Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa prawna to art. 167 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi, który nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?
Jeżeli Twój mąż posiada wykształcenie średnie i prace rozpoczął po ukończeniu technikum, to zgodnie z art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Skoro technikum skończył w 2010 roku, a pracę rozpoczął w listopadzie 2016 roku, to przepracował do tej pory 6 lat. Aby nabyć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, musi przepracować jeszcze 4 lata.
A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?
Tak, istnieje taka zasada. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jednakże w uzasadnionych przypadkach pracownik może, za zgodą pracodawcy, wykorzystać przysługujący mu urlop w ciągu trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, powinien to uczynić do końca marca następnego roku, chyba że pracodawca udzielił mu innej zgody.
liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu
Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Jak wspomniano wcześniej, mąż posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 10 lat, niezależnie od daty rozpoczęcia pracy.