Czy to zgodne z prawem, żeby obaj ojcowie płacili alimenty na dziecko?

Dzień dobry,
Mam pytanie ws. alimentów na dziecko.
Ojciec biologiczny płaci alimenty na dziecko, zostały mu odebrane prawa rodzicielskie kilka lat temu. Matka dziecka wyszła za mąż za innego mężczyznę, ten adoptował dziecko i jest jego prawnym opiekunem (tata 2, jeśli tak można nazwać)
Para się rozstała, więc tata 2 również płaci alimenty na dziecko. Matka nie zgłosiła tego faktu, więc pobiera alimenty x 2
Pytanie 1.
Czy to zgodne z prawem, żeby "obaj" ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Pytanie 2.
Czy ojciec biologiczny może wystąpić o zatrzymanie jego zobowiązań alimentacyjnych (bank alimentacyjny płaci matce dziecka, bo ojca nie stać na ustanowioną kwotę i spłaca tylko tyle na ile go stać)
Bardzo dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
30-11-2022
Jeśli doszło do pełnego przysposobienia to ten obowiazek został uchylony już po przysposobienie. Jeśli niepełne to powinien wystapić o uchylenie obowiązku
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję za informację. Niestety nie jestem w stanie dowiedzieć się czy było pełne przysposobienie czy niepełne, bo brak kontaktu z tymi osobami. Dziecko nosi nazwisko ojca, który ją adoptował, ale nie wiem czy to może świadczyć o rodzaju przysposobienia. Wcześniej dziecko nosiło nazwisko ojca biologicznego.
Jeszcze dla upewnienia, Pani odpowiedź jest do ojca biologicznego, tak? Nie wiem czy dobrze rozumiem, że on może wystąpić o uchylenie? Wygląda na to, że od kilku lat rośnie mu dług (który spłaca w niewielkich ratach) a być może już dawno mógł wystąpić o uchylenie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
nawet przy niepełnym przysposobieniu bo ojciec przysposabiający jest zobowiązany w pierwszej kolejności do pokrywania kosztów utrzymania. Tak powinien złożyć pozew o uchylenie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję jeszcze raz. Wspaniała grupa i super pomocni specjaliści
 
anonim cytuj
30-11-2022
Niech w pozwie zaznaczy aby uchylony został obowiązek z data wsteczna
 
anonim cytuj
30-11-2022
Przekażę, na pewno się ucieszy.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dzień dobry,

Po pierwsze, odpowiedzi, które otrzymałeś są poprawne, ale postaram się dodać nieco więcej kontekstu prawnego do wyjaśnienia sytuacji.

Artykuł 117 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że przysposobienie niesie za sobą takie same obowiązki alimentacyjne, jak obowiązki biologicznych rodziców. To oznacza, że ojciec przysposabiający ma obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Co więcej, artykuł 118 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że w momencie pełnego przysposobienia, więzy prawne z biologicznymi rodzicami zostają zerwane. Oznacza to, że biologiczny ojciec nie miałby już obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, jeśli doszło do pełnego przysposobienia.

Po drugie, wygląda na to, że nie jesteś pewien, czy doszło do pełnego przysposobienia. Możliwość zmiany nazwiska dziecka na nazwisko ojca przysposabiającego może wskazywać na pełne przysposobienie, ale nie jest to definitywny dowód. W tym przypadku, ojciec biologiczny powinien skonsultować się z sądem rodzinny, który był odpowiedzialny za proces adopcyjny, aby dowiedzieć się, czy doszło do pełnego przysposobienia.

Po trzecie, jeśli doszło do niepełnego przysposobienia, ojciec biologiczny wciąż może być zobowiązany do płacenia alimentów, chyba że złoży pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jak sugerowałeś. Sąd będzie oceniał takie wnioski na podstawie najlepszego interesu dziecka, zgodnie z art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po czwarte, co do zasady sąd może uchylić obowiązek alimentacyjny z mocą wsteczną, ale to zależy od konkretnych okoliczności danego przypadku. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może zmienić lub uchylić decyzję w sprawie alimentów, jeśli zmienią się okoliczności, na podstawie których decyzja została wydana.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie, które przychodzi mi na myśl - jeśli ojciec biologiczny zdecyduje się wystąpić do sądu z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, czy musi zaangażować prawnika, aby go reprezentować? Czy może to zrobić sam, reprezentując siebie? Dzięki za wszelką pomoc.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, ojciec biologiczny ma prawo reprezentować się samodzielnie w sądzie, a zatem nie musi zatrudniać prawnika do prowadzenia sprawy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Po drugie, chociaż samo złożenie pozwu nie wymaga zazwyczaj specjalistycznej wiedzy prawniczej, proces sądowy może być skomplikowany i wymaga zrozumienia przepisów prawa rodzinnego oraz procedury sądowej. Ojciec biologiczny musi również pamiętać, że musi w pełni udowodnić swoje twierdzenia w sądzie.

Po trzecie, należy podkreślić, że korzystanie z pomocy prawnika ma wiele zalet. Prawnicy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które mogą pomóc w prowadzeniu sprawy.

Jednak decyzja o skorzystaniu z usług prawnika powinna zależeć od wielu czynników, w tym od skomplikowania sprawy, komfortu z samodzielnym prowadzeniem sprawy oraz możliwości finansowych.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest pomocne.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy sąsiad ma obowiązek dołożyć się do ogrodzenia?
Czy robiąc ogrodzenie sąsiad musi się dołożyć do połowy kosztów? Jak zrobić aby się dołożył?...
problem z deweloperem
Witam Mam problem z deweloperem . Zakupiłam nowe mieszkanie na osiedlu, na którym po dwóch latach założyli szlaban. Pilot otrzymali tylko Ci mieszkańcy co mają wykupione miejsca postojowe pod blokiem. Uniemożliwili mi tym wjazd pod mój bezpośrednio blok, gdzie nie chce korzystać z miejsc parkingowych Ale podjechać np pod klatkę z zakupami i małym dzieckiem. Miejsc do wykupienia już nie ma pod blokiem, deweloper zaproponował wykup miejsca dla ...
Areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny.
Witam, sąd zarządził areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny. Osadzony przebywa już w areszcie, jest możliwość zapłacenia grzywny i wypuszczenie go?...
Pracodawca narzuca termin urlopu.
Męża zakład pracy ma urlop wakacyjnych na początku lipcu. Mamy zabudowany pobyt wakacyjny na przełomie lipca/sierpnia. Czy mąż musi godzić się na urlop wtedy kiedy stoi cały zakład pracy. Dodam, że jest to bieżący urlop. Na jaki artykuły może powołać się mąż lub co możemy zrobić w tej sytuacji. Nie mamy jak przełożyć terminów domków, są już opłacone....

Wyszukiwarka