L4 po ustaniu zatrudnienia

Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie?
anonim cytuj
10-11-2022
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu Pracy, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, okres wypowiedzenia ulega zawieszeniu. Oznacza to, że okres wypowiedzenia rozpocznie się ponownie po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli pracownik był na zwolnieniu lekarskim podczas końca umowy o pracę, to umowa o pracę wciąż jest ważna do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, a więc pracownik jest nadal uważany za zatrudnionego w firmie, mimo że teoretyczny okres umowy o pracę już się skończył.

Co do systemu informacji dla lekarzy, jest to zależne od konkretnego systemu, który jest używany. W przypadku systemu e-ZLA, lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o zatrudnieniu pracownika - zna jedynie informacje, które podał mu pacjent. Dlatego jeżeli Twoja umowa o pracę się zakończyła podczas zwolnienia lekarskiego, warto poinformować o tym lekarza, aby zapewnić prawidłowe przekazanie informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Podsumowując, jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, to umowa o pracę jest nadal ważna, a lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o Twoim zatrudnieniu w systemie e-ZLA. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i pracodawcą, aby upewnić się, że wszystkie procedury są prawidłowo przestrzegane.

Ponad podstawowymi informacjami, które już podałem, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Wypłata świadczeń
Świadczenia z tytułu choroby wypłaca pracodawca przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku małych firm). Po tym okresie świadczenia z tytułu choroby wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasada nieusuwalności
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (art. 41 § 3 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy zarówno zwolnień lekarskich przedłużanych po zakończeniu umowy o pracę, jak i zwolnień lekarskich wykorzystywanych w okresie wypowiedzenia.

Zaświadczenie o niezdolności do pracy
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie nieobecności w pracy, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy nie później niż w 7 dniu nieobecności (art. 68 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa o pracę zakończy się podczas zwolnienia lekarskiego, warto dostarczyć pracodawcy aktualne zaświadczenie o niezdolności do pracy, które obejmuje okres po zakończeniu umowy.

Przebieg zwolnienia lekarskiego
Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, chce przedłużyć zwolnienie, powinien zgłosić się do lekarza przed upływem obecnego zwolnienia. Lekarz może przedłużyć zwolnienie na podstawie aktualnego stanu zdrowia pracownika.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Pożyczka dla znajomego.
Rok temu pożyczyłam pieniądze znajomemu napisał mi kartkę i się podpisał. Dzwonię do niego i dowiaduje się od jego żony że jest chory i nie wiadomo czy wyjdzie z tego. Dodam że żona nie ma pojęcia że pożyczał pieniądze. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak w przypadku śmierci można odzyskać pieniądze od rodziny?...
Czy umowa dożywocia wchodzi w skład masy spadkowej?
Dożywocie polegało na tym że dożywotnik mieszkał sobie w przekazanym mi umową dożywocia mieszkanku, i dowolnie nim dysponował, ja płaciłam mu dożywotnia rentę, zapewniłam opiekę w chorobie, oraz sprawiłam pochówek? ...
Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?
Dorosły syn żony zamieszkuje w mieszkaniu bez zgłoszenia bądź meldunku. Oficjalnie przebywa za granicą co jest nieprawdą. Nie pracuje, nie dokłada się do opłat. Mieszkanie należy do obu małżonków. Mąż jest wymeldowany. Na mieszkaniu pozostaje żona. Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?...
Dopisanie drugiego najemcy do umowy najmu okazjonalnego
Chcę dopisać partnera do umowy najmu okazjonalnego sporządzonego u notariusza. Umowa jest na mnie. Chcę żeby partner też był wymieniony jako drugi najemca lokalu. Wszystkie pozostałe zapisy umowy bez zmian. Czy w takim razie wystarczy aneks do umowy podpisany przeze mnie, partnera i właściciela lokalu czy musi być sporządzony u notariusza?? ...

Wyszukiwarka