Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. O czym powinnam pamiętać?

Dzień dobry, Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. Mieszkać mają w nim trzy studentki. Czy umowę podpisuję z wszystkimi trzema dziewczynami, czy z rodzicami ? Czy jest to uregulowane jakoś prawnie? O czym powinnam pamiętać przy wynajmie, aby jak najbardziej zabezpieczyć swój interes jako właściciela mieszkania. Wiem, że istnieje takie coś jak najem okazjonalny, aby taką umowę zawrzeć to kto powinien iść ze mną do notariusza?
anonim cytuj
12-09-2022
Jak studentki to 18 lat chyba mają, umowę można podpisać z rodzicami i to oni będą odpowiedzialni za opłaty/ mieszkanie.
 
anonim cytuj
12-09-2022
To zależy już z kim chcesz mieć umowę. Albo rodzice a dziewczyny wpisane jako osoby zamieszkujące albo bezpośrednio z nimi. Oczywiście o ile są pełnoletnie. Osoby z którymi podpiszesz umowę będą zobowiązane do płatności. Najem okazjonalny to jest umowa z załącznikami. Te załączniki najemca podpisuje u notariusza a później dostarcza. Dobrą umowa to indywidualnie sporządzona pod siebie.
 
anonim cytuj
12-09-2022
Odpowiadając na Pani pytania:

Jeżeli studentki są pełnoletnie, mogą zawrzeć umowę najmu bez konieczności zaangażowania ich rodziców. W praktyce jednak często umowy podpisuje się z rodzicami, gdyż to oni z reguły ponoszą koszty wynajmu.

Aby zabezpieczyć swój interes jako wynajmujący, warto pamiętać o kilku kwestiach:

Określenie stron umowy: Dobrze jest, aby umowa była podpisana z wszystkimi osobami, które będą mieszkać w wynajmowanym lokalu, aby w przypadku problemów z opłatami każda z nich była solidarnie odpowiedzialna.

Kaucja: Ustalenie kaucji może być dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku uszkodzeń mieszkania lub nieuregulowanych opłat.

Określenie terminu płatności czynszu: Warto precyzyjnie wskazać, do kiedy najemca ma obowiązek opłacić czynsz za wynajmowane mieszkanie.

Najem okazjonalny: Najem okazjonalny jest specyficzną formą najmu, która daje większe uprawnienia wynajmującemu w przypadku ewentualnej eksmisji. Jeśli chodzi o formalności - umowa najmu okazjonalnego zawierana jest w formie pisemnej. Następnie najemca składa u notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji w razie nieopuszczenia nieruchomości po zakończeniu najmu. Ostatecznie, wynajmujący składa to oświadczenie wraz z umową w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule dotyczące zwierząt, palenia w mieszkaniu czy też organizowania imprez. Warto również zastanowić się nad okresem wypowiedzenia umowy najmu oraz innymi ewentualnymi warunkami jej rozwiązania.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może zablokować całą wypłatę na koncie?
Witam. Osoba posiadająca komornika zarabia najniższą krajową plus 200 zł premii. Premia jest zablokowana przez komornika w miejscu zatrudnienia. Czy jeśli ta osoba założy na siebie konto to komornik może zablokować całą wypłatę czy tylko to co jest powyżej średniej krajowej?...
czy dodatkowe dwa dni wolnego w roku na zdrowe dziecko płaci ZUS czy pracodawca?
Witam. Piszę do Was z zapytanie czy dodatkowe dwa dni wolnego w roku na zdrowe dziecko płaci ZUS czy pracodawca. Ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie. A Szef nie chce mi zapłacić za wykorzystany jeden dzień który wzięłam na dziecko. Wiem że na chore dziecko jak mam opiekę to płaci ZUS (jeśli nie ma zatrudnionych 20 osób). Z góry dziękuję....
Czy można przerwac L4?
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Siostra przebywa tydzień na L4, ponieważ jej syn zachorował. Zwolnienie ma do jutra włącznie. Dziecko już jest zdrowe. I tu pytanie - czy może iść jutro do przedszkola, czy jednak nie bo nadal obowiązuje L4, czy może siostra powinna je przerwać (nie wiem czy coś takiego jest) Jak to wygląda prawnie, żeby nie bylo problemów? Dziękuję i pozdrawiam...
Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...

Wyszukiwarka