Darowizna od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza?

Mam pytanie dotyczące darowizny od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza? Czy wystarczy jak przelew ze wspólnego konta rodziców będzie zatytułowany: "darowizna od rodziców dla córki do majątku osobistego"
Czy w takim brzmieniu wystarczy aby mąż nie miał nic do tego w razie ewentualnego rozwodu? Rozumiem też, że wtedy ja zgłaszam w US darowiznę.
Nie rozumiem różnicy pomiędzy zwykłym przelewem, a darowaniem u notariusza.
anonim cytuj
30-08-2022
Darowizna pieniędzy nie musi się odbyć u notariusza. Wystarczy tytuł przelewu „darowizna dla i tu dane córki”. Nie muszą zaznaczać, że to darowizna do majątku osobistego. Darowizna jest zawsze do majątku osobistego obdarowanego chyba, że darczyńca postanowi inaczej.
 
anonim cytuj
31-08-2022
Mam pytanie dotyczące darowizny od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza? Czy wystarczy jak przelew ze wspólnego konta rodziców będzie zatytułowany: "darowizna od rodziców dla córki do majątku osobistego"

Czy w takim brzmieniu wystarczy aby mąż nie miał nic do tego w razie ewentualnego rozwodu? Rozumiem też, że wtedy ja zgłaszam w US darowiznę.

Nie rozumiem różnicy pomiędzy zwykłym przelewem, a darowaniem u notariusza.


W przypadku darowizny pieniędzy od rodziców do majątku osobistego obdarowanego, istnieją pewne kwestie prawne do uwzględnienia:

Po pierwsze, zgodnie z polskim prawem, darowizna pieniędzy nie musi być dokonywana u notariusza, aby była ważna. Jednakże ważne jest, aby treść tytułu przelewu jednoznacznie wskazywała, że jest to darowizna, tak aby nie było wątpliwości co do charakteru transakcji.

Po drugie, choć zaznaczenie, że jest to "darowizna do majątku osobistego" nie jest wymagane, dodanie takiej klauzuli może dodatkowo zabezpieczyć obdarowanego przed ewentualnymi roszczeniami współmałżonka w przyszłości, choć sama darowizna automatycznie wchodzi do majątku osobistego obdarowanego.

Warto również dodać, że osoba obdarowana powinna zgłosić darowiznę w Urzędzie Skarbowym i uiścić ewentualny podatek od darowizny, choć w przypadku darowizn od najbliższej rodziny (np. od rodziców) istnieją pewne ulgi podatkowe.

Co do różnicy między zwykłym przelewem a darowaniem u notariusza: notarialne potwierdzenie darowizny daje dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi kwestionowaniami ważności darowizny w przyszłości, choć w przypadku darowizn pieniężnych nie jest to wymagane. W przypadku innych rodzajów darowizn, takich jak nieruchomości, akt notarialny jest wymagany.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zasiłek chorobowy
Witam. Mam pytanie. Z końcem roku 2023 skończyła mi się umowa o prace. Tydzień po rozwiązaniu rozpocząłem l4 które trwa. Jesli nie zgłosiłem zwolnienia do pracodawcy ani do ZUS czy jest jeszcze szansa na zasiłek chorobowy? Pozdrawiam ...
Zwrot kosztów szkolenia.
Podpisałem umowę lojalnościową na szkolenie w którym pracodawca zawarł paragraf mówiący o zwrocie kosztów poniesionych przez pracodawcę w przypadku między innymi nie zdania egzaminu. Ponadto jest paragraf o brzmieniu: Wysokość podlegających zwrotowi kosztów podnoszenia kwalifikacji ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu przepracowanego od dnia zdania egzaminu. Czy to nie stoi w sprzeczności z Art. 103 paragraf 5. KP ? Naprawdę mogę być z...
Zainteresowanie ze strony urzędu skarbowego
Witam, czy jeśli ktoś wpłaci mi na konto 60 tys zł za dany przedmiot, to czy urząd skarbowy bądź inna instytucja będą pytać co to za pieniądze, za co?...
Przekroczenie prędkości a błąd pomiarowy fotoradaru.
Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66). Kara za przekroczenie o11-15km/h wynosi 100zł a od 16km/h - 200zł. Uwzględniając błąd pomiaru urządzenia, powinienem otrzymać mandat 100-złotowy. Nie uchylam się przed karą, ale chcę być traktowany sprawiedliwie. Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego,...

Wyszukiwarka