Kupno samochodu z ubezpieczeniem.

Ostatnio kupiłem samochód z polisa OC na fakturę vat po tygodniu dzwoni do mnie poprzedni właściciel od którego kupiłem auto i każe mi wycofać jego ubezpieczenie bo chce zwrot swoich pieniędzy za ubezpieczenie lub żebym mu zapłacił za nie. Nigdy mi się to nie zdarzyło sam sprzedawałem auta z ubezpieczeniem na siebie i nie robiłem nikomu takich problemów dzwoni kilka razy dziennie i się upomina, co z tym zrobić?
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli się z nim na to nie umawiałeś, to nie masz obowiązku tego robić.
Nie musisz też odbierać telefonów od niego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli się z nim na to nie umawiałeś, to nie masz obowiązku tego robić.
Nie musisz też odbierać telefonów od niego.
A ono jest na pewno zapłacone do końca? Lepiej sprawdzić, a i tak nawet jak jest to możesz dostać rekalkulacje. Co nie zmienia faktu, że nie musisz rezygnować z polisy by były właściciel dostał zwrot.

Zapłacone do końca. Jedyne co to zgłosiłem od razu przy niej sprzedaż jej samochodu i kupno mojego, że ja jestem teraz jego właścicielem, a po przerejestrowaniu od razu zgłosiłem nowe numery do ubezpieczalni.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Polisa OC, która była wykupiona przez poprzedniego właściciela, przechodzi na nowego właściciela pojazdu. O ile umowa zakupu nie zawierała postanowień wskazujących na konieczność zwrotu kosztów ubezpieczenia lub jego anulowania, nowy właściciel nie ma obowiązku dokonywać zwrotu czy anulowania polisy na prośbę poprzedniego właściciela.

Po przerejestrowaniu pojazdu na siebie i zgłoszeniu tego do towarzystwa ubezpieczeniowego, stajesz się formalnym właścicielem polisy. Oznacza to, że poprzedni właściciel nie ma już praw do tej polisy ani do ewentualnych korzyści z niej płynących (np. zwrotu części składki).

Poprzedni właściciel nie ma podstaw prawnych do żądania od Ciebie zwrotu kosztów ubezpieczenia, chyba że zawarliście takie postanowienie w umowie sprzedaży.

W związku z powyższym, jeśli nie zawarto w umowie sprzedaży pojazdu żadnych postanowień dotyczących polisy OC, nie masz obowiązku spełnienia żądań poprzedniego właściciela.

Warto również, dla własnego spokoju, sprawdzić stan opłacenia polisy oraz jej ważność. Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki, jeżeli np. Twoje ryzyko jako nowy właściciel będzie inne niż ryzyko poprzedniego właściciela. Jednakże samo posiadanie polisy, której nie anulowałeś po zakupie, nie rodzi żadnych dodatkowych zobowiązań wobec poprzedniego właściciela.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgodnie z art. 822 § 2 Kodeksu cywilnego (K.c.) z chwilą sprzedaży pojazdu obowiązek ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę. Zatem jeśli samochód był ubezpieczony na moment sprzedaży, to obowiązek ten przechodzi na nowego właściciela.

Polisa OC nie jest automatycznie anulowana po sprzedaży pojazdu. Jeżeli poprzedni właściciel chce odzyskać część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, powinien sam zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z wnioskiem o rozliczenie składki.

Ostatnio kupiłem samochód z polisa OC na fakturę vat po tygodniu dzwoni do mnie poprzedni właściciel od którego kupiłem auto i każe mi wycofać jego ubezpieczenie bo chce zwrot swoich pieniędzy za ubezpieczenie lub żebym mu zapłacił za nie.


Jeśli nie zawarto w umowie zakupu pojazdu żadnych postanowień odnoszących się do ubezpieczenia OC, nie istnieje obowiązek dokonania zwrotu kosztów ubezpieczenia czy jego anulowania na rzecz poprzedniego właściciela. Wskazane jest, aby odwołać się do treści zawartej umowy.
Zapłacone do końca. Jedyne co to zgłosiłem od razu przy niej sprzedaż jej samochodu i kupno mojego, że ja jestem teraz jego właścicielem, a po przerejestrowaniu od razu zgłosiłem nowe numery do ubezpieczalni.


