Kupno samochodu z ubezpieczeniem.

Ostatnio kupiłem samochód z polisa OC na fakturę vat po tygodniu dzwoni do mnie poprzedni właściciel od którego kupiłem auto i każe mi wycofać jego ubezpieczenie bo chce zwrot swoich pieniędzy za ubezpieczenie lub żebym mu zapłacił za nie. Nigdy mi się to nie zdarzyło sam sprzedawałem auta z ubezpieczeniem na siebie i nie robiłem nikomu takich problemów dzwoni kilka razy dziennie i się upomina, co z tym zrobić?
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli się z nim na to nie umawiałeś, to nie masz obowiązku tego robić.
Nie musisz też odbierać telefonów od niego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli się z nim na to nie umawiałeś, to nie masz obowiązku tego robić.
Nie musisz też odbierać telefonów od niego.
A ono jest na pewno zapłacone do końca? Lepiej sprawdzić, a i tak nawet jak jest to możesz dostać rekalkulacje. Co nie zmienia faktu, że nie musisz rezygnować z polisy by były właściciel dostał zwrot.

Zapłacone do końca. Jedyne co to zgłosiłem od razu przy niej sprzedaż jej samochodu i kupno mojego, że ja jestem teraz jego właścicielem, a po przerejestrowaniu od razu zgłosiłem nowe numery do ubezpieczalni.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Polisa OC, która była wykupiona przez poprzedniego właściciela, przechodzi na nowego właściciela pojazdu. O ile umowa zakupu nie zawierała postanowień wskazujących na konieczność zwrotu kosztów ubezpieczenia lub jego anulowania, nowy właściciel nie ma obowiązku dokonywać zwrotu czy anulowania polisy na prośbę poprzedniego właściciela.

Po przerejestrowaniu pojazdu na siebie i zgłoszeniu tego do towarzystwa ubezpieczeniowego, stajesz się formalnym właścicielem polisy. Oznacza to, że poprzedni właściciel nie ma już praw do tej polisy ani do ewentualnych korzyści z niej płynących (np. zwrotu części składki).

Poprzedni właściciel nie ma podstaw prawnych do żądania od Ciebie zwrotu kosztów ubezpieczenia, chyba że zawarliście takie postanowienie w umowie sprzedaży.

W związku z powyższym, jeśli nie zawarto w umowie sprzedaży pojazdu żadnych postanowień dotyczących polisy OC, nie masz obowiązku spełnienia żądań poprzedniego właściciela.

Warto również, dla własnego spokoju, sprawdzić stan opłacenia polisy oraz jej ważność. Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki, jeżeli np. Twoje ryzyko jako nowy właściciel będzie inne niż ryzyko poprzedniego właściciela. Jednakże samo posiadanie polisy, której nie anulowałeś po zakupie, nie rodzi żadnych dodatkowych zobowiązań wobec poprzedniego właściciela.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgodnie z art. 822 § 2 Kodeksu cywilnego (K.c.) z chwilą sprzedaży pojazdu obowiązek ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę. Zatem jeśli samochód był ubezpieczony na moment sprzedaży, to obowiązek ten przechodzi na nowego właściciela.

Polisa OC nie jest automatycznie anulowana po sprzedaży pojazdu. Jeżeli poprzedni właściciel chce odzyskać część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, powinien sam zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z wnioskiem o rozliczenie składki.

Ostatnio kupiłem samochód z polisa OC na fakturę vat po tygodniu dzwoni do mnie poprzedni właściciel od którego kupiłem auto i każe mi wycofać jego ubezpieczenie bo chce zwrot swoich pieniędzy za ubezpieczenie lub żebym mu zapłacił za nie.


Jeśli nie zawarto w umowie zakupu pojazdu żadnych postanowień odnoszących się do ubezpieczenia OC, nie istnieje obowiązek dokonania zwrotu kosztów ubezpieczenia czy jego anulowania na rzecz poprzedniego właściciela. Wskazane jest, aby odwołać się do treści zawartej umowy.
Zapłacone do końca. Jedyne co to zgłosiłem od razu przy niej sprzedaż jej samochodu i kupno mojego, że ja jestem teraz jego właścicielem, a po przerejestrowaniu od razu zgłosiłem nowe numery do ubezpieczalni.


