Zachowek po zmarłej babci

Dzień dobry
Mam pytanie w sprawie prawa spadkowego. Moja Babcia w wieku 75 lat ponownie wyszła za mąż ( była wdowa ). W miedzy czasie zmarł jej drugi mąż. Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa. 12 miesięcy temu zmarła, a mieszkanie przejął ten "wnuczek". Czy należy mi się zachowek w tej sytuacji (po mamie, która była jej córka)? z góry dziękuję za poradę.
anonim cytuj
21-11-2022
Składasz wniosek do sądu, o nabycie spadku po babci, jako, że Twoja mama, a jej córka nie żyje.
 
anonim cytuj
21-11-2022
Chociaż tu bardziej będzie chodziło już o zachowek, bo minął rok na sprawy spadkowe. A na zachowek masz 5 lat. Musisz udowodnić, że babcia to mieszkanie miała wykupione za czasu, kiedy żył Twój dziadek, lub wykup mieszkania był przed drugim ślubem babci.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Najlepiej byłoby skontaktować się z tą osobą i spróbować podpisać taką ugodę między Wami. Może Pani iść do prawnika, który w Pani imieniu wystąpi z taką propozycją. Dogadanie się jest zawsze lepsze dla obu stron niż proces sądowy. Jeśli nie ma zgody i możliwości dogadania się trzeba złożyć pozew sądowy o zapłatę zachowku.
 
anonim cytuj
22-11-2022
A jeżeli wykup byłby za życia drugiego męża to się nie należy? pomimo, że mieszkanie służbowe otrzymał pierwszy mąż Babci?
 
anonim cytuj
22-11-2022
Należy. Ale wtedy prawnie połowa należała do 2 męża, więc i zachowek będzie z połowy babci, a nie z całości mieszkania.
No i skoro mieszkanie było za życia dziadka, to tym bardziej stanowiło już majątek wspólny Twoich dziadków.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Kwestia zachowku jest regulowana w Kodeksie cywilnym, dokładniej w art. 1000 i kolejnych. Zachowek przysługuje, gdy spadkodawca pozbawił spadkobiercę, który miałby prawo do legitime (część majątku spadkodawcy przysługującą uprawnionemu do zachowku), swojego udziału w spadku, czyniąc rozrządzenia dary lub testamentu.

W odniesieniu do przedstawionych informacji:

Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa.

Mieszkanie, które zostało przekazane wnuczkowi z drugiego małżeństwa, może podlegać uwzględnieniu przy obliczaniu zachowku, o ile zostało przekazane w formie darowizny.

Co do pozostałych kwestii:

Jeżeli mieszkanie zostało nabyte przez Twoją babcię podczas pierwszego małżeństwa, wchodziło w skład majątku wspólnego Twojej babci i dziadka. W takim przypadku, po śmierci dziadka, połowa mieszkania stała się własnością Twojej babci, a druga połowa przypadła jej jako spadek po pierwszym mężu.

Jeśli mieszkanie zostało nabyte już po zawarciu drugiego małżeństwa przez Twoją babcię, wówczas połowa nieruchomości należała do drugiego męża, a po jego śmierci, prawdopodobnie przeszła na własność Twojej babci, chyba że miał on innych spadkobierców.

Chociaż tu bardziej będzie chodziło już o zachowek, bo minął rok na sprawy spadkowe. A na zachowek masz 5 lat.

Rzeczywiście, jeżeli chodzi o roszczenie o zachowek, masz 5 lat od momentu, kiedy dowiedziałeś się o pozbawieniu się prawa do spadku, ale nie później niż od momentu otwarcia spadku, aby wystąpić z takim roszczeniem.

A jeżeli wykup byłby za życia drugiego męża to się nie należy? pomimo, że mieszkanie służbowe otrzymał pierwszy mąż Babci?

Jeśli mieszkanie zostało nabyte przez Twoją babcię za czasów pierwszego małżeństwa, to niezależnie od tego, kiedy nastąpił wykup, stanowiło ono majątek wspólny Twojej babci i pierwszego męża. Po śmierci pierwszego męża, połowa mieszkania stała się własnością Twojej babci, a druga połowa przypadła jej jako spadek po pierwszym mężu.

Należy. Ale wtedy prawnie połowa należała do 2 męża, więc i zachowek będzie z połowy babci, a nie z całości mieszkania.

To prawda. Jeżeli mieszkanie było nabyte podczas drugiego małżeństwa, to połowa mieszkania stanowiła majątek wspólny babci i drugiego męża. W związku z tym, jeżeli by roszczenie o zachowek, to obliczane byłoby z połowy wartości mieszkania, nie z całości.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Proszę o poradę kuzynka pracowała 5 lat jako doradca w biurze finansowym urodziła dziecko była na macierzyńskim po macierzyńskim chciała wrócić ale jej stan zdrowia nie pozwolił na to więc poszła na L4 będąc na L4 dowiedziała się, że kierownik likwiduje stanowiska pracy wróciła do pracy po czym dostała wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, przyczyną rozwiązania umowy jest: Likwidacja stanowiska pracy Podstawa prawn...
Egzekwowanie długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego
Witam, Jak wygląda teraz sytuacja egzekwowania długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego? Posiadam tam jakieś 760zł do oddania za mandaty ale znalazłem informację, że wszelkie egzekucje z ZUSu, skarbówki etc. są wstrzymane ze względu na stan epidemii. Czy to jest prawda? Jak to się ma w rzeczywistości? Dodam, że chciałem to zapłacić ale po prostu dało by mi to odwlec w czasie i miałbym więcej "pieniążków" na święta. Pozdraw...
Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Chcę być publiką na rozprawie? jak zachowywać się w czasie rozprawy?
Chcę być publiką na rozprawie. Proszę o info, czy po wejściu na salę mogę usiąść, czy stoję, tak jak stoją strony, do momentu aż sąd zwróci się do nich by się przedstawili? Czy bywa tak, ze Sąd zapyta, kim jest publika? ...

Wyszukiwarka