Mąż otrzymał w darowiźnie od swojej matki dom wraz z działką, na której ów dom stoi. Kilka lat później od ojca dostał w darowiźnie działkę rolną. Obie darowizny były mu darowane, gdy byliśmy już małżeństwem. Obecnie zastanawiamy się nad tym, bym stała się współwłaścicielką obu działek, w tym domu. Jak to prawnie ugryźć, oraz na jakie koszta musimy się nastawić, bo znajduję sprzeczne informacje?
W przypadku darowizny męża otrzymanej podczas trwania małżeństwa, nieruchomości nie wchodzą do majątku wspólnego, chyba że umowa darowizny stanowi inaczej. Jeśli chodzi o możliwość stania się współwłaścicielem obu działek:
Zgodnie z kodeksem cywilnym, można przeprowadzić umowę ustanowienia współwłasności nieruchomości. Taka umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Mąż może przekazać Pani darowiznę części nieruchomości. Należy pamiętać, że darowizna rodzeństwa, małżonków, zstępnych i wstępnych jest zwolniona od podatku do pewnej kwoty.
Jeśli chodzi o koszta:
Opłaty notarialne zależą od wartości przedmiotu umowy. W przypadku umowy ustanowienia współwłasności lub umowy darowizny części nieruchomości, opłata notarialna będzie naliczana od wartości tej części nieruchomości.
Dodatkowo, należy liczyć się z kosztami sądowymi związanymi z wpisem do księgi wieczystej oraz opłatą skarbową, jeśli darowizna przekroczy kwotę zwolnioną od podatku.
Najtaniej rozszerzyć wspólnotę małżeńską o te nieruchomości. Koszt kilkaset złotych u notariusza.
Rozszerzenie wspólności majątkowej o konkretną nieruchomość to jedno z rozwiązań. Wspólnota majątkowa małżeńska polega na tym, że majątek nabyty przez małżonków w czasie trwania małżeństwa stanowi ich majątek wspólny. Rozszerzenie wspólności majątkowej można dokonać przez zawarcie umowy przed notariuszem. Opłaty notarialne będą zależeć od wartości nieruchomości.
Niech mąż podaruje Ci udział w nieruchomości o wartości 1/2.
Tak, jak wcześniej wspomniałem, to jedna z możliwości. Umowa darowizny musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Koszty związane z taką umową to przede wszystkim opłaty notarialne oraz, w zależności od wartości darowizny, ewentualny podatek od darowizny.
Rozszerzenie wspólności majątkowej u notariusza kosztuje ok. 1100zł (w zależności od ilości nieruchomości będą zmieniać się koszty sądowe). Najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
Opłaty notarialne zależą od wartości przedmiotu umowy oraz od cennika danego notariusza. Jeśli koszt u notariusza wynosi ok. 1100zł, trzeba jeszcze uwzględnić koszty sądowe związane z wpisem zmian do księgi wieczystej.