Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem. Czy może mi sprzedawca odmówić zwrotu? Co w takim przypadku?

Dzień dobry. Mam problem z zakupionym samochodem. Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem po oględzinach pojazdu. Teraz gdy chciałem go naprawić okazało się, że te uszkodzenia, o których byłem poinformowany nie są jedyne, bo samochód był w taki sposób zabezpieczony do sprzedaży, żeby nie było ich widać. Dopiero po odkręceniu kilku części zobaczyłem, co było ukryte. Chciałbym zwrócić sprzedawcy ten samochód. Po pierwsze w takim stanie nie opłaca się jego remontować, po drugie cena, którą zapłaciłem jest nieadekwatna do jego stanu. Czy może mi sprzedawca odmówić zwrotu? Co w takim przypadku?
anonim cytuj
29-11-2022
Jeśli kupiłeś samochód od osoby prywatnej (nie od dealera samochodowego), przepisy dotyczące rękojmi za wady fizyczne rzeczy (Kodeks Cywilny, art. 556 i nast.) mogą być odpowiednie w Twoim przypadku. Jeśli sprzedawca nie poinformował Cię o istniejących wadach, które powinieneś był znać przed zakupem, możesz być uprawniony do złożenia reklamacji.


Skontaktuj się ze sprzedawcą
Wyjaśnij sprzedawcy, że po odkryciu ukrytych wad chciałbyś zwrócić samochód i otrzymać zwrot pieniędzy. Może się okazać, że sprzedawca będzie gotów na współpracę bez konieczności podejmowania dalszych działań prawnych.

Zebranie dokumentacji
Zrób zdjęcia uszkodzeń, które odkryłeś, oraz dokumentuj wszelkie koszty naprawy, jakie poniosłeś. Przygotuj także dowody zakupu samochodu oraz wszelką korespondencję związana z zakupem.

Konsultacja z prawnikiem
Jeśli sprzedawca odmówi współpracy, rozważ skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym lub konsumenckim. Prawnik może doradzić Ci, jakie kroki podjąć w celu złożenia reklamacji lub dochodzenia swoich praw w sądzie.

Zgłoszenie sprawy na drogę sądową
Jeśli rozmowy z sprzedawcą nie przyniosą rezultatu, może być konieczne wystąpienie na drogę sądową. W przypadku spraw o niższej wartości, można rozważyć skorzystanie z postępowania uproszczonego.
 
anonim cytuj
12-04-2023

Sugerowane Tematy

Jak napisać testament?
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak mama ma napisać testament? Chce przekazać mi mieszkanie, moje rodzeństwo nie żyje, ojciec też. Mieszkanie jest własnościowe w bloku....
Książeczka mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności.
Chodzi o prawo do wykorzystania środków z książeczki mieszkaniowej. Przeczytałam dużo informacji, ale dalej nie jestem pewna czy dobrze rozumiem. 1) Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych reguluje dużo spraw związanych z wypłatą premii gwarancyjnej i jakie należy spełniać warunki by móc ją dostać. A co ze zgromadzonymi na książe...
Jak krok po kroku zostać rodziną zastępczą?
Czy ktoś krok po kroku może wytłumaczyć mi, jak zostać rodziną zastępczą? Są to dzieci z rodziny, w wieku 8 i 6 lat. Jakie kroki podjąć? Na jaką pomoc państwową mogę liczyć? Ich matka przebywa w ZK....
jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy?
Dzień dobry, Orientuje się ktoś jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy? Wykonuję pracę biurową, gdzie powinno być minimum 18 stopni. Temperatura mierzona na biurku spełnia ten wymóg. Niestety, pod biurkiem, gdzie trzymam nogi jest zimniej - bywa po 15 stopni, przez co po prostu marznę. I tu pojawia się spór z pracodawcą. On twierdzi, że skoro na biurku jest ok to sprawa załatwiona. Problem w tym, że jakby na to nie patrzeć...

Wyszukiwarka