Jakie są konsekwencje porzucenia pracy? Jakie w razie czego można ponieść koszty?

Witam, pytanie. Pracodawca wypowiedział umowę z 3-miesiecznym okresem wypowiedzenia. Pracownik znalazł już prace, natomiast pracodawca nie chce zgodzić się na porozumienie stron, aby mógł odejść wcześniej. Jakie są konsekwencje porzucenia pracy? Jakie w razie czego może ponieść koszty pracownik? Są jakieś "widełki"? Zaznaczam, że na tym stanowisku pracuje jeszcze jedna osoba. Z góry dziękuję.
anonim cytuj
12-09-2022
Zmiana na rozwiązanie umowy z winy pracownika i ewentualnie odszkodowanie jak poniesie szkodę.
 
anonim cytuj
13-09-2022
A jak wysokie to może być odszkodowanie? Czy max to wysokość wypłaty? Bo ona może tej osobie kazać zostawać na nadgodziny itp, a jest to trudny pracodawca.
 
anonim cytuj
15-09-2022
W przypadku porzucenia pracy górny limit odszkodowania to trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika na dzień wyrządzenia szkody. Co jeszcze ważniejsze, zgodnie z obowiązującą linią orzeczniczą - pracodawca może domagać się określonego przepisami odszkodowania nawet jeżeli realnie nie poniósł żadnej szkody. Warto więc przemyśleć, czy warto porzucać stanowisko pracy, czy może lepiej próbować się z pracodawcą dogadać.
 
anonim cytuj
17-09-2022
Witam, pytanie. Pracodawca wypowiedział umowę z 3-miesiecznym okresem wypowiedzenia. Pracownik znalazł już prace, natomiast pracodawca nie chce zgodzić się na porozumienie stron, aby mógł odejść wcześniej. Jakie są konsekwencje porzucenia pracy? Jakie w razie czego może ponieść koszty pracownik? Są jakieś "widełki"? Zaznaczam, że na tym stanowisku pracuje jeszcze jedna osoba. Z góry dziękuję.


Porzucenie pracy, czyli niewywiązywanie się z obowiązków wynikających z umowy o pracę bez uzasadnionej przyczyny, jest jednym z powodów do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika, co jest uregulowane w art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Jeśli pracodawca będzie twierdził, że poniosł przez to szkodę, ma prawo dochodzić od pracownika odszkodowania.

Jeśli chodzi o wielkość odszkodowania:

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego odszkodowanie nie może przekroczyć trzech miesięcznych wynagrodzeń pracownika, chyba że umowa o pracę lub przepisy prawa pracy stanowią inaczej.
Jak już zauważono w
W przypadku porzucenia pracy górny limit odszkodowania to trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika na dzień wyrządzenia szkody.
, pracodawca ma prawo domagać się odszkodowania zgodnie z obowiązującą linią orzeczniczą nawet jeśli nie poniósł realnej szkody.
Odnosząc się do wątpliwości odnośnie nadgodzin - pracodawca musi przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy i nadgodzin, które są regulowane m.in. w Kodeksie pracy (rozdział II, art. 129-151). Jeśli pracownik uważa, że jego prawa są naruszane, powinien zgłosić to odpowiednim organom, takim jak Państwowa Inspekcja Pracy.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Czy jeśli podpiszę umowę z nowym pracodawcą i zacznę tam pracować, nie kończąc formalnie pracy u obecnego pracodawcy, mogę ponieść jakieś konsekwencje prawne? Czy nowy pracodawca mógłby się dowiedzieć o mojej obecnej sytuacji? Jakie ryzyko to ze sobą niesie? Chcę uniknąć problemów.
 
