Czy jest możliwość zawnioskowania o większą ilość telefonów dla osób osadzonych oraz na dzieci jedno widzenie więcej?

Witam. Kobieta z którą żyje w konkubinacie została osadzona w ZK. Zanim poznałem swoją konkubinę byłem w związku małżeńskim gdzie mam córkę która ma 3 lata. Do dnia dzisiejszego nie mam rozwodu ani ja ani matka mojej córki nie złożyliśmy pozwu o rozwód. Moja córka bardzo jest przywiązana do mojej obecnej partnerki która niestety przebywa obecnie w zakładzie karnym. W związku z tym iż bohaterka postu ma do odsiedzenia 3 lata i została zakwalifikowana do podgrupy R1, ma jeden telefon 10 minut raz na tydzień. I dwa widzenia w miesiącu. Nie chcę ciągać córki po zakładach karnych na widzenia. Słyszałem że jest możliwość zawnioskowania o większą ilość telefonów dla osób osadzonych oraz na dzieci jedno widzenie więcej, które można zamienić na rozmowę przez Skype. Czy mogę prosić o potwierdzenie tych informacji oraz w jaki sposób mogę zawnioskować o taką prośbę do ZK i jak to najlepiej umotywować.
anonim cytuj
30-11-2022
Powyższe jest ściśle uregulowane w kodeksie karnym wykonawczym:
Art. 105a. [Zasady korzystania z widzeń]
§ 2. W widzeniu mogą uczestniczyć nie więcej niż dwie osoby pełnoletnie, chyba że dyrektor zakładu karnego, w uzasadnionych wypadkach, wyrazi zgodę na udział większej liczby osób. Liczba osób małoletnich nie podlega ograniczeniu. Osoby małoletnie mogą korzystać z widzeń tylko pod opieką osób pełnoletnich.
§ 2a. Osoba małoletnia do lat 15 korzysta z widzenia ze skazanym pod opieką pozostającego na wolności przedstawiciela ustawowego lub pełnoletniej osoby najbliższej, a w przypadku gdy uprawniony do opieki nad osobą małoletnią podczas widzenia nie uzyskał zgody na widzenie, nie chce lub nie może z niego skorzystać - pod opieką funkcjonariusza lub pracownika zakładu karnego wyznaczonego przez dyrektora zakładu karnego.
§ 3. Skazani, o których mowa w art. 87a, mają prawo do dodatkowego widzenia z dziećmi.
§ 4. Widzenie z osobą niebędącą członkiem rodziny lub inną osobą bliską, skazany może otrzymać za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego.
§ 5. Widzenia odbywają się pod nadzorem funkcjonariusza, w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt skazanego z osobą odwiedzającą, przy oddzielnym stoliku.
§ 6. W czasie widzenia zezwala się na spożywanie artykułów żywnościowych i napojów zakupionych przez odwiedzających na terenie zakładu karnego. Artykuły żywnościowe i napoje, które nie zostały spożyte w czasie widzenia, przekazuje się osobie odwiedzającej.
§ 7. W razie naruszenia przez skazanego lub osobę go odwiedzającą ustalonych zasad odbywania widzenia, może być ono przerwane lub zakończone przed czasem.
§ 8. Szczegółowe warunki i zasady odbywania widzeń dyrektor zakładu karnego podaje do wiadomości, w formie ogłoszenia, w miejscu dostępnym dla odwiedzających.
§ 9. Ograniczenia wynikające z § 1, 2 i 5 nie mają zastosowania do widzeń skazanego z osobami wymienionymi w art. 8 § 3 i art. 105 § 2.
Zwróć szczególną uwagę na powyższy § 4.
Dalej:
Art. 87a. [Skazani sprawujący pieczę nad dziećmi]
§ 1. Wykonując karę wobec skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15, uwzględnia się w szczególności potrzebę inicjowania, podtrzymywania i zacieśniania ich więzi uczuciowej z dziećmi, wywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych oraz świadczenia pomocy materialnej dzieciom, a także współdziałania z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, w których te dzieci przebywają.
§ 2. Skazani sprawujący stałą pieczę nad dziećmi, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, powinni być w miarę możliwości osadzani w odpowiednich zakładach karnych, położonych najbliżej miejsca pobytu dzieci.
Przepis art. 87a § 1 k.k.w. należy traktować jako swego rodzaju deklarację, a nawet zobowiązanie prawodawcy do stworzenia odpowiednich przepisów prawnych, w ramach których możliwa stanie się realizacja jego zapisów. W tym kontekście należy oceniać przepisy art. 95 k.k.w., 105a § 2 i 3 k.k.w., 122 § 2 k.k.w., a także 87a § 2 k.k.w.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziecko nie jest osadzonej więc nie należy się dodatkowe widzenie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Słyszałem że jest możliwość zawnioskowania o większą ilość telefonów dla osób osadzonych oraz na dzieci jedno widzenie więcej, które można zamienić na rozmowę przez Skype.

