L4 po ustaniu zatrudnienia

Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie?
anonim cytuj
10-11-2022
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu Pracy, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, okres wypowiedzenia ulega zawieszeniu. Oznacza to, że okres wypowiedzenia rozpocznie się ponownie po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli pracownik był na zwolnieniu lekarskim podczas końca umowy o pracę, to umowa o pracę wciąż jest ważna do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego, a więc pracownik jest nadal uważany za zatrudnionego w firmie, mimo że teoretyczny okres umowy o pracę już się skończył.

Co do systemu informacji dla lekarzy, jest to zależne od konkretnego systemu, który jest używany. W przypadku systemu e-ZLA, lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o zatrudnieniu pracownika - zna jedynie informacje, które podał mu pacjent. Dlatego jeżeli Twoja umowa o pracę się zakończyła podczas zwolnienia lekarskiego, warto poinformować o tym lekarza, aby zapewnić prawidłowe przekazanie informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Podsumowując, jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, to umowa o pracę jest nadal ważna, a lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie widzi informacji o Twoim zatrudnieniu w systemie e-ZLA. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i pracodawcą, aby upewnić się, że wszystkie procedury są prawidłowo przestrzegane.

Ponad podstawowymi informacjami, które już podałem, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Wypłata świadczeń
Świadczenia z tytułu choroby wypłaca pracodawca przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku małych firm). Po tym okresie świadczenia z tytułu choroby wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasada nieusuwalności
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (art. 41 § 3 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy zarówno zwolnień lekarskich przedłużanych po zakończeniu umowy o pracę, jak i zwolnień lekarskich wykorzystywanych w okresie wypowiedzenia.

Zaświadczenie o niezdolności do pracy
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie nieobecności w pracy, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy nie później niż w 7 dniu nieobecności (art. 68 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli umowa o pracę zakończy się podczas zwolnienia lekarskiego, warto dostarczyć pracodawcy aktualne zaświadczenie o niezdolności do pracy, które obejmuje okres po zakończeniu umowy.

Przebieg zwolnienia lekarskiego
Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, chce przedłużyć zwolnienie, powinien zgłosić się do lekarza przed upływem obecnego zwolnienia. Lekarz może przedłużyć zwolnienie na podstawie aktualnego stanu zdrowia pracownika.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Praca w innym miejscu niż na umowie.
Aktualnie mamy biuro i magazyn w jednym budynku ale szef zdecydował, że magazyn będzie przeniesiony do innej miejscowości. Ja pracuje jako pracownik biurowy i nie czuje się ja siłach przez tydzień pracować ciężko fizycznie i dźwigać towary, oraz ustawiać regały do wysokiego składowania. Czy jako pracownik biurowy, mam prawo odmówić jazdy 20 km do innej miejscowości? Dźwigania tam rzeczy przez cały tydzień? Oczywiście wszystko jest na słowo, nie d...
Zwolniono mnie z pracy po powrocie z L4.
Dzień dobry. W dniu dzisiejszym otrzymałem wypowiedzenie umowy o prace. Przez 3 miesiące przebywałem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ doznałem poważnego urazu kręgosłupa. Podczas zwolnienia 3 razy byłem wzywany do ZUSu na kontrole i za każdym razem lekarz orzecznik uznawał zwolnienie za zasadne. Każdorazowo do ZUSu zgłaszał mnie pracodawca, nasłał tez na mnie ZUS, który przyjechał mnie sprawdzić do domu. Również nie mieli żadnych uwag. Wróciłem ...
Pożyczka dla znajomego.
Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse odzyskać pożyczone pieniądze, kwota o jaką chodzi to 14500 zł. Od października 2022 pewna osoba jest mi dłużna wyżej wymienioną kwotę, lecz pożyczka poszła oczywiście do ręki, jedynie posiadam przelewy bankowe na 1000zł. Oprócz tych przelewów posiadam również masę SMS-ów gdzie wyżej wymieniona osoba gra na zwłokę, dziękuje za pożyczkę, przeprasza mnie że to tyle trwa, lecz pieniędzy nie oddaje...
Alimenty na dorosłe rodzeństwo męża.
Dzień dobry. Mój mąż ma dwie niepracujące siostry. Jedna posiada opiekuna prawnego z powodu wady wzroku ale funkcjonuje normalnie. Poza tym prawdopodobnie ma (na razie nieudokumentowany) zespół Aspergera. Druga siostra ma problemy natury psychicznej, poza tym w jednej ręce posiada śrubę po wypadku. Również funkcjonuje samodzielnie. Nie mają żadnych dochodów. Mieszkają w starym domku jednorodzinnym wraz z ojcem (opiekunem tej pierwszej). Moje pyta...

Wyszukiwarka