Wytoczenie sprawy o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach, wcześniej całkowicie odebrane

Może ktoś podpowie... Chociaż nie wiem, czy do końca znam sprawę...
Szwagierka na dwójkę dzieci, każde z innym partnerem, z żadnym nie utrzymuje żadnych relacji... Dzieci w wieku 17 i 11 lat. Jest bezrobotna, utrzymuje się z socjalu, 500 itd. alimenty zasądzone, ale na jazdę dziecko płaci państwo po 200/300 zł na każde dziecko.
Byli partnerzy od razu po porodach mają całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, zero spotkań z dziećmi, żadnych relacji, żadnych kontaktów, alimentów nie płacili w ogóle .
Ostatnio odezwał się ojciec młodszego dziecka, przebywa w zakładzie karnym za niepłacenie alimentów. Wytoczył sprawę o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach (tak jak wyżej, nigdy dziecka na oczy nie widział, zero relacji; jeszcze jak była w ciąży znęcał się nad nią, prawa odebrane całkowicie).
Jakie są szanse że te prawa po tylu latach zostaną przywrócone, dwie rozprawy były, kurator był sprawdzał warunki, teraz będzie spotkanie z psychologiem dziecko, matka i owy tata. Niby wszyscy po stronie matki, a jednak ciągle jakieś niedomówienia i sprawa się przeciąga. Tatusia ktoś dobrze prowadzi, bo wyciąga różne rzeczy sprzed lat.
anonim cytuj
31-08-2022
Nie oceniamy tu szans w poszczególnych sprawach.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Wszystko będzie po badaniu biegłych psychologów sądowych, zostanie sporządzona opinia tam na badaniach będzie trzeba powiedzieć jak ojciec widzi możliwość kontaktów z dzieckiem i matka również czy się zgadza czy nie i jeśli tak jakie widzi możliwości, dziecko zostanie również przesłuchane i sprawdza jaki kontakt ma dziecko z tatą.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Nikt nie powie jaki będzie wyrok sądu. Facet korzysta ze swoich praw
 
anonim cytuj
01-09-2022
Ostatnio odezwał się ojciec młodszego dziecka, przebywa w zakładzie karnym za niepłacenie alimentów. Wytoczył sprawę o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach (tak jak wyżej, nigdy dziecka na oczy nie widział, zero relacji; jeszcze jak była w ciąży znęcał się nad nią, prawa odebrane całkowicie).


Zasadniczym celem postępowania w sprawach dotyczących praw rodzicielskich jest dobro dziecka. W polskim prawie rodzinnych i opiekuńczym jest kilka kwestii, które warto mieć na uwadze w kontekście omawianej sytuacji:

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2019 r. poz. 730) pośrednio zaznacza, że jeżeli osoba wykazuje się przemocą wobec członków rodziny, może to wpłynąć na jej prawa rodzicielskie.
Odbieranie praw rodzicielskich, a konkretniej pozbawienie władzy rodzicielskiej, regulowane jest przez art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.). Jest to jednak środek skrajny i stosowany jedynie wówczas, gdy dobro dziecka jest poważnie zagrożone przez zachowanie rodzica.
Decyzje o przywróceniu praw rodzicielskich po wcześniejszym ich odebraniu opierają się głównie na ocenie, czy osoba ubiegająca się o ich przywrócenie jest w stanie zapewnić dziecku należyte warunki do wychowania, opieki oraz bezpieczeństwa.
Opinia biegłych, takich jak psychologowie sądowi, jest istotnym elementem postępowania sądowego w sprawach rodzicielskich. Ich raport może mieć duże znaczenie dla decyzji sądu (art. 115 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Jeżeli ojciec, który chce odzyskać prawa rodzicielskie, był wcześniej agresywny wobec matki, nigdy nie widział dziecka oraz nie utrzymywał z nim kontaktu, a dodatkowo przebywa w zakładzie karnym, to te okoliczności mogą wpłynąć na ocenę jego zdolności do odpowiedniego wychowania i opieki nad dzieckiem.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku przez dzieci
Witam. Odrzuciłam spadek po zmarłej cioci teraz kolej na moje dzieci które są małoletnie. Czy okres oczekiwania na wydanie zgody przez sąd abym mogła odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci wlicza się to tych 6 miesięcy...
Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Mam złożony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Według przepisów ma miesiąc na odpowiedz chyba, że uzna, że potrzebuję więcej czasu to powinien przysłać list, że potrzebuję jeszcze miesiąc. Niestety urząd ten jest dla petentów niedostępny, setki telefonów i nikt nie odbiera, nikt nie odpisuje. Czy jest określone że jeżeli urząd ten nie odzywa się przez dłuższy czas to uznaje się domniemaną zgodę. Urzędnicy w innych urzędach mówią, że...
Odrzucenia spadku przez nieletnich.
Jak wygląda sprawa odrzucenia spadku przez nieletnich? Śmierć dziadka ze strony ojca. Ojciec pozbawiony władzy. Czy trzeba zakładać sprawę w sądzie rodzinnym?...
Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?
Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?...

Wyszukiwarka