L4 po ustaniu zatrudnienia

Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie?
anonim cytuj
10-11-2022
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu Pracy, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, okres wypowiedzenia ulega zawieszeniu. Oznacza to, że okres wypowiedzenia rozpocznie się ponownie po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli pracownik był na zwolnieniu lekarskim podczas końca umowy o pracę, to umowa o pracę wciąż jest ważna do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, a więc pracownik jest nadal uważany za zatrudnionego w firmie, mimo że teoretyczny okres umowy o pracę już się skończył.

Co do systemu informacji dla lekarzy, jest to zależne od konkretnego systemu, który jest używany. W przypadku systemu e-ZLA, lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o zatrudnieniu pracownika - zna jedynie informacje, które podał mu pacjent. Dlatego jeżeli Twoja umowa o pracę się zakończyła podczas zwolnienia lekarskiego, warto poinformować o tym lekarza, aby zapewnić prawidłowe przekazanie informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Podsumowując, jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, to umowa o pracę jest nadal ważna, a lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o Twoim zatrudnieniu w systemie e-ZLA. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i pracodawcą, aby upewnić się, że wszystkie procedury są prawidłowo przestrzegane.

Ponad podstawowymi informacjami, które już podałem, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Wypłata świadczeń
Świadczenia z tytułu choroby wypłaca pracodawca przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku małych firm). Po tym okresie świadczenia z tytułu choroby wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasada nieusuwalności
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (art. 41 § 3 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy zarówno zwolnień lekarskich przedłużanych po zakończeniu umowy o pracę, jak i zwolnień lekarskich wykorzystywanych w okresie wypowiedzenia.

Zaświadczenie o niezdolności do pracy
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie nieobecności w pracy, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy nie później niż w 7 dniu nieobecności (art. 68 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa o pracę zakończy się podczas zwolnienia lekarskiego, warto dostarczyć pracodawcy aktualne zaświadczenie o niezdolności do pracy, które obejmuje okres po zakończeniu umowy.

Przebieg zwolnienia lekarskiego
Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, chce przedłużyć zwolnienie, powinien zgłosić się do lekarza przed upływem obecnego zwolnienia. Lekarz może przedłużyć zwolnienie na podstawie aktualnego stanu zdrowia pracownika.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem. Czy może mi sprzedawca odmówić zwrotu? Co w takim przypadku?
Dzień dobry. Mam problem z zakupionym samochodem. Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem po oględzinach pojazdu. Teraz gdy chciałem go naprawić okazało się, że te uszkodzenia, o których byłem poinformowany nie są jedyne, bo samochód był w taki sposób zabezpieczony do sprzedaży, żeby nie było ich widać. Dopiero po odkręceniu kilku części zobaczyłem, co było ukryte. Chciałbym zwrócić sprzedawcy ten samochód. Po pierw...
potrącenie pieniędzy
Witam czy pracodawca ma prawo pobrać opłatę(czyt. Ściągnąć mi przy następnej wypłacie pieniądze) za ciuchy robocze które otrzymałam jeśli rozwiązuje umowę za porozumieniem?...
Praca w weekendy.
Pracodawca wydłuża tydzień pracy z 5 do 6 dni. pracownicy mają w umowach klauzulę: "informacja o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy: przeciętnie 8 godzin na dobę, w przeciętnie 5-ciodniowym tygodniu roboczym i przeciętnie 40 godzin tygodniowo" Za przepracowane soboty docelowo nie będzie można odbierać dnia wolnego, czy w tych wszystkich "przeciętnie" tkwi jakiś haczyk, czy pracodawca wprost zmienia waru...
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...

Wyszukiwarka