Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?

Witam.
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
I jeszcze jedno pytanie. Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Prace zaczął po skończonym technikum?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Nie. Technikum było skończone w 2010r.
Po technikum do listopada 2016r mąż był na kursie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Miałam na myśli ze po a nie w trakcie. To już powinno zostać naliczone 26 dni. Oczywiście o ile pracodawca ma świadectwo skończonej szkoły bądź inny dokument o tym świadczący
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, wszystkie dokumenty są u pracodawcy. Dziękuję bardzo za pomoc.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, w przypadku rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić ekwiwalent jeśli przysługujący urlop nie został wykorzystany.
Tak, w przypadku gdy nauka w technikum nie pokrywała się jednocześnie z pracą, w listopadzie 2022 (po przepracowaniu 6 lat) pracownik nabywa prawo do zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

wypisz daty
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli
liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu
 
anonim cytuj
30-11-2022
Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?


Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa prawna to art. 167 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi, który nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu?


Jeżeli Twój mąż posiada wykształcenie średnie i prace rozpoczął po ukończeniu technikum, to zgodnie z art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Skoro technikum skończył w 2010 roku, a pracę rozpoczął w listopadzie 2016 roku, to przepracował do tej pory 6 lat. Aby nabyć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, musi przepracować jeszcze 4 lata.

A to nie jest tak że urlop trzeba wykorzystać do września następnego roku czyli do września 2022?


Tak, istnieje taka zasada. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jednakże w uzasadnionych przypadkach pracownik może, za zgodą pracodawcy, wykorzystać przysługujący mu urlop w ciągu trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu do końca roku, powinien to uczynić do końca marca następnego roku, chyba że pracodawca udzielił mu innej zgody.

liczac od 1 listopada 2016 r 26 dni nabył miesiac temu


Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Jak wspomniano wcześniej, mąż posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 10 lat, niezależnie od daty rozpoczęcia pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Mandat za brak maseczki.
Mandat za brak maseczki. Sytuacja taka, że pod sklepem została zatrzymana osoba, która jeszcze nie założyła maseczki. Pod sklepem również stała Policja, i spisywała osoby wychodzące ze sklepu bez maseczek. Oczywiście, z uwagi, że ta osoba nie wychodziła z tego sklepu bez maseczki, tylko miała zamiar wejść, jednak została przywołana przez Policjantów i dostała mandat, którego odmówiła przyjęcia. Jest na to świadek. Czy można dostać mandat za...
Odroczenie rozprawy.
W sądzie toczy się postepowanie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożone zostały wnioski dowodowe potwierdzające brak zainteresowania dzieckiem, dowody że ojciec na stałe przebywa za granicą co według KRIO jest trwałą przeszkodą w wykonywaniu władzy rodzicielskiej oraz została załączona opinia psychologa dziecięcego w której stwierdzono że dziecko nie zna ojca, nie chce się z nim spotykać i nie ma z nim wi...
Umowa zlecenie/umowa o wykonanie usługi
Witam. Czy ktoś się orientuje i może mi powiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy umową zlecenie a umową o wykonanie usługi? Będę bardzo wdzięczna!...
urlop na żądanie
Cześć, mam pytanie odnośnie urlopu na żądanie. Z tego co wiem to osobie zatrudnionej o umowę o pracę, przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Czy można taki urlop wziąć za jednym razem, czyli wszystkie 4? Czy musi być pomiędzy tym jakiś odstęp czasowy? Oraz czy szef mógłby zwolnić z pracy za takie zachowanie? Sytuacja dotyczy np. końca roku (sylwester), szef może być oporny by dać urlop z powodu dużego ruchu w firmie. Więc czy wtedy można wziąć ur...

Wyszukiwarka