Minął termin odrzucenia spadku co teraz mam zrobić??

Witam serdecznie,
Jutro będę uczestnikiem sprawy sądowej celem złożenia zapewnienia spadkowego. Sprawa na wniosek wierzyciela po zmarłym. Z tego co wiem to są same długi, żadnego spadku. Pokrewieństwo drugiej linii. Jak się bronić w takim przypadku?
anonim cytuj
28-11-2022
A bronić przed czym? Kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do dziedziczenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Niestety tak, ominął termin. Czy na spis inwentarza trzeba czekać do momentu aż ze spadkobiercy długi zmarłego zacznie egzekwować komornik?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Nie, można złożyć wniosek do komornika już dziś i uprawdopodobnić bycie spadkobiercą
 
anonim cytuj
29-11-2022
Rozumiem, a to obojętnie jaki komornik czy trzeba do konkretnego?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Komornik właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czyli jak rozumiem najpierw trzeba uzyskać postanowienie sądu? Przepraszam, ze tak dopytuje, ale chciałbym widzieć sprawę jasno. Dziś odbyła się sprawa na której orzeczono, ze przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Cxy teraz trzeba czekać na jakieś pismo od sądu, czy można zacząć działać od razu?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Można złożyć wniosek już teraz a można czekać na prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Witaj,

Po pierwsze, skoro sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to oznacza, że twoja odpowiedzialność za długi zmarłego jest ograniczona do wartości spadku. Jeżeli spadek składa się tylko z długów, to nie będziesz musiał zaspokajać roszczeń wierzycieli ze swojego majątku (art. 1038 § 2 Kodeksu cywilnego).

Po drugie, jeżeli chcesz przystąpić do sporządzenia inwentarza, możesz to zrobić zarówno na podstawie orzeczenia sądu jak i na podstawie postanowienia komornika o wszczęciu egzekucji. To oznacza, że możesz złożyć wniosek do komornika o sporządzenie inwentarza już teraz (art. 659 Kodeksu postępowania cywilnego).

Po trzecie, co do wyboru komornika, powinieneś zwrócić się do komornika, który jest właściwy do wykonania postanowienia sądu. Przeważnie będzie to komornik przy właściwym miejscowo sądzie rejonowym (art. 7 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).

Po czwarte, nie musisz czekać na prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, aby złożyć wniosek o sporządzenie inwentarza. Możesz to zrobić już teraz, skoro sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Czy dobrze rozumiem, że nawet jeśli spadek składa się tylko z długów, to nie muszę się obawiać, że będą one egzekwowane z mojego majątku, skoro sąd orzekł, że przyjąłem go z dobrodziejstwem inwentarza? A co z kosztami postępowania komorniczego, czy również wchodzą w skład wartości spadku, czy będą one egzekwowane bezpośrednio ode mnie?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Tak, rozumiesz to dobrze. Jeżeli sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości spadku. Jeśli więc spadek składa się tylko z długów, nie musisz obawiać się, że zostaną one ściągnięte z Twojego osobistego majątku.

Co do Twojego drugiego pytania, koszty postępowania komorniczego również wchodzą w skład masy spadku i będą pokrywane z dobytku zmarłego, nie z Twojego osobistego majątku. Zasada ta wynika z art. 1038 Kodeksu cywilnego, który mówi, że spadkobierca z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości aktywów spadkowych wynikających ze spisu inwentarza.

Jednak pamiętaj, że koszty postępowania komorniczego mogą być różne w zależności od różnych czynników, takich jak skomplikowanie sprawy, ilość i rodzaj majątku do zinwentaryzowania itp., co może wpłynąć na ostateczną wartość tych kosztów.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Odmowa wypłaty odszkodowania za uszkodzoną przesyłkę.
Dzień dobry, potrzebuje porady czy jest sens się odwoływać czy składać pozew do Sądu? Dnia 9 około 12/13 kurier dostarcza mi przesyłkę, proszę aby pozostawił paczkę przy garażu na podwórku a między czasie przyjeżdżam z gotówką. O 17 wracam z pracy, sprawdzam przesyłkę. Jest uszkodzenie na kartonie więc dzwonię do kuriera od razu, nie odbiera. Próbuję złożyć odwołanie przez DHL - niestety nie mogę tego zrobić. Następnego dnia kurier generuje jak...
Czy inwalida jest zwolniony z opłat za abonament RTV??
Witam. Posiadam II grupę inwalidzką. Od listopada jestem właścicielką mieszkania. Wcześniej właścicielem był mój tata. Płacił on abonament RTV. Moje pytanie brzmi. Czy jako osoba z drugą II grupą jestem zwolniona z opłat czy nie? ...
czy muszę płacić za leczenie w szpitalu psychiatrycznym jeśli wygasło mi ubezpieczenie?
Szanowni Państwo! Z dniem dzisiejszym, czyli 30. września 2021 r. kończy mi się ubezpieczenie w ZUSie. Przebywam aktualnie w szpitalu psychiatrycznym w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Warszawie (Oddział IV, sala nr 6). Jestem w nim od dnia 8. września 2021 r. Mam 28 lat, dotychczas, byłam ubezpieczona przez swoją uczelnię- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie. Jednak z powodu, (wg ...
Ile kosztuje rozszerzenie wspólnoty małżeńskiej?
Ile kosztuje u notariusza wpisanie do księgi wieczystej drugiego małżonka jako właściciela? Chodzi o mieszkanie....

Wyszukiwarka