Dobre praktyki zakładają zgłaszanie zmian do towarzystwa ubezpieczeniowego w momencie, gdy zachodzą one. Jeśli dokonałeś już tego zgłoszenia, spełniłeś swój obowiązek jako nowy właściciel pojazdu.
Podsumowując, obowiązek ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę pojazdu, a ewentualne postanowienia dotyczące zwrotu składki powinny wynikać bezpośrednio z zawartej umowy sprzedaży. Brak takich postanowień w umowie oznacza, że nie masz obowiązku spełnienia żądań poprzedniego właściciela w zakresie zwrotu kosztów ubezpieczenia.
 
anonim cytuj
14-08-2023
jedno mnie nurtuje - skoro to ubezpieczenie było wykupione na poprzedniego właściciela, to czy w przypadku jakiegoś wypadku czy kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie robić problemów z wypłatą odszkodowania, skoro ja jestem teraz właścicielem pojazdu, ale nie jestem oryginalnym ubezpieczonym? Chcę uniknąć ewentualnych komplikacji w przyszłości. Czy ktoś miał podobną sytuację?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Na początek warto zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczenie OC dotyczy pojazdu, a nie osoby. Jednakże pewne kwestie mogą być bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania, w związku z czym należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów:

Z chwilą sprzedaży pojazdu i przeniesienia na Ciebie obowiązku ubezpieczenia OC, stajesz się formalnym właścicielem polisy. Tym samym, w przypadku wypadku czy kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić odszkodowanie, pod warunkiem że spełnione są pozostałe warunki określone w umowie ubezpieczenia.

Jednakże, mogą istnieć pewne czynniki, które wpłyną na wysokość składki oraz warunki wypłaty odszkodowania. Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki po przerejestrowaniu pojazdu, jeżeli Twoje ryzyko jako nowy właściciel różni się od ryzyka poprzedniego właściciela. Może to być wynik różnic w wieku, doświadczeniu za kierownicą czy miejscu zamieszkania.

Dlatego zawsze warto poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela i upewnić się, że wszystkie dane zostały zaktualizowane. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ewentualnych komplikacji w przyszłości.

Jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące wypłaty odszkodowania, kluczowe jest to, abyś postępował zgodnie z warunkami zawartymi w umowie ubezpieczenia. W razie wątpliwości warto dokładnie przeanalizować umowę ubezpieczenia oraz skonsultować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Chciałabym ,żeby syn nosił nazwisko mojego męża.
Dzień dobry. Mam syna lat 12. Jego ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich. Od 7 lat jestem po ślubie i chciałabym ,żeby syn nosił nazwisko mojego męża. Mogę zmienić mu nazwisko?...
Alimenty na rzecz żony po zmarłym bracie.
Dzień dobry, Niedawno zmarł mój brat, jedyną rodziną dla niego i Jego żony jestem/byłem ja, Oni nie mieli dzieci a rodzice obu stron dawno nie żyją. Brat z żoną nie bardzo radzili sobie finansowo, wieczni bezrobotni utrzymujący się z rent i zasiłków, mieszkali w mieszkaniu które sfinansowali Im nasi rodzice a ja opłacałem im latami rachunki. Zamierzałem się zrzec prawa do spadku po bracie ale niestety dowiedziałem się pocztą pantoflową, że żona...
dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...
prawa pracownika a zwolnienie z pracy
Człowiek, dobra robota, a tu bum! Przychodzi szef i mówi, że mam wypłynąć. Coś tam gadał o redukcji etatów, ale między nami, chyba po prostu ma mnie na oku. Mam prawo wiedzieć, dlaczego ja, a nie Kowalski z biurka obok, co prawda niesamowicie sympatyczny koleś, ale jako pracownik...no cóż, lepiej przemilczę. To pierwsze. Druga sprawa, mówi coś o odprawie, że mi przysługuje. I tutaj pytanie do was. Jak to jest z tymi odprawami? Jakie są zasady?...

Wyszukiwarka