pełni udowodnić swoje twierdzenia w sądzie.
Po trzecie, należy podkreślić, że korzystanie z pomocy prawnika ma wiele zalet. Prawnicy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które mogą pomóc w prowadzeniu sprawy.
Jednak decyzja o skorzystaniu z usług prawnika powinna zależeć od wielu czynników, w tym od skomplikowania sprawy, komfortu z samodzielnym prowadzeniem sprawy oraz możliwości finansowych.
Witam proszę o poradę. Mąż w pracy złamał palca w prawej ręce obecnie jest na chorobowym do 15.10. 2021 jednak wizytę u ortopedy ma dopiero 30.12.2021. Prosze o odpowiedź czy nie będzie problemów z uzyskaniem odszkodowania z dodatkowego ubezpieczenia PZU. Czy lepiej udać się szybciej do ortopedy prywatnie? Dziękuję...
Witam mam pytanie dług alimentacyjny u komornika jest około 20 tys teraz będę przechodzić na fundusz alimentacyjny. Co z tym długiem jeśli ojciec dzieci przebywa w zakładzie karnym ? Czy jak podejmie się pracy to wtedy dług będzie ściągany ? Czy będę musiała na nowo chodzić po sądach czy komornikach ?...
Witam. Doprowadzałem u klienta przewód zasilający pod transformator w kuchni. Od tego transformatora Pan od ścian regipsowych wyprowadził tylko 2 żyły pod ledy rgb. Klient wydzwania do mnie i straszy mnie sądem, że jest to moja wina. Klient oczywiście zapłacił po wykonanym zleceniu i otrzymał fakturę. Powiedzcie mi czy faktycznie jest to moja wina jeżeli tego nie robiłem? Ja tutaj nie widzę oczywiście swojej winy bo jak mogę odpowiadać za coś cze...
Witam Kolezanka odeszla wraz z dziecmi od przemocowego meza Obecnie mieszka u kolezanki Za tydzien ma wynajac mieszkanie I zlozyc papiery rozwodowe Zaznaczam ze zarowno ona jak i dzieci boja sie meza Pytanie mam nastepujace Czy gdy jeszcze nie ma papierow rozwodowych a zmieni miejsce zamieszkania ma obowiazek podac adres mezowi?A jesli tak czy ma obowiazek wpuscic go do tego mieszkania(o co napewno bedzie zabiegal pod pretekstem sprawdzenia warun...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: