Minął termin odrzucenia spadku co teraz mam zrobić??
Witam serdecznie,
Jutro będę uczestnikiem sprawy sądowej celem złożenia zapewnienia spadkowego. Sprawa na wniosek wierzyciela po zmarłym. Z tego co wiem to są same długi, żadnego spadku. Pokrewieństwo drugiej linii. Jak się bronić w takim przypadku?
A bronić przed czym? Kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do dziedziczenia?
anonim cytuj
29-11-2022
Niestety tak, ominął termin. Czy na spis inwentarza trzeba czekać do momentu aż ze spadkobiercy długi zmarłego zacznie egzekwować komornik?
anonim cytuj
29-11-2022
Nie, można złożyć wniosek do komornika już dziś i uprawdopodobnić bycie spadkobiercą
anonim cytuj
29-11-2022
Rozumiem, a to obojętnie jaki komornik czy trzeba do konkretnego?
anonim cytuj
29-11-2022
Komornik właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza
anonim cytuj
29-11-2022
Czyli jak rozumiem najpierw trzeba uzyskać postanowienie sądu? Przepraszam, ze tak dopytuje, ale chciałbym widzieć sprawę jasno. Dziś odbyła się sprawa na której orzeczono, ze przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Cxy teraz trzeba czekać na jakieś pismo od sądu, czy można zacząć działać od razu?
anonim cytuj
29-11-2022
Można złożyć wniosek już teraz a można czekać na prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku
anonim cytuj
29-11-2022
Witaj,
Po pierwsze, skoro sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to oznacza, że twoja odpowiedzialność za długi zmarłego jest ograniczona do wartości spadku. Jeżeli spadek składa się tylko z długów, to nie będziesz musiał zaspokajać roszczeń wierzycieli ze swojego majątku (art. 1038 § 2 Kodeksu cywilnego).
Po drugie, jeżeli chcesz przystąpić do sporządzenia inwentarza, możesz to zrobić zarówno na podstawie orzeczenia sądu jak i na podstawie postanowienia komornika o wszczęciu egzekucji. To oznacza, że możesz złożyć wniosek do komornika o sporządzenie inwentarza już teraz (art. 659 Kodeksu postępowania cywilnego).
Po trzecie, co do wyboru komornika, powinieneś zwrócić się do komornika, który jest właściwy do wykonania postanowienia sądu. Przeważnie będzie to komornik przy właściwym miejscowo sądzie rejonowym (art. 7 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).
Po czwarte, nie musisz czekać na prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, aby złożyć wniosek o sporządzenie inwentarza. Możesz to zrobić już teraz, skoro sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
anonim cytuj
03-08-2023
Czy dobrze rozumiem, że nawet jeśli spadek składa się tylko z długów, to nie muszę się obawiać, że będą one egzekwowane z mojego majątku, skoro sąd orzekł, że przyjąłem go z dobrodziejstwem inwentarza? A co z kosztami postępowania komorniczego, czy również wchodzą w skład wartości spadku, czy będą one egzekwowane bezpośrednio ode mnie?
anonim cytuj
03-08-2023
Tak, rozumiesz to dobrze. Jeżeli sąd orzekł, że przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości spadku. Jeśli więc spadek składa się tylko z długów, nie musisz obawiać się, że zostaną one ściągnięte z Twojego osobistego majątku.
Co do Twojego drugiego pytania, koszty postępowania komorniczego również wchodzą w skład masy spadku i będą pokrywane z dobytku zmarłego, nie z Twojego osobistego majątku. Zasada ta wynika z art. 1038 Kodeksu cywilnego, który mówi, że spadkobierca z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości aktywów spadkowych wynikających ze spisu inwentarza.
Jednak pamiętaj, że koszty postępowania komorniczego mogą być różne w zależności od różnych czynników, takich jak skomplikowanie sprawy, ilość i rodzaj majątku do zinwentaryzowania itp., co może wpłynąć na ostateczną wartość tych kosztów.
Witam w sprawie karnej w wyroku jest przyznane zadośćuczynienie, oraz zwrot kosztów od oskarżonego który skończył właśnie odsiadywać wyrok ,jest to kwota około 40 tysięcy złotych. Moje pytanie gdzie z tym mamy się udać? Aby odzyskać nasze pieniądze....
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie dopisania mnie jako współwłaściciela samochodu.
Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki.
W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?
Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś z...