Owszem, istnieje pewna elastyczność w kwestii odbywania widzeń, które mogą być udzielane przez dyrektora zakładu karnego. Istotne jest tu zwrócenie uwagi na następujące przepisy:

Art. 105a § 4 k.k.w. mówi o tym, że skazany może otrzymać widzenie z osobą niebędącą członkiem rodziny lub inną osobą bliską za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego. W związku z tym można wnioskować o zgodę na dodatkowe widzenie lub rozmowę telefoniczną.

Co do dodatkowego widzenia z dziećmi, Art. 105a § 3 k.k.w. przyznaje takie prawo skazanym, o których mowa w art. 87a. Jednak Art. 87a odnosi się do skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15, co w przedstawionej sytuacji nie jest spełnione.

Mając na uwadze przedstawioną sytuację oraz wyżej przytoczone przepisy, wydaje się, że główną drogą do osiągnięcia celu (więcej rozmów telefonicznych lub widzenia przez Skype) jest indywidualny wniosek do dyrektora zakładu karnego. W treści wniosku warto opisać szczegółowe okoliczności, w tym silne więzi uczuciowe między osadzoną a trzyletnią córką, które powstały pomimo faktu, że dziewczynka nie jest jej biologicznym dzieckiem.

Warto również zwrócić uwagę na Art. 105a § 8 k.k.w., który mówi o tym, że dyrektor zakładu karnego może ustalić szczegółowe warunki i zasady odbywania widzeń, które podaje do wiadomości w formie ogłoszenia. Może to oznaczać, że w danym zakładzie karnym istnieją dodatkowe regulacje dotyczące odbywania widzeń, które warto byłoby uwzględnić składając wniosek.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Doceniłbym, gdyby ktoś mógł podzielić się swoimi doświadczeniami w składaniu takich wniosków do dyrektora ZK. Czy faktycznie indywidualne podejście i opisanie konkretnej sytuacji może przekonać dyrektora do udzielenia dodatkowych widzeń lub rozmów telefonicznych? Czy warto ewentualnie skonsultować się w tej sprawie z prawnikiem? Czy znacie jakieś konkretne przypadki, gdzie taki wniosek przyniósł pozytywny efekt?

W treści wniosku warto opisać szczegółowe okoliczności, w tym silne więzi uczuciowe między osadzoną a trzyletnią córką, które powstały pomimo faktu, że dziewczynka nie jest jej biologicznym dzieckiem.


Zgadzam się z tym. Myślę, że dokładne opisanie relacji między moją partnerką a moją córką może pomóc w uzyskaniu dodatkowych przywilejów. Ale chciałbym znać opinie osób, które przechodziły przez podobne sytuacje. Jakie są Wasze doświadczenia?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Słyszałem że jest możliwość zawnioskowania o większą ilość telefonów dla osób osadzonych oraz na dzieci jedno widzenie więcej, które można zamienić na rozmowę przez Skype.

Art. 105a § 4 k.k.w. mówi o tym, że skazany może otrzymać widzenie z osobą niebędącą członkiem rodziny lub inną osobą bliską za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego. W związku z tym można wnioskować o zgodę na dodatkowe widzenie lub rozmowę telefoniczną.


