L4 po ustaniu zatrudnienia

Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie?
anonim cytuj
10-11-2022
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu Pracy, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, okres wypowiedzenia ulega zawieszeniu. Oznacza to, że okres wypowiedzenia rozpocznie się ponownie po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli pracownik był na zwolnieniu lekarskim podczas końca umowy o pracę, to umowa o pracę wciąż jest ważna do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, a więc pracownik jest nadal uważany za zatrudnionego w firmie, mimo że teoretyczny okres umowy o pracę już się skończył.

Co do systemu informacji dla lekarzy, jest to zależne od konkretnego systemu, który jest używany. W przypadku systemu e-ZLA, lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o zatrudnieniu pracownika - zna jedynie informacje, które podał mu pacjent. Dlatego jeżeli Twoja umowa o pracę się zakończyła podczas zwolnienia lekarskiego, warto poinformować o tym lekarza, aby zapewnić prawidłowe przekazanie informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Podsumowując, jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, to umowa o pracę jest nadal ważna, a lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o Twoim zatrudnieniu w systemie e-ZLA. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i pracodawcą, aby upewnić się, że wszystkie procedury są prawidłowo przestrzegane.

Ponad podstawowymi informacjami, które już podałem, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Wypłata świadczeń
Świadczenia z tytułu choroby wypłaca pracodawca przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku małych firm). Po tym okresie świadczenia z tytułu choroby wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasada nieusuwalności
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (art. 41 § 3 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy zarówno zwolnień lekarskich przedłużanych po zakończeniu umowy o pracę, jak i zwolnień lekarskich wykorzystywanych w okresie wypowiedzenia.

Zaświadczenie o niezdolności do pracy
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie nieobecności w pracy, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy nie później niż w 7 dniu nieobecności (art. 68 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa o pracę zakończy się podczas zwolnienia lekarskiego, warto dostarczyć pracodawcy aktualne zaświadczenie o niezdolności do pracy, które obejmuje okres po zakończeniu umowy.

Przebieg zwolnienia lekarskiego
Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, chce przedłużyć zwolnienie, powinien zgłosić się do lekarza przed upływem obecnego zwolnienia. Lekarz może przedłużyć zwolnienie na podstawie aktualnego stanu zdrowia pracownika.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Brak ciągłości umów przy zakupie auta.
Mam takie luźne pytanie, jakie przepisy wymagają, żeby przy rejestracji auta mieć ciągłość umów, jeżeli ostatni właściciel nie jest wpisany w dowód? Przecież w WK powinna być informacja, kto był dotychczasowym właścicielem, bo jest obowiązek zgłoszenia. Dodatkowo sprzedawca oświadcza, że jest właścicielem sprzedawanego pojazdu i że pojazd jest wolny od wad prawnych....
Zabudowa komórki lokatorskiej.
Kupiliśmy z mężem mieszkanie od dewelopera. Do mieszkania przynależy komórka lokatorska, która znajduje się w garażu podziemnym. Dla mnie wygląda bardziej jak boks na rowery, ale w akcie notarialnym mam zapis o komórce lokatorskiej. Brak w niej światła, najbliższa lampa jaka tam jest, świeci w części sąsiada. I teraz pytanie: czy taką komórkę można zgodnie z prawem zabudować? Zabudować, czyli na przykład zainstalować jakieś płyty zasłaniające w...
Zakup nieruchomości z wynajmującymi.
Zastanawiamy się nad zakupem mieszkania od osoby prywatnej. Niestety jest ono aktualnie wynajmowane przez rodzinę z dziećmi. Umowa najmu bezterminowa. Sprzedający oraz wynajmujący zapewniają, że w chwili sprzedaży mieszkania zostanie rozpoczęty okres wypowiedzenia, który oni sobie w umowie ustalili na miesiąc. Wiem, że sprzedaż mieszkania nie powoduje wypowiedzenia umowy, ale oni tak są między sobą dogadani. Wynajmujący twierdzą, że bez problemu ...
Czy każdy dług będzie w raporcie BIK?
Czy każdy dług będzie w raporcie BIK?...

Wyszukiwarka