Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?

Witam.
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
I jeszcze jedno pytanie. Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Prace zaczął po skończonym technikum?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie. Technikum było skończone w 2010r.
Po technikum do listopada 2016r mąż był na kursie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Miałam na myśli ze po a nie w trakcie. To już powinno zostać naliczone 26 dni. Oczywiście o ile pracodawca ma świadectwo skończonej szkoły bądź inny dokument o tym świadczący
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, wszystkie dokumenty są u pracodawcy. Dziękuję bardzo za pomoc.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić ekwiwalent jeśli przysługujący urlop nie został wykorzystany.
Tak, w przypadku gdy nauka w technikum nie pokrywała się jednocześnie z pracą, w listopadzie 2022 (po przepracowaniu 6 lat) pracownik nabywa prawo do zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

wypisz daty
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli
liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?


Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa prawna to art. 167 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi, który nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?


Jeżeli Twój mąż posiada wykształcenie średnie i prace rozpoczął po ukończeniu technikum, to zgodnie z art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Skoro technikum skończył w 2010 roku, a pracę rozpoczął w listopadzie 2016 roku, to przepracował do tej pory 6 lat. Aby nabyć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, musi przepracować jeszcze 4 lata.

A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?


Tak, istnieje taka zasada. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jednakże w uzasadnionych przypadkach pracownik może, za zgodą pracodawcy, wykorzystać przysługujący mu urlop w ciągu trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, powinien to uczynić do końca marca następnego roku, chyba że pracodawca udzielił mu innej zgody.

liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu


Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Jak wspomniano wcześniej, mąż posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 10 lat, niezależnie od daty rozpoczęcia pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy muszę odprowadzić podatek od darowizny ?
Witam. Powiedzcie mi proszę czy jeśli ojciec podaruje mojej żonie gotówkę w wysokości no 100tys to zaistnieje obowiązek zapłaty podatku do Urzędu Skarbowego?...
zatrzymanie sprzętu elektronicznego
W grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBŚP przeszukali moje mieszkanie i zatrzymali sprzęt elektroniczny, który trafił w ręce biegłego z zakresu informatyki. Głównym zainteresowanym prokuratury i prowodyrem całego zamieszania był członek rodziny, który nie mieszka ze mną od wielu lat. Jego obecny dom również przeszukano, a on sam trafił do aresztu śledczego, w którym przebywa do dziś. Z dokumentu postanowienia wynika, że moje mieszkanie został...
Czy komornik może zabrać pieniądze z bezzwrotnej zapomogi z pracy?
Dzień dobry. Czy jeśli posiadam komornika na pensji,a chce starać się o zapomogę bezzwrotną z pracy,to czy komornik mi ją zabierze? Czy mogę prosić pracodawcę o przesłanie zapomogi na inne ( nie moje konto)?...
Sprawa alimentacyja.
Kolega twierdzi, że jego była małżonka (są od 5 lat rozwiedzeni) na pozwie o alimenty na dziecko zażądala pitu z urzędu skarbowego i wyciągów z konta. O ile pit z US jest oczywisty o tyle wyciągi z konta nie jestem pewien. Przecież na tych wyciągach jest wszystko, włącznie z wydatkami, które jednak kolega nie chce aby była małżonka je widziała. Może o takie wyciągi wnioskować? A jeśli może to kolega może się nie zgodzić? Dla jasności - kolega...

Wyszukiwarka