Wytoczenie sprawy o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach, wcześniej całkowicie odebrane

Może ktoś podpowie... Chociaż nie wiem, czy do końca znam sprawę...
Szwagierka na dwójkę dzieci, każde z innym partnerem, z żadnym nie utrzymuje żadnych relacji... Dzieci w wieku 17 i 11 lat. Jest bezrobotna, utrzymuje się z socjalu, 500 itd. alimenty zasądzone, ale na jazdę dziecko płaci państwo po 200/300 zł na każde dziecko.
Byli partnerzy od razu po porodach mają całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, zero spotkań z dziećmi, żadnych relacji, żadnych kontaktów, alimentów nie płacili w ogóle .
Ostatnio odezwał się ojciec młodszego dziecka, przebywa w zakładzie karnym za niepłacenie alimentów. Wytoczył sprawę o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach (tak jak wyżej, nigdy dziecka na oczy nie widział, zero relacji; jeszcze jak była w ciąży znęcał się nad nią, prawa odebrane całkowicie).
Jakie są szanse że te prawa po tylu latach zostaną przywrócone, dwie rozprawy były, kurator był sprawdzał warunki, teraz będzie spotkanie z psychologiem dziecko, matka i owy tata. Niby wszyscy po stronie matki, a jednak ciągle jakieś niedomówienia i sprawa się przeciąga. Tatusia ktoś dobrze prowadzi, bo wyciąga różne rzeczy sprzed lat.
anonim cytuj
31-08-2022
Nie oceniamy tu szans w poszczególnych sprawach.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Wszystko będzie po badaniu biegłych psychologów sądowych, zostanie sporządzona opinia tam na badaniach będzie trzeba powiedzieć jak ojciec widzi możliwość kontaktów z dzieckiem i matka również czy się zgadza czy nie i jeśli tak jakie widzi możliwości, dziecko zostanie również przesłuchane i sprawdza jaki kontakt ma dziecko z tatą.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Nikt nie powie jaki będzie wyrok sądu. Facet korzysta ze swoich praw
 
anonim cytuj
01-09-2022
Ostatnio odezwał się ojciec młodszego dziecka, przebywa w zakładzie karnym za niepłacenie alimentów. Wytoczył sprawę o odzyskanie praw rodzicielskich po 11 latach (tak jak wyżej, nigdy dziecka na oczy nie widział, zero relacji; jeszcze jak była w ciąży znęcał się nad nią, prawa odebrane całkowicie).


Zasadniczym celem postępowania w sprawach dotyczących praw rodzicielskich jest dobro dziecka. W polskim prawie rodzinnych i opiekuńczym jest kilka kwestii, które warto mieć na uwadze w kontekście omawianej sytuacji:

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2019 r. poz. 730) pośrednio zaznacza, że jeżeli osoba wykazuje się przemocą wobec członków rodziny, może to wpłynąć na jej prawa rodzicielskie.
Odbieranie praw rodzicielskich, a konkretniej pozbawienie władzy rodzicielskiej, regulowane jest przez art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.). Jest to jednak środek skrajny i stosowany jedynie wówczas, gdy dobro dziecka jest poważnie zagrożone przez zachowanie rodzica.
Decyzje o przywróceniu praw rodzicielskich po wcześniejszym ich odebraniu opierają się głównie na ocenie, czy osoba ubiegająca się o ich przywrócenie jest w stanie zapewnić dziecku należyte warunki do wychowania, opieki oraz bezpieczeństwa.
Opinia biegłych, takich jak psychologowie sądowi, jest istotnym elementem postępowania sądowego w sprawach rodzicielskich. Ich raport może mieć duże znaczenie dla decyzji sądu (art. 115 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Jeżeli ojciec, który chce odzyskać prawa rodzicielskie, był wcześniej agresywny wobec matki, nigdy nie widział dziecka oraz nie utrzymywał z nim kontaktu, a dodatkowo przebywa w zakładzie karnym, to te okoliczności mogą wpłynąć na ocenę jego zdolności do odpowiedniego wychowania i opieki nad dzieckiem.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy. Dostałam L4, które pewnie będzie wydłużone. Czy po zakończeniu będę musiała znowu je złożyć?
Dzień dobry, Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy (miesięczny okres wypowiedzenia), które kończy się ostatniego sierpnia. Wczoraj okazało się ze mam dość duże problemy zdrowotne, dostałam L4 na 3 miesiące, które pewnie będzie wydłużone. Po okresie L4 na pewno nie chce wracać do tamtej pracy. Czy jeżeli za 3 miesiące lub dłużej skończy się czas trwania L4 to będę musieć znowu składać wypowiedzenie? Czy będę zatrudniona tylko do mom...
Jak uchylić sądowy zakaz zbliżania? A najlepiej jak go uniknąć?
Szanowni Państwo, jestem osobą pokrzywdzoną przestępstwem stalkingu zagrożonym obecnie karą pozbawienia wolności do lat ośmiu. W trakcie postępowania bliska mi osoba przyznała się do winy. Byłem wściekły więc nie cofnąłem wniosku o ściganie i ukaranie sprawcy. Minęło jednak trochę czasu, szczerze porozmawialiśmy, wyjaśniliśmy sobie wszystko, ta osoba wyraziła skruchę, więc jej wybaczyłem i staramy się odbudować nasze relacje. Z racji iż nękan...
Jak liczyć dni urlopu na żądanie
Hej! Zostałam zatrudniona w październiku 2023 roku. Wykorzystałam już dwa dni urlopu na żądanie. Jak to działa z urlopem na żądanie? Wiem, że są 4 dni w ciągu roku. Rok ten liczy się jako kalendarzowy (czyli miałabym znowu 4 dni od 1 stycznia 2024 r.) czy rok od zatrudnienia? (czyli nabywam prawo do kolejnych 4 dni dopiero w październiku 2024). ...
Jak pozbawić prawa do zachowku?
Witam, babcia ma troje dzieci z czego tylko jedno się nią interesuje. Babcia chciała przepisać majątek właśnie na to dziecko, lecz chciałaby je zabezpieczyć przed pozostałą dwójką, żeby nie musiała płacić zachowku itp. Jak najlepiej to zrobić?...

Wyszukiwarka