Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?

Witam.
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
I jeszcze jedno pytanie. Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Prace zaczął po skończonym technikum?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie. Technikum było skończone w 2010r.
Po technikum do listopada 2016r mąż był na kursie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Miałam na myśli ze po a nie w trakcie. To już powinno zostać naliczone 26 dni. Oczywiście o ile pracodawca ma świadectwo skończonej szkoły bądź inny dokument o tym świadczący
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, wszystkie dokumenty są u pracodawcy. Dziękuję bardzo za pomoc.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić ekwiwalent jeśli przysługujący urlop nie został wykorzystany.
Tak, w przypadku gdy nauka w technikum nie pokrywała się jednocześnie z pracą, w listopadzie 2022 (po przepracowaniu 6 lat) pracownik nabywa prawo do zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

wypisz daty
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli
liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?


Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa prawna to art. 167 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi, który nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?


Jeżeli Twój mąż posiada wykształcenie średnie i prace rozpoczął po ukończeniu technikum, to zgodnie z art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Skoro technikum skończył w 2010 roku, a pracę rozpoczął w listopadzie 2016 roku, to przepracował do tej pory 6 lat. Aby nabyć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, musi przepracować jeszcze 4 lata.

A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?


Tak, istnieje taka zasada. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jednakże w uzasadnionych przypadkach pracownik może, za zgodą pracodawcy, wykorzystać przysługujący mu urlop w ciągu trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, powinien to uczynić do końca marca następnego roku, chyba że pracodawca udzielił mu innej zgody.

liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu


Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Jak wspomniano wcześniej, mąż posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 10 lat, niezależnie od daty rozpoczęcia pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ?
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ? Przypadek jest taki: Właściciel mieszkania mieszka na wsi w swoim domu i tam też jest zameldowany, ale ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które znajduje się w mieście. Jest przedstawicielem handlowym - mieszkanie nie jest wykorzystywane do fizycznej działalności tzn. nie ma tam sklepu, magazynu czy biura obsługi itd....
Nienależne świadczenie.
Pewna kobieta przez 3 ostatnie lata robiła do mnie przez przypadek przelewy. Po 3 latach zorientowała się że przelewy szły do mnie a nie do właściwej osoby. Przez ten czas łączna suma to ponad 3000 zł. Kwoty były na tyle małe że nawet się nie zorientowałam. Dogadałam się z tą kobieta że będę jej odsyłać pieniądze na tyle ile jestem w stanie aby ją spłacić. Pani ta ciągle mnie ponagla i wmawia mi że to moja wina bo nie zobaczyłam że przychodzą mi ...
Praca w innym miejscu na urlopie.
Mam taką kwestię. W najbliższych dniach planuję wypowiedzieć UoP z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracuję w agencji, która ma zakaz konkurencji. Wiem, że normalnie jak się jest na urlopie (a ja mam dużo do wykorzystania) to można pracować w innym miejscu. A co w przypadku gdy mam zakaz konkurencji a będę przechodzić do firmy o podobnym profilu co obecna firma? Nie wiem czy to coś zmienia, ale chcę przejść z UoP na B2B (w nowym m...
Zwrot artykułu higienicznego.
Czy artykuł higieniczny, który nie ma dodatkowych zabezpieczeń lub plomb, zakupiony przez Internet. (przyszło w zwykłym pudełku bez folii) można zwrócić?...

Wyszukiwarka