Zachowek po zmarłej babci

Dzień dobry
Mam pytanie w sprawie prawa spadkowego. Moja Babcia w wieku 75 lat ponownie wyszła za mąż ( była wdowa ). W miedzy czasie zmarł jej drugi mąż. Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa. 12 miesięcy temu zmarła, a mieszkanie przejął ten "wnuczek". Czy należy mi się zachowek w tej sytuacji (po mamie, która była jej córka)? z góry dziękuję za poradę.
anonim cytuj
21-11-2022
Składasz wniosek do sądu, o nabycie spadku po babci, jako, że Twoja mama, a jej córka nie żyje.
 
anonim cytuj
21-11-2022
Chociaż tu bardziej będzie chodziło już o zachowek, bo minął rok na sprawy spadkowe. A na zachowek masz 5 lat. Musisz udowodnić, że babcia to mieszkanie miała wykupione za czasu, kiedy żył Twój dziadek, lub wykup mieszkania był przed drugim ślubem babci.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Najlepiej byłoby skontaktować się z tą osobą i spróbować podpisać taką ugodę między Wami. Może Pani iść do prawnika, który w Pani imieniu wystąpi z taką propozycją. Dogadanie się jest zawsze lepsze dla obu stron niż proces sądowy. Jeśli nie ma zgody i możliwości dogadania się trzeba złożyć pozew sądowy o zapłatę zachowku.
 
anonim cytuj
22-11-2022
A jeżeli wykup byłby za życia drugiego męża to się nie należy? pomimo, że mieszkanie służbowe otrzymał pierwszy mąż Babci?
 
anonim cytuj
22-11-2022
Należy. Ale wtedy prawnie połowa należała do 2 męża, więc i zachowek będzie z połowy babci, a nie z całości mieszkania.
No i skoro mieszkanie było za życia dziadka, to tym bardziej stanowiło już majątek wspólny Twoich dziadków.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Kwestia zachowku jest regulowana w Kodeksie cywilnym, dokładniej w art. 1000 i kolejnych. Zachowek przysługuje, gdy spadkodawca pozbawił spadkobiercę, który miałby prawo do legitime (część majątku spadkodawcy przysługującą uprawnionemu do zachowku), swojego udziału w spadku, czyniąc rozrządzenia dary lub testamentu.

W odniesieniu do przedstawionych informacji:

Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa.

Mieszkanie, które zostało przekazane wnuczkowi z drugiego małżeństwa, może podlegać uwzględnieniu przy obliczaniu zachowku, o ile zostało przekazane w formie darowizny.

Co do pozostałych kwestii:

Jeżeli mieszkanie zostało nabyte przez Twoją babcię podczas pierwszego małżeństwa, wchodziło w skład majątku wspólnego Twojej babci i dziadka. W takim przypadku, po śmierci dziadka, połowa mieszkania stała się własnością Twojej babci, a druga połowa przypadła jej jako spadek po pierwszym mężu.

Jeśli mieszkanie zostało nabyte już po zawarciu drugiego małżeństwa przez Twoją babcię, wówczas połowa nieruchomości należała do drugiego męża, a po jego śmierci, prawdopodobnie przeszła na własność Twojej babci, chyba że miał on innych spadkobierców.

Chociaż tu bardziej będzie chodziło już o zachowek, bo minął rok na sprawy spadkowe. A na zachowek masz 5 lat.

Rzeczywiście, jeżeli chodzi o roszczenie o zachowek, masz 5 lat od momentu, kiedy dowiedziałeś się o pozbawieniu się prawa do spadku, ale nie później niż od momentu otwarcia spadku, aby wystąpić z takim roszczeniem.

A jeżeli wykup byłby za życia drugiego męża to się nie należy? pomimo, że mieszkanie służbowe otrzymał pierwszy mąż Babci?

Jeśli mieszkanie zostało nabyte przez Twoją babcię za czasów pierwszego małżeństwa, to niezależnie od tego, kiedy nastąpił wykup, stanowiło ono majątek wspólny Twojej babci i pierwszego męża. Po śmierci pierwszego męża, połowa mieszkania stała się własnością Twojej babci, a druga połowa przypadła jej jako spadek po pierwszym mężu.

Należy. Ale wtedy prawnie połowa należała do 2 męża, więc i zachowek będzie z połowy babci, a nie z całości mieszkania.

To prawda. Jeżeli mieszkanie było nabyte podczas drugiego małżeństwa, to połowa mieszkania stanowiła majątek wspólny babci i drugiego męża. W związku z tym, jeżeli by roszczenie o zachowek, to obliczane byłoby z połowy wartości mieszkania, nie z całości.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Zawyżanie płacy u studenta.
Cześć. Mój poprzedni pracodawca zawyżał dość mocno mocno moją płacę. Dostawałem do ręki 3 tysie brutto=netto (mam status ucznia/studenta), ale na papierze było 6 tysi. Moje pytanie brzmi co pracodawca z tego miał? Miał większe koszta pracodawcy, ale jak on z tego korzystał? Mógł sobie odliczyć od podatku, czy coś? Jeżeli tak, to ile na tym skorzystał? Czy jeżeli by go na tym nakrył np. ZUS, albo jakakolwiek instytuacja, która na tym ucierpiała, ...
Zasiedzenie mojej działki.
Ponad 20 lat temu kupiłem 50% udział w domu z działką. Pozostali współwłaściciele nie żyją. Część działki była nie ogrodzona (z niewiadomych przyczyn ogrodzenie było poprowadzone przez środek działki), co jakiś czas kosił ją nasz sąsiad. Po pewnym czasie sąsiad ogrodził od drogi asfaltowej swoja i jednocześnie część mojej działki, na której zasadził świerki. Teraz przyszedł do mnie i oświadczył, że będzie chciał ją zasiedzieć. Z tego co dowiedzia...
Czy mają prawo żądać jakiejkolwiek dopłaty, skoro wysłali przedmiot, po cenie po jakiej został kupiony?
Cześć, proszę o poradę. Przedmiot kupiony przez stronę internetową, promocja z 1400 na około 30 zł, 130 zł z przesyłką. Dostaliśmy wiadomość, że jest to pomyłka w cenie, z prośbą o dopłatę. Mimo to przedmiot został wysłany. W trakcie wysyłki odpowiedzieliśmy, że po regularnie cenie przedmiot nas nie interesuje i jeśli będzie to przesyłka pobraniowa to paczki nie odbierzemy. Paczka jednak przyszła, faktura wystawiona na kwotę po jakiej przedmiot k...
Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...

Wyszukiwarka