anonim cytuj
07-08-2023
A co w sytuacji, kiedy nowy pracodawca zapyta mnie o świadectwo pracy od obecnego pracodawcy? Czy muszę mu je przedstawić od razu? Bo zastanawiam się, czy da się jakoś "obejść" ten problem, żeby nie wchodzić w konflikt z obecnie zatrudniającą mnie firmą. Ktoś miał taką sytuację i może mi doradzić? Jak to może wyglądać z perspektywy prawa? Czekam na odpowiedzi, z góry dzięki.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jak dokładnie przebiega zgłoszenie do PIP w przypadku naruszenia praw pracowniczych przez pracodawcę? Czy są jakieś terminy, które muszę przestrzegać, składając takie zgłoszenie? Czy też może są jakieś konkretnie zalecane kroki, które powinienem podjąć przed skontaktowaniem się z PIP? Mam nadzieję, że ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją i może podzielić się doświadczeniem. Dziękuję z góry za wszelkie informacje.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeśli podpiszesz umowę z nowym pracodawcą nie kończąc formalnie pracy u obecnego, możesz narazić się na konsekwencje prawne wynikające z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, jeśli obecny pracodawca uzna to za porzucenie pracy. Co więcej, jeśli oba miejsca pracy miałyby nakładać się na siebie godzinowo, może to skutkować naruszeniem obowiązków wobec któregoś z pracodawców.

Jeśli chodzi o informację dla nowego pracodawcy o Twojej obecnej sytuacji, w zasadzie nie ma obowiązku informowania go, chyba że zapyta bezpośrednio o to. Niemniej jednak istnieją mechanizmy, które umożliwiają pracodawcy weryfikację Twojego aktualnego zatrudnienia - np. poprzez sprawdzenie w Ewidencji Działalności Ubezpieczonych w ZUS. Jednakże to wymaga Twojej zgody na dostęp do tych danych.

Jeśli nowy pracodawca poprosi Cię o świadectwo pracy, zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do wystawienia świadectwa pracy na żądanie pracownika w dniu rozwiązania umowy o pracę. Jeśli obecny pracodawca nie rozwiązał jeszcze formalnie z Tobą umowy, nie będziesz miał tego świadectwa. Możesz wyjaśnić nowemu pracodawcy sytuację i poprosić o więcej czasu na dostarczenie dokumentu, jednakże wszystko będzie zależało od dobrej woli i zrozumienia nowego pracodawcy.

Jeżeli uważasz, że Twoje prawa pracownicze zostały naruszone przez pracodawcę, masz prawo zgłosić to Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zgłoszenie do PIP nie jest obwarowane konkretnymi terminami, ale warto zgłosić problem jak najszybciej.

Przed skontaktowaniem się z PIP warto zebrać wszelkie dostępne dowody potwierdzające Twoje twierdzenia, takie jak umowy, korespondencja e-mailowa, zdjęcia, świadectwa pracy itp.

Zgłoszenie możesz złożyć osobiście w oddziale PIP odpowiednim dla miejsca Twojego zatrudnienia, telefonicznie, listownie lub elektronicznie. Inspektorzy PIP przeprowadzą postępowanie kontrolne, podczas którego zbadają zgłoszone przez Ciebie nieprawidłowości. Warto pamiętać, że pracodawca nie może w żaden sposób dyskryminować pracownika za zgłoszenie do PIP.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może mi zablokować konto i zabrać pieniądze z umowy zlecenie?
Czy komornik może mi zablokować konto i zabrać pieniądze z umowy zlecenie? Umowę mam podpisaną na rok i jest to mój jedyny dochód. Nie chcę pracować za darmo... I co zrobić gdy je jednak zabierze?...
Likwidacja stanowiska pracy.
Pracuję w pewnej firmie 9 miesięcy. W połowie sierpnia otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia zgodnie z umową o pracę. Powód zwolnienia > likwidacja stanowiska pracy podyktowana spadkiem obrotów w firmie. Wypowiedzenie zostało podpisane przez obie strony. To jednak nie koniec. Dwa dni temu otrzymałem kolejne pismo od pracodawcy > wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Szczegóły dotyczyły ...
przedawnienie pożyczki
Witam czy pożyczka z prowidenta z 2008 r z wyrokiem sądu z tego roku ulega przedawnieniu...
Zaplata za źle wykonany remont.
Witam , Zleciłam firmie budowlanej wykończenie mieszkania, podpisaliśmy umowę i chłopaki zaczęli prace. Pobrali opłatę za I etap prac i dwie zaliczki, wszystko zapisane w umowie i podpisane. Teraz uważają, ze remont zakończyli a ja teraz widzę, ze wszystko jest do poprawy. Czy jeśli oni uważają, że remont zakończony musze im zapłacić teraz mimo , ze robota spartaczona? Czy mogę najpierw pisemnie żądać usunięcia wad z wyznaczonym terminem i dopie...

Wyszukiwarka