Odnośnie Twojego posta, odnosząc się do postulatu o większą liczbę rozmów telefonicznych dla osadzonej oraz dodatkowego widzenia dla dziecka, którego można by zamienić na rozmowę przez Skype:

Art. 105a § 4 kodeksu karnego wykonawczego pozwala na możliwość otrzymania dodatkowego widzenia z osobą niebędącą członkiem rodziny czy inną osobą bliską za zgodą dyrektora zakładu karnego. Dlatego warto złożyć indywidualny wniosek w tej sprawie, dokładnie opisując relacje między Twoją partnerką a córką.
Niemniej jednak, warto pamiętać, że prawo do dodatkowego widzenia z dziećmi, jak określa to Art. 105a § 3 k.k.w., przysługuje skazanym, o których mowa w art. 87a. Art. 87a dotyczy jednak skazanych, którzy sprawują stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15. W przedstawionej sytuacji ten warunek nie jest spełniony, gdyż dziecko nie jest biologicznym potomkiem osadzonej.
Doceniłbym, gdyby ktoś mógł podzielić się swoimi doświadczeniami w składaniu takich wniosków do dyrektora ZK.


W kontekście doświadczeń innych osób w składaniu podobnych wniosków - praktyka pokazuje, że indywidualne podejście oraz dokładne opisanie specyfiki relacji między skazanym a odwiedzającym bywa kluczowe. Choć prawo określa pewne ramy, decyzja dyrektora zakładu karnego ma charakter indywidualny i często opiera się na konkretnych okolicznościach. Dlatego warto szczegółowo opisać relację między Twoją partnerką a córką, podkreślając, że mimo braku pokrewieństwa, więź uczuciowa jest silna i ważna dla obu stron.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna w Twojej sytuacji.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Podrobiony testament.
Sprawa spadkowa. Otworzony testament, który w 100% nie jest napisany i podpisany przez daną osobę. Napisany na kawałku kartki. Znam pismo i wiem że jest to podrobione. Jak to udowodnić? Sprawa jest odroczona, testament zakwestionowany. Co dalej? Wszystko według testamentu przepisane na siostrę....
Reklamacja rozdartej paczki w firmie kurierskiej.
Jestem konsumentem - zakupiłem towar wysyłkowo. Wyslalem go do reklamacji na swój koszt. Sklep odmowil odbioru przesyłki od kuriera bo opakowanie było rozdarte. Co jeśli czegos brakuje? Jeśli rzecz jest uszkodzona? Kto za to poniesie koszt ja czy sklep? Wątpię ze kurier rozpatrzy reklamacje pozytywnie. Jak się ewentualnie bronić? Przesyłka dotrze do mnie z powrotem jutro. Mam spakować paczkę na nowo i sklep chce wysłać po odbiór swojego kurie...
Jestem uczniem a nie mam ubezpieczenia.
Potrzebuję porady, bo nie wiem co powinienem w tej sytuacji zrobić. Mam 19 lat, uczęszczam do technikum więc aktualnie nie pracuję na umowę. Nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, za każdą wizytę muszę płacić, a nie ukrywajmy że nie są to tanie rzeczy. Moja mama aktualnie nie pracuje na umowę ze względu na komornika. Mój ojciec jest na rencie i nie utrzymuje ze mną kontaktu, do tego stopnia że postanowiłem zmienić nazwisko na mamy panieńskie....
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy na czas nieokreślony.
Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie ze strony pracodawcy, odwołanie do Sądu pracy. Sprawa zakończyła się, podpisaniem ugody Sądowej na 1szej rozprawie. Pracodawca zobowiązał się do zapłaty na moją rzecz" odszkodowania kwoty 18.000 złotych brutto (słownie: osiemnaście tysięcy złotych brutto). 2. Kwotę wskazaną w ust. 1 powyżej Pozwana przeleje na rachunek bankowy Powódki nr [______], po potrąceniu należności publicznoprawnych przewidzi...

Wyszukiwarka