Dobre praktyki zakładają zgłaszanie zmian do towarzystwa ubezpieczeniowego w momencie, gdy zachodzą one. Jeśli dokonałeś już tego zgłoszenia, spełniłeś swój obowiązek jako nowy właściciel pojazdu.
Podsumowując, obowiązek ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę pojazdu, a ewentualne postanowienia dotyczące zwrotu składki powinny wynikać bezpośrednio z zawartej umowy sprzedaży. Brak takich postanowień w umowie oznacza, że nie masz obowiązku spełnienia żądań poprzedniego właściciela w zakresie zwrotu kosztów ubezpieczenia.
 
anonim cytuj
14-08-2023
jedno mnie nurtuje - skoro to ubezpieczenie było wykupione na poprzedniego właściciela, to czy w przypadku jakiegoś wypadku czy kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie robić problemów z wypłatą odszkodowania, skoro ja jestem teraz właścicielem pojazdu, ale nie jestem oryginalnym ubezpieczonym? Chcę uniknąć ewentualnych komplikacji w przyszłości. Czy ktoś miał podobną sytuację?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Na początek warto zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczenie OC dotyczy pojazdu, a nie osoby. Jednakże pewne kwestie mogą być bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania, w związku z czym należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów:

Z chwilą sprzedaży pojazdu i przeniesienia na Ciebie obowiązku ubezpieczenia OC, stajesz się formalnym właścicielem polisy. Tym samym, w przypadku wypadku czy kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić odszkodowanie, pod warunkiem że spełnione są pozostałe warunki określone w umowie ubezpieczenia.

Jednakże, mogą istnieć pewne czynniki, które wpłyną na wysokość składki oraz warunki wypłaty odszkodowania. Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki po przerejestrowaniu pojazdu, jeżeli Twoje ryzyko jako nowy właściciel różni się od ryzyka poprzedniego właściciela. Może to być wynik różnic w wieku, doświadczeniu za kierownicą czy miejscu zamieszkania.

Dlatego zawsze warto poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela i upewnić się, że wszystkie dane zostały zaktualizowane. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ewentualnych komplikacji w przyszłości.

Jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące wypłaty odszkodowania, kluczowe jest to, abyś postępował zgodnie z warunkami zawartymi w umowie ubezpieczenia. W razie wątpliwości warto dokładnie przeanalizować umowę ubezpieczenia oraz skonsultować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozdzielność majątkowa.
Mam pytanie o rozdzielność majątkową. Razem z mężem mamy wspólnotę majątkową, ale przeżywamy obecnie kryzys i nie wiem co będzie dalej. Chciałabym się zorientować jak to wygląda od strony prawnej jeśli jednak byśmy zostali razem ale mąż chciałby rozdzielności majątkowej. Czy może mnie do tego zmusić? Między nami jest bardzo duża różnica zarobków. On 45 tys. Miesięcznie a ja 4500 netto. Kupiliśmy w tamtym roku dom. Teraz chciałby mnie pozbawić do ...
zorganizowanie autobusu szkolnego
Witam Mam pytanie mój znajomy ssm wychowuje dziecko, które chodzi do szkoły podstawowej. Siedziba tej szkoły znajduje się e innej miejscowości niż mój znajomy. Ogolnie do tej szkoły dojezdza ponad 20 dzieci. Wójt się odrzucił pismo napisane przez rodziców dotyczące autobusu szkolnego. Gdzie rodzice mają się udać by wkoncu wójt zorganizował autobus szkolny....
czy Dziecko dziedziczy dlug z FA po rodzicu
czy Dziecko dziedziczy dlug z FA po rodzicu ktory nie placil i zaleglosc za koszty komornicze wygenerowane przez wczesniejsze czynnosci ów niezaleznie od alimentow? ...
Czy muszę odsyłać komplet dokumentów do poprzedniego właściciela pojazdu?
Niedawno nabyłem pojazd od osoby zajmującej się zawodowo sprzedażą aut. Po podpisaniu umowy prosił mnie żebym odesłał mu umowę, którą podpisał on z poprzednim właścicielem (z zakrytą ceną), która była mi potrzebna do rejestracji oraz karteczkę z polisą OC. Polisa ważna jeszcze przez kilka miesięcy. Jaki może być haczyk i dlaczego z perspektywy sprzedawcy warto odzyskać te dokumenty?...

Wyszukiwarka