Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. O czym powinnam pamiętać?

Dzień dobry, Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. Mieszkać mają w nim trzy studentki. Czy umowę podpisuję z wszystkimi trzema dziewczynami, czy z rodzicami ? Czy jest to uregulowane jakoś prawnie? O czym powinnam pamiętać przy wynajmie, aby jak najbardziej zabezpieczyć swój interes jako właściciela mieszkania. Wiem, że istnieje takie coś jak najem okazjonalny, aby taką umowę zawrzeć to kto powinien iść ze mną do notariusza?
anonim cytuj
12-09-2022
Jak studentki to 18 lat chyba mają, umowę można podpisać z rodzicami i to oni będą odpowiedzialni za opłaty/ mieszkanie.
 
anonim cytuj
12-09-2022
To zależy już z kim chcesz mieć umowę. Albo rodzice a dziewczyny wpisane jako osoby zamieszkujące albo bezpośrednio z nimi. Oczywiście o ile są pełnoletnie. Osoby z którymi podpiszesz umowę będą zobowiązane do płatności. Najem okazjonalny to jest umowa z załącznikami. Te załączniki najemca podpisuje u notariusza a później dostarcza. Dobrą umowa to indywidualnie sporządzona pod siebie.
 
anonim cytuj
12-09-2022
Odpowiadając na Pani pytania:

Jeżeli studentki są pełnoletnie, mogą zawrzeć umowę najmu bez konieczności zaangażowania ich rodziców. W praktyce jednak często umowy podpisuje się z rodzicami, gdyż to oni z reguły ponoszą koszty wynajmu.

Aby zabezpieczyć swój interes jako wynajmujący, warto pamiętać o kilku kwestiach:

Określenie stron umowy: Dobrze jest, aby umowa była podpisana z wszystkimi osobami, które będą mieszkać w wynajmowanym lokalu, aby w przypadku problemów z opłatami każda z nich była solidarnie odpowiedzialna.

Kaucja: Ustalenie kaucji może być dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku uszkodzeń mieszkania lub nieuregulowanych opłat.

Określenie terminu płatności czynszu: Warto precyzyjnie wskazać, do kiedy najemca ma obowiązek opłacić czynsz za wynajmowane mieszkanie.

Najem okazjonalny: Najem okazjonalny jest specyficzną formą najmu, która daje większe uprawnienia wynajmującemu w przypadku ewentualnej eksmisji. Jeśli chodzi o formalności - umowa najmu okazjonalnego zawierana jest w formie pisemnej. Następnie najemca składa u notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji w razie nieopuszczenia nieruchomości po zakończeniu najmu. Ostatecznie, wynajmujący składa to oświadczenie wraz z umową w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule dotyczące zwierząt, palenia w mieszkaniu czy też organizowania imprez. Warto również zastanowić się nad okresem wypowiedzenia umowy najmu oraz innymi ewentualnymi warunkami jej rozwiązania.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Miałam wypadek przy pracy i trzy dni urlopu.
Witam. Ogólnie sytuacja wygląda w ten sposób. Miałam wypadek przy pracy i trzy dni urlopu. Dzisiaj po zwolnienieniu lekarskim wróciłam do pracy i kierowniczka dala mi oto takie pismo. W pracy uderzyłam głowa w metalowa szafkę i zwolnienie było od chirurga. Majster napisał notatkę, że był wypadek przy pracy i sam kazał mi do szpitala jechać. Ogólnie moja kierowniczka to straszna baba. Ma ewidentnie od samego początku jakiś problem do mn...
Właściciel mieszknia nie oddał kaucji
Witam. Z dniem 30sierpnia brat wyprowadził się z mieszkania wynajmowanego gdzie miał umowę najmu podpisana do 30.09. Właściciel mieszkania pobrał wcześniej kaucję do tej pory jej nie oddał i domaga się od brata aby ten jemu zapłacił czynsz za wrzesień i grozi że podejmie odpowiednie kroki. Czy właściciel może tak zrobić?...
bon turystyczny
Witam, mam pytanie odnośnie bonu turystycznego. Rodzicie po rozwodzie, dzieci są przy matce. Komu w takiej sytuacji przysluguje ten bon?...
Zakończenie najmu okazjonalnego lokalu.
Mam parę pytań dotyczących zakończenia najmu okazjonalnego lokalu. Zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Pytanie 1. Czy chęć wprowadzenia się któregokolwiek z członków rodziny wynajmującego do lokalu może być takim powodem ? Czy taki zapis jest skuteczny w przypadku wypowiedzenia powołującego się na ten punkt ? Pytanie 2: Jaki może być najkrótszy okres w tym wypadku ?...

Wyszukiwarka