Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?

Witam.
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
I jeszcze jedno pytanie. Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Prace zaczął po skończonym technikum?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie. Technikum było skończone w 2010r.
Po technikum do listopada 2016r mąż był na kursie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Miałam na myśli ze po a nie w trakcie. To już powinno zostać naliczone 26 dni. Oczywiście o ile pracodawca ma świadectwo skończonej szkoły bądź inny dokument o tym świadczący
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, wszystkie dokumenty są u pracodawcy. Dziękuję bardzo za pomoc.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić ekwiwalent jeśli przysługujący urlop nie został wykorzystany.
Tak, w przypadku gdy nauka w technikum nie pokrywała się jednocześnie z pracą, w listopadzie 2022 (po przepracowaniu 6 lat) pracownik nabywa prawo do zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

wypisz daty
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli
liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?


Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa prawna to art. 167 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi, który nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?


Jeżeli Twój mąż posiada wykształcenie średnie i prace rozpoczął po ukończeniu technikum, to zgodnie z art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Skoro technikum skończył w 2010 roku, a pracę rozpoczął w listopadzie 2016 roku, to przepracował do tej pory 6 lat. Aby nabyć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, musi przepracować jeszcze 4 lata.

A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?


Tak, istnieje taka zasada. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jednakże w uzasadnionych przypadkach pracownik może, za zgodą pracodawcy, wykorzystać przysługujący mu urlop w ciągu trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, powinien to uczynić do końca marca następnego roku, chyba że pracodawca udzielił mu innej zgody.

liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu


Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Jak wspomniano wcześniej, mąż posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 10 lat, niezależnie od daty rozpoczęcia pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy możliwe jest wycofanie zeznań świadka w procesie karnym?
Witam serdecznie, Nie dawno temu złożyłem zeznania jako świadok w procesie karnym. Wówczas byłem przekonany, że mówię prawdę, ale po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że mogłem się pomylić w niektórych szczegółach. Czy jest jakaś możliwość wycofania lub zmiany mojego zeznania? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z takim działaniem? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem jak postąpić w tej sytuacji. Pozdrawiam...
Koszty sądowe.
Witam w ubiegłym tygodniu odbyła się rozprawa odnośnie zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Sprawę założył ojciec. Alimenty przestał płacić w listopadzie, mimo że byłam uczennicą szkoły policealnej do końca stycznia. Na rozprawie zaległe alimenty zostały umorzone, obowiązek alimentacyjny zniesiony (tu ok ponieważ na tą chwilę nie uczę się) a dodatkowo zostałam obciążona kosztami sądowymi. Gdzie podkreślam na dzień rozprawy nie miałam jeszcze s...
Czy mogę skorzystać z L4 na chore dziecko?
Pytanie brzmi: Kiedy mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko? Moja sytuacja: Umowa o pracę na czas nieokreślony Sytuacja żony: Jest w trakcie zmiany pracy/branży i ma otrzymać umowę - jednakże ma to być na zasadzie zlecenia - póki co jest zarejestrowana jako bezrobotna I teraz pojawia się pytanie - jak to zlecenie żony musi wyglądać abym ja, jako ojciec mógł skorzystać z L4 w momencie, gdy któreś z dzieci zachoruje? Czy m...
Sprawa
Witam jeżeli sąd pominoł mnie w sprawie o eksmisję to czy właściciel domu może założyć mi sprawę jeszcze raz po kilku miesiącach? ...

Wyszukiwarka